Βάρος γερμανικού ποιμενικού


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα,

Έχω ένα αρσενικό γερμανικό ποιμενικό 9,5 μηνών τον Roger.
Χθες τον ζυγίσαμε στην κτηνίατρο και είναι 28,5 στα κιλά. Μας είπε ότι θα φτάσει μέχρι 31.
Μου φάνηκε περίεργο αυτό. Οι πρόγονοι του(αρσενικοί) είναι τουλάχιστον 37 κιλά.
Πριν ένα μήνα που τον μέτρησα ήταν 65 εκ. στο ακρώμιο.
Ξέρω ότι αναπτύσσονται μέχρι 30 μηνών.
Η τροφή που του δίνω είναι η Essential the beginning large breed, 430gr σε 2 δόσεις
και κάθε μήνα αυξάνω 10 γραμμάρια σύμφωνα με τι πινακάκι της τροφής.
Φαίνεται ότι την αφομοιώνει καλά.
Μέσα στη μέρα θα του δώσω και λίγο καρότο, αχλάδι ή μήλο και λίγες λιχουδιές στη βόλτα.
Τώρα του πήρα και ωμέγα 3 από την ίδια εταιρεία.
Εσείς τι πιστεύετε για το βάρος του και πως πιστεύετε ότι θα αναπτυχθεί;
Πρώτη φορά έχω γερμανικό ποιμενικό και θα χαρώ να διαβάσω και γνώμες κηδεμόνων της ίδιας φυλής.
Στις φωτογραφίες είναι ο Roger 9 μηνών.

Ευχαριστώ
 

Attachments

  • Like
Reactions: marytherion


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Να τον χαίρεστε.

Αν είναι από εκτροφείο αυτός που θα σου λύσει τις απορίες είναι ο κυνοτρόφος. Αν δεν είναι σημαίνει πως δεν μπορείς να έχεις άποψη για τους προγόνους. Σχετικά με τον ΓΠ θα βρεις παρα, μα παρα, πολλά άρθρα εδώ.
 
  • Like
Reactions: GSD92


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
οπως αναφερθηκαι παραπανω, εαν ειναι εκτροφικος, ο εκτροφεας θα ξερει σιγουρα να σου πει καλυτερα απο ολους. ομως δεν πιστευω πως τα 31 κιλα πρεπει να σε παραξενευουν. νομιζω οτιδηποτε απο 30 μεχρι 40 θεωρειται φυσιολογικο για ενα εκτροφικο αρσενικο ΓΠ.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Zodi

Well-Known Member
25 Απριλίου 2017
179
173
44
Καλώς ήρθατε.
Καί ο δικός μου σκύλος εκτροφικός είναι και από τή γέννα ήταν ο μικρότερος απο τά αρσενικά αδέρφια του μέ διαφορά.
Τώρα είναι τριών ετών. Γιά πάρα πολλούς μήνες ήταν σταθερά 30-31 κιλά περίπου χωρίς νά παίρνη γραμμάριο παρότι τού έδινα πιό πολύ φαγητό.
Από δύο ετών περίπου έδεσε τό σώμα του καί πήρε υπολογίζω 3 κιλά πάνω-κάτω, χωρίς πλέον νά τόν ταΐζω περισσότερο.
Είναι καί θέμα σωματότυπου σέ κάθε σκύλο. Εμείς είμαστε πάντα fitness!
Γενικά τού βάζω καί μαγειρευτό για αλλαγή από τήν ξηρά σύν διάφορα φρούτα-λαχανικά.
Είχα και εγώ στήν αρχή τήν ίδια ανησυχία αλλά μή σέ απασχολή τό βάρος του αφού είναι υγιής θά πάρη ό,τι είναι νά πάρη φυσιολογικά.
Καλά νά περνάτε!
 
  • Like
Reactions: GSD92


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν οπτικά είναι καλό τότε μη ασχολείσαι με το βάρος. Δεν γνωρίζω για την φυλή αλλά κάποια αργούν να φτάσουν πλήρη ανάπτυξη
 
  • Like
Reactions: GSD92


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU