Βήχας στο σκύλο


ιωσιφίνα

New Member
2 Ιανουαρίου 2009
3
0
γεια σας και καλη χρονια!λεγομαι ιωσηφινα και το ημιαιμο μποξερ μου ο σίβα ηλικιας 13 ετων εχει εδω και 10 μερες εντονο βηχα.αυριο θα τον παω στο γιατρο.φοβαμαι μην εχει τιποτα σοβαρο.γνωριζει κανεις τι μπορει να εχει?:(
 








ιωσιφίνα

New Member
2 Ιανουαρίου 2009
3
0
βηχας στο σκυλο

καλησπερα!ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!τελικα πηγα το σιβακο μου σημερα στο γιατρο και από'τι μου ειπε εχει βαριας μορφης φαριγγητιδα,οι γενικη αιματος ου καναμε βγηκε καθαρη και απο σημερα ξεκιναει θεραπεια με klaricid αντιβιωση και lasix για την καρδια γιατι λογο ηλικιας εχει λιγο αριθμια.θα κανουμε και ακτινιγραφια θωρακος την τεταρτη προληπτηκα και αν μετα απο 12 μερες θεραπειας δεν υποχωρησει ο βηχας.....σημενει οτι θα εχουν αρχισει τα καρδιακα προβληματα....δεν θελω να το σκεφτομαι καν!!!!

ευχαριστω και παλι!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σου προτεινε λασιξ χωρις να κανει καν ακτινογραφια..:confused::confused:
Εχε στο νου σου πως το λασιξ δινεται στο τελαυταιο σταδιο καρδιας..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εχε στο νου σου πως το λασιξ δινεται στο τελαυταιο σταδιο καρδιας..
Δεν ισχυει αυτό. Ο σκύλος που παίρνει διουρητικά δεν σημαίνει πως είναι στο τελευταίο στάδιο της καρδιακής ανεπάρκειας.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το διουρητικο το δινουνε στο τελευταιο σταδιο.
Περα απο το οτι μπορει να προκαλεσει προβλημα στα νεφρα ,μιλοντας απο την δικη μου εμπηρια οπου ο σκυλος μου ειχε καρδιακη ανεπαρκεια και 2 αλλων γνωστων μου περιπτωσεων ,καθως και απο συμβουλη 3 κτηνιατρων,το λασιξ το δινουνε για μικρο χρονικο διαστημα εως 6 μηνες και ειναι η τελαυταια κινηση στο σκακι.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κάτια μου σου έχω ξαναπεί ότι κι ο σκύλος μου που βρίσκεται σε αρχικό στάδιο θα πάρει σύντομα λασίξ...
Δύο κτηνίατροι προς το παρόν συμφωνούν. Νομίζω είναι κατά περίπτωση το θέμα :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λιζα μου ειπες οτι καποια μερα θα παρει λασιξ οχι οτι θα παρει συντομα..;)
και εκει συμφωνησα....
2 γιατροι μπορουν να συμφωνουν να παρει πολλες αγωγες..,οχι απολυτα σωστες..,στην συγκεκριμενη περιπτωση προτεινε χωρις καν να κανει ακτινογραφια με αυτον τον γιατρο προς το παρον συμφωνει..
Εμενα εφτασε 16.6 με 7 χρονια καρδια..πιστευεις οτι ακολουθησε λαθος γραμμη?..
Καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη..
Αλλα ποσο διαφορετικο μπορει να ειναι το πρωτο σταδιο..,το δευτερο και το τελαυταιο..
 
Last edited:






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το διουρητικο το δινουνε στο τελευταιο σταδιο.
Κάνεις λάθος Κάτια.
Η καρδιακή ανεπάρκεια δεν είναι μόνο οξείας μορφής. Υπάρχει και η χρονια καρδιακή ανεπάρκεια της οποία τα συμπτώματα διαφέρουν ως προς την βαρύτητα κα μάλιστα παρουσιάζουν μεγάλη διακύμανση από ήπιο λαχάνιασμα και βήχα εως μεγάλη δύσπνοια.
Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και γι’ αυτό καλό είναι να μην την κρίνουμε βάση των δικών μας εμπειριών. Η καρδιακή ανεπάρκεια προκαλεί πνευμονικό οίδημα και τα διουρητικά δίδονται για να διευκολυνθεί η αναπνευστική λειτουργία. Ο γιατρός εντόπισε αρρυθμία και βάση των συμπτωμάτων σύνεστησε lasix. Αυτό δεν σημαίνει πως ο σκύλος είναι του θανατά!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν ειπα ποτε οτι η καρδιακη ανεπαρκεια ειναι μονο οξιας φασης..
Εχει πολλα συμπτωματα...
Ενα μονο θα σε ρωτησω...
το λασιξ για ποσο καιρο μπορουμε να το περνουμε..??
Ειναι λαθος να προτεινει καποιος μια φαρμακευτικη αγωγη χωρις να εχει την πληρη εικονα μιας καταστασης..
Η καρδιακή ανεπάρκεια προκαλεί πνευμονικό οίδημα και τα διουρητικά δίδονται για να διευκολυνθεί η αναπνευστική λειτουργία.
Μονη σου το επιβεβαιωνεις στην ουσια..
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μην ξεχνας οτι οπως στους ανθρωπους ετσι και στα σκυλια η μακροχρονια χρηση διουριτικου καταστρεφει τα νεφρα..
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Νομιζω klaricid εδωσε για τοσο..:rolleyes:
καλα και μια αλλη γνωμη να παρει δεν θα ηταν και κακο..:):)
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Ρε παιδιά για κάντε τα λίγο "λιανά" εσείς οι γνωρίζοντες και σε μας τους μη γνωρίζοντες...Για να μη τρομοκρατούμαστε και άδικα δηλαδή...

Τι είναι καρδιακή ανεπάρκεια και ποιά τα συμπτώματα της?

Πως ξεχωρίζουμε το 1ο , από το 2ο και από το τελευταίο στάδιο?

Τι εξετάσεις χρειάζονται σε ένα σκύλο που απλά βήχει?

Τα σκυλιά κρυολογούν?

Τι είναι το Lasix και που χρησιμοποιείται?

Γιατί διαβάζω πολλές "άγνωστες λέξεις" και μπερδεύομαι.

Επίσης αφού δεν νομίζω κάποιος από μας να είναι κτηνίατρος , γιατί δεν μας λέτε αυτά που ρωτήσατε τον κτηνίατρο σας και τις απαντήσεις του για να έχουμε και ένα "υπόβαθρο" στην κουβέντα?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU