Βασικά...καλησπέρα σας




Kanga

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2016
150
221
Να το χαίρεσαι το ζουζουνακι σου...για μια στιγμή μπερδεύτηκα και νομιζα οτι μπηκα στο φόρουμ με καγκουρο και οτι έβλεπα ενα joey[μωρο καγκουρο] είναι παντως σκετη γλυκα και σε εύχομαι να περασετε ατελειωτες στιγμες ευχαριστησης μαζι...
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Καλημέρα και καλώς ήρθατε!!!!!!

Τι απιστευτος κουκλος αυτιάς ειναι αυτός??? Να σου ζήσει! Με ενδιαφέρει και εμενα το εκτροφείο!!!!!!!
 
  • Like
Reactions: d-friend


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
@Kanga, όταν βγαίνουμε βόλτα, πολλοί με ρωτούν αν είναι καγκουρό ή αλεπούδι. :ROFLMAO:
@aliki_s, στέλνω pm να τα πούμε. ;)
 
  • Like
Reactions: Ayraki and Kanga






stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλώς ήρθες....και εγώ η αλήθεια είναι δεν την έχω ξανακούσει την φυλή. Ωραίος είναι ...και το αυτί πιάνει και ραδιοφωνικό σταθμό στο Κάιρο ε ; :D
 
  • Like
Reactions: d-friend


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Καλώς σας βρήκα. :)
Ναι, και για αλεξικέραυνο κάνει μη σου πω. :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: d-friend


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τri,
O εκτροφεας σου την εχει κατεβασει την σελιδα του?
 








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Να σου ζήσει ο μικρός :)

Εχω δύο απορίες:

α) Που έτυχε να ακούσεις για την ράτσα; Πρώτος σου σκύλος είναι; Εγώ τόσα χρόνια, εδώ μέσα τουλάχιστον, πρώτη φορά την ακούω. Εσύ πως το σκέφτηκες να προσανατολιστείς σ'αυτό; Και να βρεις και εκτροφέα στην Ελλάδα, που δεν υπάρχει εκτροφέας, για πολύ πιο συνηθισμένες φυλές!

και

βου) Καθαρά από περιέργεια, τι είδους δικαιολογία μπορεί να σου προέβαλλε ο εκτροφέας για την δεμοδήκωση; Που και σ'αυτό, μπράβο σου, που δεν στηρίχθηκες και ψάχτηκες αλλού (y)

Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται να συζητήσουμε ότι δεν πρέπει να γίνει ποτέ πατέρας ε; :cautious:

Ιδιαιτερότητες της φυλής; Με εκτόνωση τι σκοπεύεις να κάνεις; Ως κυνηγόσκυλο θα απαιτεί τρεχάλα ε;
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Ευχαριστώ πολύ mareco !!
α) Ναι, πρώτο μου σκυλί είναι. Έκανα κάποια τεστ στο internet σχετικά με το ποια ράτσα ταιριάζει στον χαρακτήρα μου και πρώτη μου έβγαινε αυτή και το Corgi. :p
Αρχικά ψάχτηκα κατευθείαν για αγορά από το εξωτερικό. Όλοι οι ξένοι εκτροφείς ζητούσαν 1600 ευρώ για κουτάβια που προορίζονταν για εκθέσεις και 600 για "κανονικά", δηλαδή με κάποιο μικρό πρόβλημα (όπως στραβό αυτάκι ή ουρίτσα). Αυτό φαίνεται όταν το κουτάβι είναι 3-4 μηνών περίπου. Επειδή, λοιπόν, όλα τα κουτάβια για έναν περίεργο λόγο έβγαιναν απροβλημάτιστα, και εγώ δεν είχα 1600 ευρώ+600 ευρώ μεταφορικά, ξεκίνησα να κοιτάω για έλληνα εκτροφέα και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

β) Απλά μου είπε ότι το σκυλάκι, επειδή είναι καθαρόαιμο, εμφάνισε demodex. Δεν ξέρω αν το είχε ήδη η μητέρα του ή τι συμβαίνει με ημίαιμο. Όχι, πατέρας δεν θα γίνει, θα μου φάει μόνος του όλα τα λεφτά. :p

Ιδιαιτερότητες δεν έχει. Γενικά του αρέσει αρκετά να παίζει μαζί μας στο σπίτι και να χουχουλιάζει. Αλλά ναι, κάθε φορά που βγαίνουμε βόλτα, τρέχει κατοστάρια. Οπότε ή θα του βρω κάποιο περιφραγμένο πάρκο να τρέχει ακατάπαυστα ή θα το μάθω να κυνηγάει λαγούς. :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Οπότε ή θα του βρω κάποιο περιφραγμένο πάρκο να τρέχει ακατάπαυστα...
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; :D
Αλλά...καλή τύχη και αν βρεις να μας το πεις κι εμάς :cool:
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
β) Απλά μου είπε ότι το σκυλάκι, επειδή είναι καθαρόαιμο, εμφάνισε demodex. Δεν ξέρω αν το είχε ήδη η μητέρα του ή τι συμβαίνει με ημίαιμο. Όχι, πατέρας δεν θα γίνει, θα μου φάει μόνος του όλα τα λεφτά. :p
Συγνώμη κιόλας αλλά τι μπαρούφα είναι αυτή???????
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
@mareco, Κατάλαβα... άρα ξεκινάμε άμεσα μαθήματα πάνω στο κυνήγι λαγού.
@haviharakennel, επειδή αναπαράγονται συνέχεια τα ίδια σκυλιά, το προβληματικό γονίδιο μένει. Οπότε, υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να μεταφέρουν στα μωρά αυτό το γονίδιο, σε σχέση με το αν δεν ήταν καθαρόαιμα. Ο μόνος τρόπος, βέβαια, για να μάθεις από πριν αν έχει αυτό γονίδιο, είναι μέσω ανάλυσης DNA, που δε νομίζω να γίνεται από κανέναν.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: d-friend and mareco


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Κοίτα να δεις
Συγνώμη κιόλας αλλά τι μπαρούφα είναι αυτή???????
Χοντρή όμως...
Το να του προέκυψε του εκτροφέα η δεμοδήκωση καθοδόν στη γέννα που λέμε, οκ το καταλαβαίνω, ατυχήματα συμβαίνουν. Αλλά το ότι η δεμοδήκωση πάει πακέτο με την καθαροαιμία είναι σαν τον αστικό μύθο με τα ντόπερμαν που τρελλαίνονται...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Έχει αναρτηθεί σε κάνα ποστ η σελίδα του εκτροφέα και δεν την βλέπω ;..... @Tri επιτρέπεται να βάλεις την σελίδα του εκτροφείου ...δεν δίνεις το link εδώ ;