Βελγικό ποιμενικό Groenendael-Η Ιστορία μιας φυλής


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Τι ωραιες φωτογραφιες!!!!!!!!!!!

Λατρευουμε τις παλιες φωτο.. ποσο μαλλον οταν εχουν κεντρικο θεμα σκυλους , οι οποιοι ακομα καλυτερα εργαζονται!!
Μπραβο Ταρα!!

Πες μου οτι εχεις και ασημενια σκαλιστα κορνιζακια πανω στο πιανο..

Γιατι σημερα ειναι πιο πλουσια η κομη τους και πιο "μυτερη" η μουσουδα τους?
(αν και χτες και σημερα.. ειναι πανεμορφα αυτα τα.. κοπροσκυλα *agapoylas* )
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
kasi+kyveli δυστυχώς δεν έχω την τύχη ....και τα χρήματα να έχω τις πρωτότυπες φωτογραφίες....(οι περισσότερες προέρχονται απο δημοπρασίες του εξωτερικού)
οι φωτό που ανέβασα είναι μέρος του ιντερνετικού μου αρχείου....και κάποιες είναι σκαναρισμένες εικόνες απο παλιά περιοδικά....

έχω όμως την τύχη :) να έχω αρχείο με πάνω απο 500 φωτογραφίες και pedigree σκύλων τα οποία προσπαθώ να τα ψηφιοποιήσω ώστε να είναι πιο εύχρηστο.
Μέχρι στιγμή έχω ολοκληρώσει περίπου το 20 % της δουλειάς......(έχω μέλλον δηλ......;))
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πανέμορφες φωτό!
Πάντα οι φωτό από το παρελθόν, με σωστά και λειτουργικά σκυλιά με συγκλονίζουν!

Εμένα βέβαια φαντάζεσαι ποιες με κέρδισαν περισσότερο...
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Γιατι σημερα ειναι πιο πλουσια η κομη τους και πιο "μυτερη" η μουσουδα τους?
Τον 18ο αιώνα ζούσαν και εργάζονταν ως ποιμενικά στην ευρύτερη περιοχή του Βελγίου αρκετοί σκύλοι με όψη ''λυκόσκυλου'' αλλά με τρίχωμα διαφορετικής υφής και χρώματος.

Το 1891 δημιουργήθηκε στις Βρυξέλλες το πρώτο κλάμπ για τους Βέλγικους ποιμενικούς οπότε και προέκυψε η ανάγκη για την καταγραφή και την εκτίμηση του πλήθους αυτών των σκύλων.
Το εγχείρημα αυτό το ανέλαβε ο καθηγητής της Κτηνιατρικής Σχολής του Gureghem Αdolphe Reul.

Στις 15/11/1891 ο καθηγητής Reul οργάνωσε στον χώρο της σχολής την πρώτη έκθεση –απογραφή και διαίρεσε τους σκύλους που παρουσιάστηκαν σε 4 κατηγορίες….

1/ σκυλιά με τρίχωμα μαύρο (τα μετέπειτα γκρένενταλ)
2/ σκυλιά με τρίχωμα πυρόξανθο ( >> τερβύρεν)
3/σκυλιά με κοντό τρίχωμα καστανοπυρόξανθο και μαύρη μάσκα ( >> μαλινουά)
4/ σκυλιά με τρίχωμα σκληρό γκρίζο-σταχτί –καστανοπυρόξανθο (>> λακενουά)

Σημαντικό είναι να πούμε ότι ο τύπος του σκύλου τότε δεν παρουσίαζε κάποια μορφολογική ομοιομορφία γι΄αυτό και το ROYAL CLUB SAINT-HUBERT που έκανε εγγραφές καθαρόαιμων σκύλων (του οποίου το κλάμπ Βέλγικων ποιμενικών ήταν μέλος ) αρνήθηκε να τα καταχωρήσει στα γενεαλογικά του βιβλία. Τελικά το κλαμπ κατάφερε να καταγράψει τα πρώτα σκυλιά μετά από αρκετά χρόνια καθώς με την επιλεκτική εκτροφή και την αύξηση των εκτροφείων στο Βέλγιο δόθηκε κάποιος τύπος στις 4 διαφορετικές ποικιλίες που ανέφερα πιο πάνω.

Στις 1-2/5/1892 στο Gureghem έγινε η πρώτη ειδική έκθεση β/π όπου παρουσιαστήκανε 40 σκυλιά μακρύτριχα (μαύρα και καστανοπυρόξανθα) 33 με λείο τρίχωμα και 19 με σκληρό.

Μαύρα μακρύτριχα αρσενικά ήταν 5 και θηλυκά μόνο δύο….και αυτή που κέρδισε την έκθεση ήταν η τρίχρονη Petit του Ν.Rose. η οποία αργότερα θα ζευγαρώσει με τον Picard d’ Uccle και θα γίνει το θεμέλιο της εκτροφής της φυλής.

Στο πρότυπο που συνέταξε τότε ο καθηγητής Reul περιέγραφε τα σκυλιά του Rose δηλ. τα Groenendael ως μακρύτριχα μαύρα σκυλιά με άσπρο σημάδι στο στήθος…..και πράγματι όλα τα σκυλιά του Rose είχαν το σημάδι έντονο…..κάτι που οι μετέπειτα εκτροφείς προσπάθησαν να εξαλείψουν από την εκτροφή τους.
Σίγουρα στην πορεία των χρόνων βελτιώθηκε και η πυκνότητα και η ποιότητα του μανδύα αφενός μεν για λόγους χρηστικούς μιας και μιλάμε για σκύλο εργασίας ο οποίος ζούσε σε αρκετά ψυχρά κλίματα και η πλούσια γούνα τον προστάτευε από τις καιρικές συνθήκες αλλά και από επιθέσεις άλλων ζώων….και βέβαια και για λόγους αισθητικούς…..:D

Όσο για το κεφάλι και το ρύγχος ….αυτό είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία…….
 
  • Like
Reactions: Orjo and Aslan


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εδώ σε μια παλιά καρτ ποστάλ απεικονίζεται ο François Rose (γιος του Nicolas ) με τον Mirza τον γιο της Petit και του Picard

560736_130000673813720_1468029761_n.jpg
 
  • Like
Reactions: Aslan




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Το έμβλημα του «Club du Chien de Berger Belge" που εμφανίζει τις τρεις ποικιλίες, όπως ορίστηκαν από το δεύτερο πρότυπο που ψηφίστηκε το 1899. Για το καθένα από τους τρείς τύπους ορίστηκε ένα μόνο χρώμα….


1/μακρύ τρίχωμα – μαύρο, στην φωτό ο Dax (ημ. γένν. 25/12 /1899)
2/κοντό τρίχωμα – καστανόξανθο, στην φωτό ο Tommy (ημ. γένν. 5/10/1896)
3/σκληρό τρίχωμα - γκρι σκούρο, στην φωτό ή ο Sus de Boer (γενν. 21/5/1901) ή ο Basoef (γενν. Στις 18/4/1897)
emblhma.jpg

Φωτογραφία αρχών του περασμένου αιώνα...:)
 
  • Like
Reactions: Aslan












ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εχω δει γκρενενταλ και εχω φρικαρει απο την ασχημια του,,,, αλλα εχω δει και γκρενενταλ που ειναι φανταστικο,,,, αλλα το δευτερο το φανταστικο που λεω το φυσαγε το παραδακι ο ξενος,,, ==))
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
εχω δει γκρενενταλ και εχω φρικαρει απο την ασχημια του,,,, αλλα εχω δει και γκρενενταλ που ειναι φανταστικο,,,, αλλα το δευτερο το φανταστικο που λεω το φυσαγε το παραδακι ο ξενος,,, ==))
Εκτός που δεν υπάρχει άσχημο γκρένενταλ [ούτε και γενικώς φρικτά άσχημο σκυλί], πως το να...φυσάς το παραδάκι...και να είσαι και...ξένος; επηρρεάζει την ομορφιά ενός σκύλου συγκεκριμένης ράτσας και από φρικτά κακάσχημο, το μετατρέπει σε φανταστικό;
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Eυχαριστούμε Μαργαρίτα για το ποστ! Να το εμπλουτίζεις!!:)

Κ παρακαλώ να μη το καταστρέψουμε με off topics ferozasea, ό,τι θέλετε καλύτερα να ανοιχτεί νέο ποστ
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
μονο ενα καλο πλυσιμο χτενισμα κουρεμα και σωστη διατροφη και γυμναστικη κανει το ενα σκυλι να ειναι πολυ πιο ομορφο απο το αλλο του φτωχου η καποιου που δεν ασχολειται μαζι του να εχουν τεραστια διαφορα,,,,,!!! πραγματικα τεραστια,,,!!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
...βγάζοντας τίμια το ψωμί τους (no 2)....:)

pinakas.jpg pinakas 1.jpg Το γνωστό σχέδιο του Alexandre Clarys που απεικονίζει έναν βοσκό με το κοπάδι του και ένα Λακενουά, Μαλινουά και Groenendael.
pinakas 2.jpg pinakas 3.jpg pinakas 4.jpg

στην τελευταία φωτογραφία απεικονίζεται βοσκός με το κοπάδι του και με ένα Groenendael και ένα Λακενουά στο πάρκο του Βασιλικού παλατιού του Laeken.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: zoup


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
o Duc de Groenendael ( γιός της Petit και του Picard d' Uccle) Duc de Groenendael - working-dog.eu.

duc.jpg σκίτσο του E.van Gelder
η γυριστή ουρά θεωρείται ανεπιθύμητη, αλλά παρ' όλο που έχουν περάσει 100 και πλέον χρόνια εξακολουθεί να εμφανίζεται σποραδικά ....