Βελτίωση φυλής


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
canis said:
Επίσης, σε κάποιες από αυτές τις ασθένειες μπορούμε εύκολα να μειώσουμε την πιθανότητα εμφάνισης τους αλλάζοντας κάπως τα ανατομικά χαρακτηριστικά της φυλής που εμείς ορίσαμε εξαρχής. Λίγο το ύψος, λίγο το μέγεθος του θώρακα, του κεφαλιού, το ρύγχος, το σχήμα του κεφαλιού, την λεκάνη... και αμέσως θα έχουμε μια βελτίωση (δε μπορώ να δώσω και ποσοστά, αλλά θα είναι ουσιαστική)..
@canis απο δικο σου Ποστ

Αλλα όταν ρωταω εγω το ιδιο για βελτιωση ειναι γενικο και αοριστο και πρεπει να το εξηγησω...σεντονια επι σεντονιων και μαλιστα επικροτουνται και ως τεκμηριωμενες αποψεις (οχι οτι δεν ειναι) αλλα σε τι απαντανε τελικα?

Ξερεις η δεν ξερεις φυλες που εχει γινει αυτο που αναφερεις κι ΕΣΥ σαν βελτιωση?


Ευχαριστω όσους απαντησαν..ευχαριστω περισσοτερο και οσους αναφεραν διαφορες φυλες και προσπαθειες για βελτιωσεις σε προβληματα υγειας..

Δεν θα συμμετεχω αλλο..:)
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Να ριξω και μια σοβαρη υποσημειωση γιατι καποιοι νομιζουν οτι οταν λεμε αδεσποτα εννοουμε μονο τα στειρωμενα σε πλατειες τις αθηνας..
Ζω επαρχια σε χωριο και μαλιστα σε νησι..υπαρχουν απειρα αδεσποτα πολλων γενεων ..κυκλοφορουν αναμεσα μας τα βλεπω να γεννανε και βλεπω και τα παιδια τους να γεννανε..φιλοζωικες και στειρωσεις δεν εχουμε εδω..ετσι κι αλλιως σε μια γεννα των 8-9 το πολυ ενα 2 να επιζησουν..κλαιν μαιν..επισης τα δεσποζομενα δεν ξερουν τι θα πει λουρι..ζουν στην αυλη και μαλιστα υπαρχει το συστημα ανοιγω την πορτα το πρωι και κυκλοφορει ελευθερο στο χωριο η στα γυρω χωρια ολη μερα..ακομα και αυτα συμμετεχουν στην φυσικη επιλογη που καποιοι αρνουνται..ο κουβας εδω καλα δουλευει..ειμαι δακτυλοδεικτουμενος που τα δικα μου τα κυκλοφορω με λουρι,που θα μαζεψω τα σκατα τους,που θα τα βαλω στο αυτοκινητο και στο σπιτι..κτλ κτλ..το πιασατε το νοημα ελπιζω..
Μια που μιλατε για ανοιχτα μυαλα ας τα ανοιξουμε οντως..αν αυτα γινονται σε επαρχιες του δυτικου κοσμου σκεφτειτε τι γινεται ανατολικοτερα..
Η φυσικη επιλογη καλα κρατει για το σκυλο παγκοσμιως οσο κι αν δεν το παραδεχονται μερικοι..
 
Last edited:






sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ούτε ο κουβάς είναι φυσική επιλογή, ούτε ο δεσποζόμενος σκύλος που βγαίνει βόλτα μόνος του :)

Στη βόλτα πετυχαίνω 2 λαμπραντόρ, και τα 2 μοιάζουν σα θερμοσίφωνες με ποδαράκια, ττουλάχιστον την τελευταία τετραετία που τα βλέπω. Δεν ξέρω αν είναι απο εκτροφέα, από μια ξαδέρφη ή από τον Κρόνο, αλλά ξέρω ότι το υπερβολικό βάρος δεν έκανε ποτέ καλό στις αρθρώσεις.

Αν όντως ισχύει ότι θέλεις σκύλο και εξετάζεις το ενδεχόμενο καθαρόαιμου για λόγους υγείας, ρώτα συγκεκριμένα για φυλές που σε ενδιαφέρουν. Έστω κι αν θα μπορούσε κάποιος να σου πει ότι τα τελευταία 20 χρόνια η εκτροφή βελτίωσε τα παπιγιόν, τα μπόρντερ κόλει, και τον κινέζικο μοϊκανό, δε σε βοηθάει σε κάτι. Δεν είναι δυνατόν το μόνο σου κριτήριο να είναι το "γερό να'ναι κι ό,τι να'ναι".
Αν θέλεις απλά να μάθεις αν/τι έχει προσφέρει η εκτροφή την τελευταία 20ετία, και πάλι, κάνε πιο σαφείς ερωτήσεις, για να πάρεις και πιο σαφείς απαντήσεις.
 
  • Like
Reactions: mareco


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Απο το τριπτυχο μορφολογιας-χαρακτηρα-υγειας..γιατι πρεπει να μαι εγω ο παραλογος που θελω να ξεκινησω την αναζητηση μου απο το υγεια?
Εχουμε καταληξει να θεωρειται φυσικο που ο αλλος διαλεξε ακιτα επειδη ειδε το χατσικο και εγω που προσπαθω να το ψαξω ειμαι ο μαλακας...γιατι αποκλειουμε καποιον που θελει να διαλεξει με τη σειρα υγεια-χαρακτηρας-μορφολογια?

Το χω αναφερει και σε αλλου και θα το πω και εδω..εχω 2 σκυλια 2 γατους..το πρωτο μου σκυλι το απεκτησα απο σελιδα φιλοζωικης,αλλα μπηκα στη σελιδα με σκοπο οχι να διαλεξω τι μ αρεσει εμφανισικα αλλα τι εχει αναγκη..πηρα τελικα 2 ετων κυριαρχικο αρσενικο που δεν το επαιρνε κανενας 1 χρονο..τα αλλα τρια ζωα απλα βρεθηκαν στο δρομο μου ετοιμοθανατα και ανοιξα το σπιτι μου για αυτα..ομορφα ασχημα αυτα μου τυχανε..το πιστευεις δεν το πιστευεις λιγο με ενδιαφερουν τα εξωτερικα χαρακτηριστικα..ουρα εχουν ολα και θα την κουνανε οποτε γυρναω σπιτι..
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
ζωα απλα βρεθηκαν στο δρομο μου ετοιμοθανατα και ανοιξα το σπιτι μου για αυτα..ομορφα ασχημα αυτα μου τυχανε..το πιστευεις δεν το πιστευεις λιγο με ενδιαφερουν τα εξωτερικα χαρακτηριστικα..ουρα εχουν ολα και θα την κουνανε οποτε γυρναω σπιτι..
Σου είναι αδιάφορο αν ο σκύλος χρειάζεται 2 ώρες βόλτα την ημέρα, ή τέσσερις; Δεν υπάρχει οικονομικό θέμα είτε για την αγορά είτε για τη συντήρηση; Δε σε ενδιαφέρει αν είναι το πιο φιλικό σκυλί του πλανήτη, ή αν σκανάρει το χώρο για εχθρούς, αν χωράει στην τσέπη σου ή αν δε χωράει στο αυτοκίνητό σου, αν θα παίζετε με το μπαλάκι ή αν θα τον αφήσεις στον τόπο αν τον πετύχεις με το μπαλάκι;
Ποιος είπε για ομορφιά;
 
  • Like
Reactions: mareco and TARA


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλή ερώτηση.
Στον λεγόμενο "δυτικό κόσμο" και ειδικότερα στα αστικά κέντρα ή στα περίχωρα, υποθέτω πως όχι.
Δεν συνάδουν με τον "πολιτισμό" μας.
Στην επαρχία μπορεί και να υπάρχουν.
Οφφ τοπικ αλλα εχω και γω τα κολληματα μου. :)

Αναρωτιεμαι ο πολιτισμενος (χωρις εισαγωγικα) κοσμος, οπως αυτος της επαρχιας(;) θα αφηνε να ζευγαρωνουν και να πολλαπλασιαζονται οι αριθμοι των σκυλων χωρις να επεμβαινει;
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Οφφ τοπικ αλλα εχω και γω τα κολληματα μου. :)

Αναρωτιεμαι ο πολιτισμενος (χωρις εισαγωγικα) κοσμος, οπως αυτος της επαρχιας(;) θα αφηνε να ζευγαρωνουν και να πολλαπλασιαζονται οι αριθμοι των σκυλων χωρις να επεμβαινει;
Γιατί, ο πολιτισμένος (χωρίς εισαγωγικά) κόσμος των πόλεων, δεν επεμβαίνει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο?
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Νομιζω ήμουν σαφεστατος και ρωτησα κατι πολυ συγκεκριμένο : φυλες που εχουν δει βελτιωση σε θεματα υγειας? Απο αυτες αν οντως καποια μου ταιριαζει θα μπορουσα να ενδιαφερθω..
@sis Ρωτας κατ επαναληψη πραγματα που εχω ηδη απαντησει..μην απορησεις παλι αν σου απαντησω κανα "ουδεν σχολιο"..
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Οφφ τοπικ αλλα εχω και γω τα κολληματα μου. :)

Αναρωτιεμαι ο πολιτισμενος (χωρις εισαγωγικα) κοσμος, οπως αυτος της επαρχιας(;) θα αφηνε να ζευγαρωνουν και να πολλαπλασιαζονται οι αριθμοι των σκυλων χωρις να επεμβαινει;
Μα στα αδεσποτα(για την περιοχη μου μιλαω) δεν επεμβαινει κανενας...απο μια γεννα των 8-9 χωρις εμβολια και αποπαρασητωσεις 1-2 ζουνε.. καποιο μπορει να βρει και σπιτι(εμμεση παρεμβαση) η μπορει να παει απο αυτοκινητο(εμμεση παρεμβαση)..αλλα λιγο πολυ οι αριθμοι τους μενουν ιδιοι..αλλωστε και απο αποψη φυσικης επιλογης που λεω αυτο ειναι το νοημα οι γενιες προχωρανε γρηγορα και πληθυσμος μενει τετοιος που να μπορει να υποστηριχθει απο το περιβαλλον του..

Το γεννηθηκαν 8 ζήσανε και τα 8 χωρις παρεμβαση απλα δεν υπαρχει..
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Υπάρχουν φυλές που να έχουν βελτιωμένη εικόνα σε ότι αφορά την υγεία και η βελτίωση αυτή να οφείλεται στην επιλεκτική εκτροφή και όχι στην πρόοδο της κτηνιατρικής?
@joks

Από κληρονομικές ασθένειες (3) που έχουν σχεδόν εξαλειφθεί με την επιλεκτική εκτροφή έχει βελτιωθεί η υγεία των:

Jack Russell Terrier
Basset Hound
Cardigan Welsh Corgi
Pembroke Welsh Corgi
Basenji
Beagle
West Highland white terrier
Cairn terrier
Miniature poodle
Dachshund
Chihuahua
Pug
American Eskimo dogs
English Setters
Tibetan Terriers
American Bulldogs
Dachshunds
Polish Lowland Sheepdogs
Border Collies
Dalmatians
Miniature Schnauzers
Australian Shepherds
Australian Cattle Dogs
Golden Retrievers
Yugoslavian Shepherd Dog
Cocker Spaniel

Από εξαφάνιση έχουν σωθεί ή γίνεται προσπάθεια να σωθούν (είναι και αυτό βελτίωση υγείας μάλλον), από εκτροφείς, φυλές όπως τα:

Όλες οι Ελληνικές φυλές...
Karakachan
Mioritic
Karpatin
Shiba Inu
Lundehund
Basenjis
New Guinea Singing Dog
Canaan
Chow Chow
Tosa
Tornjak
Estrella Mountain Dog
Croatian Sheepdog
Fila
Komondor
Pumi
Mudi
Alentejo Mastiff
...πολλά που θα πάρει πολύ χρόνο να τα γράφω ένα προς ένα...

Επίσης, τα τελευταία 20 χρόνια έχουν γίνει πολλές αναθεωρήσεις προτύπων με μοναδικό σκοπό την βελτίωση της υγείας. Το 2008 ή 2009 πρότυπα 78 φυλών αναθεωρήθηκαν από το Kennel Club, που απαρτίζεται από εκτροφείς (κυρίως) και απευθύνεται σε εκτροφείς.

Φτάνουν αυτά; ...Όχι... Δεν υπάρχει "φτάνει"... Πάντα πας για το καλύτερο.
Κάνουν όλοι αυτό που πρέπει;... Όχι... Αλλά που συμβαίνει αυτό.
Ξεπλένουν αυτά τα "ολίγα" όλα τα στραβά;... Όχι...

Να αφορίζουμε και να γιουχάρουμε, όμως, και να ζητάμε... Τι αλήθεια; ...Εξυπηρετεί κάτι;

Όπως έγραψα και στα πρώτα μηνύματα, υπάρχουν και εκτροφείς σκύλων με γραμμές προσανατολισμένες στην υγεία και την λειτουργία, χωρίς να ενδιαφέρονται 100% για το "εμφανισιακό κομμάτι". Υπάρχουν εκτροφείς που δημιουργούν πιο υγιή "στο μάτι" έστω σκυλιά και πιο λειτουργικά, χρησιμοποιώντας και "αίμα" άλλων φυλών. Όλοι αυτοί εκτροφείς είναι και προσπαθούν για μια "βελτιωμένη εικόνα σε ότι αφορά την υγεία" την οποία και πετυχαίνουν σε κάποιο (καλό πολλές φορές) βαθμό.

Επίσης, επιτυχία θεωρώ και πως κάποιες φυλές έχουν μείνει σε πολύ καλό επίπεδο υγείας μέσα στα χρόνια. Άνθρωποι που τα εκτρέφουν το πέτυχαν και αυτό...

Η επιλεκτική εκτροφή ακολούθησε την εξημέρωση και έδωσε όλες αυτές τις φυλές (τον κατοικίδιο σκύλο στην ουσία). Τα γούστα και η νοοτροπία των περισσότερων ανθρώπων και η εξέλιξη αυτών μέσα στα χρόνια έφερε και φέρνει τα προβλήματα.
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Από ότι βλέπω και στις 3 ευθύνονται υποτελή γονίδια.
Και στις 3 υπάρχει dna τεστ που μπορούν να ανιχνευθούν οι φορείς και να γίνει σωστή διαχείρισή τους.
Αναρωτιέμαι με ποιόν τρόπο κατάφεραν σχεδόν να τις εξαλείψουν σε όλες αυτές τις φυλές που αναφέρεις.
Εγιναν συντονισμένες ενέργειες από τους μητρικούς ομίλους;
Εχεις παραπάνω πληροφορίες;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Έχω διαβάσει αρκετά κατά καιρούς... Σίγουρα θα βρεις πληροφορίες αν ψάξεις... Όταν θα έχω χρόνο για ψάξιμο θα τα συγκεντρώσω.

Εννοείται πως χρησιμοποίησαν DNA tests. Όσο για το αν ήταν οργανωμένες δράσεις από τους ομίλους, δε θυμάμαι... Τα νέα, θυμάμαι, τα διαφήμιζαν και σε ένα συνέδριο κάποιες εταιρείες με τεστ...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πολύ ωραία.

Να κάνω μια ερώτηση. (@canis θα βάλω και ερωτηματικό στο τέλος :LOL::ROFLMAO:)

Σε αυτές τις φυλές που εχουν σχεδόν εξαλειφθεί οι συγκεκριμένες κληρονομικές ασθένειες μέσω της εκτροφής, υπάρχει βελτιωμένη εικόνα γενικότερα, η βελτίωσαν κάτι και χάλασαν αλλά δέκα;


Άσχετο αλλά οι παλιές φατσούλες ήταν πολυ, καλύτερες
Οι τωρινές είναι χάλια. Δείτε φάτσες και βγάλτε συμπέρασμα
:X3::notworthy::sick::mad::eek:o_O(n)(n)(n)