Βοήθειααααα ψύλλος!!


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
εγω δεν την αφήνω γιατί γίνεται χάλια είναι πολύ κοντή δεν έχει καμία απόσταση απο το έδαφος και καθε φορα που έμπαινε έβγαζα πάνω απο 50 αγκαθάκια υπάρχουν και άγανα παντου και ψύλλοι οπότε εγω δεν την αφήνω
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το κακό είναι πως με τους φόβους μας δεν αφήνουμε το σκύλο να είναι σκύλος. Δηλαδή η βόλτα στο τσιμέντο που καίει τα πέλματα το καλοκαίρι είναι ασφαλής; Αν σκεφτόμουν έτσι δεν θα εβγαινα από το σπίτι.
 


Sissy

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
202
0
39
Ξάνθη
www.sissysphotography.blogspot.com
Το κακό είναι πως με τους φόβους μας δεν αφήνουμε το σκύλο να είναι σκύλος. Δηλαδή η βόλτα στο τσιμέντο που καίει τα πέλματα το καλοκαίρι είναι ασφαλής; Αν σκεφτόμουν έτσι δεν θα εβγαινα από το σπίτι.

πολυ σωστη!!

εγω βλεπω απο τον δικο μου ποσο ευχαριστιεται να τρεχει και να χωνεται για τα καλα στα χορτα να κρυβεται να χοροπηδαει να βγαινει και ξανα απο την αρχη! μπορει να παιζει ετσι μονος πολυ ωρα! δεν μπορω να του το στερησω! Απλα μετα πεφτει καλο χτενισμα..

την πατησαμε βεβαια και εχει ψυλλους τωρα! :p
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
μόνο που αν μπει κάποιο άγανο παει μετα γιατι χρήματα για να το βγάλουμε δεν θα έχω ... στο χώμα την αφήνω ή στην άμμο στα χόρτα όχι ..και δεν καίγεται γιατί βγαίνουμε πολύ πρωι και πολύ αργα το βράδυ\
η ράτσα είναι τέτοια που δεν θέλει καν να πηγαίνει μεγάλες βόλτες με το ζόρι την πάω πολλές φορες
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Όλα τα χόρτα δηλαδή εκεί έχουν αγανα; Μαλιστα. Αν και, νόμιζα πως το θέμα μας είναι οι ψυλλοι ;)

Για τα χρήματα ας μην το σχολιάσω καλύτερα γιατί θα βγούμε πολύ οφφ..
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Παιδιά... έχω περάσει το σπίτι από ... απολύμανση!!

Χρησιμοποίησα κάθε διαθέσιμο μέσο. Έβαλα στο σκυλί με το που είδα τον πρώτο το μοναδικό διαθέσιμο που είχα εκείνη τη στιγμή διότι όλα τα μαγαζιά ήταν κλειστά (ένα ήπιο σκεύασμα για ψύλλους και τσιμπούρια που μυρίζει και σιτρονέλα να πιάνει και κανένα κουνουπάκι).

Με το που επέστρεψα ψέκασα με το pudex plus όοοολο το σπίτι (το οποίο είναι όντως πολύ δυνατό - κοντέψαμε να πεθάνουμε εμείς, και φόνευσα όλο το ζωικό βασίλειο στο σπίτι που δεν έχω ιδέα με τόσο σκούπισμα, σφουγγέρισμα και ξεκσκόνισμα που κρυβόταν) χρησιμοποίησα ατμοκαθαριστή και ηλεκτρική σκούπα, και να σου ο ψύλλος στην Κλαίρη, αλλά ζαβλακωμένος ίσα που κουνιώταν... τη βούτηξα και πήγαμε στον κτηνίατρο.
Την έψαχνε για αρκετή ώρα (δεν είναι και μεγάλη δα) και δεν βρήκε κάτι... βάλαμε αμπούλα fronline και μου έδωσε και ένα σπρέυ να την ψεκάσω καλά με γάντια σε καμιά εικοσαριά μέρες. Κατά τα άλλα πολύ καλή ηλεκτρική σκούπα μου είπε αφού ψεκάσω με το pudex τη σακούλα καλά. Πήρα και ένα sebacil προληπτικά, αλλά μου είπε πολύ προσοχή με τη μικρή μη τυχόν και γλύψει τίποτα, γιατί θα είναι και το τελευταίο της!

Ααααααα... έτσι για το φόβο των ιουδέων ψέκασα και με detol (που δεν έχω ιδέα αν έκανε τίποτα). Την ψάχνω από τότε αλλά δεν έχω δει κάτι.... μακάρι να ξεμπερδέψαμε με δάυτα.

Και προς διευκρινηση του τι μπορεί να έγινε.... το Σάββατο ήμασταν στο εκπαιδευτή και μετά το τέλος της εκπαίδευσης την έβαλα στο πάντοκ με το χορτάρι. Την Κυριακή δε που πήγαμε στον πεθερό μου ένα αδέσποτο είχε κάνει τα κακά του στο γκαζόν και η βλαμμένη πριν προλάβω να την βουτήξω κυλίστηκε πάνω τους (μπλιάχ) ... και επειδή δεν μπορούσα να τη βάλλω στο σπίτι τους έτσι την έκανα μπάνιο... ακυρώνοντας έτσι μάλλον την προστασία της αμπούλας.

Κατά τα άλλα ναι την αφήνω στα χορτάρια με μεγάλη προσοχή γιατί βλέπω ότι το χαίρεται ιδιαίτερα και κάνει σαν παλαβό, μυρίζει τρέχει, χοροπηδάει.... δεν θα της το στερήσω, απλά θα είμαι ακόμα πιο προσεκτική την επόμενη φορά...

Χτες και σήμερα δεν είδα τίποτα... αν και με έπιασε μία κρίση ξυσίματος χτες :p
Άντε καλά, ξεμπερδέματα...
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ο ψύλλος δεν ζεί πάνω στον σκύλο
ανεβαίνει στον σκύλο για να φάει
και δεν είναι δυνατόν να περιμένετε να πεθάνει ακαριαία επειδή ο σκύλος φοράει σπρέι αμπούλα ή ότιδήποτε

επίσης
όταν βλέπεις κάπου έναν ψύλλο για ένα πράγμα μπορείς να είσαι σίγουρος-ότι υπάρχουν άλλοι 50 σε διάφορες μορφές απο αυγό προνύμφη νύμφη και ολόκληρο έντομο
οπότε καταλαβαίνετε
τώρα με τις βροχές και τις ζέστες-υπομονή
α
και οι ψύλλοι δεν είναι μόνο στα χορτάρια-είναι σχεδόν παντού-αρέσκονται σε χαραμάδες κυρίως-μπορούν να διανύσουν μεγάλη απόσταση γρήγορα και τους τρέχουν τα σάλια όταν μυρίσουν σκύλο-δηλαδή αν είναι ο ψύλλος στα χόρτα (ή στα άχυρα :lol: ) και περάσει ο σκύλος μας σε απόσταση 10 μέτρων απο τα χόρτα τι πιο απλό για τον ψύλλο απο το να κάνει δυό τρία πηδηματάκια και να ανέβει στο κινητό εστιατόριο ψύλλων που εμείς αποκαλούμε σκύλο ???????

το θέμα είναι να φοράμε στον σκύλο είτε προιόν περμεθρίνης είτε κάτι άλλο τα οποία τουλάχιστον θα σκοτώσουν τον ψύλλο μετά απο λίγο γιατί άν καταλήξει σπίτι μας και εγκατασταθεί σε κανα στρώμα ή σε καναν καναπέ........βράστα χαράλαμπε......
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κανένα πρόβλημα..άλλωστε μετά εξατμίζεται.., μπορείς να βάλεις και σεμπασίλ..
 








Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Εγώ παιδιά στον κήπο έχω ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα.
Δεν ξέρω τι έγινε φέτος.... Μιλάμε για τρελή αποικία ψύλλων.
Ηρθε συνεργείο απολυμάνσεων, ψέκασε, έφυγε, κατέβηκα κάτω....
Τσουπ να σου οι ψύλλοι πάνω μου :eek:

Κανονικό ΝΤΟΥ μου κάνανε.
Εφυγα χοροπηδώντας :D

Τους ξαναφωνάζω, ξαναψεκάζουν και μου λένε πως σε 5-6 μέρες θα δω αποτελέσματα.

Περιμένω.... Για να δούμε

Εννοείται πως ο σκύλος μετακόμισε.

Το ίδιο συνέβη και 2 σπίτια πιο κάτω από μένα.
Φουλ του ψύλλου.


Και τσιμπάνε τα άτιμα :mad:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω παρατηρησα τρελη αυξηση ψυλλων εδω και 2 χρονια!
Σκυλια τα οποιοα δεν βγαινουν ΠΟΤΕ απο το σπιτι τους, σκυλια μου τους βαζουν τακτικα αμπουλες και φορανε περιλαιμια, σκυλια που ξερω πολλα χρονια και ΠΟΤΕ δεν ειχαν το παραμικρο παρασιτακι πανω τους- τιγκα στους ψυλλους.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Παιδιά θα συμφωνήσω...την Πέμπτη είχα το τρίτο κρούσμα ψύλλων στη μικρή για φέτος... είναι σαν να μην τα πιάνει τίποτα.... βρήκα δύο να τριγυρνάνε πάνω στην κοιλιά της, τους εξολόθρευσα και τους δύο με σαπουνόνερο και ψέκασα τη μικρή με βιοκτόνο, ελα έχω την εντύπωση ότι ακόμα ξύνεται και δεν ξέρω αν φταίει κάποιος που δεν τον έπιασα ή δεν ψόφησε από το φάρμακο(είναι δυνατόν...κοντέψαμε να πεθάνουμε και εγώ και η Κλαίρη!) ή όπως είχα διαβάσει κάποια στιγμή επειδή το σάλιο του ειναι φοβερά αλεργιογόνο και μπορεί να προκαλεί κνισμό μέρες μετά ή από την τόση χημεία που έχει φάει αυτές της μέρες...
Την έψαξα και δεν βρήκα τίποτα άλλο μετά το ψέκασμα ούτε ζωντανό ούτε ψόφιο, αλλά με τόσο μαλλί που να βγάλεις άκρη...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Τώρα και γω ανακάλυψα 3 πάνω στη θηλύκια την ώρα που την χτένιζα :eek:
Κοβαν βόλτες πάνω της.

Τα είχα ψεκάσει αρχές Αυγούστου με frontline
Μετά από 5-6 μέρες τα πήγα για μπάνιο στη θάλασσα
Τα έκανα μπάνιο μετά με duxo
Τα έβγαζα βόλτα κανονικά
Χτένισμα καθημερινό
ΨΥΛΛΟΣ 0

Kαι τώρα που γύρισα για 1 μέρα, τα πήγα βόλτα εδώ στο προάστιο των ψύλλων και τσουπ να σου πάλι ψυλλοι.

Και δεν ήταν πιτσιρίκια, ήταν κάτι θρεφτάρια ΝΑ

Λέτε να είναι στο σπίτι μέσα?

Τι άλλο να κάνω? :confused::confused::confused::confused:

Το κακό είναι οτι κοιμούνται μαζί μας, πάνω στην κόρη μου, πάνω στη γυναίκα μου, πάνω μου, ανεβαίνουν σε πολυθρόνες, καναπέδες......
ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ. Δεν υπάρχει μέρος του σπιτιού που να μην έχουν αράξει
Δεν είναι περιορισμένα σε ένα σημείο να ψεκάσω να ξεμπερδεύω.
Πω ρε #$^#%^@& μου
 
Last edited:


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Κουνούπια ...μεταλλαγμένα...
Ψύλλοι....μεταλλαγμένοι...
Τίποτε δεν τα πιάνει τελικά...:(

(είπα...ο..."φιλόσοφος"...:p)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Παιδιά οι ψύλλοι μας δουλεύουν ψιλό γαζί, έχουν πάθει ανοσία σε όλα αυτά τα χημικά που βάζουμε στους σκύλους μας και δεν καταλαβαίνουν τίποτα..Σε λίγο θα εξολοθρεύονται οι σκύλοι από αυτά και οι ψύλλοι θα κάνουν πάρτυ πάνω τους ανενόχλητοι..
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Πως μπορώ να καταλάβω αν έχω ψύλλους και μέσα στο σπίτι;
Θα τους βλέπαμε κάπου;
Δεν θα μας τσιμπάγανε;
Πάνω σε κρεβάτια, στρώματα, καναπέδες κλπ δεν θα φαινόντουσαν;

Από τη στιγμή που τα πιτσιρίκια τα ψέκασα, οι ψύλλοι θα χάσουν το τριχωτό εστιατόριο... Πως θα τραφούν;;
Δεν θα πάνε πάνω μας;;

Αυτό παρατηρησα στον κήπο. Από τη στιγμή που έβγαλα τον λυκάκο μου από κει, κάνουν ντου σε μας χωρίς οίκτο. Οταν ήταν ο σκύλος εκει, δεν πέρναμε πρέφα τίποτα.
Το ίδιο δεν θα συμβεί και στο σπίτι αν έχουμε;;

Θα φωνάξω τη μάνα μου να έρθει όταν εμείς θα λείπουμε με τα σκυλιά.....
:D
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Πως μπορώ να καταλάβω αν έχω ψύλλους και μέσα στο σπίτι;
Θα τους βλέπαμε κάπου;
Δεν θα μας τσιμπάγανε;
Πάνω σε κρεβάτια, στρώματα, καναπέδες κλπ δεν θα φαινόντουσαν;

Από τη στιγμή που τα πιτσιρίκια τα ψέκασα, οι ψύλλοι θα χάσουν το τριχωτό εστιατόριο... Πως θα τραφούν;;
Δεν θα πάνε πάνω μας;;

Αυτό παρατηρησα στον κήπο. Από τη στιγμή που έβγαλα τον λυκάκο μου από κει, κάνουν ντου σε μας χωρίς οίκτο. Οταν ήταν ο σκύλος εκει, δεν πέρναμε πρέφα τίποτα.
Το ίδιο δεν θα συμβεί και στο σπίτι αν έχουμε;;

Θα φωνάξω τη μάνα μου να έρθει όταν εμείς θα λείπουμε με τα σκυλιά.....
:D
Μην αγχώνεσαι... και εμένα ο ίδιος πανικός με έπιασε (την πρώτη φορά) γιατί και η μικρή κοιμάται μαζί μας και ανεβαίνει παντού. Και οι δύο κτηνίατροι μας όμως (βασικός και καβάτζα) μου είπαν να μη με πιάσει πανικός (σε σημείο που πέρασα με ατμόκαθαριστή στο μάξιμουμ της θερμοκρασίας όλο το σπίτι)... ένα καλό σκούπισμα και στοιχειώδεις συνθήκες υγειηνής είναι αρκετά. Απλά κόψε ένα κομματι από το σκάλιμπορ και βάλτο στη σακούλα της σκούπας ή ψέκασέ τη με sebasil εάν στο εκατομμύριο έχεις αυγά μέσα μη σου επωαυθούν εκεί μέσα.

Προσωπικά την πρώτη φορά ψέκασα όλο το σπίτι αλλά κοντέψαμε να πεθάνουμε όλοι μαζί.

Πάντως τώρα που το λες και εμένα η δική μου σε κήπους στο χωριό, στα δάση, στις ραχούλες τίποτα...πρέπει όλους να τους τσίμπισε εδώ που μένουμε (αστικό περιβάλλον σου λέει μετά....).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc