Βοήθειααααα ψύλλος!!


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
γενικά φέτος έχει πολλούς από δαύτους ειδικά στην πελοπονησσο κυριως φορεας τα αδεσποτα γατιά και οι κοπριες
ο δικιά μου με σκαλιμπορ και αμπουλα που την αφησα στο χωριο για 15 μερες τιγκα στους ψυλλους χωρις να κανει μπανιο
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Εχουν πάθει ανοσία παιδιά τα γκρέμλιν οι ψύλλοι.
Εχουν περάσει 6 μέρες από την απολύμανση που έκανα στον κήπο και οι ψύλλοι κάνουν πάρτυ :eek:

Τι να κάνω???????
Με φλογοβόλο να κατέβω?:D
ή να περιμένω κι άλλο?

Τώρα μου το αλλάξανε... Μου λένε μετά από 15 μέρες...
Εχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία με απολύμανση?

(Ρώτησα και τον κτηνίατρο για το φάρμακο που ρίξανε και μου είπε πως όντως αυτό χρησιμοποιούν)
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Εμένα ο κτηνίατρος για το σπίτι (τρελλά αραιωμένο για σφουγγάρισμα και χωρίς να έχει πρόσβαση η μικρή) και για αυλές/κήπους (λιγότερο αραιωμένο) μου έδωσε το sebasil.

Να σε ρωτήσω... με τόσο μαλλάκι πως βγάζεις άκρη και βρίσκεις τους ψύλλους...??
Εγώ τις δύο από τις τρεις φορές του είδα όταν είχε γυρίσει ανάσκελα και σουλατσάρανε στην κοιλιά της...φοβάμαι ότι μέσα στο μαλλί δεν θα μπορέσω να τους εντοπίσω αν και κάθομαι με το χτενάκι και ψάχνω σχολαστικά...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Να σε ρωτήσω... με τόσο μαλλάκι πως βγάζεις άκρη και βρίσκεις τους ψύλλους...??
Εγώ τις δύο από τις τρεις φορές του είδα όταν είχε γυρίσει ανάσκελα και σουλατσάρανε στην κοιλιά της...φοβάμαι ότι μέσα στο μαλλί δεν θα μπορέσω να τους εντοπίσω αν και κάθομαι με το χτενάκι και ψάχνω σχολαστικά...

Στην κοιλιά φαίνονται βρε συ :)
Πάνω στη ράχη, είναι οι ψύλλοι στα άχυρα που λένε :eek: Τρελο λόττο να βρείς, πόσο μάλλον να τον τσακώσεις.
Την πρώτη φορά τσάκωσα 2-3 την ώρα που τα χτένιζα. Τρέχαν αρων άρων να κρυφτούν στο τρίχωμα. Λογικά μόλις θα είχαν φτάσει στο "εστιατόριο" και δεν είχαν πιάσει τραπέζι ακόμα :D Εχασα τον έναν και τον βρήκα μετά από λίγο στο πόδι μου :eek:
Την δεύτερη τα είδα να ξύνονται και να γυρνάνε απότομα το κεφάλι τους να δαγκώσουν σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Ηταν ψύλλος τελικά.

Ειναι όντως δύσκολο να τους εντοπίσεις με τόσο τρίχωμα. Εγώ τα κουρευω το καλοκαίρι και κάπως με διευκολύνει.
Υπομονή θέλει και να πιάνεις τούφα τούφα ωστέ να φαίνεται το δερματάκι τους. Βοηθάει επίσης και το ανάποδο χτένισμα - χάιδεμα (αντίθετα από τη φορά που βγαίνουν οι τρίχες δλδ).
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Στην κοιλιά φαίνονται βρε συ :)
Πάνω στη ράχη, είναι οι ψύλλοι στα άχυρα που λένε :eek: Τρελο λόττο να βρείς, πόσο μάλλον να τον τσακώσεις.
Την πρώτη φορά τσάκωσα 2-3 την ώρα που τα χτένιζα. Τρέχαν αρων άρων να κρυφτούν στο τρίχωμα. Λογικά μόλις θα είχαν φτάσει στο "εστιατόριο" και δεν είχαν πιάσει τραπέζι ακόμα :D Εχασα τον έναν και τον βρήκα μετά από λίγο στο πόδι μου :eek:
Την δεύτερη τα είδα να ξύνονται και να γυρνάνε απότομα το κεφάλι τους να δαγκώσουν σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Ηταν ψύλλος τελικά.

Ειναι όντως δύσκολο να τους εντοπίσεις με τόσο τρίχωμα. Εγώ τα κουρευω το καλοκαίρι και κάπως με διευκολύνει.
Υπομονή θέλει και να πιάνεις τούφα τούφα ωστέ να φαίνεται το δερματάκι τους. Βοηθάει επίσης και το ανάποδο χτένισμα - χάιδεμα (αντίθετα από τη φορά που βγαίνουν οι τρίχες δλδ).
Τέλεια...και εμένα κάνει κάτι ξυσίματα στη βάση της ουράς και φοβάμαι ότι πρέπει να έχει ακόμα κανένα...αλλά δεν είναι ούτε συχνό όυτε έντονο... τι να πω.
Η μικρή έχει όλο το μαλλάκι της και δεν βοηθάει ούτε κόντρα ούτε τίποτα...το μόνο ότι όταν τη χτενίζω χωρίζω το μαλλάκι της σε τετραγωνάκια και ανοίγω και χτενίζω ένα ένα τσουλουφάκι κι εκεί ψάχνω...
Τλπντων ... είναι η ώρα να βάλλουμε και αμπούλα κι ας ελπίσουμε ότι αν έχει ξεμείνει κανένας ανθεκτικός...θα πάει υπερ πίστεως!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Πάντως εγω δεν τους βάζω αμπούλα, αλλά τα ψεκάζω ανα 13-15μέρες από τότε που ξεπερνάει τους 20 η θερμοκρασία και το μειώνω στο 1 φορά το μήνα όταν κρυώσει ο καιρός.

Το ψέκασμα, συνοδεύεται με ανακάτεμα του τριχώματος και ελαφρύ μασάζ, ωστέ να πάει στο δέρμα. Στο κεφαλάκι δεν ψεκάζω απευθείας αλλά ψεκάζω στο χέρι μου με γάντι και τρίβω, στην εξωτερική πλευρά των αυτιών και μέσα πάνω πάνω που έχω βρει 2-3, στο σαγόνι τους, τα μουστάκια τους κλπ κλπ.

Με βολεύει πολύ το σπρευ και παίρνω το effipro που είναι και πολύ πιο φτηνό σε σχέση με το frontline.

Επίσης ψεκάζω και το καλαθάκι τους.
Και πριν την βραδινή βόλτα τα ψεκάζω με ένα σπρεύ ευκάλυπτου-λεμονιού που μυρίζει και ωραία κιόλας.


Αν έχεις υποψία πως έχει ψύλλους, κάντην μπάνιο. Η σαπουνάδα τους πνίγει τους ψύλλους και με το πιστολάκι μετά για το στέγνωμα, λογικά θα γίνουν ψητοί ;)
Χωρια το χτένισμα μετά.
Επίσης το άλλο που δεν μπορούν οι ψύλλοι και τρέχουν σαν παλαβοί, είναι ο ήλιος. Το λέω και για την Κλαίρη - αστην να λιάζεται δλδ :D - αλλά και για διάφορα πράγματα μέσα στο σπίτι που έχεις υποψία πως μπορεί να έχουν ψύλλους πχ κουβέρτες ή ριχτάρια ή το καλαθάκι της ή οτιδήποτε μπορείς να βγάλεις έξω για να λιαστεί.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Εγώ πάλι βάζω αμπούλα (frontline γιατί με την advantix έχουμε θέμα), αλλά έχω ένα σπρέυ της virbac (νομίζω το ίδιο λέμε) για την περίπτωση που εντοπίσω ψύλλο με το οποίο την περνάω ακριβώς με τον τρόπο που περιγράφεις...την τελευταία φορά κοντέψαμε να πεθάνουμε εμείς δε νομίζω να επιβίωσε κανένας.
Αυτό με την σαπουνάδα το επιβεβαίωσα την τελευταία φορά κι εγώ γιατί με το που τους έπιασα τους πέταξα σε ένα μπολ με υγρό πιάτων (που κάνει ωραίο πυκνό αφρό) και τα κακάρωσαν αμέσως και οι δύο.
Την έκανα μπάνιο την Κυριακή με τα πιστολάκια και τα χτενίσματά της και όλα (οι φιλοζωία μου εξαντλείται όταν οι λέξεις ψύλλος και σκύλος συνδυάζονται, οπότε εύχομαι ό,τι υπήρχε και αν να εξολοθρεύτηκε) και σήμερα είναι ημέρα αμπούλας.

Τα πραγματά της (κουβερτάκια, μαξιλαράκια και λούτρινα) βγαίνουν τακτικά στον ήλιο οπότε κι από εκεί καλυμμένοι είμαστε.

Τώρα για τη βόλτα είχα ένα σπρέυ της Trixie με σιτρονέλα αλλά της έκανε το μαλλάκι της χάλια σα βούρτσα. Θα βρω κάτι που να ταιριάζει με εμάς, που θ αμου πάει!

Σε ευχαριστώ πολύ...
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Παιδιά heeeelp κάποιος που ξέρει! Οι οδηγίες λένε τουλάχιστον 48 ώρες μετά το μπάνιο! 2 μέρες δηλαδή δεν ξέρω και εγώ πόσα αυγά! Περιττό να πω πως ήδη με έχει πιάσει φαγούρα!
Η φαγούρα μπορεί να είναι και ιδέα σου. Στην έσχατη περίπτωση που σε τσιμπήσει απλά θα έχεις κνυσμό. Τίποτα άλλο. Δεν είναι το τέλος του κόσμου. Εμένα πάντως το κολλάρο δεν με βόλεψε ποτέ. Μόνο αμπούλα βάζω!
 


MarieAngela

Member
9 Οκτωβρίου 2011
11
0
Κέρκυρα
Καλημέρα μία απορία την πιτέτα την βάζουμε μόνο αν έχει καθαρίσει ο σκύλος???
ξεκινάω το μπάνιο πάντα απο το κεφάλι προς το σώμα γιατι τα άτιμα πάνε και κρύβοντε στο αυτάκι της!! όλο και κάποιο προλαβαίνει! είναι επικύνδινο τι να κάνω, εχουμε μεγαλο προβλημα λογω χωριου!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.322
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc