Βοήθεια!!! Ψάχνω σκυλάκι συντροφιάς


christinatwins

New Member
29 Οκτωβρίου 2020
3
0
49
Καλησπέρα, κάνω μια έρευνα για ένα μικρόσωμο σκυλάκι το οποίο να εκπαιδεύεται εύκολα, να είναι συντροφιάς, στοργικό, να έχει καλές σχέσεις με μικρά παιδιά και να μπορεί να ζει μέσα στο σπίτι. Έχω δει τα maltese και τα poodle. Μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου δώσετε πληροφορίες που θα μπορούσα να απευθυνθώ για την υιοθεσία?
Επίσης μήπως ξέρετε και κάποια άλλη ράτσα μικρών κατάλληλα για οικογένεια και παιδιά?

Ευχαριστώ
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλώς ήρθες στο φόρουμ

Διάβασε αυτό
 


christinatwins

New Member
29 Οκτωβρίου 2020
3
0
49
Yoarkddict ευχαριστώ πολύ!!!
Μήπως ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος εδώ για εκτροφεία στην Αττική για poοdle mini & maltese?
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Δείτε και bichon frise. Ειναι ξαδελφακια των poodles και maltese (mini malteses δεν υπάρχουν) με λιγοτερο ευθραυστη σωματικη κατασκευη. Να εχετε υπ οψιν σας οτι αυτες οι φυλές χρειάζονται εντατικο grooming. 20200802_124315.jpg
 




Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Ναι δικος μου είναι ο σκυλάκος. Είναι από εκτροφειο της Κυπρου . Οσο το είχα ψαξει δεν είχα βρει στην ελλάδα .
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για να αποφύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις ο μόνος τρόπος να βρεις εκτροφεις των φυλών που σε ενδιαφέρουν, είναι μέσω εκθέσεων μορφολογίας. Μπορείς να βρεις το πρόγραμμα των εκθέσεων εδώ, να πας να δεις τους εκτροφεις με τα σκυλιά τους και να μιλήσεις μαζί τους.

Δεδομένων των συνθηκών, δεν γνωρίζω πότε θα γίνει η επόμενη, οπότε χρειάζεται υπομονή.

Όλο αυτό το διάστημα, θα σε συμβούλευα να διαβάσεις όσα περισσότερα μπορείς για τις φυλές που σε ενδιαφέρουν και ιδανικά να κατασταλάξεις σε μια, που θα την ξεψαχνισεις.

Όσα λιγότερα γνωρίζεις για μια φυλή, τόσο πιο εύκολα μπορεί να πέσεις στην παγίδα των κουταβεμπορων, των εισαγωγέων και των δήθεν "εκτροφεων".
Καλή επιτυχία και υπομονή.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Για να αποφύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις ο μόνος τρόπος να βρεις εκτροφεις των φυλών που σε ενδιαφέρουν, είναι μέσω εκθέσεων μορφολογίας. Μπορείς να βρεις το πρόγραμμα των εκθέσεων εδώ, να πας να δεις τους εκτροφεις με τα σκυλιά τους και να μιλήσεις μαζί τους.
Όποιος πάει σε έκθεση το 2020 και 2021 παίρνει σκύλο.
Οι υπόλοιποι άσκυλοι.
 




Rockyshihtzu

Member
25 Νοεμβρίου 2020
16
6
44
Καλησπέρα, κάνω μια έρευνα για ένα μικρόσωμο σκυλάκι το οποίο να εκπαιδεύεται εύκολα, να είναι συντροφιάς, στοργικό, να έχει καλές σχέσεις με μικρά παιδιά και να μπορεί να ζει μέσα στο σπίτι. Έχω δει τα maltese και τα poodle. Μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου δώσετε πληροφορίες που θα μπορούσα να απευθυνθώ για την υιοθεσία?
Επίσης μήπως ξέρετε και κάποια άλλη ράτσα μικρών κατάλληλα για οικογένεια και παιδιά?

Ευχαριστώ
Καλημέρα! Εδώ και 2 μήνες έχω αποκτήσει ένα υπέροχο shih tzu με αυτές τις προδιαγραφές που αναζητάς! Επίσης δεν μαδάει και δεν γαυγιζει ενοχλητικά! Είναι σούπερ φιλικό με τους ανθρώπους και είναι για μέσα στο σπίτι!
 




Rockyshihtzu

Member
25 Νοεμβρίου 2020
16
6
44
@Rockyshihtzu τα κουταβάκια γενικά δεν μαδανε. Το σιχ τσου απ ότι ξέρω δεν είναι και πολύ εύκολο στο τρίχωμα.
Μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με το τρίχωμα.Εχω πάρει μια βούρτσα και δυο τρεις φορες την ημέρα μετά την βόλτα τον χτενίζω.Εγω προσωπικά δεν θα μακρύνω το τρίχωμά του.Θα τον αφήσω με το κουταβισιο στυλ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
@Rockyshihtzu σε ρώτησα στο θέμα σου, από που απέκτησες το σκυλάκι σου και μάλλον ξέχασες να το σχολιάσεις.
Επειδή όμως, προτείνεις σε άλλους την φυλή, και ευτυχώς το μέλος που έχεις quotάρει, γνωρίζει το "by the book" κατά πως φαίνεται, αλλά κάποιος άλλος που πιθανότατα θα σε ρωτήσει με πμ δεν έχει ιδέα, καλό θα ήταν να δούμε αν κι εσύ το γνωρίζεις ή κακώς προτείνεις κάτι ίσως εσφαλμένο.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Rockyshihtzu

Member
25 Νοεμβρίου 2020
16
6
44
Το σκυλάκι μου το απέκτησα από εκπαιδευτή που συνεργάζεται με εκτροφείο στη Θεσσαλονίκη και με όλα τα απαραίτητα έγγραφα.Τη συγκεκριμένη ράτσα την είχε μια φίλη μου και την γνώριζα.Εψαξα όμως πολύ και έμαθα όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούσα να μάθω σχετικά με τις πιθανές αρρώστιες,με τους όρους διαβίωσής του, τις καθημερινές του απαιτήσεις και επειδή και γω το έχω μέσα στο σπίτι το σκυλάκι και μέχρι στιγμής ( 2 μηνες και) ο Ρόκυ έχει ξεπεράσει τις προσδοκίες μου, μίλησα θετικά για την φυλή του.Δεν είμαι ειδική, μίλησα με βάση το βίωμά μου.
 




Rockyshihtzu

Member
25 Νοεμβρίου 2020
16
6
44
Βιβλιάριο με τα στοιχεία του σκυλιού, το εμβόλιο και την αποπαρασιτωση που είχε γίνει, το τσιπάκι του και το pedigree.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
... και το pedigree.
Τώρα μάλιστα! Αυτό είναι το μόνο που πρέπει να λες.
Και κανονικά και στην παρουσίαση του σκύλου σου, καλό θα ήταν, να το έχεις αναφέρει πρώτο-πρώτο. Το εκτροφείο απ'όπου το απέκτησες, το γιατί κατέληξες σ'αυτό το εκτροφείο, τις εντυπώσεις σου απ' όλη την περίοδο ψαξίματος κλπ κλπ, για να βοηθήσεις και όποιον θα μπει να ψάξει για την συγκεκριμένη ράτσα και για να "τιμήσεις" (ή και όχι) ας το πω έτσι, και τον εκτροφέα που σου εμπιστεύτηκε σκυλάκι του. Αυτές τις πληροφορίες πρέπει να διακινούμε εδώ στο φόρουμ.

* Θα αφήσω λιγάκι στην άκρη, το ότι το πήρες μέσω τρίτου. Δεν είθισται και δεν ενδείκνυται, σοβαροί εκτροφείς να "συνεργάζονται" με μεσολαβητές. Εκτός αν το γράφεις πάλι λειψά και δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
 


Rockyshihtzu

Member
25 Νοεμβρίου 2020
16
6
44
Είναι η πρώτη φορά που αποκτώ σκυλάκι και επειδή και γω όταν έψαχνα διάβαζα στα site σχόλια και εμπειρίες για ράτσες θέλησα να αναφέρω τις θετικές εμπειρίες μου ως τώρα από το μικρό μου.Το σκυλάκι αυτό μου έχει δώσει αγάπη και μου έχει αλλάξει την ζωή και την καθημερινότητα.Το λατρεύω.Στο site εδώ γράφτηκα για να κάνω κάποιες ερωτήσεις και να μάθω διάφορες πληροφορίες.Δεν είμαι ειδική ως προς τους εκτροφείς κτλ.Δεν λέω κάτι λειψό.Εχω διαβάσει πολλά άρθρα και μαρτυρίες εδώ.Εγω απλά είπα στην
κοπέλα να ψάξει και για την δική μου φυλή.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Εγω απλά είπα στην
κοπέλα να ψάξει και για την δική μου φυλή.
Εγώ λέω επίσης απλά, ότι από την εμπειρία μας εδώ, όποιος θελήσει να ψάξει γι' αυτή την φυλή και βαριέται να ασχοληθεί, διαβάζοντάς σε, θα επιλέξει την μασημένη τροφή: Πμ: "Από που το πήρες εσύ; Για πες να πάω κι εγώ."

Κι αυτό, δεν είναι κάτι που πρέπει να κάνει, όποιος θέλει καθαρόαιμο σκύλο, για πολλούς λόγους.

Ο καθαρόαιμος σκύλος, δεν είναι κάτι του "εδώ και τώρα και φθηνά". To "εδώ και τώρα και φθηνά" πρέπει να οδηγεί σε κατάστημα παιχνιδιών και μόνο. Ο καθαρόαιμος σκύλος, θέλει ψάξιμο, μακρόχρονο συνήθως, του σωστού εκτροφέα, που θα σου δώσει όντως, αυτό που θέλεις. Η συζήτηση οφείλει να είναι αποκλειστικά και μόνο, μεταξύ εκτροφέα και τελικού ιδιοκτήτη σκύλου και να κλείνει με την προίκα του μωρού, που είναι μόνο το pedigree του.

Είναι τόσο πολύπλοκα...απλό.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Rockyshihtzu

Member
25 Νοεμβρίου 2020
16
6
44
Οκ κατάλαβα.Αλλα δεν καταλαβαίνω πού είναι το κακό να πεις σε κάποιον κοίτα και αυτό.Εννοώντας ψάξε και αυτό.Αν τώρα κάποιος δεν έχει όρεξη να ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα σκύλος, είναι αλλού το πρόβλημα.Και γω διαβάζοντας εδώ και σε διάφορες σελίδες συνειδητοποίησα και έμαθα πάνω κάτω ποιες διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσω.Αλλα με βοήθησαν πολύ και απλές μαρτυρίες ιδιοκτητών που ανέφεραν θετικά και αρνητικά για το σκυλάκι τους και με την λογική μου κρίση απέρριπτα ή κρατούσα τις πληροφορίες.Το να δεσμευτείς για μια μεγάλη περίοδο της ζωης σου και να υποσχεθεις φροντίδα και αγάπη σε ένα πλάσμα είναι σοβαρη απόφαση γι αυτό πρέπει και οφείλεις να το ψάξεις.Για μένα που έχω παιδιά,και εννοώ οτι νιώθω πολύ καλά την ευθύνη απέναντι τους, ισως ηταν αυτονόητο.Ομως δε νομίζω ότι είναι τόσο κακό να πω μια θετική γνώμη για μια φυλή! Καλή συνέχεια!! Πάω για δουλειά!
 
  • Like
Reactions: mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3