Βοήθεια!!! Ψάχνω σκυλάκι συντροφιάς




Rockyshihtzu

Member
25 Νοεμβρίου 2020
16
6
44
Εγώ πάντως 2 μήνες που το χτενίζω 3 φορές την μέρα , ζήτημα να χει λίγο χνούδι πάνω στην βούρτσα.Στην κουβερτούλα του που είναι φλις καφετί χρώμα, λόγω του ότι είναι κυρίως άσπρος έχει κάποιες τριχουλες.Στο πάτωμα που είναι σκούρο καφέ δεν υπάρχει ίχνος τρίχας.Εμπαινα χρόνια σε σπίτι με golden retriever και το πάτωμα ήταν γεμάτο τούφες τούφες τρίχες.Τετοια κατάσταση δεν αντιμετωπίζω.Σε όλα τα site πάντως γράφει πως δεν χάνει τριχωμα.Απλα για να είναι χωρίς κόμπους θέλει βούρτσισμα.Το βουρτσίζω και γίνεται αφράτο αφράτο για αγκαλιές.Τωρα ίσως υπάρχει κάποια περίοδος που χάνουν τρίχωμα πιο έντονα?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πάντως έτσι ενημερωτικά τα σκυλάκια αυτά μαδανε προς το πολύ, και όχι καθόλου.
Αν εννοείς τα shih tzu, μαδάνε ελάχιστα και με καθημερινό βούρτσισμα η τρίχα δεν πέφτει καθόλου κάτω. Όπως τα maltese, havanese, lhasa apso κ.α. Ίσως είδες τέτοια σκυλάκια από αμφίβολη πηγή τύπου pet shop. Όμως αυτά δεν είναι καθαρόαιμα αλλά ημίαιμα στον τύπο shih tzu και δεν έχουν καμία σχέση με τα εκτροφικά.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εγώ πάντως 2 μήνες που το χτενίζω 3 φορές την μέρα , ζήτημα να χει λίγο χνούδι πάνω στην βούρτσα.Στην κουβερτούλα του που είναι φλις καφετί χρώμα, λόγω του ότι είναι κυρίως άσπρος έχει κάποιες τριχουλες.Στο πάτωμα που είναι σκούρο καφέ δεν υπάρχει ίχνος τρίχας.Εμπαινα χρόνια σε σπίτι με golden retriever και το πάτωμα ήταν γεμάτο τούφες τούφες τρίχες. Τετοια κατάσταση δεν αντιμετωπίζω.Σε όλα τα site πάντως γράφει πως δεν χάνει τριχωμα. Απλα για να είναι χωρίς κόμπους θέλει βούρτσισμα.Το βουρτσίζω και γίνεται αφράτο αφράτο για αγκαλιές. Τωρα ίσως υπάρχει κάποια περίοδος που χάνουν τρίχωμα πιο έντονα?
Όταν θα αλλάζει το τρίχωμα από κουταβίσιο σε ενήλικο θα αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα - η νεκρή τρίχα θα μπερδεύεται εύκολα και θα δημιουργεί τζίβες και κόμπους. Τότε χρειάζεται πιο συχνό βούρτσισμα και πιο συχνό μπάνιο. Όταν περάσει αυτή η περίοδος θα έχεις πολύ λίγη δουλειά - σχεδόν δεν θα κομπιάζει. Βέβαια μεγάλο ρόλο παίζουν σωστά καλλυντικά - όχι τα απλά από το pet shop αλλά μια καλή μαρκα για μακρύτριχα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Τα χαβανεζ έχουν υπόστρωμα;

Εάν έχουν, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να συγκριθούν με τα τυπικά μαλτεζ σε θέμα τρίχας που αφήνουν.
Το ίδιο και οι άλλες φυλές που αναφέρθηκαν (Λάσα και shih tzu).

Όλα αυτά με την προϋπόθεση πως τα τυπικά μαλτεζ αφήνουν όση τρίχα αφήνουν τα τυπικά γιορκι, που είναι όση αφήνει ένας μέσος άνθρωπος. :p
 
  • Like
Reactions: mareco


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τα χαβανεζ έχουν υπόστρωμα;

Εάν έχουν, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να συγκριθούν με τα τυπικά μαλτεζ σε θέμα τρίχας που αφήνουν.
Το ίδιο και οι άλλες φυλές που αναφέρθηκαν (Λάσα και shih tzu).

Όλα αυτά με την προϋπόθεση πως τα τυπικά μαλτεζ αφήνουν όση τρίχα αφήνουν τα τυπικά γιορκι, που είναι όση αφήνει ένας μέσος άνθρωπος. :p

Εχεις δίκιο, τα maltese πιο πολύ μοιάζουν με τα γιόρκι, η τρίχα τους είναι μεταξένια χωρίς υπομανδυα. Στα havanese υπάρχει μέτριος υπομανδυας έως καθόλου, νομίζω μέτριο έχουν και shih tzu και lhasa apso. Όταν το σκυλί βουρτσίζεται τακτικά οι νεκρές τρίχες από υπομανδυα μένουν στη βούρτσα όπως το ανέφερα, αλλιώς δημιουργούν τζίβες. Βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει και η σωστή διατροφή και η περιποίηση τρίχας (η λερωμένη τρίχα πιο εύκολα σπάει). Αυτό συμβαίνει και στους ανθρώπους, όταν λείπουν κάποιες βιταμίνες υπάρχει πιο έντονη τριχόπτωση.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3