Βοήθεια για επιλογή φυλής


prboa

Member
22 Ιουνίου 2007
6
0
πριν απο ενα μηνα αποφασισα να παρω ενα σκυλο (δεν ειχα ξανα)
εχω διαβασει και απο βιβλια και απο ιντερνετ οτι μπορεσα να βρω και οσο περναει ο καιρος μου φαινεται ολο και πιο περιπλοκο
οι φυλες ειναι παρα πολλες ,δεν μπορεις να βρεις εκτροφεις για ολες εδω και πως να εμπιστευτεις καποιον απο το εξωτερικο!τα pet shop μετα απο οσα ειδα και διαβασα εχουν αποριφθει και εκει που το μονο μου "προβλημα" ηταν η φυλη τωρα εχει προστεθει και η αναγκη υπαρξης εκτροφεα της φυλης στην ελλαδα

οσο αφορα το σκυλο που θα ηθελα
μεχρι 10-15 κιλα το πολυ
οχι πολυ μπελας οσο αφορα τη τριχα (δεν με ενοχλει ενα εβδομαδιαιο βουρτσισμα)
μενω σε διαμερισμα αλλα θα εχει σιγουρα βολτες (3 φορες τη μερα)
εχω παρα πολυ ορεξη για να ασχοληθω (ειχα κρατησει τα κουταβια του θειου μου για 3 μηνες και τα λατρεψα)
οποιαδηποτε προταση παραπανω απο δεκτη

α! :lol: ειμαι νεο μελος στο forum!καλως σας βρηκα!!


(Skylos: Ο τίτλος του νήματος άλλαξε σε "Βοήθεια για επιλογή φυλής")
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Καλωσόρισες στο dogforum prboa!

Ένα σάητ στο οποίο μπορείς να δεις όλες τις φυλές που υπάρχουν μαζί με κάποιες βασικές πληροφορίες είναι το dogbreedinfo.com

Ρίξτου μια ματιά, διάβασε τα sticky της ενότητας και είμαστε εδώ για τα περαιτέρω.

Τέλος εξέτασε και την πιθανότητα να υιοθετήσεις ενήλικο σκύλο αντί για κουτάβι. Πέρα απ' το ότι θα γλιτώσεις τη φάση του λερώματος - καταστροφής του σπιτιού, δε θα έχεις και το πρόβλημα της αναζήτησης φυλής και εκτροφέα γιατί με ένα ενήλικο σκυλί μπορείς να κρίνεις ιδίοις όμασοι το χαρακτήρα του και να αποφασίσεις με μεγαλύτερη σιγουριά αν σου κάνει ή όχι.
 


prboa

Member
22 Ιουνίου 2007
6
0
για να ειμαι ειλικρινης το σκεφτηκα και αυτο αλλα ετσι δεν μπορεις να ξερεις και πολλα για οτι μπορει να περασε το σκυλι πριν απο εσενα ή τι προβλημα υγειας ή και συμπεριφορας μπορει να αντιμετωπισης και ψιλοφοβαμαι οτι σαν πρωτη φορα ως "σκυλοιδιοκτητης" μπορει να μην καταφερω να ανταπεξελθω στις αναλογες απαιτησεις ,μου φαινεται καπως πιο ευπλαστο ενα κουταβι (δεν θα με πειραζε και ημιαιμο αλλα ταξιδευω σχετικα συχνα στο εξωτερικο και θελω κατι σχετικα μικροσωμο και θελω να ειμαι σιγουρη για το μεγεθος)
απο την αλλη δεν ξερω και καποιον που να εχει παρει ενηλικο ζωο και μπορει να κανω λαθος αν εχουν ετσι τα πραγματα πολυ θα χαιρομουν να βοηθησω ετσι ενα ζωο
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Τα προβλήματα συμπεριφοράς και υγείας ενός ενήλικου ζώου μπορούν να ελεγχθούν και να διαπιστωθούν. Σημασία έχει βέβαια αυτός που θα στο δώσει να είναι συνεργάσιμος και να δεχθεί για παράδειγμα να κάνει κάποιες αιματολογικές εξετάσεις ή να βγάλει κάποιες ακτινογραφίες (με δικά σου έξοδα) αν από αυτές θα εξαρτηθεί η τελική σου απόφαση.

Το κουτάβι όντως έχει πιο εύπλαστο χαρακτήρα, αλλά ακριβώς λόγω αυτής της ευπλαστότητας όποια λάθη κάνεις θα έχουν μεγαλύτερο αντίκτυπο επάνω του. Επίσης όσο καλός και να είναι ένας εκτροφέας πάντα υπάρχει η πιθανότητα το κουτάβι να έχει γεννετική προδιάθεση για κάποιο πρόβλημα υγείας ή συμπεριφοράς που θα φανεί όταν μεγαλώσει.

Η πλειοψηφία των κληρονομικών ασθενειών παρουσιάζονται μέχρι την ηλικία των 3 ετών και η ανάπτυξη της προσωπικότητας ολοκληρώνεται γύρω στα 2 έτη. Επομένως ένας σκύλος αυτής της ηλικίας κρύβει λίγες εκπλήξεις αν γίνει σωστή αρχική εκτίμηση.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Καλώς ήρθες prboa! :p

Λάβε υπ’ όψιν σου όλα όσα σου έγραψε ο Skylos, συν:

1.Εαν στην παρούσα φάση της ζωής σου μπορείς να διαθέσεις σε ένα σκυλί τον χρόνο που απαιτείται (φροντίδα, εκπαίδευση, κοινωνικοποίηση).

2. Εάν συμφωνούν ΟΛΑ τα μέλη της οικογένειας σου με την απόκτηση σκύλου.

3. Εάν μπορείς να αντεπεξέλθεις στα έξοδα της συντήρησης του.

4. Πόσες ώρες θα μένει μόνο του το κουτάβι τις ώρες που θα λείπεις.

5. Αν υπάρχει κάποιος από την οικογένεια σου που να είναι διατεθημένος να αναλάβει ένα μέρος της φροντλίδας του σκύλου.

6. Η έννοια των διακοπών, του ελευθερου χρόνου και της προσωπικής ζωής σου δεν θα ‘ναι ποτέ το ίδιο.

Και το σημαντικότερο

ΓΙΑΤΙ θέλεις να πάρεις σκύλο?

Εάν σκεφτείς τα παραπάνω και αποφασίσεις με υπευθυνότητα ότι θα προχωρήσεις σε αγορά, διάβασε, ενημερώσου για την φυλή που θα πάρεις και διέθεσε χρόνο για να μιλήσεις με υπεύθυνους εκτροφείς.
Μην απευθυνθείς σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση σε pet shops!
Οι λόγοι είναι προφανείς.

Όσον αφορά την φυλή, θα σου πρότεινα το μεσαίο πουντλ (το γνωστό μας «κανις»)
Είναι ένα από τα πιο υγιή σκυλιά. Θεωρείται η χαρά της μακροβιότητας.
Δεν μαδάει, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με την τρίχα του.
Δεν μυρίζει τη γνωστή «σκυλίλα» που μυρίζουν τα κοντότριχα σκυλιά.
Είναι ένας πανέξυπνος, ζωηρός, καλοσυνάτος σκύλος, εκπαιδεύεται εύκολα και γίνεται εξαιρετικά πιστό κατοικίδιο.

Ελπίζω να βοήθησα! :wink:
 


prboa

Member
22 Ιουνίου 2007
6
0
ευχαριστω πολυ! :D
βασικα δεν θα εχω σιγουρα προβλημα χρονου (φετος "τελειωνω" με τη σχολη και με βλεπω κανα 2 χρονια στο πτυχιο οποτε... πολλες ωρες σπιτι)
υπαρχει σιγουρο back up σπιτι σε περιπτωση που χρειαστει καποιος να προσεχει το σκυλο και εγω δεν μπορω
ευχαριστω και για την προταση για κανις μονο που δυστυχως εκει υπαρχει προβλημα η αδερφη μου (μενουμε μαζι) εχει μια ψιλοφοβια με αυτη τη ρατσα
και ναι ξερω ποσο γελοιο ακουγεται!!!!εδω δεν φοβαται το ντοπερμαν του φιλου της που εχει και καπως πιο αγριο παρουσιαστικο!

thanks για τα reply :)
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Γειά σου prboa! :D

Εσύ τι σκύλο θα ήθελες δηλαδή?
Από αυτά που έχεις δεί ποιά σου αρέσουν και γιατί?
Τον θές μόνο για συντροφιά το σκύλο ή και για κάτι άλλο?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πρέπει να μας πεις και τί περίπου σου αρέσει...
Γενικά πάντως:
-westie
-miniature/standart schnauzer
-γαλλικό/αγγλικό bulldog
-παγκ
-αγγλικό/αμερικάνικο κοκερ
-σαρ-πει
-πομεράνιαν
-τέκελ
-poodle
-miniature bull terrier
-πίντσερ
σου γράφω ράτσες που έχουν εκτροφείς στην Ελλάδα
 


prboa

Member
22 Ιουνίου 2007
6
0
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
βασικα η αρχικη ιδεα ηταν σκυλος για συντροφια
ο αραβωνιαστικος μου εχει ή δυστυχως πλεον ειχε λυκοσκυλο και υπολογιζαμε οτι αφου σε κανενα χρονο θα μεναμε μαζι τοτε 2 μεγαλα σκυλια μπορει να ηταν λιγο προβλημα (χωρου βασικα)
ετσι ομως οπως ηρθαν τα πραγματα (πριν 2 μερες εριξαν φολα στο σκυλο του φιλου μου και δεν το προλαβαμε) :cry: :x
οποτε τωρα σκεφτομαστε κατι λιγο πιο δυναμικο απο σκυλο συντροφιας μαλλον σε staffordshire θα καταληξουμε (ηταν σχετικα μεγαλος ο σκυλος,11 ετων, και ειχε και προβληματα υγειας οποτε ο φιλος μου το πηρε καπως πιο ψυχραιμα, οσο ψυχραιμα μπορει να παρει κανεις κατι τετοιο)
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Δηλαδή ψάχνετε πια κάτι παραπάνω από ένα σύντροφο (συλλυπητήρια για το λυκοσκυλάκι :( )...

Σας αρέσουν οι εκθέσεις σλύλων και θα θέλατε να πέρνετε μέρος ή κάποιο σπόρ?

Σας ενδιαφέρει η φύλαξη?

Ή απλά θέλετε έναν σύντροφο ικανό να σας ακολουθεί σε εκδρομές,μεγάλες βόλτες,αθλήματα,κλπ?
 


prboa

Member
22 Ιουνίου 2007
6
0
το τελευταιο σιγουρα
οσο για τα αλλα δεν ξερω ,δεν το βλεπω για εκθεσεις αλλα για σπορ...υποθετω θα εξαρτηθει και απο τον σκυλο και απο το κατα ποσο θα μπορουμε να καλυπτουμε τις αναγκες του (ενεργειακες)
τωρα οσο για φυλακα δεν νομιζω κατι ιδιαιτερο (διαμερισμα) αλλα υποθετω ως ενα βαθμο μια προστατευτικοτητα προς τον χωρο ή τα αφεντικα τους εχουν και χωρις ιδιατερη εκπαιδευση ή κανω λαθος?
 


morgan-pit

Member
7 Ιουνίου 2007
17
0
korudallos
Οχι δεν κανεις λαθος.Δεν χρειαζεται ιδιαιτερη εκπεδευση το staffordshire.Αν τελικα καταληξεις σ΄αυτο. Και για μενα δεν χρειαζεται καν! να μπεις στη διαδικασια να το εκπεδευσεις για φυλαξη.Οταν θα χρειαστει τα ενστικτα του θα λειτουργησουν να εισαι σιγουρη.Το θεμα ειναι αλλο.Ειπες οτι θες ενα σκυλι για διαμερισμα γυρω στα 15 κιλα.Το staffordshire δε μενει σε αυτα τα κιλα.Τα ξεπερναει κατα πολλυ!!! Και δεν ειναι και οτι πιο βολικο σε ενα διαμερισμα.Μηπως χρειαζεται να το ξανασκευτεις? :)
 


prboa

Member
22 Ιουνίου 2007
6
0
βασικα το θεμα των κιλων υπηρχε λογω του σκυλιου του φιλου μου
ηταν κοντα 30 κιλα και για δευτερο λεγαμε κατι σε πιο μαζεμενο, (ουτε στο αμαξι δεν θα χωρουσαμε αλλιως)
οταν εκανα το post ηταν στο κτηνιατρο και προσπαθουσαμε να σκεφτουμε θετικα οποτε ανεφερα χαρακτηριστικα του σκυλου που ηθελα θεωρωντας δεδομενο οτι η ηρα μας (το λυκοσκυλο) θα τα καταφερνε
δυστυχως δεν εγινε ετσι :cry:
ισως να φαινεται λιγο ακαρδο που περνουμε τον 2ο σκυλο τοσο γρηγορα αλλα ο φιλος μου ειναι ανενδοτος.ξερει ποσο ηθελα να παρω σκυλο και δεν θελει να αλλαξει κατι σε αυτο και πιστευει οτι ενα κουταβακι που θα χοροπηδαει μεσα στο σπιτι ειναι η καλυτερη θεραπεια σε τετοιες καταστασεις
παντως μπορουμε να κουμανταρουμε και μεγαλυτερο σκυλο
πωπω κοιτα παλι ποσα εγραψα για μια απλη ερωτηση! :?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3