Βοήθεια με Τρανσαμινασες!!!


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Αυτό σημαίνει πως δεν έχεις κάποιο σημείο αναφοράς, ώστε να πεις πως ανέβηκαν με κάτι.
Ποιο είναι αυτό το κάτι;;

Μπορεί να είναι από το πρεζολον, μπορεί από το τσίμπημα , μπορεί από την διατροφή, μπορεί να ειναι τα φυσιολογικά της, μπορεί χίλια δυο.

Τσιμπολογαει και άλλα πράγματα μαζί με την ξηρα που δίνεις; πχ λιχουδιές εμπορίου, κάτι άλλο;;
Όχι τίποτα!Έδινα επιβράβευσης λιχουδιές για εκπαιδευση αλλά τις έχω σταματήσει εδώ και τρεις μήνες και αντί για λιχουδιές τις δίνω κροκετα αυτή που τρώει,μια κροκετα δηλαδή σε κάθε τι που ακούει.
 


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Θα πρότεινα να μην βιάζεσαι.
Τσάμπα δηλαδή θα μπεις στην διαδικασία αλλαγής τροφής (με όλα τα επακόλουθα) , χωρίς να έχεις ιδέα αν αυτό ευθύνεται.
Αν πχ είναι από το πρεζολον και εσύ αλλάξεις τροφή στο ενδιάμεσο και πας και μετρήσεις και έχει πέσει, τι συμπέρασμα θα βγάλεις;
Το ίδιο ισχύει και με την αμπούλα που σου έδωσε.
Γιυτο ροταω για να ακούσω γνώμες.Εγω λέω να πάρει τις αμπούλες να μπει και στην νέα τροφή και μετά τις εξετάσεις αν όλα είναι καλά που θα σταματήσω τις αμπούλες θα ξανακάνω μετά από ένα μήνα να δω αν διατειρειται!!!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Όχι τίποτα!Έδινα επιβράβευσης λιχουδιές για εκπαιδευση αλλά τις έχω σταματήσει εδώ και τρεις μήνες και αντί για λιχουδιές τις δίνω κροκετα αυτή που τρώει,μια κροκετα δηλαδή σε κάθε τι που ακούει.
Οκ.
Αυτό σημαίνει πως έχεις να κάνεις με λιγότερες παραμέτρους.
Πριν μπεις στην διαδικασία αλλαγής τροφής και δώσεις την αμπούλα ρώτα τον γιατρό αν μπορεί το πρεζολον ή το ίδιο το τσιμπημα να επηρεάσει αυτές τις τιμές.
 
  • Like
Reactions: Billias83


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Nα πω και κάτι γενικό, προσωπικα σε μικροσωμο σκυλί που δεν είναι και αθλητής τροφες με 30-32% πρωτεινη δεν θα εδινα. Και οι περισσότερες grain free χτυπανε πρωτεινη τρελη. Ουτε στον δικό μου που ειναι σχετικά αθλητικος και περπαταει εντονα και κανα 2ωρο δεν δίνω πάνω απο 28-29. Και η πολυ πρωτεινη στην τροφή θεωρείται επιβαρυντική για το συκώτι.

Καλύτερα στο μέλλον μια Low grain με μόνο ρύζι και χαμηλότερη πρωτεινη πχ αν σε βολευει η εταιρεία εχει βγαλει μια νεα Low grain με ρύζι μόνο, χωρις καλαμποκι και 26% πρωτεινη (SAM'S FIELD ADULT MEDIUM BEEF & VEAL)
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Φαντάσου πως εγώ έδινα στους δικούς μου λιχουδιές εμπορίου (με τρέλα νούμερα πρωτεΐνης) και μέσα σε ένα χρόνο (απο εξεταση σε εξέταση) είχαν ανέβει οι τιμές ΚΑΙ στους 2.
Τις έκοψα μαχαίρι και μετά από 6 μήνες επανήλθαν στα φυσιολογικά ΚΑΙ στους 2.
Αναλογα την ποσότητα που έδινες, ενδέχεται οι τιμές να είχαν φτάσει πιο ψηλά και αυτό που είδες εκείνη την στιγμή, να έπεφτε και όχι να ανέβαινε.
 
  • Like
Reactions: Billias83


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Φαντάσου πως εγώ έδινα στους δικούς μου λιχουδιές εμπορίου (με τρέλα νούμερα πρωτεΐνης) και μέσα σε ένα χρόνο (απο εξεταση σε εξέταση) είχαν ανέβει οι τιμές ΚΑΙ στους 2.
Τις έκοψα μαχαίρι και μετά από 6 μήνες επανήλθαν στα φυσιολογικά ΚΑΙ στους 2.
Αναλογα την ποσότητα που έδινες, ενδέχεται οι τιμές να είχαν φτάσει πιο ψηλά και αυτό που είδες εκείνη την στιγμή, να έπεφτε και όχι να ανέβαινε.
Έδινα κάτι voskes λέγονται που είναι φουλ λιπαρές από ότι κατάλαβα μετά.Και τις έδινα πέντε έξι τη μερά από τρίο μηνών έως δώδεκα μηνών περίπου.
 


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Nα πω και κάτι γενικό, προσωπικα σε μικροσωμο σκυλί που δεν είναι και αθλητής τροφες με 30-32% πρωτεινη δεν θα εδινα. Και οι περισσότερες grain free χτυπανε πρωτεινη τρελη. Ουτε στον δικό μου που ειναι σχετικά αθλητικος και περπαταει εντονα και κανα 2ωρο δεν δίνω πάνω απο 28-29. Και η πολυ πρωτεινη στην τροφή θεωρείται επιβαρυντική για το συκώτι.

Καλύτερα στο μέλλον μια Low grain με μόνο ρύζι και χαμηλότερη πρωτεινη πχ αν σε βολευει η εταιρεία εχει βγαλει μια νεα Low grain με ρύζι μόνο, χωρις καλαμποκι και 26% πρωτεινη (SAM'S FIELD ADULT MEDIUM BEEF & VEAL)
Το έχω ακούσει και αυτό για τις πρωτεινες!!!!Πφφφφ χημικός θα γίνω με Τρανσαμινασες,πρωτεινες,κορτιζονες χαχα αστειεύομαι.θα την δω αυτή τη τροφή δεν έχω να χάσω κάτι!!!!
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
θα ορκιζομουν πως εχω διαβασει οτι δεν κανει ζημια η πρωτεινη. μοναχα σε ζωα που ηδη εχουν θεματα επιβαρυνει. δεν θυμαμαι ομως πηγες.
 
  • Like
Reactions: Billias83


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Έδινα κάτι voskes λέγονται που είναι φουλ λιπαρές από ότι κατάλαβα μετά.Και τις έδινα πέντε έξι τη μερά από τρίο μηνών έως δώδεκα μηνών περίπου.
Ενδεικτικα είδα αυτές με κοτόπουλο πχ, χτυπάνε κάτι 30αρια πρωτεΐνη.
5,6 την ημέρα, ενδέχεται να ανέβασαν τις τιμές στα ύψη και αφού τις έκοψες να άρχισαν να πέφτουν οι τιμές.

Μπορεί βέβαια να μην έχει και καμια σχέση, αλλά ποτέ δεν θα μάθεις εάν κάνεις πολλές αλλαγές μέχρι την επόμενη μέτρηση.
 
  • Like
Reactions: Billias83




Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Μαλον ήρθε η ώρα να αλαξω γιατρό!Ο γιατρός είναι κορυφή εντάξει τον εμπιστεύομαι τυφλά!!!!Οι βοηθοί του είναι που δεν εξηγούν στον κόσμο!sorry παρασύρθηκα νευρίασα!Μου είπατε δέκα πράγματα σωστά!Δηλαδή,από ότι κατάλαβα αφού δεν ξαναεχουμε κάνει εξετάσεις να έχουμε σημείο αναφοράς,με αυτές έχουμε και βλέπουμε ανεβασμένα αυτά!Σπίτι κατάλαβα νομίζω καταρχάς δεν έπρεπε να γίνει η εξέταση μετά την χρήση του πρεζολον γιατί υπάρχει ενδεχόμενο να επιρεασει αυτό τις απαντήσεις.δευτερον έπρεπε να δούμε την τροφή,πρωτεινες και λάδια Σολωμού κλπ.,τρίτον για αρχή ετσω αφού είναι λίγες οι μονάδες ποιο πάνω και δεν ξέρουμε αν ανεβενουν η πέφτουν έπρεπε νομίζω να γίνει επανεξέταση μετά από ένα μήνα χωρίς καμοια αλλαγή και αν ειδεχνε μετά αλλαγή πηγαίναμε με εξετάσεις μήνα μήνα πρώτα τροφή,μετά αυτό το σκεύασμα το forte,μετά κάτι άλλο δηλαδή να αποκλείουμε πιθανές αιτίες!τώρα έχω χάσει την μπάλα!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: TheBestBoi


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θα ξεκινήσω λέγοντας, πως εμείς οι "παλιοί" σκυλογονεις τα έχουμε ζήσει όλα αυτά οι περισσότεροι από πρώτο χερι και όλοι μας έχουμε αγχωθεί όπως εσύ με κάτι τέτοια.

1. Ήταν οι πρώτες εξετάσεις που έκανες στην μικρή σου. Συνεπώς δεν έχεις κάποιο σημείο αναφοράς. Πρόσφατα την τσίμπησε σφήκα/μέλισσα και της έδωσες πρεζολον. Ενδέχεται οι ανεβασμένες τιμές να οφείλονται σε αυτή την περιπέτεια (είτε στο πρεζολον, είτε στο τσίμπημα ή και στα δύο μαζί).

2. Οι τροφές ή λιχουδιές με αυξημένα ποσοστά πρωτεΐνης έχουν αποτύπωμα σε αυτές τις τιμές. Το έχεις απλά στο μυαλό σου.

3. Συνήθως όταν βλέπουμε κάποια τιμή ανεβασμένη στις εξετάσεις και δεν ξέρουμε από τι προήλθε, προχωράμε με αργά και μελετημένα βήματα ώστε να βρούμε τον ένοχο.
Ένα βήμα την φορά.
Αν κάνουμε δραστικές αλλαγές, θα χάσουμε την μπάλα.

Εγώ θα πρότεινα καταρχάς να αποκλείσεις τις παρενέργειες από το συμβάν με την σφηκα/μέλισσα.
Άρα οοοοταν σταματήσεις το πρεζολον και περάσει ένα ικανό χρονικό διάστημα ώστε να καθαρίσει από τον οργανισμό της, κάνε μια εξέταση.
Μπορεί αυτό να μην στέκει επιστημονικά, για αυτό καλύτερα ρώτα τον γιατρό σου να σου/μας φύγει η περιέργεια.
Εάν έχουν πέσει οι τιμές, κατά πάσα πιθανότητα βρήκες τον ένοχο και όλα καλά.

Εάν όχι, τότε το ψάχνεις περαιτέρω και κάνεις μια άλλη αλλαγή, πχ αλλάζεις τροφή.
Μόνο την τροφή.
Μετά από ένα ικανό χρονικό διάστημα (πχ 6 μήνες) ξαναμετρας και βλέπεις.

Χαλαρά και να της δώσεις ένα φιλάκι στο δεξί αυτάκι :)
 


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Θα πρότεινα να μην βιάζεσαι.
Τσάμπα δηλαδή θα μπεις στην διαδικασία αλλαγής τροφής (με όλα τα επακόλουθα) , χωρίς να έχεις ιδέα αν αυτό ευθύνεται.
Αν πχ είναι από το πρεζολον και εσύ αλλάξεις τροφή στο ενδιάμεσο και πας και μετρήσεις και έχει πέσει, τι συμπέρασμα θα βγάλεις;
Το ίδιο ισχύει και με την αμπούλα που σου έδωσε.
Είπατε για την διαδικασία αλλαγής τροφής,,,με όλα τα επακόλουθα.Τι επακόλουθα μπορεί να έχει δηλαδή?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Είπατε για την διαδικασία αλλαγής τροφής,,,με όλα τα επακόλουθα.Τι επακόλουθα μπορεί να έχει δηλαδή?
Να μην της κάτσει καλά, να την πειράζει γενικώς και ειδικώς, να μην την τρώει με όρεξη και να μπεις στην διαδικασία να ψάχνεις διαρκώς την ΜΊΑ που θα της κάτσει καλά. Πολλές φορές είναι ένας φαύλος κύκλος με τις τροφές.
Ξεκινας για κάτι καλύτερο και τελικά καταλήγεις σε αυτή που έδινες να τελειώνεις...
Συνυπολογιζεις και τα αλλεργικα/δερματολογικα.
Δυακολος δρόμος.
Για μένα τουλάχιστον που δεν το έχω με τις τροφές. Γνωστός άσχετος εδώ και χρόνια στο φόρουμ.
 
  • Like
Reactions: Billias83


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Να μην της κάτσει καλά, να την πειράζει γενικώς και ειδικώς, να μην την τρώει με όρεξη και να μπεις στην διαδικασία να ψάχνεις διαρκώς την ΜΊΑ που θα της κάτσει καλά. Πολλές φορές είναι ένας φαύλος κύκλος με τις τροφές.
Ξεκινας για κάτι καλύτερο και τελικά καταλήγεις σε αυτή που έδινες να τελειώνεις...
Συνυπολογιζεις και τα αλλεργικα/δερματολογικα.
Δυακολος δρόμος.
Για μένα τουλάχιστον που δεν το έχω με τις τροφές. Γνωστός άσχετος εδώ και χρόνια στο φόρουμ.
Την royal την έτρωγε με το ζόρι και όλο ζητιάνευε φαι από εμάς,τώρα με την sams την καθαρίζει στο λεπτό και δεν ζητιανευει τόσο!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Όλα ζητιανεύουν φαί από μας :LOL:

Άμα είναι και δύσκολη, ένας λόγος παραπάνω να σκεφτείς να αλλάξεις κάτι που τρώει και της κάθεται καλα
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν βλέπω λόγο επανεξετάσεις για διάγνωση μετά από χορήγηση φαρμάκων. Προσωπικά επειδή δεν φαίνεται πολύ υψηλό, θα ρωταγα τον κτηνίατρο αν θα ήταν καλύτερο να κάνουμε εξέταση πάλι σε 15-20μερες. Αν έχει ανέβει κιαλλο τότε ψάχνεσαι. Αν όχι τότε περασμένα ξεχασμένα
 
  • Like
Reactions: Billias83


Billias83

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2020
109
131
41
Άνω Γλυφάδα
Δεν βλέπω λόγο επανεξετάσεις για διάγνωση μετά από χορήγηση φαρμάκων. Προσωπικά επειδή δεν φαίνεται πολύ υψηλό, θα ρωταγα τον κτηνίατρο αν θα ήταν καλύτερο να κάνουμε εξέταση πάλι σε 15-20μερες. Αν έχει ανέβει κιαλλο τότε ψάχνεσαι. Αν όχι τότε περασμένα ξεχασμένα
Αύριο θα πάω να ρωτήσω για όλα αυτά και επανέρχομαι με ποιο εμπεριστατωμένες απαντήσεις!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Να σε πω κάτι παρότι έχω ελάχιστη πείρα :

"Επίσης ένας σκύλος που υποβάλλονται σε θεραπεία με αντιεπιληπτικά και γλυκοκορτικοειδή μπορεί να παρουσιάζει αυτή τη σημαντική αύξηση των επιπέδων ALT."

Τι φάρμακο του έδωσες ; PREZOLON

"Η πρεδνιζολόνη (prednisolone) είναι ένα συνθετικό γλυκοκορτικοειδές και συγκεκριμένα είναι ένα συνθετικό παράγωγο της κορτιζόλης, η οποία είναι ορμόνη του φλοιού των επινεφριδίων. Η πρεδνιζολόνη έχει κυρίως αντιφλεγμονώδεις, αντιαλλεργικές και ανοσοκατασταλτικές ιδιότητες."

Για πάρε τον ντόκτορα μπας και έχει σχέση λέω σαν άσχετος

Το είχα γράψει στο θέμα του batman.
Για το prezolon δες εδώ την δραστική ουσία.

Επειδή όμως δεν έχω σχέση με ιατρική ο κατάλληλος για να πάρεις απάντηση είναι ο κτηνίατρος.
 
  • Love
Reactions: Billias83


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3