Βοήθεια παρακαλώ


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι κάπως καινούριος στον κόσμο τον ζωων και χρειάζομαι μεγάλη βοήθεια (συγχωρέστε με για τα Greeklish μου αλλα είμαι σε υπολογιστή αυτή τι στιγμή που δεν έχει Greek Fonts και δεν μπορώ αλλιώς να γράψω).

Από μικρός ήθελα ένα σκυλί αλλα λόγο του ότι η μητέρα μου είναι πολύ τελειομανής με το σπίτι και δεν θέλει τα πράγματα τις να τα χαλάνε δεν μου έπαιρνε σκύλο η με άφηνε να πάρο σκύλο χρονια τώρα. Τώρα, μετά από τόσα χρονια την κατάφερα να πάρο ένα σκυλί,και έτσι πήρα ένα 3 μηνών θηλυκό Golden Retriever από ένα pet shop. Πολύ γλυκό και υπέροχο σκυλάκι, και το έχω τώρα πάνω κάτω 2 βδομάδες και μπορώ να πω ότι μας έχει κάνει τίι ζωή κάπως άστα βραστά.

Παρόλο που έχω διαβάσει χιλιάδες βιβλία πάνω σε σκυλιά στο πως εκπαιδεύονται και πως τους μαθαίνεις πράγματα αρχίζω να βλέπω ότι η μικρή μου Ξένα (έτσι την ονόμασα) δεν παίρνει με τίποτα. Δεν ξέρω γιατί?
Μήπως επειδή είναι πολύ μικρή και θα μάθει όταν μεγαλώσει? Μέχρι στιγμής δεν την έχω καταφέρει ούτε το όνομα τις να ακούει, ούτε να σταματάει να γαβγίζει και να κλαίει τα βραδια, να μην χέζει και κατουράει έξω από τη πάνα η την εφημερίδα και ούτε το ναμην δαγκώνει. Έχω ακολουθήσει όλες τις οδηγίες από τα βιβλία κατά γράμμα αλλα τίποτα.

Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι και να φοβάμαι ότι ίσος δεν είμαι κατάλληλο άτομο για την Ξένα μου και όμως παρόλα αυτά την αγαπάω πολύ και δεν θέλω να την χάσω και για αυτό σας γράφω να ζητήσω μια μικρή βοήθεια για το τι μπορεί να κάνω λάθος?
Μήπως βιάζομαι και δεν μπορεί να εκπαιδευτεί σε αυτήν την ηλικία και απλά πρέπει να κάνω υπομονή???

Μέχρι και η μητέρα μου έχει αγανακτήσει που τις καταστρέφει συνεχεια τα λουλούδια τις, δεν ξέρω πια τι να κάνω, έχω φτάσει σε σημείο να την δένω ώστε να μην κάνει αταξίες όταν λοιπό στην δουλειά και να την βγάζω βόλτα η να πεζό μαζί τις στο σπίτι όταν γυρνάω με τις ώρες. Και όμως παρόλα αυτά παραμένει η ίδια.Τις έχω πάρει και παιχνίδια και παίζουμε, βλέπω ότι με αναγνωρίζει και ξέρετε όταν με βλέπει αλλα δεν με ακούει για τίποτα, την έχω κιόλας και κοιμάται στο δωμάτιο μου, 2 βήματα μακρυά μου δεμένη και δεν με έχει αφήσει κανένα βραδυ όλες αυτές τις 2 βδομάδες να κοιμηθώ χωρίς να με ξυπνήσει τουλάχιστον 2-3 φορες με κλάματα και γαβγίσματα.

Παρακαλώ αν κάποιος έχει κάτι να μου προτείνει.....I'm all ears.

Το κείμενο επεξεργάστηκε ο admin με τη βοήθεια του http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp ...την επόμενη φορά ελληνικά αλλιώς θα διαγραφεί...Ευχαριστώ!
 


S

SwkDoG

Guest
Αγαπητέ Dio (...Ronnie James?!...) καλωσήλθες!... :D

Από εδώ και πέρα πάντως θα σε παρακαλούσα μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες!...

Όσο για το πρόβλημα σου θα έλεγα ότι μάλλον χρειάζεσε την βοήθεια εκπαιδευτή αλλά αυτό που χρειάζεσε περισσότερο είναι να καταλάβεις ότι κάποια πράγματα είναι αναπόφευκτα με την κατοχή ενός σκύλου.
Μάλλον δεν ήσουν έτοιμος για σκύλο και σίγουρα δεν ήταν έτοιμη η μητέρα σου...με αρκετή προσπάθεια μπορείς να τα καταφέρεις.

Το "δέσιμο" δεν είναι λύση,μάλλον το αντίθετο...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Dio, welcome to the club!

Να σου ζήσει το κουτάβι!
Μην ανησυχείς, δεν υπάρχει κανείς που να μην τα βρήκε «σκούρα» (πολύ παραπάνω ένας πρωτάρης) τον πρώτο καιρό που ήρθε το κουτάβι του στο σπίτι. Δεν σου κρύβω πως και εγώ, τον πρώτο καιρό, έπαθα ένα γερό σοκ! :shock:
Η καθημερινότητα σου θα αλλάξει άρδην (και που’ σαι ακόμα…) και θα πρέπει να προσαρμοστείς στις νέες συνθήκες όσο το δυνατόν συντομότερα!
Μην περιμένεις από ένα κουτάβι 3 μόλις μηνών να είναι πειθαρχημένο και να καταλαβαίνει-εκτελεί εντολές. Τα πάντα θα πρέπει να γίνονται με μορφή παιχνιδιού. Ένα κουτάβι είναι σαν ένα μωρό. Όπως δεν μπορείς να έχεις αυξημένες απαιτήσεις από ένα μωρό, άλλο τόσο δεν μπορείς και από ένα κουτάβι! :wink:
Πολλές σχολές εκπαίδευσης σκύλων αναλαμβάνουν προεκπαίδευση κουταβιών και τα εντάσσουν σε τάξεις κοινωνικοποίησης. Μάλιστα αρκετές από αυτές το κάνουν δωρεάν ή με πολύ μικρό κόστος, εφόσον συμφωνήσεις να προχωρήσεις αργότερα στην κυρίως εκπαίδευση.
Καλό κουράγιο και υπομονή! :p
 


rational K-9

Member
31 Οκτωβρίου 2006
18
0
Καλησπέρα και από μένα!

Νιώθω ότι έχεις ανάγκη από τη βοήθεια κάποιου ειδικού! Σε άλλα post έχουν ήδη γραφεί αρκετά σχετικά με διάφορες μεθόδους εκπαίδευσης όπως και για κριτήρια επιλογής εκπαιδευτών! Μπορείς να δεις τι σου ταιριάζει και να πάρεις ιδέες!
Κάποιοι πιθανόν να σου προτείνουν να ξεκινήσεις μόνος! Δε θα στο συνιστούσα γιατί, σοβαρά λάθη στην ηλικία του κουταβιού σου μπορεί να σημαδέψουν την μετέπειτα συνύπαρξη σας!
Αν έχεις κάποια πιο συγκεκριμένη ερώτηση ευχαρίστως να προσπαθήσω να σε βοηθήσω!

Good luck!!!!!!!!!
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Τι να κάνω άραγε?

Καλημέρα σας και ευχαριστώ για τα σχόλεια σας.

Όντως το έχω ψηλοκαταλάβει ότι μάλλον θα χρειαστώ κάποιον εκπαιδευτή και έχω αρχήσει να ψάχνω. Αυτό που μου είπατε παραπάνω για ότι πρέπει ότι είναι να μάθει να είναι σε μορφή παιχνιδιού δεν το κατάλαβα. Μου έχουν πεί πολλά άτομα που έχουν σκύλο ότι όταν κάνει κάτι κακό πρέπει να του φωνάξω ή να το μαλώσω και όταν κάνει κάτι καλό να το επαινώ. Άρα όταν γαυγίζει μες στην νύχτα ή να κάνει ατταξίες πώς μπορώ να της δώσω να καταλάβει ότι δεν είναι σωστό με παιχνιδιάρικο τρόπο? Μέχρι στιγμή στο θέμα του γαυγίσματος απο ότι μου έχουν πει και έχω διαβάσει είναι να της κάνω "σσσσσσσσσσ" ή "ησυχία" για να σταματήσει και όταν δεν το καταλαβαίνει αυτό τότε να την τράβαω με το λουρί προς το πάτωμα και να της κάνω "σσσσσσσ" ή "ησυχία" για να σταματήσει (γιατί μου λένε ότι όταν ένα σκυλί είναι στο πάτωμα ξαπλωμένο δεν γαυγίζει και γενικά ότι αυτό είναι ένα είδος υπακοής προς το αφεντικό του) και όταν τελικά είναι στο πάτωμα και δεν γαυγίζει πια την χαιδεύω και της λέω "μπράβω".

Το ήξερα ότι όταν πήρα το σκυλί θα άλλαζε η ζωή μου και δεν με πειράζει καθόλου (αν εξερέσουμε την μικρή έλειψη ύπνου τα βράδια) αλλά θέλω να ελπίζω ότι αυτή είναι συμπεριφορά κουταβιού και ότι όταν μεγαλώσει δεν θα είναι έτσι και θα μπορεί να κοιμάται το βράδυ και να μην κάνει ατταξίες όταν λείπω, κλπ κλπ. Αλλά διαβάζοντας μερικά σχόλεια εδω πέρα απο μερικούς ιδιοκτήτες όπου έχουν σκυλί 3-4 χρόνων και ακόμα συμπεριφέρεται άσχημα και αρχίζω να φοβάμαι στο αν θα καταφέρω να το αποφύγω αυτό και να μεγαλώσω την Ζήνα μου σε ένα καλό και υπάκουο σκυλι ώστε να μην την έχω μια ζωή με το λουρί στο λαιμό και να μπορώ να την βγάζω και έξω χωρίς το λουρί κάποτε.

Δεν θέλω να την χάσω και να την δώσω πουθενά, το ξέρω ότι είναι μόνο λίγο καιρό μαζί μου αλλά την αγαπώ πολύ πολύ και θα μου ραγίσει η καρδιά άμα την δώσω για αυτό ελπίζω απο εδω μέσα να μάθω μερικά πράγματα παραπάνω και με την βοήθεια και με ενός σωστού εκπαιδευτή να την αναθρέψω σωστά. Αν γνωρίζετε κανέναν καλό εκπαιδευτή για Golden Retrievers στην γύρω αττική πείτε μου παρακαλώ.

Ευχαριστώ πολύ.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αγαπητέ Dio,
Τα ριτρίβερ αργούν πολύ να ενηλικιωθούν (περίπου στα 2 χρόνια) και ποτέ δεν σοβαρεύουν τελείως! Είναι πάντα σαν μεγάλα μωρά! Αυτό σημαίνει πως αν είσαι αθλητικός και δραστήριος, βρήκες τον τέλειο σύντροφο!
Το κουτάβι σου έχει αποχωριστεί την μητέρα και τα αδέλφια του πριν λίγες μέρες και έχει έρθει σε ένα καινούργιο περιβάλλον. Είναι λογικό λοιπόν να θέλει να το εξερευνήσει και να το γνωρίσει με τον δικό του τρόπο, μασουλώντας δηλαδή τα πάντα, όπως ακριβώς κάνουν και τα μωρά… Εξάλλου τώρα αλλάζει δοντάκια, μην το ξεχνάς!
Η λύση που σου προτείνω είναι να σταματήσεις να το δένεις (όπως πολύ σωστά σου είπε ο Admin). Εξάλλου βλέπεις ότι δεν έχει μέχρι στιγμής, αποτέλεσμα.
Φτιάξε άμεσα στο κουτάβι σου ένα «πάρκο» (ένα χώρο που θα μάθει να είναι περιορισμένο και να μην «αλωνίζει» παντού μέσα στο σπίτι κάνοντας ζημιές). Δημιούργησε ένα άνετο και ευχάριστο χώρο για το κουτάβι σου, βάζοντας σε μια μεριά τις κουβερτούλες του και τα παιχνίδια του και στην άλλη τις εφημερίδες που θα λερώνει. Το καλύτερο μέρος για να φτιάξεις το «πάρκο» του είναι η κουζίνα του σπιτιού, μιας που είναι τι δωμάτιο που έχει την περισσότερη κίνηση στο σπίτι, οπότε δεν θα νιώθει μόνο του. Στην αρχή θα διαμαρτύρεται και θα κλαψουρίζει. ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΟ! Είναι σημαντικό να μην χρησιμοποιήσεις ποτέ αυτόν το χώρο σαν τιμωρία. Σύντομα θα μάθει να μένει ήσυχο.
Στο δωμάτιο σου που κοιμάται? Μήπως σε χαρτόκουτο? Μήπως ξυπνά και κλαίει και προσπαθεί να βγει έξω γιατί θέλει τουαλέτα?
Ένα κουτάβι σε αυτήν την ηλικία δεν μπορεί να «κρατηθεί», όσον αφορά τις ανάγκες του. Περίπου στους 6-7 μήνες το κουτάβι μπορεί να «κρατηθεί» για μια ολόκληρη νύχτα και αυτό πολύ συχνά με εξαιρέσεις, αφού πολύ συχνά συμβαίνουν ατυχήματα.
Το κουτάβι σου είναι σε ηλικία κοινωνικοποίησης. Βγάλ’ το έξω από το σπίτι. Σίγουρα έχει ολοκληρώσει το πρώτο κύκλο εμβολίων. Πάρε το ρίσκο και βγάλ’ το έξω, έστω και κρατώντας το στην αγκαλιά σου.
Παίξε μαζί του. Η μάθηση σε αυτήν την ηλικία επιτυγχάνεται με το παιχνίδι. Το παιχνίδι προσφέρει ένα μέσο για την εδραίωση της φιλία και της εμπιστοσύνης μεταξύ σας.

Παραδείγματα. Όσο περισσότερο παίζεται, το κουτάβι σου μαθαίνει ότι είσαι το πιο ενδιαφέρον πλάσμα στη Γη, οπότε θα επιθυμεί να βρίσκεται περισσότερο μαζί σου και να σε ευχαριστεί.
Αποτέλεσμα: Με αυτόν το τρόπο εδραιώνεις την θέση σου και το ελέγχεις καλύτερα.

Αν το κουτάβι σου από τώρα μάθει να προσδοκά να του πετάξεις το μπαλάκι για να το κυνηγήσει, δεν θα επινοήσει αργότερα δικά του παιχνίδια για να μην βαριέται
Αποτέλεσμα: Αργότερα στην βόλτα θα είναι δίπλα σου, διότι θα είσαι πολύ πιο σημαντικός και ενδιαφέρων από τα άλλα σκυλιά ή ανθρώπους στο πάρκό, οπότε και οι πιθανότητες να κυνηγήσει άλλες γάτες ή αυτοκίνητα μειώνονται διότι θα περιμένει να κυνηγήσει το μπαλάκι του και να επιστρέψει σε εσένα. (είπαμε για το κουτάβι είσαι ολόκληρος ο κόσμος του!!!).
Αυτά προς το παρόν….
Ελπίζω να μη σε κούρασα!
Πολλούς φιλικούς χαιρετισμούς και καλή τύχη! :p
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
ΡΟΤΤΙΕ

ROTTIE said:
Αγαπητέ Dio,
Τα ριτρίβερ αργούν πολύ να ενηλικιωθούν (περίπου στα 2 χρόνια) και ποτέ δεν σοβαρεύουν τελείως! Είναι πάντα σαν μεγάλα μωρά! Αυτό σημαίνει πως αν είσαι αθλητικός και δραστήριος, βρήκες τον τέλειο σύντροφο!
Το κουτάβι σου έχει αποχωριστεί την μητέρα και τα αδέλφια του πριν λίγες μέρες και έχει έρθει σε ένα καινούργιο περιβάλλον. Είναι λογικό λοιπόν να θέλει να το εξερευνήσει και να το γνωρίσει με τον δικό του τρόπο, μασουλώντας δηλαδή τα πάντα, όπως ακριβώς κάνουν και τα μωρά… Εξάλλου τώρα αλλάζει δοντάκια, μην το ξεχνάς!
Η λύση που σου προτείνω είναι να σταματήσεις να το δένεις (όπως πολύ σωστά σου είπε ο Admin). Εξάλλου βλέπεις ότι δεν έχει μέχρι στιγμής, αποτέλεσμα.
Φτιάξε άμεσα στο κουτάβι σου ένα «πάρκο» (ένα χώρο που θα μάθει να είναι περιορισμένο και να μην «αλωνίζει» παντού μέσα στο σπίτι κάνοντας ζημιές). Δημιούργησε ένα άνετο και ευχάριστο χώρο για το κουτάβι σου, βάζοντας σε μια μεριά τις κουβερτούλες του και τα παιχνίδια του και στην άλλη τις εφημερίδες που θα λερώνει. Το καλύτερο μέρος για να φτιάξεις το «πάρκο» του είναι η κουζίνα του σπιτιού, μιας που είναι τι δωμάτιο που έχει την περισσότερη κίνηση στο σπίτι, οπότε δεν θα νιώθει μόνο του. Στην αρχή θα διαμαρτύρεται και θα κλαψουρίζει. ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΟ! Είναι σημαντικό να μην χρησιμοποιήσεις ποτέ αυτόν το χώρο σαν τιμωρία. Σύντομα θα μάθει να μένει ήσυχο.
Στο δωμάτιο σου που κοιμάται? Μήπως σε χαρτόκουτο? Μήπως ξυπνά και κλαίει και προσπαθεί να βγει έξω γιατί θέλει τουαλέτα?
Ένα κουτάβι σε αυτήν την ηλικία δεν μπορεί να «κρατηθεί», όσον αφορά τις ανάγκες του. Περίπου στους 6-7 μήνες το κουτάβι μπορεί να «κρατηθεί» για μια ολόκληρη νύχτα και αυτό πολύ συχνά με εξαιρέσεις, αφού πολύ συχνά συμβαίνουν ατυχήματα.
Το κουτάβι σου είναι σε ηλικία κοινωνικοποίησης. Βγάλ’ το έξω από το σπίτι. Σίγουρα έχει ολοκληρώσει το πρώτο κύκλο εμβολίων. Πάρε το ρίσκο και βγάλ’ το έξω, έστω και κρατώντας το στην αγκαλιά σου.
Παίξε μαζί του. Η μάθηση σε αυτήν την ηλικία επιτυγχάνεται με το παιχνίδι. Το παιχνίδι προσφέρει ένα μέσο για την εδραίωση της φιλία και της εμπιστοσύνης μεταξύ σας.

Παραδείγματα. Όσο περισσότερο παίζεται, το κουτάβι σου μαθαίνει ότι είσαι το πιο ενδιαφέρον πλάσμα στη Γη, οπότε θα επιθυμεί να βρίσκεται περισσότερο μαζί σου και να σε ευχαριστεί.
Αποτέλεσμα: Με αυτόν το τρόπο εδραιώνεις την θέση σου και το ελέγχεις καλύτερα.

Αν το κουτάβι σου από τώρα μάθει να προσδοκά να του πετάξεις το μπαλάκι για να το κυνηγήσει, δεν θα επινοήσει αργότερα δικά του παιχνίδια για να μην βαριέται
Αποτέλεσμα: Αργότερα στην βόλτα θα είναι δίπλα σου, διότι θα είσαι πολύ πιο σημαντικός και ενδιαφέρων από τα άλλα σκυλιά ή ανθρώπους στο πάρκό, οπότε και οι πιθανότητες να κυνηγήσει άλλες γάτες ή αυτοκίνητα μειώνονται διότι θα περιμένει να κυνηγήσει το μπαλάκι του και να επιστρέψει σε εσένα. (είπαμε για το κουτάβι είσαι ολόκληρος ο κόσμος του!!!).
Αυτά προς το παρόν….
Ελπίζω να μη σε κούρασα!
Πολλούς φιλικούς χαιρετισμούς και καλή τύχη! :p
Καλησπέρα ROTTIE,

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια και καταλαβαίνω αυτό που λές. Μόλις μίλησα επισης και με εναν εκπαιδευτή σκύλων και μου πρότεινε να αγορασω ενα "Κλουβι Παρουσίασης" (όπως μου το είπε) αντί να δένω την Ζήνα. Για παρκάκι δεν ξέρω πως να το φτιάξω, υπάρχει έτοιμο ή το χτίζεις μόνος σου? Πιστεύεις αυτό το κλουβί που μου προτνίνει να είναι καλή ιδέα? Αν ναι πείτε μου σας παρακαλώ και θα πάω να το πάρω αμέσως. Με την Ζήνα μου ήδη πέζουμε αρκετά όταν γυρνάω σπίτι, την βάζω μέσα στο δωμάτιο μου και πέζουμε με τις ώρες, δεν τιν κατεβάζω κάτω γιατί η ιατρός μου είπε να περιμένω κανα μήνα ακόμα. Ο λόγος που το βραδυ την έχω στο δωμάτιο μου είναι διότι δεν θέλω το βράδυ να κλαίει και να την ακούει όλο το σπίτι, ενω στο δωμάτιο μου έχω ηχομόνοση και έτσι ο μόνος που ξυπνάει είμαι εγώ, αλλα προς στιγμήν την κάνω και σταματάει με "σσσσσσ" ή πρώτα να την κατεβάζω σε επίπεδο πατώματος (να πέσει δηλαδή ξάπλα στο πάτωμα μπρούμητα) και να τις πώ "σσσσσσσσσ, υσηχία" και μετά αφού σταματήσει να την επιβραβεύσω που σταμάτησε. Βέβαια δεν πετυχαίνει πάντα με την πρώτη θέλει μερικές ακόμα φορές.

Επίσης να ρωτήσω κάτι έχω παρατηρήσει ότι σχεδόν κάθε μέρα την πιάνει λόξιγκας είτε κατα την διάρκεια του παιχνιδιού μας είτε αν τρομάξει και ξυπνήσει απότομα, αυτό είναι νορμάλ ή να φοβάμαι ότι κάτι τρέχει και να την πάω άμμεσα στην γιατρό?
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Dio καταρχήν ψυχραιμία το σημαντικότερο για να μην έχεις προβλήματα είναι να φτιάξεις ένα πρόγραμμα το οποίο και θα ακολουθείς πιστά. Τα σκυλιά είναι πλάσματα συνήθειας. Αν κάνουν κάτι θα το ξανακάνουν γι’ αυτό πρέπει να αρχίσεις δημιουργώντας καλές συνήθειες στο κουτάβι σου. Για μένα είναι πολύ σημαντικό να πάρεις ένα κλουβάκι μεταφοράς και να το χρησιμοποιείς σαν χώρο ξεκούρασης για το κουτάβι σου αλλά και για σένα. Το μέγεθος του κλουβιού θα πρέπει να είναι τόσο ώστε το κουτάβι να μπορεί να είναι όρθιο, ξαπλωμένο και να γυρίζει γύρω από τον εαυτό του. Θα αρχίσεις ταΐζοντας τη Ζήνα εκεί μέσα 1-2 φορές χωρίς να κλείνεις την πόρτα μετά άλλες 1-2 φορές αλλά τώρα θα αρχίσεις να κλείνεις την πόρτα για μερικά δευτερόλεπτα αυτό για τις δύο πρώτες μέρες. Την τρίτη μέρα αντί να βάλεις μέσα το φαγητό της πέταξέ μέσα στο κλουβί ένα μικρό κομμάτι από σαλάμι ή κρέας (από το φαγητό που σας έχει μείνει) μόλις η μικρή σου μπει μέσα για να το φάει κλείσε την πόρτα άφησε την εκεί 10 λεπτά αν είναι ήσυχη δώσε της μια λιχουδιά ακόμα. Αν το σκυλί γαβγίζει και γδέρνει το πάτωμα του κλουβιού δεν θα ανοίξεις την πόρτα μέχρι να σταματήσει. Με αυτό τον τρόπο θα αυξήσεις τον χρόνο που θα μένει στο κλουβί στις 2 ώρες και το βράδυ στις 4 ώρες. ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΕΡΩΣΕΙ!

Για να αποφύγεις να λερώνει συνέχεια θα πρέπει να έχεις σταθερές ώρες που την ταΐζεις (στην ηλικία που είναι 3 φορές την ημέρα) και σταθερές ώρες που την «ποτίζεις» (κάθε 3 ώρες περίπου θα της προσφέρεις νερό) και όχι να της έχεις ελεύθερη πρόσβαση σε νερό και φαγητό όλη μέρα. Αμέσως μόλις φάει ή πιει θα την πας στον χώρο που έχεις αποφασίσει ότι θα χρησιμοποιεί ως τουαλέτα (για μένα είναι καλύτερα στο δρόμο και όχι σε εφημερίδες και πάνες) και θα περιμένεις μέχρι να λερώσει. Μπορείς να την αφήνεις στο κλουβί όταν λείπεις από το σπίτι αλλά ΜΟΝΟ αν κάποιος είναι εκεί και σε 3 ώρες μπορεί να βγάλει το σκυλί από το κλουβί να του προσφέρει νερό και μια μικρή βόλτα αν δεν είναι κάποιος κάνεις αυτό που είπε η ROTTIE την αφήνεις σε ένα περιορισμένο χώρο με τις κουβέρτες της από την μία και εφημερίδες από την άλλη. ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΛΕΡΩΣΕΙ ΜΟΛΙΣ ΞΥΠΝΗΣΕΙ, ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΝΤΟΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ.

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες σωστά η μικρούλα σου θα θεωρήσει το κλουβί της σαν την φωλιά της και θα είναι ήσυχη με αυτό τον τρόπο δεν θα χρειάζεται να την δένεις το βράδυ αλλά σίγουρα θα πρέπει να ξυπνάς στην μέση της νύχτας και να την βγάζεις έξω για να λερώσει για τους επόμενους 2 μήνες μετά θα μπορεί να μένει όλη νύχτα στο κλουβί αν ξυπνάς νωρίς το πρωί.

Το όνομά της θα το μάθει εύκολα αν την φωνάζεις με αυτό και την ώρα που σε κοιτάει της δίνεις μια λιχουδιά.

Υπομονή αν τα βγάλεις πέρα τους πρώτους μήνες τα επόμενα χρόνια το σκυλάκι σου θα σου δώσει πολλά. Καλή επιτυχία.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Και εγώ είμαι υπέρ του κλουβιού, βέβαια δεν μπορεί να μείνει το κουτάβι εκεί μέσα πολλές ώρες αλλά όπως είπε lone wolf. Πάρε ένα κλουβί σε μεγάλο μεγέθους και ροδάκια από κάτω για εύκολη μετακίνηση αν χρειαστεί.
Η λόξιγκα είναι φυσιολογικό και συχνό φαινόμενο στα κουτάβια και περνάει μόνη τις. Σου εύχομαι πολλή υπομονή και μην στενοχωριέσαι – και εγώ έκανα πολλά ξενύχτια μέχρι το κουταβάκι μου να καταλάβει ότι την νύχτα κοιμόμαστε όλοι
:wink:
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Lone Wolf

lone wolf said:
Dio καταρχήν ψυχραιμία το σημαντικότερο για να μην έχεις προβλήματα είναι να φτιάξεις ένα πρόγραμμα το οποίο και θα ακολουθείς πιστά. Τα σκυλιά είναι πλάσματα συνήθειας. Αν κάνουν κάτι θα το ξανακάνουν γι’ αυτό πρέπει να αρχίσεις δημιουργώντας καλές συνήθειες στο κουτάβι σου. Για μένα είναι πολύ σημαντικό να πάρεις ένα κλουβάκι μεταφοράς και να το χρησιμοποιείς σαν χώρο ξεκούρασης για το κουτάβι σου αλλά και για σένα. Το μέγεθος του κλουβιού θα πρέπει να είναι τόσο ώστε το κουτάβι να μπορεί να είναι όρθιο, ξαπλωμένο και να γυρίζει γύρω από τον εαυτό του. Θα αρχίσεις ταΐζοντας τη Ζήνα εκεί μέσα 1-2 φορές χωρίς να κλείνεις την πόρτα μετά άλλες 1-2 φορές αλλά τώρα θα αρχίσεις να κλείνεις την πόρτα για μερικά δευτερόλεπτα αυτό για τις δύο πρώτες μέρες. Την τρίτη μέρα αντί να βάλεις μέσα το φαγητό της πέταξέ μέσα στο κλουβί ένα μικρό κομμάτι από σαλάμι ή κρέας (από το φαγητό που σας έχει μείνει) μόλις η μικρή σου μπει μέσα για να το φάει κλείσε την πόρτα άφησε την εκεί 10 λεπτά αν είναι ήσυχη δώσε της μια λιχουδιά ακόμα. Αν το σκυλί γαβγίζει και γδέρνει το πάτωμα του κλουβιού δεν θα ανοίξεις την πόρτα μέχρι να σταματήσει. Με αυτό τον τρόπο θα αυξήσεις τον χρόνο που θα μένει στο κλουβί στις 2 ώρες και το βράδυ στις 4 ώρες. ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΕΡΩΣΕΙ!

Για να αποφύγεις να λερώνει συνέχεια θα πρέπει να έχεις σταθερές ώρες που την ταΐζεις (στην ηλικία που είναι 3 φορές την ημέρα) και σταθερές ώρες που την «ποτίζεις» (κάθε 3 ώρες περίπου θα της προσφέρεις νερό) και όχι να της έχεις ελεύθερη πρόσβαση σε νερό και φαγητό όλη μέρα. Αμέσως μόλις φάει ή πιει θα την πας στον χώρο που έχεις αποφασίσει ότι θα χρησιμοποιεί ως τουαλέτα (για μένα είναι καλύτερα στο δρόμο και όχι σε εφημερίδες και πάνες) και θα περιμένεις μέχρι να λερώσει. Μπορείς να την αφήνεις στο κλουβί όταν λείπεις από το σπίτι αλλά ΜΟΝΟ αν κάποιος είναι εκεί και σε 3 ώρες μπορεί να βγάλει το σκυλί από το κλουβί να του προσφέρει νερό και μια μικρή βόλτα αν δεν είναι κάποιος κάνεις αυτό που είπε η ROTTIE την αφήνεις σε ένα περιορισμένο χώρο με τις κουβέρτες της από την μία και εφημερίδες από την άλλη. ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΛΕΡΩΣΕΙ ΜΟΛΙΣ ΞΥΠΝΗΣΕΙ, ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΝΤΟΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ.

Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες σωστά η μικρούλα σου θα θεωρήσει το κλουβί της σαν την φωλιά της και θα είναι ήσυχη με αυτό τον τρόπο δεν θα χρειάζεται να την δένεις το βράδυ αλλά σίγουρα θα πρέπει να ξυπνάς στην μέση της νύχτας και να την βγάζεις έξω για να λερώσει για τους επόμενους 2 μήνες μετά θα μπορεί να μένει όλη νύχτα στο κλουβί αν ξυπνάς νωρίς το πρωί.

Το όνομά της θα το μάθει εύκολα αν την φωνάζεις με αυτό και την ώρα που σε κοιτάει της δίνεις μια λιχουδιά.

Υπομονή αν τα βγάλεις πέρα τους πρώτους μήνες τα επόμενα χρόνια το σκυλάκι σου θα σου δώσει πολλά. Καλή επιτυχία.
Ευχαριστω και εσένα Lone Wolf για τις πολυ καλές σου οδηγίες. Άκου να δεις πως έχει το πρόγραμμα και πες μου και εσυ την γνώμη σου. Μέχρι στιγμής πάει ως εξής, το πρωί ξυπνάω νωρίς και μπορώ να την βγάλω βόλτα αλλά η γιατρός μου είπε να μην την βγάζω ακόμα στο δρόμο, αλλα μόνο στην βεράντα και έτσι την βγάζω εκεί ελεύθερη χωρις λουρί να φάει, να πιεί, να παίξω κανα μισάωρο μαζί της και μετα να την δέσω εκει μαζι με το σπιτάκι της (το σπιτάκι της απο τότε που την πήρα είναι ένα υφασμάτινο σπιτάκι, όχι κρεβάτι μόνο) το οποίο μεταφέρω μέσα στο δωμάτιο μου και έξω στην βεράντα. Μένει εκεί δυστηχός 7-8 ώρες στις οποίες έχει παρέα την μητέρα μου που ποτίζει συνέχεια τα λουλούδια της και ίσως καμία φωρά πέξει λίγο μαζί της, αλλα ώς εκεί και πολλά λέω. Μετά γυρνάω σπίτι την λύνω παίζουμε 2-3 ώρες μαζί είτε με το μπαλάκι της, είτε με ένα σκοινί που έχει για δάγκωμα, είτε με κάτι άλλα squishy παιχνιδάκια και περνάει η ώρα, μετά πέφτει για ύπνο κατα τισ 9 συκόνετε για να κάνει την ανάγκη της στις εφημερίδες που τις έχω εκεί διπλα (έχει μάθει δόξα το θεό ότι αν υπάρχει εφημερίδα τριγήρο εκεί να πάει να τα κάνει) και αργά το βράδυ την δενω πάλι κοντά μου (για να μην τρυγυρνάει ελυθερη όταν θα κοιμάμαι μέσα στο σπίτι) και κοιμάται και ξυπνάει αρκετές φορές και αυτή και εγώ μέσω αυτής). Ξέρω ότι όλο αυτό το δέσιμο δεν είναι ότι καλύτερο αλλά δεν είχα τίποτα καλύτερο να κάνω αλλα τώρα που έμαθα ότι υπάρχει αυτό το κλουβί παρουσίασης σκέφτομαι να πάω να το πάρω και να την έχω εκεί όταν λείπω ώστε να μην είναι δεμένη και να κάνω όπως μου είπατε, απο την μία η κουβέρτα τις με τα παιχνίδια της και απο την άλλη εφημερίδες για να κάνει την ανάγκη της και θα την βγάζω έξω όταν είμαι και εγώ στο σπίτι.

Έτσι έχουν τα πράγματα, όσο για το φαγητώ που μου ανέφερες, μέχρι στιγμή μόνο ξηρή τροφή της δίνω (κοτόπουλο - ρύζι) και τίποτα άλλο γιατι δεν ξέρω αν μπορώ να τις δίνω τίποτα άλλο, μια φορά έκανα την βλακεία και τις έδωσα λίγο γάλα και έκανε ευκίλια πολλά και έτσι δεν το ξανα κανα. Ελπίζω κάποτε να μπορώ να την ταίζω και άλλα πραγματα πέρα απο ξηρη τροφή γιατί δεν θέλω να τρώει ένα πράγμα μόνο όλη της την ζωή.
 


rational K-9

Member
31 Οκτωβρίου 2006
18
0
1) συμφωνώ απόλυτα με όσα είπε η lone wolf! Το κουτάβι πρέπει να δεί το κλουβί (crate) σαν κάτι απόλυτα θετικό!

2) Ξέρω ότι οι κτηνίατροι προτείνουν να μη βγάζεις το κουτάβι έξω πριν να τελειώσει κάποια από τα εμβόλια του! Το πρόβλημα όμως είναι ότι η περίοδος αυτή είναι η Σ Η Μ Α Ν Τ Ι ΚΟ Τ Ε Ρ Η περίοδος της ζωή του κουταβιού και πολλές από τις συμπεριφορές που θα μάθει την περίοδο αυτή θα κρατήσουν ακόμη και για όλη του την ζωή! Έτσι λοιπόν εγώ θα το ρίσκαρα και θα έβγαζα το κουτάβι έξω έτσι ώστε να γνωρίσει και να κοινωνικοποιηθεί με ανθρώπους, μυρωδιές , άλλα ζώα όπως και να συνηθίσει την κίνηση τους διάφορους θορύβους κλπ! Φυσικά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και δεν σημαίνει ότι πρέπει να την ακολουθήσεις και εσύ! Ακόμη η παραπάνω διαδικασία κοινωνικοποίησης πρέπει να γίνει με μεγάλη προσοχή και σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι απλά βγάζεις το κουτάβι από το σπίτι και το αφήνεις να κάνει ότι θέλει πιστεύοντας ότι έτσι το κοινωνικοποιείς!

Α) δε θα άφηνα ποτέ τον σκύλο μου να πλησιάσει σε σκουπίδια και άλλες βρωμιές!!!

Β) δε θα το άφηνα Π Ο Τ Ε να πλησιάσει αδέσποτα σκυλιά ή σκυλιά για το οποία δεν είμαι 200% σίγουρος ότι δεν είναι επιθετικά σε κουτάβια και άλλα σκυλιά! Μια ‘’επίθεση’’ από άλλο σκυλί στην ηλικία που είναι μπορεί να το σημαδέψει για πάντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γ) το σκυλί θα είναι Π Α Ν ΤΑ με λουρί και ποτέ ανεξέλεγκτο!!!!

3) αναφέρθηκες σχετικά με το γαύγισμα! Κατά την γνώμη μου το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το αγνοείς παντελώς! Με το να του λες σσσσσσσσς ή ησυχία (λέξεις δηλ που δεν καταλαβαίνει) το κάνεις απλά να πιστεύει ότι γαυγίζοντας μπορεί πάντα να τραβάει την προσοχή σου!!!!!

4) πρόσεξε πολύ πληροφορίες του τύπου ‘’ μάλωσε το όταν κάνει κάτι που δεν θέλεις κλπ’’! Εμπιστεύσου τον επαγγελματία που διάλεξες να συνεργαστείς μαζί του και απλά αγνόησε τους ‘’εκπαιδευτές’’ της γειτονιάς !!!!!!!

5) Μια σωστή εκπαίδευση περιλαμβάνει 3 μέρη!

Α) την περίοδο μάθησης!

Β) την περίοδο διόρθωσης!

Γ) την γενίκευση των προηγούμενων δύο!!!!!!!

Καλή συνέχεια!!!!!!!!!
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Καλημέρα

Καλημέρα Κ9 και καλημέρα σε όλλους/ολλες εδω μέσα.

Καταλαβαίνω τι μου λέτε για το κλουβί, αλλά αυτό που με ανυσηχεί με χτεσινά λόγια του εκπαιδευτή είναι ότι ακόμα και με το κλουβί δεν είναι σωστό να το έχεις το σκυλί πάνω απο 2-3 ώρες εκεί μέσα κλεισμένο και εγώ όμως συνεχίζω τα πρωινά να δουλεύω και να μην έχω κανέναν να το προσέχει το σκυλί άρα σημαίνει ότι θα είναι 7-8 ωρες το πρωί στο κλουβί του ή αλλιώς δεμένο και επείσης πάλι το βράδυ μετά τις 12 το βράδυ στο κλουβί ή δεμένο. Είναι σωστό αυτό για το σκυλί? Αυτό μου λεγε χτες ένας εκπαιδευτής και με έκανε να νιώσω πολύ άσχημα και να πιστέψω ότι ίσως έκανα μεγάλο λάθος που το πήρα και το σκυλί γιατί πιθανότατα να είναι βασανό αυτό για το σκυλί και επείσης δεν είναι σωστό, τι λέτε εσείς βρε παιδιά? Είναι όντως κακό αυτό που κάνω στο σκυλί?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλημέρα Dio!
Μην αγχώνεσαι και μην ανησυχείς υπερβολικά!
Όλος ο κόσμος εργάζεται και όλοι μας λυπούμε αρκετές ώρες από τα σπίτια μας!
Το ότι πήρες σκύλο δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να παρατήσεις τη δουλεία σου, την κοπέλα σου και τους φίλου σου και να κλειστείς στο σπίτι, ασχολούμενος μόνο με τη Ζήνα!
Το ιδανικό, βέβαια, θα ήταν να περνάς περισσότερες ώρες μαζί της, αλλά λόγω των υποχρεώσεων που έχεις, αυτό είναι αδύνατον. Κανείς μας δεν ζει κάτω από ιδανικές συνθήκες άλλωστε. Με τη λογική αυτή θα έπρεπε όλοι μας να πάσχουμε από ενοχικά σύνδρομα, διότι θα νιώθαμε ανεπαρκής ως σκυλογονείς! :lol:
Χαίρομαι, πάντως γιατί φαίνεσαι υπεύθυνος και συνειδητοποιημένος.
Μακάρι όλοι οι ιδιοκτήτες σκύλων να νοιάζονταν τόσο όσο εσύ. Θα βλέπαμε λιγότερα ζώα ταλαιπωρημένα και εγκαταλελειμμένα σε μπαλκόνια και ταράτσες.
Χαλάρωσε λίγο (καταλαβαίνω το άγχος σου, πίστεψέ με) και φρόντισε να περνάς ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ χρόνο με το σκυλάκι σου. Εξάλλου είναι πολύ καλύτερο να περνάς 3-4 εποικοδομητικές ώρες μαζί της, παρά να ήσουν στο σπίτι όλη μέρα και να έπαιζες playstation!
Απόλαυσε λοιπόν το χρόνο που περνάτε μαζί και είμαι σίγουρη, ότι το κουταβάκι σου θα στο ανταποδώσει με το παραπάνω!
Κάθε αρχή και δύσκολη… :wink:
Πολλούς φιλικούς χαιρετισμούς!
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Hi Rottie,

ευχαριστώ για την υποστήριξη, ελπίζω όντος να τα καταφέρω να είμαι καλός σκυλοπατέρας. Θα προσπαθήσω να ξεαγχωθω λίγο αν γίνετε και να συνηδιτοποιήσω ότι τα πράγματα έτσι έχουν, πρέπει αναγκαστικά τις ώρες που θα λείπω να είναι η Ζήνα δεμένη ή στο κλουβί της, ελπίζω μονάχα να μην της δημιουργήσω κανένα πρόβλημα με αυτόν τον περιορισμό που ΄της κάνω. Αλλά της το χω υποσχεθεί (σιγά βέβαια μην με κατάλαβε, χεχεχε) ότι όταν θα μπορώ να την βγάζω έξω βόλτα (αφού μας δώσει το ΟΚ η κτηνίατρος) θα περνάμε υπέροχα, βρήκα και ένα πάρκο για σκύλους στην παραλιακή όπου θα την πηγαίνω τα σαβ/κα σίγουρα να πέζει και εγώ να πίνω ήρεμος τον καφέ μου εκεί και να παίζω και μαζί της, έχει και πισίνα που σίγουρα θα της αρέσει, ο τύπος που το έχει είναι διάνοια που έφτιαξε ένα τέτοιο χώρο.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Dio ίσως δεν έγινα αρκετά σαφής σε καμία περίπτωση δεν θα κάνεις το κλουβί τουαλέτα. Όταν είπα θα βάλεις σε μια μεριά την κουβέρτα της και στην άλλη τις εφημερίδες εννοούσα εκτός κλουβιού. Το κλουβί είναι η φωλιά της και πρέπει να είναι πάντα καθαρή και ποτέ να μη λερώνει εκεί μέσα. Συμφωνώ με τον εκπαιδευτή σου μέσα στο κλουβί δεν πρέπει να μένει πάνω από 2.5 - 3 ώρες γιατί τόσο περίπου μπορεί να κρατήσει την ανάγκη της σε αυτή την ηλικία. Ζήτα από την μητέρα σου να σε βοηθήσει αφού είναι στο σπίτι όλη την ημέρα κάθε 3 ώρες μέχρι να γυρίσεις ας την βγάζει και να την αφήνει ελεύθερη στο μπαλκόνι για μισή ώρα να πιει νερό να λερώσει να παίξει λίγο και μετά να την βάλει πάλι μέσα μέχρι να γυρίσεις εσύ. Συμφωνώ με τον rational k9 καλό είναι να κοινωνικοποιήσεις τον σκύλο σου και να τον βγάζεις έξω να λερώνει σε "καθαρά" σημεία αλλά αν αποφασίσεις να μη το κάνεις τουλάχιστον μετά το φαγητό που το σκυλί θέλει να λερώσει βάλε της το λουρί και πήγαινέ τη σε ένα συγκεκριμένο σημείο στο μπαλκόνι που πρέπει να λερώνει αυτό θα σε βοηθήσει αργότερα όταν θα την βγάλεις στον δρόμο. Αν ακολουθήσεις το πρόγραμμα πιστεύω ότι δεν θα σε ξυπνάει το βράδυ με γαυγίσματα, άλλωστε μέσα στο κλουβί δεν θα είναι δεμένη και θα είναι πιο χαλαρή.
Περιμένω νέα σου. :)
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
lone wolf said:
Dio ίσως δεν έγινα αρκετά σαφής σε καμία περίπτωση δεν θα κάνεις το κλουβί τουαλέτα. Όταν είπα θα βάλεις σε μια μεριά την κουβέρτα της και στην άλλη τις εφημερίδες εννοούσα εκτός κλουβιού. Το κλουβί είναι η φωλιά της και πρέπει να είναι πάντα καθαρή και ποτέ να μη λερώνει εκεί μέσα. Συμφωνώ με τον εκπαιδευτή σου μέσα στο κλουβί δεν πρέπει να μένει πάνω από 2.5 - 3 ώρες γιατί τόσο περίπου μπορεί να κρατήσει την ανάγκη της σε αυτή την ηλικία. Ζήτα από την μητέρα σου να σε βοηθήσει αφού είναι στο σπίτι όλη την ημέρα κάθε 3 ώρες μέχρι να γυρίσεις ας την βγάζει και να την αφήνει ελεύθερη στο μπαλκόνι για μισή ώρα να πιει νερό να λερώσει να παίξει λίγο και μετά να την βάλει πάλι μέσα μέχρι να γυρίσεις εσύ. Συμφωνώ με τον rational k9 καλό είναι να κοινωνικοποιήσεις τον σκύλο σου και να τον βγάζεις έξω να λερώνει σε "καθαρά" σημεία αλλά αν αποφασίσεις να μη το κάνεις τουλάχιστον μετά το φαγητό που το σκυλί θέλει να λερώσει βάλε της το λουρί και πήγαινέ τη σε ένα συγκεκριμένο σημείο στο μπαλκόνι που πρέπει να λερώνει αυτό θα σε βοηθήσει αργότερα όταν θα την βγάλεις στον δρόμο. Αν ακολουθήσεις το πρόγραμμα πιστεύω ότι δεν θα σε ξυπνάει το βράδυ με γαυγίσματα, άλλωστε μέσα στο κλουβί δεν θα είναι δεμένη και θα είναι πιο χαλαρή.
Περιμένω νέα σου. :)
Ωχ, τώρα κατάλαβα τι ενωούσες, ωχ. Δυστηχός βλέπεις πια το λουρί για την μικρή δεν είναι λύση γιατί βρήκε τρόπο να το βγάζει, σήμερα καταφερε να το βγάλει το πρωί και το μεσημέρι που της το ξαναβάλαμε πάλι το εβγαλε άνετα, μάλλον τόσες μέρες με το λουρί και που το πείραζε το έμαθε, τι να πω, πάντως της πήρα το Κεννελ (τεράστειο Κεννελ, ακόμα και όταν μεγαλώσει χωράνε 2 Ζήνες εκει μέσα) και μου είπε και ο τύπος που το πήρα (ο οποίος μου είχε φέρει και το σκυλί) ότι να βάλω μέσα βαθιά τα παιχνίδια τις και την κουβέρτα της και ποιο έξω την πάνα της για να κάνει ότι θέλει και να την έχω κελισμένη εκει μέσα όταν λείπω για να ξεαγχωθώ λίγο επιτέλους (ελπίζω) αλλιώ έτσι που με έχουν κάνει όλοι οι ξένοι και οι 3οι που μου λένε ότι το σκυλί το βασανίζω με το δέσιμο θα με κάνουν στο τέλος να το δώσω ενώ δεν το θέλω. Θα το δοκιμάσω να δώ αν γίνετε και αν κάτι πάει στραβά θα δώ τι θά κάνω. Η μητέρα μου δυστηχός λόγο δουλειών και που τώρα πάει στον αδερφό μου να προσέχει το ανηψάκι μου και εγγονάκι της δεν μπορεί να την προσέχει την Ζήνα.

Wish me luck!!
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Χαλια τα πράγματα

Τελικά πρέπει να είμαι ο χειρότερος σκηλοπατέρας όλον τον εποχών. Τελικά είχατε δικιο, το Kennel δεν καλυτέρεψε τα πράγματα τα χειροτέρεψε θα έλεγα, δεν κάθετε εκει μέσα πολύ ώρα και αν την κλείσω εκεί με το ζώρι κλαίει όλη την ώρα και έτσι και τις 2 μέρες που έχουν περάσει πάλι την βάλαμε με λουρί (άλλο αυτή τη φορά) νιώθω χάλια για την καημένη μου την Ζήνα στο τι της κάνω, μέχρι και εκπαιδευτή που έφερα για να την δεί και να μου πεί 2 πράγματα παραπάνω μήπως και κάπως με βοηθήσει με έκανε ένα σκουπίδι και με λίγα λόγια μου είπε ότι και καλά θα έπρεπε να έχω ένα χώρο ειδικό για το σκυλί να είναι ελεύθερο και δυστηχος το σπίτι μου δεν διαθέτει τέτοιο χώρο και έτσι επειγόντος θα πρεπει μου είπε να δώσω αλλού το σκυλί αφού έτσι που το δένω τόσες ώρες δεν του κάνω καλό. Δεν θέλω να την δώσω αλλά απο ότι βλέπω δεν έχω άλλη λύση.

Παιδιά αν ξέρετε κάποιον/κάποια που να θέλει ένα γλυκήτατο Θυληκό Golden Retriever 3ον μηνών και μπορεί να του προσφέρει αυτά που δεν μπορώ εγώ παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου στο 6977482663 ή με ΡΜ εδω πέρα. Συγνώμη για τον χρόνο που σας απασχόλησα αυτές τις μέρες και ευχαριστώ για όλη σας την βοήθεια.
 


S

SwkDoG

Guest
Λυπάμαι...αλλά ίσως τελικά αυτή να είναι η καλύτερη λύση για όλους (...και το σκύλο και εσάς).
Δεν τίθετε θέμα "αποτυχίας" απλά η κατοχή ενός σκύλου (ειδικά σε διαμέρισμα) δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο.Θέλει προγραμματισμό και επίγνωση του τι σε περιμένει (αυτό προσπαθούμε να περάσουμε και εμείς από το φόρουμ...) και πάλι θα βρείς δυσκολίες.

Η δική σου απόφαση να δώσεις το σκύλο σου είναι υπεύθυνη απόφαση και θέλει και αυτή "κότσια".
Το να το κρατήσεις και να είναι όλων οι ζωές μίζερες είναι ανεύθυνο καθώς και να το παρατήσεις στους δρόμους (που είναι η "λύση" πολλών).

Εύχομαι να βρεθεί κάποιος κατάλληλος γρήγορα...
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Dio δεν ξέρω αν έχεις ήδη απαντήσει και δεν το έχω δει αλλά θα ήθελα πολύ να μάθω τι έγινε τελικά με την σκυλίτσα σου. Αν έχεις λίγο χρόνο και διάθεση ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ. Σε ευχαριστώ.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αγαπητή lone wolf,
παίρνω το θάρρος να σου απαντήσω εκ μέρους του Dio, διότι επικοινωνήσαμε μέσω pm και τυχαίνει να γνωρίζω τι έγινε τελικά.
Με χαρά πληροφορήθηκα από το φίλο μας, πως η μικρή Ζήνα υιοθετήθηκε από ανθρώπους που την αγαπούν και περνά μια χαρά στο νέο της, μεγάλο σπίτι. Έχει πια κήπο για να παίζει και να τρέχει και ελπίζω να μη χρειαστεί ποτέ να ξαναμείνει μόνη και δεμένη σε κάποιο μπαλκόνι.
Ο Dio πηγαίνει και τη βλέπει συχνά...
Ο αποχωρισμός με τη Ζήνα του κόστισε πολύ, αλλά διαπίστωσε πως το σκυλάκι του είναι τελικά ευτυχισμένο με τους νέους ιδιοκτήτες του και αυτό του έδωσε χαρά και κουράγιο να ξεπεράσει τη στεναχώρια και τη λύπη του.
Τέλος καλό, λοιπόν, όλα καλά! :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki