Βοήθεια παρακαλώ!!!


love_dolly

Member
30 Οκτωβρίου 2009
10
0
Καλησπέρα

Ονομάζομαι Βαγγέλης, και εδώ και 14 χρόνια έχω την τύχη να ζει μαζί μου μια υπέροχη σκυλίτσα που λέγετε dolly.
Είναι γερμανικό spits διασταύρωση με Samoyed.
Τον τελευταίο καιρό αναγκαστικά να μένω με τον πατερά μου, και έτσι η ντόλη έμεινε στο σπίτι της μητέρας μου, (η μανά μου όμως λόγο της εργασίας της δεν έχει αρκετό χρόνο να αφιερώσει στον σκύλο) πρόσφατα λοιπόν έφυγε για το εξωτερικό και αποφάσισα να πάρω το σκυλί μαζί μου στο σπίτι του πατερά μου.

Και κάπου εδώ ξεκάνει το πρόβλημα. Αφού την έπλυνα και την πήγα στον κτηνίατρο για τα εμβόλια και για έναν γενικό έλεγχο, συζήτησα μαζί του το τι μπορούμε να κάνουμε για τα μπλεγμένα μαλλιά (εφόσον το σκυλίτσα είχε να πλυθεί – χτενιστεί περίπου 4 μήνες, παρακαλώ όχι σχόλια για αυτό), και αν γίνετε να το ‘κουρέψουμε’ ελαφρός,
(έχοντας στο μυαλό μου κύριος το κόψιμο τον μπλεγμένων μαλλιών)

Τελικά το ραντεβού με τον υποτίθεται ιδικό επί του θέματος κανονιστικέ μέσο του κτηνιάτρου (συνεργάζονται , ο κτηνίατρος δεν ήταν αυτός στον όποιο πηγαίνω, αλλά μου τον πρότειναν ως καλό στην περιοχή.)
Ώμος δυστυχώς λόγο υποχρεώσεων δεν μπορούσα να είμαι εγώ, και έτσι έστειλα τον πατερά μου ως έμπιστο άτομο, το σκυλί το αγαπήσει αν και είναι άπειρος με τα ζώα.
που να φανταστώ όμως πως θα καταντούσε έτσι το σκυλάκι μου…

έπαθα σοκ, όπως θα δείτε και στης φωτογραφίες, έχει κουρέψει το σκυλί μου λες και είναι κανίς, και μάλιστα συνειδητοποίησα πως πρέπει να έκοψε λίγο και το ‘μουστάκι’ του, πράγμα αδιανόητο.
Αφού ξεπέρασα το σοκ της εμφάνισης, παρατήρησα πως η ντόλη έτρεμε , δεν είχα ποτέ αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο στο παρελθόν, καθώς φυσικα πως ποτέ δεν την είχα κάνει έτσι. Σκεπτικά πως κρυώνει και αγόρασα ένα ‘ρουχαλάκι’. Αλλά και σήμερα τα ιδία, αφού μίλησα με την θεια μου που έχει πολύ μεγαλύτερη εμπειρία έχω αρχίσει και σκάφτομε αν πραγματικά είναι λόγο κρύου η εάν την πείραξε ψυχολογικά. Προσπαθώ να της λέω όμορφα πράγματα όλη την ώρα, το σκυλί χαίρετε, αλλά όταν σταματήσω (όταν κάθετε κάτω) αρχίζει πάλι το τρέμουλο (20 βαθμοί κελσίου μέσα στο σπίτι).
Ο πατέρας μου είπε πως ο γιατρός του είπε πως το σκυλί έπρεπε να το είχαμε κουρέψει εδώ και καιρό επειδή στης μπλεγμένες τρίχες αναπτύσσονται μικρόβια κτλ, αυτός που το κούρεψε του είπε μάλιστα πως τα σκυλιά τα κουρεύουν δυο φόρες τον χρόνο.

Παρακαλώ διαφώτιστε με, έχουν δίκιο και εγώ γνωρίζω λάθος;
Γιατί το σκυλί μου τρέμει; Τι μπορώ και τι πρέπει να κάνω;
Είναι κάτι σοβαρό;
(έχω φρικάρει εντελώς)

Δεν θέλω η αγάπη μου να πάθει κάτι, μαζί της έχω μεγαλώσει και αν και δεν είμαι υπόδειγμα ιδιοκτήτη την υπεραγαπώ.
Μετανιώνω που έκανα την μαλάκια και αφίσα τον πατερά μου να την πάει, αλλά το κούρεμα έγινε στο κτηνιατρείο, που να περίμενα πως θα έχει τέτοια κατάληξη;





 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Βαγγέλη γεια σου... η ντολύ ειναι μια κουκλα καταρχην! Το κούρεμα προφανώς δε τις αρεσε καθολου ( και δεν εννοω το σχεδιο). Επίσης, δε μας ειπες αν την έχετε ξανακουρεψει ολα αυτα τα χρονια... το να κρυωνει το αποκλειω... το μπλουζακι βγαλτης το βρε... Εχω την αίσθηση ότι δεν κουρευουμε τις 2 ρατσες που ειναι η ντολυ.. αλλα καλυτερα να σου πει καποιος πιο εμπειρος στις ρατσες αυτες...:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Παναγιά μου πως έγινε έτσι το καημένο το σκυλί;;;;:eek::eek::eek:
Δυστυχώς εγώ δεν ξέρω να σου πω τίποτα πέρα απο το να σου δώσω υην ολόψυχη συμπαράστασή μου!Ελπίζω να μην είναι τίποτα κι αύριο το σκυλάκι σου να είναι μια χαρά!

Έχω την εντύπωση ότι αυτού του τύπου τα σκυλιά δεν κουρεύονται...αλλά δεν ξέρω σίγουρα
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Φοιβο και γω αυτο πιστευω... το καλυτερο ειναι να μην της δειχνουν οτι εχει γινει κατι ιδιαιτερο... να της συμεπριφερονται φυσιολογικα...η κολλητη μου εχει ενα κοκερακι και οταν τον κουρευουνε την πρωτη μερα ειναι πολυ ντροπαλος και στεναχωρημενος.. δεν παιζει και κρυβεται...

Θα ηθελα να κανω και ενα σχολιο για τον κτηνιατρο... αλλα δεν...
 


love_dolly

Member
30 Οκτωβρίου 2009
10
0
Ευχαριστώ για την βοήθεια, Ίδη ψάχνω για κάποιο τηλέφωνο να ρωτήσω κάποιον κτηνίατρο ή κάτι.
Αν δω πως συνεχίζει θα τηλεφωνήσω σε φίλο μου να την πάω σε όποια διανυκτερευουσα κλινική σκύλον, δεν θέλω να μου πάθει τίποτα, όσο για τον κτηνίατρο και τον άλλο που την κούρεψε, δεν θέλω να εκδηλώσω το φεστιβάλ βίας που διαδραματίζετε στον μυαλό μου αυτή την στιγμή.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Βαγγέλη νομιζω ότι δεν πρεπει να εισαι τοσο αγχωμενος.... δε μου απαντησες ομως... την εχετε ξανακουρεψει?
 




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Μήπως είναι απλά ψυχολογικό;
Αν είναι κάτι τέτοιο, στη θέση σου θα την έκανα να ξεχαστεί. Μην της φέρεσαι σα να είναι κατακαημένη και κακοκουρεμένη, μόνο να της λες τί όμορφη που είναι, να είσαι μες στη καλή χαρά και να παίζεται κλπ να ξεχαστεί. Σα να μην τρέχει τίποτα και να είσαι καταχαρούμενος.
Την νάρκωσαν για να την κουρέψουν;
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
κρυωνει ρε παιδια το σκυλι! αφου το εχει κανει σωμον ο παπαρας!!:mad:
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
οχι ποτε, ουτε μια φορα.
Τωρα ειμαι ακομα πιο πεπεισμενη οτι ειναι ψυχολογικο... παιξε μαζι της, χαιδευε την , βγαλτης την μπλουζα, αν μπορεις καντην και μια βολτα ( αποκλειεται να κρυωει) ... κανε σα να μην συμβαινει τπτ... αν σε βλεπει αγχωμενο το καταλάβαινει... ολα αυτα ομως με την προυποθεση οτι δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα εκτος απο το τρεμουλο οταν δεν ασχολεισαι μαζι της... και βεβαια ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΡΕΥΕΙΣ ΠΟΤΕ!!!:)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
το σκυλι δεν εχει πορους στο σωμα του.ρυθμιζει την θερμοκρασια του απο τις πατουσες του και την γλωσσα του.

για το κουρεμα δεν σχολιαζω καν...και τι να πω...αμα ο ανθρωπος ειναι μ...κας(κτηνιατρος)...ειναι!;)

..."Ο άνθρωπος «δροσίζεται» μέσω του ιδρώτα. Το σώμα αποβάλλει τον ιδρώτα μέσω των ιδρωτοποιών αδένων, ο οποίος έπειτα εξατμίζεται και το σώμα δροσίζεται. Ενώ το δέρμα του ανθρώπου είναι καλυμμένο με τους αδένες αυτούς, στην περίπτωση των σκύλων, ιδρωτοποιοί αδένες υπάρχουν μόνο στις πατούσες (!) και έτσι δεν βοηθούν και πολύ στη ρύθμιση της θερμοκρασίας του σώματος. Έτσι, οι σκύλοι βασίζονται περισσότερο στο λαχάνιασμα (panting) για να δροσιστούν. Με τον όρο λαχάνιασμα, εννοούμε γρήγορες και μικρές αναπνοές κατά τις οποίες ο σκύλος έχει ανοιχτό το στόμα και τη γλώσσα του έξω. Με τον τρόπο αυτό, έχουμε αυξημένη ροή αέρα στην αναπνευστική οδό. Ο αέρας αυτός περνά πάνω από υγρές επιφάνειες στην αναπνευστική οδό, έχουμε εξάτμιση και η θερμοκρασία του οργανισμού πέφτει. Αν και το λαχάνιασμα είναι πλέον αποτελεσματικότερο από τους ελάχιστους ιδρωτοποιούς αδένες στο σκύλο, εντούτοις δεν είναι τόσο αποτελεσματικό ώστε να διασφαλίζει την προστασία από τις ψηλές θερμοκρασίες. Είναι λοιπόν στο χέρι μας να προστατεύσουμε τους σκύλους μας από τον ήλιο και τη ζέστη του καλοκαιριού. Να θυμάστε πως στην περίπτωση της θερμοπληξίας, η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία..."

πηγη: καποιο site στο διαδυκτιο...συγνωμη αλλα μου διαφευγει τωρα...
 
Last edited:




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το σκυλί αν κουρευτεί κρυώνει, οι πόροι δεν έχουν καμία σχέση.

Προσωπικά (ίσως να κάνω και λάθος) θα έλεγα ότι τρέμει γιατί άλλαξε σπίτι. Οχι από το κρύο, ούτε όμως από "ντροπή" ο σκύλος δεν ντρέπεται.
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το κείμενο αναφέρεται στο πώς δροσίζεται, πώς ρίχνει την θερμοκρασία του και είναι σωστό. Δεν ζεσταίνεται από την γλώσσα όμως. :)
 






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δηλαδη το τρεμουλο ειναι επειδη κρυώνει? Αν ανεβασει ο Βαγγελης τη θερμοκρασια στο σπιτι του θα σταματησει?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
το τρεμουλο μπορει να ειναι και απο την "ενταση" που αλλαξε περιβαλλον.
αλλα μπορει κι επειδη κρυωνει..
παντως και τα δυο ισχυουν.
εγω δεν θα ανεβαζα θερμοκρασια στο σπιτι, θα του φορουσα αυτα τα ρουχαλακια ...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight