Βοήθεια-χωρίζω (λεκές οίστρου στον καναπέ)


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
may day
may day

αν δεν το έχω στην σωστή ενότητα σόρυ-εδώ μου φάνηκε να ταιριάζει

Αυτή η "βρώμα" η δικιά μου έχει δύο κρεβατάκια
ένα στο σαλόνι κι ένα στο υπνοδωμάτιο μου

τελευταία έκοψε τον ύπνο στο υπνοδωμάτιο και την βγάζει μόνη στο σαλόνι

ήταν περίεργο αλλά υποθέσαμε ότι θέλει να ελέγχει το μονο δωμάτιο που έχει επαφή με το έξω μέρος του σπιτιού

τελικά άκου να δείς φίλε μου η βρωμιάρα

περίμενε να κοιμηθούμε και την άραζε στον καναπέ η κυρία....

Και πως το ανακαλύψαμε?

Σήμερα το πρωί (α ναι -είναι σε οίστρο 6 μέρες τώρα) ανακαλύψαμε 3 υπέροχους (λέμε τώρα) οιστρολεκέδες στον καναπέ(ολοκαίνουργιος και δυστυχώς όχι απ αυτούς που σε πέντε χρόνια τον πετάς και παίρνεις άλλον)

Και η γυναίκα μου λέει ή το σκυλί έξω ή εγώ

κι επειδή το σκυλί δεν βγαίνει έξω και το καλοκαίρι δεν ήρθε ακόμα και είμαι κρυουλιάρης για να ζώ έξω απ το σπιτι μου

μήπως ξέρετε πως βγαίνει αυτου του είδους ο λεκές???
βγαίνει?

το ύφασμα είναι λινό που να μην ήταν και μας είπαν απο την εταιρία ότι μόνο στεγνό καθάρισμα επιδέχεται και αν τύχει να λεκιαστεί με ένα υγρό πανί και τρίψιμο καθαρίζει-αλλά αυτό πλέον δεν γίνεται διότι όπως καταλάβαίνετε έχει ήδη στεγνώσει ο λεκές εδώ και ώρες

:paja1:
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αν ειναι πανω σε κομματι του καναπε που ειναι αποσπωμενο, πχ μαξιλαρι οπου καθεσαι πανω, παρτο υπο μάλλης και πηγαινε σε ενα συνεργειο καθαρισμου αυτοκινητων που να εχει βιολογικο καθαρισμο.

Εγω εχω δερματινα επιπλα και εχω το κεφαλι μου ησυχο. Και δερματινα καθισματα αυτοκινητου.
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Thanks

Πάγωσε το χέρι μου να τρίβω
περιμένω να στεγνώσει το νερό τώρα και θα σας πώ αποτελέσματα

βιολογικό καθαρισμό?θα ψάξω
 




labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Οπως ειπε και ο πουφ ειναι πολυ καλη ευκαιρια!:) αλλα αφου θελεις να επανορθωσεις μπορεις να αλλαξεις το κοματι που εχει λερωθει.
οταν η δικια μου εκανε κατι παρομοιο πηγα σε εναν φιλο μου επιπλα' και παρηγγειλα αλλο υφασμα και το περασα στο σαλονι(ευτυχως ηταν φιλος και μου ωγηκε φτηνα!)
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Στα καταστήματα autoplus και άλλα παρεμφερή πουλάνε υγρό καθαριστικό για οργανικούς λεκέδες.

Επίσης στα σούπερ μάρκετ θα βρεις τον "διαβολάκο του λεκέ" και πάρε την κατηγορία για αίμα.

Το σκυλί μιας φίλης που έκανε το αμάξι χάλια (πολύ επιεικώς το λέω έτσι, εγώ προσωπικά θα το είχα πάει για βιολογικό καθαρισμό αμέσως και ας έχουν μπει στο αμάξι μου τα άπειρα σκυλιά, αδέσποτα και δεσποζόμενα) με το καθαριστικό από την autoplus όλα έγιναν μια χαρά.
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
μη τυχόν κ βάλεις ζεστό νερό.. μόνο παγωμένο. θα ρωτήσω στα πλυντήρια του νοσοκομείου κ θα σου πω με τι πλένουν τη στολή μου κ θα σου πω. κάθε φορά που τη παω για πλύσιμο είναι σα του χασάπη τη ποδιά.. (όχι ρε παιδιά δεν είμαι χασαπης :Ρ) και καθε φορα που τη παίρνω, λάμπει.. παντως έχουν δίκιο τα παιδιά για τα καθαριστικά, κάτι μου λέει πως θα δεις αποτελέσματα!

αλλά ρε παιδί μου , βρηκες ευκαιρία να χωρίσεις και τη χαραμίζεις? :Ρ
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ρε παιδιά
θα με κάνετε να το σκεφτώ...
τι να πώ
δεν το είδα σαν ευκαιρία

μήπως με περνάτε για γυναίκα?

διότι η γυναίκα παίρνει διατροφή -παίρνει τα παιδιά και παίρνει και την μισή περιουσία που (στην περίπτωσή μας) την έχω φτιάξει μόνος μου

αυτό δεν είναι ευκαιρία-αυτό είναι ξεπούλημα

Πέρα όμως απ την πλάκα
Σας ευχαριστώ πολύ
αν και
το παγάκι δεν έκλασε μία...ο λεκές είναι πασιφανής-είναι και που είχε στεγνώσει πολύ καλά απο χθές αργά μέχρι σήμερα

τα ειδικά καθαριστικά προιόντα τα φοβάμαι πάντως
συνήθως κανουν για κάποια υφάσματα και για κάποια άλλα είναι σκέτη καταστροφή
 




maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
δεν βγαίνουν τα καλύμματα? ασε τι λεει η εταιρία που σας τον πούλησε..
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αν το χρώμα του καναπέ είναι λευκό η εκρού, τότε με τα ειδικά καθαριστικά δεν θα έχεις πρόβλημα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το καλλυμα βγαίνει πανευκολα
το χρώμα είναι στο χρώμα του σπάγκου του λιναρένιου-τι ναπώ?σπαγγί
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ρώτησα χημικό τότε που πάτησα καταλάθος ένα μαχαίρι που έπεσε στην καφέ μοκέτα, δεν το είδα και έκοψα μια φλέβα στο πόδι μου! Καταλαβαίνετε τώρα αίματα τρομερά κλπ. Το αίμαι, αν ΔΕΝ το έχετε πλύνει από πριν με τίποτα (διότι μετά ας προσέχατε) βγαίνει αν βάλετε πάνω οξυζενέ. Το αφήνετε να αφρίσει μόνο του μέχρι να σταματήσει το άφρισμα. Ξαναβάζετε οξυζενέ για να βεβαιωθείτε ότι έχετε πιάσει όλο το αίμα. Ο υπόλοιπος λεκές καθαρίζει μετά με ΚΡΥΟ νερό και βούρτσα. Όντως καθάρισε η μοκέτα μου και δε με σκότωσε ο σπιτονοικοκύρης μου. Αλλά σας λέω τώρα για λεκέδες που μοιάζανε λες και είχανε σφάξει γουρούνι στο σπίτι! Τρία ράμματα μου κάνανε τη φλέβα και μου άφησε και σημάδι! &*&*#$^^$#$(#*$(@*$(@
 




maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
το καλλυμα βγαίνει πανευκολα
το χρώμα είναι στο χρώμα του σπάγκου του λιναρένιου-τι ναπώ?σπαγγί
κατάλαβα, βγαλτο και πλυντο με κρυο νερο. δοκίμασε και με οξυζενέ, αν δε θέλεις να το βγάλεις.έχει δίκιο η Σάρα. αν θες να σου στείλω, έχουμε γαλόνια...

το λινό δε παθαίνει τίποτε άμα το πλύνεις με κρύο νερό.

και μια άσχετη ερώτηση. το αίμα του οίστρου είναι καθαρά αίμα? μήπως έχει κι άλλα υγρά κ αυτά κάνουν το καθάρισμα πιο δύσκολο?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Άσπρο ξύδι ή μηλόξυδο. Εγώ το έβαζα σε λινά χαλιά που είχαν ...οιστρωθεί!
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Χαίρομαι που θέλετε να μείνει ζωντανή η οικογένια μας!!!

Ευχαριστώ για το οξυζενέ αλλά εμείς εδώ το παραγγέλνουμε σε δοχεία του κυβικού (υπεροξείδιο του υδρογόνου ε?)

λοιπόν
\φτιάχνω παγάκια απο ξύδι
τρίβω τρίβω τρίβω
και μετά ξεπλένω με κρύο νερό-εκτός κι αν μας αρεσει "καναπές ξυδάτος"

Μάλλον θα το αφήσω να περάσει ο οίστρος-μετά θα το πλύνω και θα βάλω το πάνω κάτω να μην φαίνεται
και όποτε έχουμε οίστρο θα το βάζω απ την λερωμένη πάλι

ευχαριστώ και πάλι
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.821
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU