Βοήθεια? ????


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Γειά σας! Είμαι η Χαρά 26 ετών Καινούρια στο. Forum δεν ξέρω που και τι να γράψω. ..
Υιοθετησα ένα κακοποιημένο Dogo argentino παρακαλώ όσοι γνωρίζουν την φυλή κ θέλουν να με βοηθήσουν. ... έχω πολλές απορίες και θέματα για συζήτηση!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! !
 


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
46
Καλησπέρα, δεν χρειάζεται να ανοιγεις διπλά θέματα....(!)
Σίγουρα υπάρχουν γνώστες της φυλής που θα σε βοηθήσουν.... Κάνε λίγο υπομονή....
 


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Καλησπέρα, δεν χρειάζεται να ανοιγεις διπλά θέματα....(!)
Σίγουρα υπάρχουν γνώστες της φυλής που θα σε βοηθήσουν.... Κάνε λίγο υπομονή....
Συγγνώμη για αυτό δεν ξέρω ακόμα πώς λειτουργεί το φόρουμ αν και το επισκέπτομαι συχνά!
 








Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
γιατι μωρε φατσουλες;;;;
το στεγνα ειναι ετσι,για την αλητεια
μολις μπει ο Πετρος πιστευω θα σε βοηθησει
γιαυτο και το μνμ μου.
Χαχα πλάκα κάνω. .. ευχαριστώ περιμένω πως και πως κάποιος να με βοηθήσει με την ντοκιτσα μου :LOL:
 


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Μέχρι να βρεθεί κάποιος για βοηθεια να ενημερώσω λίγο. .. το σκυλί είναι 2.5χρ..
Είναι ταλαιπωρημενη πολυ και κακοποιημένη..
Την είχε ιδιοκτήτης μέχρι που για κάποιον λόγο την πέταξε στον δρόμο και αρνιόταν ότι είναι δικη του..
έχει πληγές σε μουσουδα πόδια κλπ..
Φοβάται τα πάντα ειδικά τους άντρες.. φοβαται αν βλεπει φορμες κ παπουτσια εργασιας..
Φοβαται δυνατους θορυβους... φοβάται τα πάντα ακόμα και τα παιδακια.. δεν παίζει με παιχνίδια κ γενικά δεν κάνει ΤΊΠΟΤΑ. .
προσπαθώ εδώ και έναν μήνα να κάνω το σκυλί να "ανοιξει" υπάρχει κάποια βελτίωση αλλά όχι τρομερά πράγματα..
Μαζί μου έχει δεθεί πιο πολύ κ με ακούει σε γενικά πλαίσια.. είναι καλή και υπακοή...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα
σαφώς και δεν είμαι ο μόνος εδώ μέσα που μπορεί να σε βοηθήσει...
πες μας λίγα ακόμα πράγματα για την μικρή και πόσο καιρό είναι στα χέρια σου..
από δυο τρείς σειρές που αναφέρεις φαίνεται ότι μέχρι στιγμής έχει κακοπεράσει ..
αρα προχωράς με πολύ αγάπη υπομονή κι επιμονή
προς το παρόν δεν θα πρότεινα να κάνεις τίποτε άλλο από φαγητό βόλτα σε ήρεμα περιβάλλοντα και χάδια εφόσον σε δέχεται...
ασε την να σε εμπιστευτεί πρώτα κι έπειτα τα υπόλοιπα...
αν κατάλαβα καλά ένας μήνας είναι πολύ λίγος...
σε ποια περιοχή είσαι?
 


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Την έχω εναμισο μήνα. .. την πήρα 22 κιλά μπορούσα να δω σχεδόν κάθε κόκαλο στο σώμα της είμαστε στα 30 κιλά τώρα και είναι μια κούκλα είδη! !!έχει αρχίσει κουνάει ουρά κλαίει όταν φεύγω από το σπίτι και με περιμένει στην πόρτα. .
Της έχω πάρει παιχνίδια τα οποία είναι στην ίδια θέση από τότε που τα πήρα. ..
Μέχρι και κόκαλο με γεύση μπέικον της πήρα και δεν το ακούμπησε...
Στη βόλτα είναι πολύ καλή περπατάει δίπλα μου χωρίς να τραβάει
Σταματάω σταματάει - περπατάω περπατάει .
Την έχω βγάλει και χωρίς λουρί και πάλι δίπλα μου.. την ώρα που περπατάμε γυρνάει και με κοιτάει συνέχεια μες τα ματια...
Όταν της βάζω φαγητό περιμένει με υπομονή να φύγω από εκεί και μετά θα πάει να φάει. .
Έχει κάνει αρκετές γέννες με βάση τον κτηνίατρο ευτυχώς τα τελευταία κουτάβια της βρήκαν σπίτι "όσα από αυτά εζησαν"..
Στειρωθηκε τώρα
Οπότε έχει και το σοκ της επέμβασης...
Μένω Πτολεμαΐδα..
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες και μπραβο σου για την υιοθεσια!
Παντως για να σε κανω να νιωσεις καλυτερα, αυτα που περιγραφεις δεν ειναι σοβαρα προβληματα. Με την εννοια οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο να τα διαχειριστεις και να τη βοηθησεις. Δωσε της λιγο χρονο και γενικα προσπαθησε να μη την πιεζεις.
Πως αντιδραει οταν φοβαται? Θελεις να μας περιγραψεις ενα περιστατικο.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Nα την έχεις πάντα στο λουρί όταν βγαίνετε, μην την έχεις ελεύθερη, από την στιγμή που είναι φοβική, ένας ξαφνικός δυνατός θόρυβος μπορεί να την τρομάξει και να σου φύγει.
Με τα άλλα σκυλιά πώς τα πάει; Αν έχεις κάποιο γνωστό με ισορροπημένο σκύλο θα βοηθήσει πολύ να κάνετε κοινές βόλτες.
Κατά τα άλλα, όπως γράφτηκε, δώσε της χρόνο. Να την χαίρεσαι!
 
  • Like
Reactions: Χαρακι


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Σου εύχομαι τα καλύτερα, για την συμβίωση με το κορίτσι σου.
Δεν χρειάζεται να ψάχνεις γνώστες φυλής, για να πάρεις συμβουλές.
Κάποια πολύ βασικά πράγματα για αρχή, μπορείς να τα βρεις και στο παρακάτω link:

Υιοθεσία ενήλικου αδέσποτου "οδηγίες χρήσεως"
 


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Καλως ηρθες και μπραβο σου για την υιοθεσια!
Παντως για να σε κανω να νιωσεις καλυτερα, αυτα που περιγραφεις δεν ειναι σοβαρα προβληματα. Με την εννοια οτι δεν ειναι τοσο δυσκολο να τα διαχειριστεις και να τη βοηθησεις. Δωσε της λιγο χρονο και γενικα προσπαθησε να μη την πιεζεις.
Πως αντιδραει οταν φοβαται? Θελεις να μας περιγραψεις ενα περιστατικο.
Αν και ταλαιπωρημενη είναι πολύ δυνατή! Σε σημείο να σπάσει αλυσίδα πάχους 3 δαχτύλων όταν ήρθαν κάποιοι έξω από το σπίτι νύχτα και γελούσαν κ φώναζαν...
Έσπασε την αλυσίδα και έφυγε και κρύφτηκε κάτω από τις σκάλες. .. έκανα κοντά στη μισή ώρα να την βγάλω από εκεί. .. μαζεύει ουρά κ αυτιά κ κατεβάζει το κεφάλι. ...
 


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Nα την έχεις πάντα στο λουρί όταν βγαίνετε, μην την έχεις ελεύθερη, από την στιγμή που είναι φοβική, ένας ξαφνικός δυνατός θόρυβος μπορεί να την τρομάξει και να σου φύγει.
Με τα άλλα σκυλιά πώς τα πάει; Αν έχεις κάποιο γνωστό με ισορροπημένο σκύλο θα βοηθήσει πολύ να κάνετε κοινές βόλτες.
Κατά τα άλλα, όπως γράφτηκε, δώσε της χρόνο. Να την χαίρεσαι!
Τα πάει καλά με σκυλιά αντιθέτου φίλου. ..
Έχω ένα αρσενικό τύπου μαλτεζ που τον αγαπήσει και τον δέχεται... Μαζί τα βγάζω βόλτα πάντα με αυτόν λίγο ανοίγετε και τρέχει κλπ...
Όταν ειμάστε έξω είναι λίγο πιο απελευθερωμενη γιατί είναι μαζί και ο άλλος ο σκυλακος μάλλον. .. έχουν περάσει φορτηγά κλπ κ έχει περάσει και από εκείνα τα αεροπλάνα τύπου f16 που κάνουν πολύ φασαρία.. η αντίδραση της ήταν να έρθει κοντά μου και να σπρώχνει με τον πόπο της τα πόδια μου αλλά δεν φεύγει. .. το λουρί της το βγάζω σε χώρο που μπορώ να την ελέγχω εννοείται και που δεν μπορεί να φύγει. ..
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Σου εύχομαι τα καλύτερα, για την συμβίωση με το κορίτσι σου.
Δεν χρειάζεται να ψάχνεις γνώστες φυλής, για να πάρεις συμβουλές.
Κάποια πολύ βασικά πράγματα για αρχή, μπορείς να τα βρεις και στο παρακάτω link:
Δεν είναι η πρώτη φορά που υιοθετώ η έχω σκύλο. .
Απλά αγχώνομαι μην γίνει κάτι λάθος με το ζώντανο. .. Γιατί πιστεύω πως θέλει κάποια άλλη μεταχείριση λόγο της ζωής που έκανε. ..
Ο λόγος που ψάχνω άτομα που να έχουν της ιδιας φυλής σκύλο είναι γιατί έχω ακούσει πως τα ντοκο σε λάθος χέρια γίνονται λάθος σκυλιά....
Έχω μια μικρή κόρη ετών 5 που τα πάει καλά μαζί της αλλά φοβάμαι....



Υιοθεσία ενήλικου αδέσποτου "οδηγίες χρήσεως"
 


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Πριν κάνα δυο εβδομάδες είναι η φωτογραφία... είδη έχει αλλάξει κ έχει πάρει κάποια κιλά. ..
Η κτηνίατρος με συμβούλευσε να της δώσω βιταμίνες και της έδωσα τελειώσαμε το κουτί βλέπω διάφορα λίγο στο τρίχωμα τα δοντα και στο ότι σταμάτησε να χασμουριετε συνεχώς κ να κοιμάται όλη την ώρα τις πρώτες δύο εβδομάδες η θα κοιμόταν η θα χασμουριόταν. .. ίσως ήταν κ επειδή ήταν αδύναμη ακόμα ήταν κ φρεσκοεγχειρισμενη αλλά όπως είπα είμαι αγχωδεις κ στεναχωρηθηκα που ήταν έτσι..
Δεν πιστεύω οι βιταμίνες να της έκαναν κατι πάρα μόνο καλό. ...
 

Attachments

Last edited:
  • Like
Reactions: spyv


The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
46
Λοιπόν σχεδόν τα ίδια που περιγράφεις έχω ζήσει με τη δικιά μου σκυλίτσα. Φοβική και αυτή, οχι μάλλον από κακομεταχείριση αλλά από αλλη αιτία. :(
Συνεσταλμένη....
Την έχω περίπου 6 μηνες. Τώρα ανοιγετε σε εμας και καλυτερεύει στο δρόμο....λίγο....
Ακόμη τρομάζει με φωνές και χαχανητα....
Όμως στο σπίτι είναι άλλο σκυλί!!!
Υπομονή και πολλά μπράβο για την υιοθεσία.
 
  • Like
Reactions: Χαρακι


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Λοιπόν σχεδόν τα ίδια που περιγράφεις έχω ζήσει με τη δικιά μου σκυλίτσα. Φοβική και αυτή, οχι μάλλον από κακομεταχείριση αλλά από αλλη αιτία. :(
Συνεσταλμένη....
Την έχω περίπου 6 μηνες. Τώρα ανοιγετε σε εμας και καλυτερεύει στο δρόμο....λίγο....
Ακόμη τρομάζει με φωνές και χαχανητα....
Όμως στο σπίτι είναι άλλο σκυλί!!!
Υπομονή και πολλά μπράβο για την υιοθεσία.
Ευχαριστώ ..
Θέλουν υπομονή και πολύ αγάπη το μόνο σίγουρο...