Βοήθεια? ????


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Δηλαδή είναι φυσιολογικό? Είχα κ εχω αλλά σκυλιά αλλά τόσο έντονο δεν ειναι... κ σε αυτήν είναι μόνο το ένα μάτι της...
το ποιο ειναι φυσιολογικο ειναι ενα θεμα για συζητηση. καποιοι σκυλοι το εχουν, καποιοι το εχουν πιο εντονο και καποιοι δεν το εχουν.

ο δικος μου εχει.

στο αρθρο γραφει οτι η λειτουργια/ χρησιμοτητα (function) του δεν εχει γινει κατανοητη πληρως.
 


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
το ποιο ειναι φυσιολογικο ειναι ενα θεμα για συζητηση. καποιοι σκυλοι το εχουν, καποιοι το εχουν πιο εντονο και καποιοι δεν το εχουν.

ο δικος μου εχει.

στο αρθρο γραφει οτι η λειτουργια/ χρησιμοτητα (function) του δεν εχει γινει κατανοητη πληρως.
Και στα δύο ματιά έχει ο δικός σου???
Κάποια στιγμή θα μ στείλεις μια φώτο να δω? Plzzzzzz
Θα διαβάσω το άρθρο λίγο αργότερα με ηρεμία. ..
Η κτηνίατρος μου είπε πως έτσι είναι το μάτι της...
Αλλά γιατί να είναι μόνο το ένα... αυτό με τρώει εμένα
 


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Εαν της πεις κατσε και κατσει :p
Σα να ζουσε αδεσποτη ηταν. Δεν πιστευω οτι ειναι κακοποιημενη. Απλα δεν εζησε ποτε κοντα με ανθρωπους.

Μπορει το βλεφαρο της να ειναι ετσι και εκ γεννετης ή απο καποια μολυνση που ειχε. Εαν δεν εχει αλλα συμπτωματα δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις.
Ξέρεις όταν πάμε βόλτα και κάποια στιγμή κάτσουμε κάπου όταν πω ΠΆΜΕ σηκώνεται αμέσως πριν σηκωθώ εγώ.
Επίσης προχωράει μαζί μου και δίπλα μου. Εάν σταματήσω σταματάει και περιμένει..
Δεν τρώει εάν δεν της πώς να φάει.. περιμένει.
Όταν της λέω έλα έρχεται.
Πάντα περπατάει από την αριστερή πλευρά μου όσο και να της αλλάζω χέρι στο λουρί.
Γνωρίζει το λουρί της για βόλτα από την πρώτη μέρα μόλις το δει έρχεται και κάθεται μπροστά μου για να της το βάλω.
Και πάντα περιμένει να βγω εγώ από την πόρτα και μετά αυτή (αν κ αυτο ίσως είναι θέμα εμπιστοσύνης γιατί ξέρω πως το σκυλί εάν δεν σε εμπιστευεται πότε δεν σου γυρνάει την πλατη).
Επίσης όταν της δώσω κάτι με το χέρι να φάει ποτέ δεν με ακουμπάει. Το παίρνει ίσα ίσα με τα δόντια!
Σε τέτοια φάση ήταν ο pitbullινος μου που είχε δεχθεί βασική εκπαίδευση σε εκπαιδευτη και κάποια έξτρα από εμένα με κλικερ.
Για αυτό ρωτάω κ ολας!
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Και στα δύο ματιά έχει ο δικός σου???
Κάποια στιγμή θα μ στείλεις μια φώτο να δω? Plzzzzzz
Θα διαβάσω το άρθρο λίγο αργότερα με ηρεμία. ..
Η κτηνίατρος μου είπε πως έτσι είναι το μάτι της...
Αλλά γιατί να είναι μόνο το ένα... αυτό με τρώει εμένα

δεν ειμαι σιγουρος για να 'μαι ειλικρινης αν εχει και στα δυο του ματια... (how awesome is that? (y)(n) ). τωρα που πηγα και τον κοιταξα δεν εχει. το εχω δει ομως.
νομιζω πως εμφανιζεται οταν ειναι νυσταγμενος ή κουρασμενος.
δε νομιζω να καταφερω κατι με τη φωτο, αλλα θα προσπαθησω οταν το ξαναδω.

το αρθρο δεν μπορεις να το διαβασεις χωρις κοστος ολοκληρο online. δεν ειναι ελευθερο και απ' ο, τι εψαξα δεν μπορεσα να το βρω ολο.
 
  • Like
Reactions: Χαρακι


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Εαν της πεις κατσε και κατσει :p
Σα να ζουσε αδεσποτη ηταν. Δεν πιστευω οτι ειναι κακοποιημενη. Απλα δεν εζησε ποτε κοντα με ανθρωπους.

Μπορει το βλεφαρο της να ειναι ετσι και εκ γεννετης ή απο καποια μολυνση που ειχε. Εαν δεν εχει αλλα συμπτωματα δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις.
Ξέρεις όταν πάμε βόλτα και κάποια στιγμή κάτσουμε κάπου όταν πω ΠΆΜΕ σηκώνεται αμέσως πριν σηκωθώ εγώ.
Επίσης προχωράει μαζί μου και δίπλα μου. Εάν σταματήσω σταματάει και περιμένει..
Δεν τρώει εάν δεν της πώς να φάει.. περιμένει.
Όταν της λέω έλα έρχεται.
Πάντα περπατάει από την αριστερή πλευρά μου όσο και να της αλλάζω χέρι στο λουρί.
Γνωρίζει το λουρί της για βόλτα από την πρώτη μέρα μόλις το δει έρχεται και κάθεται μπροστά μου για να της το βάλω.
Και πάντα περιμένει να βγω εγώ από την πόρτα και μετά αυτή (αν κ αυτο ίσως είναι θέμα εμπιστοσύνης γιατί ξέρω πως το σκυλί εάν δεν σε εμπιστευεται πότε δεν σου γυρνάει την πλατη).
Επίσης όταν της δώσω κάτι με το χέρι να φάει ποτέ δεν με ακουμπάει. Το παίρνει ίσα ίσα με τα δόντια!
Σε τέτοια φάση ήταν ο pitbullινος μου που είχε δεχθεί βασική εκπαίδευση σε εκπαιδευτη και κάποια έξτρα από εμένα με κλικερ.
Για αυτό ρωτάω κ ολας!
δεν ειμαι σιγουρος για να 'μαι ειλικρινης αν εχει και στα δυο του ματια... (how awesome is that? (y)(n) ). τωρα που πηγα και τον κοιταξα δεν εχει. το εχω δει ομως.
νομιζω πως εμφανιζεται οταν ειναι νυσταγμενος ή κουρασμενος.
δε νομιζω να καταφερω κατι με τη φωτο, αλλα θα προσπαθησω οταν το ξαναδω.

το αρθρο δεν μπορεις να το διαβασεις χωρις κοστος ολοκληρο online. δεν ειναι ελευθερο και απ' ο, τι εψαξα δεν μπορεσα να το βρω ολο.
Μάλιστα. .. ευχαριστώ πάντως! Και περιμένω φώτο!
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Με τον τροπο αυτο γινεται συνδεση φοβος-λιχουδια. Οι επιβραβευση πρεπει να ερχεται αφου βλεπει χαλαρωση στη γλωσσα σωματος.
Για να κάνει σύνδεση φόβος-λιχουδιά που συνεπώς έχει αντίθετα αποτελέσματα δλδ φοβία για το φαγητό θα πρέπει η εμπειρία να είναι εξαιρετικά τραυματική (τελείως ακραία περίπτωση). Σε αυτή την περίπτωση κάνει αυτό που θα έκαναν τα παιχνίδι που ανέφερες παρακάτω αποσπά από το αντικείμενο του φόβου αρχικά και μετά συνδέει την κατάσταση με κάτι θετικό. Εσύ είναι λίγο σαν να λες ότι μπορείς να μάθεις το σκυλι να φοβάται (συνεσθηματική κατάσταση) αν κάθε φορά που φοβάται το επιβραβευεις.

Επίσης αν θες το σκυλί να παίζει με παιχνίδια πρέπει να το μάθεις να παίζει με παιχνίδια! Δεν αδειάζουμε έναν κουβά παιχνίδια στην αυλή και περιμένουμε από τον σκύλο να αυτοαπασχοληθεί. Ξεκινά με το να τα μαζέψεις όλα και να της παρουσιάζεις κάθε φορά ένα παιχνίδι με το οποίο θέλεις να παίξει.
Δες και αυτό
 
  • Like
Reactions: Χαρακι


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Για να κάνει σύνδεση φόβος-λιχουδιά που συνεπώς έχει αντίθετα αποτελέσματα δλδ φοβία για το φαγητό θα πρέπει η εμπειρία να είναι εξαιρετικά τραυματική (τελείως ακραία περίπτωση). Σε αυτή την περίπτωση κάνει αυτό που θα έκαναν τα παιχνίδι που ανέφερες παρακάτω αποσπά από το αντικείμενο του φόβου αρχικά και μετά συνδέει την κατάσταση με κάτι θετικό. Εσύ είναι λίγο σαν να λες ότι μπορείς να μάθεις το σκυλι να φοβάται (συνεσθηματική κατάσταση) αν κάθε φορά που φοβάται το επιβραβευεις.

Επίσης αν θες το σκυλί να παίζει με παιχνίδια πρέπει να το μάθεις να παίζει με παιχνίδια! Δεν αδειάζουμε έναν κουβά παιχνίδια στην αυλή και περιμένουμε από τον σκύλο να αυτοαπασχοληθεί. Ξεκινά με το να τα μαζέψεις όλα και να της παρουσιάζεις κάθε φορά ένα παιχνίδι με το οποίο θέλεις να παίξει.
Δες και αυτό
Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να παίξω μαζί της τα μυρίζει και φεύγει έχω κρεμάσει από τα δέντρα παιχνίδια να κρέμονται έχω κάτσω να παίξω με τον άλλον σκυλακο που έχω. Εκείνος είναι σκυλι redbull πότε δεν σταματάει όλη την ώρα τρέχει και πηδάει κρεμαστήκε από το δέντρο δαγκωνοντας τα παιχνίδια κ είναι στην ίδια ηλικία! Αλλά αυτός είχε άλλη ποιότητα ζωής και τον έχω από 1 μηνών οκ..... αυτή μόνο καθοταν δίπλα μου κ τον κοιτούσε... της είπα έλα και της έριξα μπαλακι κ το μύρισε κ πήγε ξαπλωσε...
Το σκυλί μοιάζει σαν να έχει κατάθλιψη...
Και όσοι την βλέπουν αυτό μου λένε ότι είναι πολύ θλιμμένο το πρόσωπο της. . Κ οντως....
Νταξ έχει περάσει πολλά άλλα πιστεύω θα το ξεπεράσει..
Σήμερα όπως προανέφερα έπαιζε μόνη της... αλλά το θέμα είναι ότι έπαιζε!!!!!! με το μπωλ του φαγητού της... που πλέον μοιάζει με σουρωτηρι πάρα μπωλ :LOL::LOL:
 


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Για να κάνει σύνδεση φόβος-λιχουδιά που συνεπώς έχει αντίθετα αποτελέσματα δλδ φοβία για το φαγητό θα πρέπει η εμπειρία να είναι εξαιρετικά τραυματική (τελείως ακραία περίπτωση). Σε αυτή την περίπτωση κάνει αυτό που θα έκαναν τα παιχνίδι που ανέφερες παρακάτω αποσπά από το αντικείμενο του φόβου αρχικά και μετά συνδέει την κατάσταση με κάτι θετικό. Εσύ είναι λίγο σαν να λες ότι μπορείς να μάθεις το σκυλι να φοβάται (συνεσθηματική κατάσταση) αν κάθε φορά που φοβάται το επιβραβευεις.

Επίσης αν θες το σκυλί να παίζει με παιχνίδια πρέπει να το μάθεις να παίζει με παιχνίδια! Δεν αδειάζουμε έναν κουβά παιχνίδια στην αυλή και περιμένουμε από τον σκύλο να αυτοαπασχοληθεί. Ξεκινά με το να τα μαζέψεις όλα και να της παρουσιάζεις κάθε φορά ένα παιχνίδι με το οποίο θέλεις να παίξει.
Δες και αυτό
Δεν την επιβράβευω κάθε φορά που φοβάται.
Την λιχουδιά της η το χάδι της το παίρνει όταν κάνει κάτι το οποίο θέλω να εξοικειωθεί...
Π.χ όταν την χαϊδέψαν τα παιδία της είπα μπραβο κ έφαγε λιχουδιά γιατι έκατσε να την χαϊδέψουν...
Η στην αρχή την φώναζα και δεν ερχόταν..
Τώρα μόλις την φωνάξω και έρθει την επιβράβευω. .
Η όταν κάνει τη ανάγκη της έξω την επιβράβευω γιατί είχαμε θέμα κ με αυτο... τα έκανε κρυφά όταν δεν έβλεπα.. και 2 ωρες βόλτα να την έβγαζα μόλις γυρνούσα σπίτι κ έμπαινα μέσα τα αμολούσε στην αυλή...
Πλέον περιμένει την βόλτα της για αυτόν τον λόγο. .
 


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Αρχισε να παίζει !
Αλλά μάλλον δεν ξέρει. .. η τρελενεται..
Εκεί που παίζει αρχίζει και γαυγιζει λες και θέλει να μας φάει...
Με νευριασε τόσο πολύ που έχωσα το χέρι μου μέσα στο στόμα της για να με δαγκώσει και αυτή έκανε λες και της έβαλα 10 κιλά σπανάκι το έφτυσε κ με κοίταξε ήρθε κοντά και έσκυψε το κεφάλι να την χαϊδέψω...
Τι μπορεί να παθαίνει? Γιατί γίνεται αυτό?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ας το ξαναπώ...

...πάρε ανάσες και άσε το σκυλί, να πάρει κι αυτό, τον χρόνο του.
Τις μέρες...τους μήνες του!
Μην προσπαθείς να ερμηνεύσεις την συμπεριφορά της.
Θα πέφτεις συνεχώς έξω και θα έρχεσαι σε αντιπαράθεση μαζί της, χωρίς λόγο.
Επειδή εσύ βιάζεσαι και βγάζεις λάθος συμπεράσματα.
Μην ασχολείσαι μαζί της. Αστην να σου δείξει από μόνη της, τι θέλει, πως το θέλει και πότε το θέλει.
Το πιστεύεις ή όχι, θα έρθει αυτή η ώρα. Οταν πρέπει.
Στο μεταξύ, όσο πιέζεις καταστάσεις, δημιουργείς αρνητικό κλίμα.
 


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Υπάρχει κάποιος τρόπος να σας δείξω ένα βιντεακι ενός λεπτού να δείτε τι εννοώ? Γιατί εδώ δεν μπορώ να το ανεβασω
 


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Ας το ξαναπώ...

...πάρε ανάσες και άσε το σκυλί, να πάρει κι αυτό, τον χρόνο του.
Τις μέρες...τους μήνες του!
Μην προσπαθείς να ερμηνεύσεις την συμπεριφορά της.
Θα πέφτεις συνεχώς έξω και θα έρχεσαι σε αντιπαράθεση μαζί της, χωρίς λόγο.
Επειδή εσύ βιάζεσαι και βγάζεις λάθος συμπεράσματα.
Μην ασχολείσαι μαζί της. Αστην να σου δείξει από μόνη της, τι θέλει, πως το θέλει και πότε το θέλει.
Το πιστεύεις ή όχι, θα έρθει αυτή η ώρα. Οταν πρέπει.
Στο μεταξύ, όσο πιέζεις καταστάσεις, δημιουργείς αρνητικό κλίμα.
Δεν βιάζομαι για κάτι... δεν την πιέζω και γενικα δεν ΤΙΠΟΤΑ....
Μόνη της χώνετε για να παίξει και εκεί που παίζει σταματάει και άρχιζει να γαυγιζει χώρις να σταματάει και προσπαθεί να δαγκώσει... πλησιάζει κοντά σου και γαυγιζει και έρχεται όλο και πιο κοντά μέχρι που νιώθεις τα χνοτα της πάνω σου...
Γαυγιζει τόσο πολύ που σφίγγει το κρέας της γίνεται πέτρα την κάνω μασάζ για να χαλαρωσει και ξεφυσαει πόση ώρα μετά... αυτό το πράγμα με αγχώνει.... Γιατί απλά δεν θέλω να μείνει έτσι το ζώο. .. δεν θέλω να αγριέψει να μην μπορούμε να πλησιάσουμε... Και χειρότερα να δαγκώσει κάποιον... Σήμερα δάγκωσε δύο φορές τον μαλτεζακο μου στο παιχνίδι βέβαια αλλά αυτός κούτσενε μετά. ..
Και αυτό είναι που σας ρωτάω αλλά απάντηση δεν παίρνω...
Μήπως δεν ξέρει ναι παίζει γιατί ποτέ δεν έχει παίξει με κάποιον
Η μπορεί να είναι κάτι άλλο?
 




Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Δεν αφήνουμε να παίξει ένα ντογκο με ενα μαλτεζ, πόσο μάλιστα ένα σκυλί το οποίο δεν γνωρίζουμε σχεδόν καθόλου. Κοινή λογική βρε Χαρά.
Ναι συμφωνώ μαζί σου και έχεις απόλυτο δίκιο... όμως δεν ήταν κάτι που το δημιούργησα εγώ. .. βασικά από εμένα έγινα αλλά δεν το ήθελα... μιας που χιόνισε τους έβγαλα βόλτα γιατί στον μικρό αρέσει πολύ το χιόνι και αυτός μόλις το είδε έτρεξε πάνω μου κατευθείαν και άρχισε να παίζει μόλις μας είδε η νενα άρχισε να κουνάει ουρά και να πάιζει και αυτή και κάποια στιγμή κατέληξαν να παίζουν οι δύο τους!!! Και μετά έγινε ότι έγινε. .. ίσως τον δαγκώσε πάνω στο παιχνίδι κ όχι για να τον δαγκώσει...
Αυτή τον έχει τρελή αδυναμία μόλις τον δει πηδάει σαν κατσικι κλαιει μολις τον δει στην πορτα για να τον βαλουμε μεσα να παιξουν...τον γλύφει τον ρίχνει κάτω τρέχει κλπ με αυτόν ανοίχτηκε τον σκυλί.... της λέω που είναι ο ρούμπης και ψάχνει κ κλαψουριζει
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Αρχικα καλως ηρθες ηρθες στο φορουμ, πιστευω οτι εχεις να παρεις πολλα απο εδω.

Σχετικα επιγραμματικα...

1. Γιατι κοκκαλο με γευση μπεικον και οχι κοκκαλο με γευση...κοκκαλο;;;:D Δοκιμασε χοντρο κοκκαλο αγελαδινο

2. Στο εχουν αναφερει αρκετες φορες (ειμαι απο κινητο κ βαριεμαι να κανω quote, σιγουρα mareco κ amaliaz) και θελω να το ξαναγραψω και εγω γιατι νομιζω οτι αυτο ειναι το βασικο στο οποιο πρεπει να μεινεις.

Το σκυλι που εχεις, ειδικα με παρελθον κακοποιησης ή εστω κακης διαβιωσης χρειαζεται χρονο, πολυ χρονο, μηνες ισως κ χρονια να ανοιξει οπως πολυ ωραια ειπες κ να ξεδιπλωθει. Αντιλαμβανομαι οτι πανω στον ενθουσιασμο σου μπορει να θες να πας ενα βημα παρακατω (και εννοω πχ το ποσο γρηγορσ να σε εμπιστευτει ή να αποδεχτει καταστασεις) αλλα κατα την αποψη μου δεν ειναι κατι που πρεπει να "κανεις" εσυ αλλα να περιμενεις το σκυλο να σου δειξει ποτε πρεπει να πατε "στην επομενη πιστα", μεχρι τοτε πολυ αγαπη ζουζουνιες και τετοια, να δεθει μαζι σου, να ξερει οτι μπορει να πατησει πανω σου για να προχωρησει. Και ξαναλεω, αυτη η διαδικασια θελει ΠΑΡΑ πολυ χρονο, δε μπορει να γινει πχ σε μια δυο εβδομαδες και προφανως θελει υπομονη απο μερους σου.

3.Αυτα που σου εγραψε η(?) Δελτα θεωρω οτι ειναι παρα πολυ νωρις για να γινουν. Απο εκει κ περα ναι τα παιχνιδια σε καμια περιπτωση απλωμενα για αλλους λογους. Παντως το σκυλι μαλλον δεν ξερει να παιζει κ για αυτο δεν τα δινει σημασια και αν κ δε σου αναφερθηκε νομιζω, ειναι το πρωτο πραγμα που πρεπει να δεις με εναν εκπαιδευτη. Μεσα απτο παιχνιδι θα γινει κ η εκπαιδευση

4. Το τι ειναι ζεστη για μας κ τι για ενα σκυλο ειναι εντελως διαφορετικο, οπως κ το τι σημαινει βολευομαι,χωραω κτλ κτλ:D Πιθανον να χρειαζεται μικροτερο σπιτακι.

Προς το παρων αυτα και ξανα καλως ηρθες(y)

Υγ: αγαπημενο μερος η Πτολεμαιδα:rolleyes:
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και αυτό είναι που σας ρωτάω αλλά απάντηση δεν παίρνω...
Παιρνεις απαντησεις βρε Χαρακι.
Ντογκο και να μην εξιταρεται δεν υπαρχει... το σημαντικο ειναι να ξερεις το σκυλο που εχεις στα χερια σου. Τι εννοεις δαγκωσε το μαλτεζ? Εσυ που ησουν? Δεν ησουν μαζι τους?
Επισης δεν καταλαβαινω τι εννοεις "Με νευριασε τοσο πολυ που εχωσα το χερι μου στο στομα της". Σε νευριασε επειδη σου "μιλουσε"? Σε νευριασε επειδη ειχε ενθουσιαστει πολυ?
Μας ρωτας εαν εχει παιξει πιο πριν... που να το ξερουμε βρε?
Ανεβασε το video που εχεις σε μια σελιδα και βαλε το λινκ (πχ στο vimeo).
 
  • Like
Reactions: mareco


Χαρακι

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2018
54
54
31
Κοζάνη
Παιρνεις απαντησεις βρε Χαρακι.
Ντογκο και να μην εξιταρεται δεν υπαρχει... το σημαντικο ειναι να ξερεις το σκυλο που εχεις στα χερια σου. Τι εννοεις δαγκωσε το μαλτεζ? Εσυ που ησουν? Δεν ησουν μαζι τους?
Επισης δεν καταλαβαινω τι εννοεις "Με νευριασε τοσο πολυ που εχωσα το χερι μου στο στομα της". Σε νευριασε επειδη σου "μιλουσε"? Σε νευριασε επειδη ειχε ενθουσιαστει πολυ?
Μας ρωτας εαν εχει παιξει πιο πριν... που να το ξερουμε βρε?
Ανεβασε το video που εχεις σε μια σελιδα και βαλε το λινκ (πχ στο vimeo).
Ε τον δαγκώσε δεν ξέρω τι να σου πω άλλο τον έπιασε με τα δόντια της και αυτός τσιριξε. ...
Εκεί ήμουν και μάλιστα γονάτισμενη
Μπροστά τους και έπαιζα μαζί τους...
Και με αυτό που λέω νευριασα εννοώ πως ήρθε τόσο κοντά και γαυγιζε τόσο έντονο και άγρια λες και ήθελε να δαγκωσει και εγώ της λέω γιατί μου γαυγιζεις έτσι? ?? Ε??? Θες να με δαγκώσεις εεεε??? Δαγκώσε με και έβαλα το χέρι μου στο στομα της και ηρεμισε... αυτός δεν ήταν ενθουσίασμος... ας πούμε όταν κυνηγάνε γατες με τον ρουμπί και τρέχει και τρελενεται έχει άλλο γαυγισμα που φαίνεται ότι ενθουσίαζεται και θέλει να τρέξει και να κυνηγήσει.... άσε που δεν γαυγιζει καθόλου. .. δλδ αυτό είναι προφανές... Και έχω μιλήσει και με κάποιον που έχει γνώση στην φυλή και μου είπε πως σε γενικά πλαίσια δεν γαυγιζουν τα ντογκο
Δεν ξερω αν με.βλέπετε σαν τρελή
Η ενθουσίασμενη η δεν ξέρω τι άλλο
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο απλά αγχώνομαι.... Γιατί την νοιάζομαι
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Παμε απο την αρχη... κανεις δε σε βλεπει σαν τρελη... απλα με τα γραφομενα σου βγαζεις ενα πανικο που πιθανον να μην ισχυει κιολας...
Ένα ενα... οταν ο μικρος τσιριξε αυτη τι εκανε? Εσυ τι εκανες?
Λες οτι αυτο το γαυγισμα που σου εκανε δεν ηταν ενθουσιασμος... τι ηταν τοτε?
Τα ντογκο δε γαυγιζουν γενικα ναι. Οχι για να προειδοποιησουν εναν εισβολεα, οχι οταν κυνηγανε ενα θηραμα.... αλλα "μιλανε" πολυ. Ειτε για να γκρινιαξουν, ειτε για να προκαλεσουν την προσοχη κ.α
 




The Saint

Well-Known Member
25 Μαϊου 2018
103
205
45
Εγώ πειράζει να ρωτήσω, τι ακριβώς σημαίνει αυτό;
Ε τώρα και συ, τι δεν καταλαβαίνεις? Επαρχία, αυλη, γάτες αδέσποτες κόβουν βόλτες....μπαίνουν στην αυλή....:cautious: