Βοήθεια


13 Μαϊου 2019
21
6
23
Γειά σας!
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και νέα μαμά ενός μικρού αρσενικού yorkshire terrier 2 μηνών (Jordan τον λένε) . Έχει μια βδομάδα που με δαγκωνει συνέχεια κ συγκεκριμένα τις πυτζάμες μου και μου γαβγιζει και γρυλλίζει ασταμάτητα ενώ παλιότερα κούναγε την ουρίτσα του από χαρά. Στην αδερφή μου κουνάει την ουρίτσα του κ θέλει να πηγαίνει σε αυτήν.
Τον Jordan τον έχω στην βεράντα σε διαμορφωμένο χώρο ειδικά για αυτόν κ να χει άπλα να παίζει. Επίσης του χω πάρει πολλά παιχνίδια να δαγκωνει αλλά μόλις με βλέπει τα αφήνει έρχεται σε μένα κ μετά από λίγο ξεκινάει κ γαβγιζει κ δαγκωνει τα ρούχα μου. Έχω υποψίες μήπως μου έχει "θυμώσει" επειδή εγώ είμαι αυτή που το βγάζω έξω στην βεράντα ενώ αυτό θέλει να κάτσει κ άλλο μέσα στο σπίτι.
Προσπαθώ να γίνω όσο πιο συγκεκριμένη για να έχετε μια πιο σφαιρική άποψη. Γιατί πιστεύετε πως μου τα κάνει αυτά?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Για να σου τονίσει, την παρανομία που κάνεις.
Απαγορεύεται η μόνιμη διαμονή σκύλου σε βεράντα.
Ασε που...πήρες 3κιλο σκυλάκι, για να μένει στην βεράντα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Από αγγελία ή από pet shop;
 
  • Like
Reactions: alexxela


13 Μαϊου 2019
21
6
23
Για να σου τονίσει, την παρανομία που κάνεις.
Απαγορεύεται η μόνιμη διαμονή σκύλου σε βεράντα.
Ασε που...πήρες 3κιλο σκυλάκι, για να μένει στην βεράντα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Από αγγελία ή από pet shop;
Το σκυλάκι μου το χάρισαν, και επίσης ο χωρος που του χω φτιάξει είναι κλειστός σαν να είναι μέσα στο σπίτι.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Σου το χάρισε ας πούμε, εκτροφέας με τα όλα του;
Που ήξερε γιατί δημιούργησε την γέννα αυτή;
Και που τα σκυλιά του, έχουν pedigree;
 


13 Μαϊου 2019
21
6
23
Καλως ορισες

Γιατι το κουταβι το εχεις στο μπαλκονι; Υπαρχει καποιος λογος που δεν ειναι μεσα στο σπιτι;
Ποσο καιρο το εχεις; Ποσο καιρο εμεινε με τη μητερα του;
Επειδή είναι μικρό και δεν έχει μάθει ακόμα να κάνει κάπου συγκεκριμένα την ανάγκη του το έχω έξω καθώς τα κάνει στα χαλιά, μόλις τα μαζέψω και αρχίσω και τις βόλτες του έξω, θα μένει μέσα όλη μέρα αντί να τον βγάζω στο μπαλκόνι. Το έχω σχεδόν έναν μήνα. Άρα με την μητέρα του έναν μήνα.
 


13 Μαϊου 2019
21
6
23
Σου το χάρισε ας πούμε, εκτροφέας με τα όλα του;
Που ήξερε γιατί δημιούργησε την γέννα αυτή;
Και που τα σκυλιά του, έχουν pedigree;
Όχι, από φίλη της οποίας γέννησε η σκυλίτσα της.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Όχι, από φίλη της οποίας γέννησε η σκυλίτσα της.
Και για ποιό λόγο, έβαλε η φίλη την σκυλίτσα της να γεννήσει; :mad::mad::mad:
Η οποία δεν ξέρει ούτε, ότι είναι παράνομο, να αποχωρίζονται τα κουτάβια την μάνα τους, πριν τους δύο μήνες.
Γιατί δεν ρωτάς την φίλη, να σε συμβουλεύσει σχετικά με το πρόβλημά σου;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Όχι, από φίλη της οποίας γέννησε η σκυλίτσα της.
Να της δωσεις συγχαρητηρια και παντα τετοια... :mad:
Υπήρχε λόγος που το πηραν τοσο νωρις απ τη μαμα του; Γιατι αυτος ο πρωτος καιρός που περναει μαζι της και με τα υπολοιπα μικρα, παιζουν μεγαλο ρόλο στην εξελιξη του. Τωρα θα πρεπει να του μαθεις εσυ βασικα πραγματα οπως ορια.

Βαλτο μεσα το κουταβι, σιγουρα η απομονωση δε θα βοηθησει.
 


13 Μαϊου 2019
21
6
23
Και για ποιό λόγο, έβαλε η φίλη την σκυλίτσα της να γεννήσει; :mad::mad::mad:
Η οποία δεν ξέρει ούτε, ότι είναι παράνομο, να αποχωρίζονται τα κουτάβια την μάνα τους, πριν τους δύο μήνες.
Γιατί δεν ρωτάς την φίλη, να σε συμβουλεύσει σχετικά με το πρόβλημά σου;
Αφού δεν το ξέρει. Άρα δεν μπορεί να μου απαντήσει στο ερώτημά μου. Και δεν χρειάζεται να γίνεστε τόσο επιθετικος/η. Ζήτησα απλά την γνώμη σας εδώ πέρα, όχι να κατά κρίνετε κλπ. Δεν νομίζω ούτε εσείς να είστε απόλυτα σωστός/η με το σκυλάκι σας. Πρώτη φορά έχω σκυλί και δεν τα ξέρω όλα αυτά. Και από το να μείνει αδεσπωτο πχ, αποφάσισα να το δεχτώ.
 


13 Μαϊου 2019
21
6
23
Να της δωσεις συγχαρητηρια και παντα τετοια... :mad:
Υπήρχε λόγος που το πηραν τοσο νωρις απ τη μαμα του; Γιατι αυτος ο πρωτος καιρός που περναει μαζι της και με τα υπολοιπα μικρα, παιζουν μεγαλο ρόλο στην εξελιξη του. Τωρα θα πρεπει να του μαθεις εσυ βασικα πραγματα οπως ορια.

Βαλτο μεσα το κουταβι, σιγουρα η απομονωση δε θα βοηθησει.
Δεν μπορούσε να το κρατήσει. Ήταν οικονομικό το θέμα.
 


Maria-ira

Well-Known Member
30 Μαϊου 2018
78
264
37
Θεσσαλονικη
Βαλτο μεσα καλε το μωρο!!!
Γιατι να ειναι μονο του;;;
Τοσο θεματα υπαρχουν στο φορουμ για εκπαιδευση τουαλετας ριξε μια ματια..
 


13 Μαϊου 2019
21
6
23
Βαλτο μεσα καλε το μωρο!!!
Γιατι να ειναι μονο του;;;
Τοσο θεματα υπαρχουν στο φορουμ για εκπαιδευση τουαλετας ριξε μια ματια..
Θα ξεκινήσω να τα διαβάζω σιγά σιγά. Απλά φέτος δίνω και πανελλήνιες και μου είναι εξαιρετικά δύσκολο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
η φιλη σας ειναι εξαιρετικα ανευθυνη.... να της το πειτε.
δε φερνεις στη ζωη πλασματα χωρις να σκεφτεις και μετα τα ξεφορτωνεσαι λογω δηθεν οικονομικου θεματος.
Προσπαθηστε απο εδω και πέρα να μη γινετε η φίλη σας....

εχοντας το σκυλακι εξω κανετε το πρωτο σας λαθος. Και το απομονωνετε και ουδεποτε θα μαθει τουαλετα απο μόνο του.
Δειτε στην ενότητα εκπαιδευση και συμπεριφορα καποια θέματα για την τουαλέτα και γενικότερα και αναζητηστε και θεματα για το κρεητ και το παρκο.

π.χ
https://www.dogforum.gr/community/threads/Πώς-θα-το-μάθω-να-τα-κάνει-έξω.10458/
https://www.dogforum.gr/community/threads/crate-και-σκύλος-σε-διαμέρισμα.32188/

σε κτηνιατρο εχει πάει? σας εξηγησε καποιος οτι δε βγαινει εξω στο δρομο μεχρι να ολοκληρωσει τα εμβολια?
 


13 Μαϊου 2019
21
6
23
η φιλη σας ειναι εξαιρετικα ανευθυνη.... να της το πειτε.
δε φερνεις στη ζωη πλασματα χωρις να σκεφτεις και μετα τα ξεφορτωνεσαι λογω δηθεν οικονομικου θεματος.
Προσπαθηστε απο εδω και πέρα να μη γινετε η φίλη σας....

εχοντας το σκυλακι εξω κανετε το πρωτο σας λαθος. Και το απομονωνετε και ουδεποτε θα μαθει τουαλετα απο μόνο του.
Δειτε στην ενότητα εκπαιδευση και συμπεριφορα καποια θέματα για την τουαλέτα και γενικότερα και αναζητηστε και θεματα για το κρεητ και το παρκο.

π.χ
https://www.dogforum.gr/community/threads/Πώς-θα-το-μάθω-να-τα-κάνει-έξω.10458/
https://www.dogforum.gr/community/threads/crate-και-σκύλος-σε-διαμέρισμα.32188/

σε κτηνιατρο εχει πάει? σας εξηγησε καποιος οτι δε βγαιει εξω εμχρι να ολοκληρωσει εμβολια?
Συμφωνώ απόλυτα. Ευχαριστώ πολύ
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν μπορούσε να το κρατήσει. Ήταν οικονομικό το θέμα.
Τι νόμιζε δηλαδή; Οτι τα κουταβια δεν τρωνε; δεν θελουν γιατρο;

Ποιος εχει αναλαβει την ευθύνη του σκυλιου; Eσύ ή καποιος γονιος; Μεσα στο σπίτι μια χαρα μπορεί να μεινει, σε παρκο.
Μπορεί να μοιαζει με κουκλακι αλλα δεν είναι! Πρεπει να το δείτε πιο σοβαρα το θέμα.
 
  • Like
Reactions: mareco


13 Μαϊου 2019
21
6
23
Τι νόμιζε δηλαδή; Οτι τα κουταβια δεν τρωνε; δεν θελουν γιατρο;

Ποιος εχει αναλαβει την ευθύνη του σκυλιου; Eσύ ή καποιος γονιος; Μεσα στο σπίτι μια χαρα μπορεί να μεινει, σε παρκο.
Μπορεί να μοιαζει με κουκλακι αλλα δεν είναι! Πρεπει να το δείτε πιο σοβαρα το θέμα.
Εγώ έχω αναλάβει την ευθύνη του. Θα ψάξω και για πάρκο.
 


13 Μαϊου 2019
21
6
23
η φιλη σας ειναι εξαιρετικα ανευθυνη.... να της το πειτε.
δε φερνεις στη ζωη πλασματα χωρις να σκεφτεις και μετα τα ξεφορτωνεσαι λογω δηθεν οικονομικου θεματος.
Προσπαθηστε απο εδω και πέρα να μη γινετε η φίλη σας....

εχοντας το σκυλακι εξω κανετε το πρωτο σας λαθος. Και το απομονωνετε και ουδεποτε θα μαθει τουαλετα απο μόνο του.
Δειτε στην ενότητα εκπαιδευση και συμπεριφορα καποια θέματα για την τουαλέτα και γενικότερα και αναζητηστε και θεματα για το κρεητ και το παρκο.

π.χ
https://www.dogforum.gr/community/threads/Πώς-θα-το-μάθω-να-τα-κάνει-έξω.10458/
https://www.dogforum.gr/community/threads/crate-και-σκύλος-σε-διαμέρισμα.32188/

σε κτηνιατρο εχει πάει? σας εξηγησε καποιος οτι δε βγαινει εξω στο δρομο μεχρι να ολοκληρωσει τα εμβολια?
Πήγα σε κτηνίατρο κ το πρώτο του εμβόλιο θα το κάνω την Τετάρτη. Ναι μου είπε να μην τον βγάζω βόλτες κ να τον πηγαίνω μόνο για τα εμβολια
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Γειά σας!
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και νέα μαμά ενός μικρού αρσενικού yorkshire terrier 2 μηνών (Jordan τον λένε) . Έχει μια βδομάδα που με δαγκωνει συνέχεια κ συγκεκριμένα τις πυτζάμες μου και μου γαβγιζει και γρυλλίζει ασταμάτητα ενώ παλιότερα κούναγε την ουρίτσα του από χαρά. Στην αδερφή μου κουνάει την ουρίτσα του κ θέλει να πηγαίνει σε αυτήν.
Τον Jordan τον έχω στην βεράντα σε διαμορφωμένο χώρο ειδικά για αυτόν κ να χει άπλα να παίζει. Επίσης του χω πάρει πολλά παιχνίδια να δαγκωνει αλλά μόλις με βλέπει τα αφήνει έρχεται σε μένα κ μετά από λίγο ξεκινάει κ γαβγιζει κ δαγκωνει τα ρούχα μου. Έχω υποψίες μήπως μου έχει "θυμώσει" επειδή εγώ είμαι αυτή που το βγάζω έξω στην βεράντα ενώ αυτό θέλει να κάτσει κ άλλο μέσα στο σπίτι.
Προσπαθώ να γίνω όσο πιο συγκεκριμένη για να έχετε μια πιο σφαιρική άποψη. Γιατί πιστεύετε πως μου τα κάνει αυτά?
Γαυγιζει, γρυλλιζει και σου δαγκωνει τις πυτζαμες γιατι θελει να σε προτρεψει να ασχοληθεις μαζι του, κοινως να παιξεις και ειναι ο μονος του τροπος για να στο δειξει.
Οποτε αντι να περιμενεις να παιζει μονο του, θα πρεπει να ασχολεισαι (εικαζω) ποιοτικα λιγο παραπανω με το κουταβι που αποφασισες να παρεις!

Στα αλλα δεν θα επεκταθω, ειτε γιατι καλυφθηκαν ειτε γιατι εχω διαφωνιες και θα ξεσπασει πολεμος.......
 


13 Μαϊου 2019
21
6
23
Γαυγιζει, γρυλλιζει και σου δαγκωνει τις πυτζαμες γιατι θελει να σε προτρεψει να ασχοληθεις μαζι του, κοινως να παιξεις και ειναι ο μονος του τροπος για να στο δειξει.
Οποτε αντι να περιμενεις να παιζει μονο του, θα πρεπει να ασχολεισαι (εικαζω) ποιοτικα λιγο παραπανω με το κουταβι που αποφασισες να παρεις!

Στα αλλα δεν θα επεκταθω, ειτε γιατι καλυφθηκαν ειτε γιατι εχω διαφωνιες και θα ξεσπασει πολεμος.......
Έγινε, ευχαριστώ πολύ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU