Βοηθήστε! Κατάργηση ζώων Pet Shop


liajoe

Well-Known Member
Η σχολή μας πρόσφατα (δηλ. εχτές:D) αποφάσησε
να δράσει κατά την πώληση ζώων στα Pet Shop.

Γιατί? Ο πίο άμμεσος (ή έμμεσος?) λόγος είναι τα αδέσποτα.
Είδη παρουσιάζουν πρόβλημα στην δουλειά μας και ΔΕΝ φταίνε
σε τίποτα κιόλας! Το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωποίσουμε στην ρίζα.

Πώς μπορείτε εσείς να βοηθήσετε?

1. Τι γνωρίζετε για το θέμα, τα πάντα!
2. Τι δεν γνωρίζετε?
3. Μάθετε την δεν γνωρίζετε

Βήματα
1. Μοιράστε τις πληροφορίες
2. Μαζεύουμε υπογραφές

Η ομάδα υπεύθηνη της σχολής μας ξεκινάει τη Δευτέρα τις επαφές με
Ευρωπαική Ένωση και με Ελλάδα.
Εάν το Ελληνικό κράτος φανεί άπραγο, μέσο της Ευροπαικής Ένωσης
μπορούμε να τους επιβάλουμε πρόστημο, για αυτό είμαι σίγουρη.

Σας ευχαριστώ:)
 
Last edited:




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Αααχ καλε δικια μου εισαι εσυ!! οργανωμενη αντισταση!! Εγω παντως πηρα σκυλι απο πετσοπ και η μικρη μου εχει τα 3000 προβληματα. Στο συγκεκριμενο απαγορεψαν μετα απο καταγγελιες να πουλαει! Δυστυχως δεν ξερω ποιοι το κανανε και πως.:(
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Efthalia, εμείς έχουμε ξεκινήσει καμπάνια ενημέρωσης για σχετικά με τα pet shop και puppy mills, σχεδόν από το ξεκίνημα του φόρουμ. ;)

Ένα άρθρο που φτιάξαμε σε συνεργασία με μέλη από το mycats θα δημοσιευτεί σε περιοδικό τον Αύγουστο. Μετά την δημοσίευση του θα δημοσιευτεί και στο φόρουμ. Περιέχει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες τις οποίες μπορεί να χρησιμοποιήσει η ομάδα σας στην δική σας εκστρατεία ενημέρωσης. :grin:
 




liajoe

Well-Known Member
Efthalia, εμείς έχουμε ξεκινήσει καμπάνια ενημέρωσης για σχετικά με τα pet shop και puppy mills, σχεδόν από το ξεκίνημα του φόρουμ. ;)

Ένα άρθρο που φτιάξαμε σε συνεργασία με μέλη από το mycats θα δημοσιευτεί σε περιοδικό τον Αύγουστο. Μετά την δημοσίευση του θα δημοσιευτεί και στο φόρουμ. Περιέχει πολλές και χρήσιμες πληροφορίες τις οποίες μπορεί να χρησιμοποιήσει η ομάδα σας στην δική σας εκστρατεία ενημέρωσης. :grin:
Αυτό είναι τέλειο. Έτσι θα έχουμε μια βάση.
Ποιός ξέρει, ίσως χρειαστεί να βάλουμε μαζί μετά
τα κεφάλια μας και να τους αντιμετωπίσουμε:)

Ευχαριστώ πολύ!
 


liajoe

Well-Known Member
Παιδιά, ένας φίλος μου, έχει Pet Shop.
Του έχω εκφράσει την άποψη μου, όμως
ακόμα δεν έχω μιλήσει για την απόφαση
να προχωρήσουμε για την κατάργηση.

Βασικά, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι,
ότι οι απόψεις του σαν άνθρωπος είναι σωστές (κατά τη γνώμη μου),
τότε γιατί το κάνει?? Πώς θα του το πώ...:(
 
Last edited:


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Η ομάδα υπεύθηνη της σχολής μας ξεκινάει τη Δευτέρα τις επαφές με
Ευρωπαική Ένωση και με Ελλάδα.
Εάν το Ελληνικό κράτος φανεί άπραγο, μέσο της Ευροπαικής Ένωσης
μπορούμε να τους επιβάλουμε πρόστημο, για αυτό είμαι σίγουρη.
Θα παρακαλέσω όμως για θέματα που αφορούν τα εν οίκω και βγαίνουν εν δήμω να γίνει ο χειρισμός με πολύ μεγάλη προσοχή και λεπτότητα!
Είναι πολύ εύκολο αυτά τα πράγματα να γυρίσουν μπούμερανγκ και να πάρουν αμπάριζα και αντικείμενα τα οποία δεν φταίνε σε τίποτα!

Έχουμε ένα σχετικά πρόσφατο παράδειγμα με την νομοθεσία περί επικίνδυνων φυλών... Οι αρχικές προθέσεις ήταν πρφανώς αγνές!
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τί λέτε ????????????????????????? :eek: :eek: :eek:

Πού ζείτε ??????????????????????? :eek: :eek: :eek:

Lia έχεις διαβάσει ΕΣΤΩ αυτό το forum πρίν προβείς σε μία τέτοια κίνηση ???

ΓΙΑΤΙ θεωρείς ότι είναι καλύτερα ΑΠΛΑ να απαγορευτεί η πώληση ζώων από pet-shop ???? Εγώ σου λέω και σου ΥΠΟΓΡΑΦΩ ότι θα είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ χειροτερα τα πράγματα - αν δεν γίνουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ κινήσεις.

Η σχολή μας πρόσφατα (δηλ. εχτές:D) αποφάσησε
να δράσει κατά την πώληση ζώων στα Pet Shop.

Γιατί? Ο πίο άμμεσος (ή έμμεσος?) λόγος είναι τα αδέσποτα.
Είδη παρουσιάζουν πρόβλημα στην δουλειά μας και ΔΕΝ φταίνε
σε τίποτα κιόλας! Το πρόβλημα πρέπει να αντιμετωποίσουμε στην ρίζα.
:eek: :eek: Τα αδέσποτα σας ενοχλούν στην δουλειά σας ?? Και τί μας νοιάζει εμάς ?? (να το πώ κοσμια) δεν μου άρεσε καθόλου αυτό :mad: :mad: ... αυτός είναι ο λόγος (τί άμεσος και έμμεσος μου λές εκεί δεν κατάλαβα) που θα δράσουμε εμείς για τα αδέσποτα ''στο πλευρό σας"?? Γιατί δεν ενσωματώνεστε με κάποιους άλλους που την ξέρουν την δουλειά απο χρόνια ??

Και η πώληση ζώων από τα πετ-σοπ είναι το πρόβλημα ?? Δεν καταλαβαίνω ...

Πήγαινε εσύ στην κυβέρνηση και στην κάθε κυβέρνηση και πές της ''κοίτα δεν θέλω να τσεπώνεις εκατομμύρια ευρώ, αλλά να τα διαθέσεις για τα αδέσποτα όπως πρέπει, και για το λόγο που τα παίρνεις να τα διαθέσεις, και γιατί ??? Γιατί με ενοχλούν στην δουλειά μου ... '' ΤΙ ΛΕΣ ?????

Τα αδέσποτα ενοχλούν 10.000.000 Ελληνες για διαφορετικούς λόγους,από τον πιο φιλόζωο μέχρι αυτόν που τα φολιάζει, για δεκαετίες, και δεν γίνεται ΤΙΠΟΤΑ.

Σε οποιαδήποτε δράση είμαι υπέρ και σύμφωνος, και όποτε θέλετε τα λέμε και από κοντά ... αλλά μην ακούω ασυναρτησίες ... και ''σωτήρες'' κάτι παθαίνω ... πολύ ασχημο ... :mad:
 
Last edited by a moderator:


liajoe

Well-Known Member
Τί λέτε ????????????????????????? :eek: :eek: :eek:

Πού ζείτε ??????????????????????? :eek: :eek: :eek:

Lia έχεις διαβάσει ΕΣΤΩ αυτό το forum πρίν προβείς σε μία τέτοια κίνηση ???

ΓΙΑΤΙ θεωρείς ότι είναι καλύτερα ΑΠΛΑ να απαγορευτεί η πώληση ζώων από pet-shop ???? Εγώ σου λέω και σου ΥΠΟΓΡΑΦΩ ότι θα είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ χειροτερα τα πράγματα - αν δεν γίνουν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ κινήσεις.



:eek: :eek: Τα αδέσποτα σας ενοχλούν στην δουλειά σας ?? Και τί μας νοιάζει εμάς ?? (να το πώ κοσμια) δεν μου άρεσε καθόλου αυτό :mad: :mad: ... αυτός είναι ο λόγος (τί άμεσος και έμμεσος μου λές εκεί δεν κατάλαβα) που θα δράσουμε εμείς για τα αδέσποτα ''στο πλευρό σας ?? Γιατί δεν ενσωματώνεστε με κάποιους άλλους που την ξέρουν την δουλειά απο χρόνια ??

Και η πώληση ζώων από τα πετ-σοπ είναι το πρόβλημα ?? Δεν καταλαβαίνω.

Τα αδέσποτα ενοχλούν 10.000.000 Ελληνες για διαφορετικούς λόγους,από τον πιο φιλόζωο μέχρι αυτόν που τα φολιάζει, για δεκαετίες, και δεν γίνεται ΤΙΠΟΤΑ.
Συγνώμη, εάν για οποιοδήποτε λόγο το θέμα σε πειράζει.
Ο καθένας μπορεί να βοηθήσει με "πληροφορίες" εάν θέλει.
Εάν εσένα δεν σε νοιάζει, οκ.

Είμαι σίγουρη όμως οτι νιοάζει
την τυφλή κοπέλα και τον σκύλο οδηγό της στην Κρήτη.
Που μέσα σε δύο μήνες τους επιτέθηκαν. Και οι κάτοικοι
τα κηνηγάνε με σκούπες για να τα διώξουν.

Α! Μήπως να κλειστεί ο τυφλός στο καβούκι του για μην
πληγώνωνται η τσέπες κάποιον?

Η σχολή μας, είναι υποχρεωμένη να τη στηρίξει.
Δέν δίνουμε το σκυλό και λέμε, άντε γειά, καλύ τύχη.

Και πάλι, συγνώμη.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αυτό κατάλαβες ότι δεν με νοιάζει ???

Θέλω να μου απαντήσεις σε αυτά που λέω και όχι θεωρητικά.

Και θέλω να έρθεις Αθήνα να τα πούμε από κοντά.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Είμαι υπερ της απαγόρευσης πώλησης θηλαστικών και άγριων ζώων απο πετ σοπ. Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι θα αντικατασταθεί απο πώληση σε αποθήκες και θα αυξηθεί ο αριθμός αγγελιών στη Χ.Ε. Το να απαγορεύσεις τη βιτρίνα δε φτάνει. Πρέπει να σπάσει και το απόστημα των προμηθευτών τους.

Η πληροφόρηση του κοινού και η απαγόρευση μαζικών εισαγωγών (π.χ. πάνω απο 2-3 το χρόνο απο 1 άτομο) νομίζω θα βοηθούσε πιο πολύ.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Ρε ντενις γιατι συγχιζεσαι? Για τα πετσοπς? Αφου το φορουμ δεν ειναι κατα?:confused::confused:
Υ.Γ. Ρε παιδια ολο καφεδες κανονιζετε? Ελααα δεν παιζω ειμαι μακριαα
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συγχίζομαι με την προχειρότητα και την έλλειψη οργάνωσης - το forum είναι κατά ... δεν ξέρω, τί σημασία έχει ?? Κι εγώ κατά είμαι περίπου, και έχω λύσεις - που δεν εφαρμόζονται αλλά είναι οι μόνες. ;)
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Δυστυχώς θα συνταχτώ με τον denis, όχι επειδή υποστηρίζω την πώληση ζώων από τα πετ-σοπ, αλλά επειδή μια κίνηση αντίδρασης πρέπει να σχεδιαστεί πάρα πολύ προσεχτικά επειδή:
1. Δεν πρέπει να μοιάζει με κυνήγι μαγισσών
2. Δεν πρέπει να μας πιάνει ο Δονκιχωτισμός και να κυνηγάμε ανεμόμυλους
3. Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή για να μην γυρίσει μπούμερανγκ
4. Πρέπει να αντιμετωπίζεται με σκεπτικισμό και να προβλευθούν (εξαντληθούν) όλα τα περιθώρια αντίδρασης που πιθανώς μπορεί να υπάρχουν.

Θέλει οργάνωση μεγάλη και καλό σχεδιασμό. Μια διαδήλωση δεν φτάνει διότι για κάθε ισχυρισμό από την πλευρά σας θα υπάρξουν αντιδράσεις.
Π.χ. αν ισχυριστείτε πως τα κουτάβια στα πετ-σοπ δεν έχουν συγκεκριμένη και εγκυημένη προέλευση, το πιο πιοθανό είναι να πετύχετε μια αλλάγή του νόμου που θα αφήνει άλλα παράθυρα.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Παιδιά, ήρεμα. Δεν είναι ούτε δύσκολο (να καταργηθούν οι πωλήσεις από μαγαζί) κι ούτε θα είναι προτότυπο. Το έχουν κάνει πολλές ευρωπαϊκές χώρες με μεγάλη επιτυχία. ΠΙΑΝΕΙ. Έχει αποδειχτεί πως είναι καλός τρόπος να μειώσεις τ'αδέσποτα μιας χώρας.

Από "αποθήκες" είναι δύσκολο να πουλάς ζώα και δεν αξίζει τον κόπο . Θα δουλεύεις από αγγελίες μόνο (όπως οι εκτροφείς) και θα πέσουν κατακόρυφα οι πωλήσεις.
Αμέσως, αμέσως δεν θα μπορεί να πάρει ζώο κάποιος που δεν το έχει σκεφτεί ΚΑΘΟΛΟΥ (επειδή πέρναγε από μια βιτρίνα κι είδε κάτι γλυκούλι). Κανείς δεν θα μπορεί να δει πολλά κουτάβια σου με ποικιλία φυλών (γιατί είναι άσχετος και δεν ξέρει τι θέλει) γιατί κανείς δεν θα αντέχει τη βρώμα της αποθήκης.
Τι θα κάνεις; θα βάζεις αγγελίες και θα τα πηγαίνεις λίγα, λίγα στο σπίτι σου να τα βλέπουν, ωραία. Ας πάμε στη πλευρά του αγοραστή:

Το να κοιτάς την εφημερίδα, απαιτεί κάποια σκέψη -αυτό από μόνο του καλό είναι.
Θα είναι πελώριο πλήγμα για τα puppy-mills της Ανατολικής Ευρώπης, εάν οι Ελλάδα δεν επιτρέπει να πουλούνται τα ζώα τους στα μαγαζιά. Επίσης, εάν ένας γονιός θέλει να δείξει καθαρόαιμα σκυλάκια στο παιδί του, ΔΕΝ θα πάει στο Πετ-Σοπ της γειτονιάς, όπως κάνει σήμερα. Θα αναγκαστεί να πάει σε έκθεση σκύλων, όπου είναι πάρα πολύ πιο πιθανό να μάθει κάτι χρήσιμο.

Από την άλλη φυσικά μειώνει τ'αδέσποτα γιατί δεν παίρνουν σκύλο από 'ψυχρούς εμπόρους' (που δεν ξέρουν την τύφλα τους από ενημέρωση του ιδιοκτήτη) και δεν παίρνουν σκύλο που δεν έχουν ιδέα τι στο καλό είναι.

Σαμόιντ, Ακίτα και διάφορα σκυλιά που είναι αφοπλιστικά όμορφα μωρά, ΔΕΝ φαίνονται στις αγγελίες. Είναι απλά ένα όνομα. Θα βγάλει λίγο το συναίσθημα από το θέμα η κατάργηση αυτή....

Στη Σουιδία (όπου το έχουν τελειωποιήσει το θέμα) όχι μόνο δεν πουλιούνται σκύλοι σε μαγαζιά (και πρέπει να πληρούν αυστηρές προδιαγραφές ΟΛΟΙ που κάνουν γέννα) αλλά έχουν προχωρίσει και σε κάτι όντως πρωτοποριακό:

Ο νόμος επιβάλλει στο κάθε άτομο που πουλάει ένα κουτάβι να ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΠΙΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ Ο ΝΕΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ -ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΟ ΖΩΟ.

Πχ. Χωρίζω και δεν θέλω το 8-χρονο Ακίτα μου άλλο. Το παίρνει πίσω ο εκτροφέας αλλιώς τον καταγγείλω και τον τιμωρεί ο νόμος (αρχικά του απαγορεύουν να κάνει γέννες για ένα διάστημα, εώς και ποτέ ξανά, ανάλογα με το πόσες καταγελλίες έχει).

Αυτό κι αν μείωσε τ'αδέσποτα.
Από την άλλη, για να πάρεις σκύλο από Σουιδό εκτροφέα θα έχετε σχεδόν κουμπαριάσει πρώτα (γιατί αν του βγείς βλάκας αυτός θα πληρώσει τη νύφη!).
Το έχω κάνει και ξέρω.

ΧΡΟΝΙΑ φωνάζω ότι η ΠΗΓΗ του προβλήματος είναι τα μαγαζιά (τον αδεσπότων και άλλων προβλημάτων, όπως σκύλοι με απαράδεκτη ιδιοσυγκρασία, μορφολογία και υγεία) .

Στη διάθεσή σας παιδιά. Μου φτιάξατε τη μέρα!
 
Last edited:


liajoe

Well-Known Member
Αμήν:)χαίρομαι που κάποιος έχει τα "κότσια"
(μήπως είναι κακιά λέξη? ε, θα μου το πείτε άν δεν επιτρέπετε...)
να, έστω να σκεφτεί ότι κάτι τέτοιο είναι δυνατό!

Είδετε τη γίνετε στην Ιρλανδία απο Puppy Farming / Puppy Mills?
Δείτε CNN/BBC! Η Ιρλανδία έχει τη μεγαλύτερη Puppy Farming / Puppy Mills
σε όλη την Ευρώπη:eek:ναι.

Denis, καταλαβαίνω από πού έρχεσαι και για αυτό σου λέω ότι,
η σωστή δουλειά γίνετε μόνο με προγραμματισμό και μία δυνατή ομάδα:).
Η σχολή μας είδη έχει καταφέρει πολλά και είναι μόνο ή αρχή.
Απλά διαδίδουμε το μύνημα. Οι ενημέρωση και εκπαίδευση του κοινού
είναι το πρώτο σημαντικό βήμα.
 


Anubis

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2007
107
0
Εδώ είναι το θέμα για την "κατάργηση πώλησης σκύλων/ζώων από pet shops" ή μπήκα σε λάθος διαμέρισμα?! :D

Ας αφήσουμε για λίγο στην άκρη το θέμα "τυφλοί" και ας "ξεστραβωθούμαι" μαθαίνοντας την πραγματικότητα,ελληνική και μη.

Λοιπόν τα pet shops που πουλάνε σκυλιά φταίνε για τα αδέσποτα άρα οι αντιπροσωπείες αυτοκινήτων που πουλάνε αμάξια φταίνε για τα τροχαία?

Κάτι τέτοιο?

Στην επαρχία που τα pet shops που πουλάν σκύλους είναι μετρημένα έχει αδέσποτα?...Γιατιιιί?

Γνωρίζεται σε Βουλγαρία,Ρουμανία,πρώην Γιουγκοσλαβία και άλλες χώρες του πρώην "Ανατολικού" μπλόκ πότε άνοιξαν τα πρώτα pet shops και πότε αυτά άρχισαν να πωλούν σκυλάκια?
Μήπως γνωρίζεται επίσης από πότε αυτές οι χώρες έχουν αδέσποτα?

Η Ελλάδα από πότε έχει έντονο πρόβλημα με τα αδέσποτα?...Από τις αρχές του '90 που άρχισαν να ανοίγουν τα πρώτα pet shops με σκυλάκια?

Περιμένω με αγάπη της απαντήσεις σας... :)
 


:)παιδια γεια σας.....δεν ειμαι υπερ της καταργησης των pet shop...πιστευω πως μπορουν να παρθουν πιο δραστικα μετρα χωρις να κλεισουν οι ανθρωποι τις επιχειρησεις τους....κ εγω το σκυλακι μου απο ενα τετοιο καταστημα το αγορασα....το θεμα ειναι να προστατευθουν τα αδεσποτα οχι να κλεισουν τα καταστηματα...κ να κλεισουν τι θα γινει...???? με την νοοτροποια που κουβαλανε ολοι οι ελληνες θα σκεφτουν ''σιγα μη παρω εγω αδεσποτο.......'' κ σιγουρα ξερετε πως αυτο που λεω εχει καποια βαση...προτιμοτερο θα ηταν να δημιουργηθουν συλλογοι προστασιας αδεσποτων ζωων παρα να κλεισουν ολα τα pet shop της χωρας..........:):)