Βοηθεια για παρουσιαση στο σχολειο




skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Λοιπον παιδια, πηγε απιστευτα! 35 παιδια και να μην πεφτει καρφιτσα! Εικονες, βιντεο, ηχοι, αλληλεπιδραση με τον σκυλο!

Το σχεδιαζα για 3 ωρες, φτασαμε στις 4 ωρες κ οταν χτυπησε κουδουνι να σχολασουμε, δεν θελανε να φυγουν! Ουτε εγω!

Σεβαστηκαν τον σκυλο στο μεγιστο που μπορουσαν μεσα στον αυθορμητισμο τους και ο ιδιος ηταν χαλαρος. Αυτος ο βλαμμενος, ζωηρος, με εκανε νιωθω ασφαλης! Ειχα παρει οσα μετρα ασφαλειας μπορουσα αν κατι δεν πηγαινε καλα και δεν χρειαστηκε να χρησιμοποιησω κανενα. Σαν να ηξερε, σαν να καταλαβαινε ποσο σημαντικο ειναι να συμπεριφερθει κοσμια... Εντυπωσιαστηκα απο τον ιδιο μου τον σκυλο...

Ειναι κοινωνικοποιημενος με παιδια κ καταστασεις, αλλα σε ταξη σχολειου, δεν εχει ξαναμπει.

Τα παιδια ενθουσιαστηκαν! Ολα να τον ακουμπησουν, να τον χαιδεψουν. Ακομα κ τα πιο φοβισμενα παιδια, που καθισαν πισω πισω στην αιθουσα, παρασυρθηκαν απο τον ενθουσιασμο των αλλων κ τον χαιδεψαν, εφαγε ζαμπονακι απο τα χερια τους.

Δυστυχως, δεν προλαβαμε να κανουμε επιδειξη εκπαιδευσης. Τους το χρωσταω για την Τριτη. Πιστευω ομως, ακομα κ αν δεν καναμε, η επαφη τους κ μονο με εναν μεγαλοσωμο σκυλο ηρεμο κ ανεκτικο (δεν περιμενα τοσο! ) που ειχε χαδιαρικο βλεμμα κ κουνουσε καλοσυνατα την ουρα, τους εδωσε πολλα! Ανακαλυψαν οτι τα μεγαλοσωμα σκυλια δεν τρωνε ανθρωπους!

Τα βιντεο κ οι εικονες εκαναν καλη δουλεια. Πεταχτηκε η κουβεντα στα υψη! Εκλαψαν, συγκινηθηκαν, προβληματιστηκαν... Η μερα τελειωσε γελωντας με αστεια βιντεο ζωων, κ ο Ζονκε ξαπλωμενος λυτος στα ποδια τους!

Δεν ξερω για ποιον να πρωτοχαρω! Τον σκυλο( το δυσκολοτερο κουταβι που εχω αντιμετωπισει) ή τα παιδια; Ζω σε συννεφο ευτυχιας!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ελένη τα σκυλιά είναι απλά, οι άνθρωποι είναι πολυσύνθετοι!

Είμαι από τα τυχερά παιδιά όπου στο δημοτικό είχα δασκάλα που έκανε παρόμοιες δράσεις.
Σου εύχομαι να διατηρήσεις αυτήν την διάθεση γιατί πολύ απλά...έτσι πρέπει.

Αν το περιβάλλον και η γραμμή του σχολείου είναι τέτοια σου εύχομαι να το εκμεταλλευτείς στο έπακρο.

Αυτή η επαφή με τον σκύλο που βίωσαν ισοδυναμεί με 500 γαμώ-"σκέφτομαι και γράφω"!
Και δεν είναι μόνο το κεφάλαιο «σκύλος».
Όταν θα το καταλάβουν αυτά τα ντουγάνια που ορίζουν τα προγράμματα τότε θα είναι πολύ αργά...

Αν επιτρέπεται, σε τι σχολείο είσαι? Δημόσιο? Πειραματικό?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Δημοσιο. Καποτε πιλοτικο, τωρα οπως ολα τ' αλλα. Το σχολειο μονο αυτη τη γραμμη δεν ειχε οταν ειχα πρωτοπαει, 7 χρονια πριν. Λεγε, λέγε ομως, λίγο απο εδω, λιγο απο εκει, μαλακωσαν καποιοι εκπαιδευτικοι κ ειδαν τα πραγματα αλλιως. Ηρθαν κ νεοι σε ηλικια συναδελφοι... Το βασικο ειναι να σε στηριζει ο διευθυντης. Απο εκει κ περα, βρισκεις τροπους.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Λοιπον παιδια, πηγε απιστευτα! 35 παιδια και να μην πεφτει καρφιτσα! Εικονες, βιντεο, ηχοι, αλληλεπιδραση με τον σκυλο!

Το σχεδιαζα για 3 ωρες, φτασαμε στις 4 ωρες κ οταν χτυπησε κουδουνι να σχολασουμε, δεν θελανε να φυγουν! Ουτε εγω!

Σεβαστηκαν τον σκυλο στο μεγιστο που μπορουσαν μεσα στον αυθορμητισμο τους και ο ιδιος ηταν χαλαρος. Αυτος ο βλαμμενος, ζωηρος, με εκανε νιωθω ασφαλης! Ειχα παρει οσα μετρα ασφαλειας μπορουσα αν κατι δεν πηγαινε καλα και δεν χρειαστηκε να χρησιμοποιησω κανενα. Σαν να ηξερε, σαν να καταλαβαινε ποσο σημαντικο ειναι να συμπεριφερθει κοσμια... Εντυπωσιαστηκα απο τον ιδιο μου τον σκυλο...

Ειναι κοινωνικοποιημενος με παιδια κ καταστασεις, αλλα σε ταξη σχολειου, δεν εχει ξαναμπει.

Τα παιδια ενθουσιαστηκαν! Ολα να τον ακουμπησουν, να τον χαιδεψουν. Ακομα κ τα πιο φοβισμενα παιδια, που καθισαν πισω πισω στην αιθουσα, παρασυρθηκαν απο τον ενθουσιασμο των αλλων κ τον χαιδεψαν, εφαγε ζαμπονακι απο τα χερια τους.

Δυστυχως, δεν προλαβαμε να κανουμε επιδειξη εκπαιδευσης. Τους το χρωσταω για την Τριτη. Πιστευω ομως, ακομα κ αν δεν καναμε, η επαφη τους κ μονο με εναν μεγαλοσωμο σκυλο ηρεμο κ ανεκτικο (δεν περιμενα τοσο! ) που ειχε χαδιαρικο βλεμμα κ κουνουσε καλοσυνατα την ουρα, τους εδωσε πολλα! Ανακαλυψαν οτι τα μεγαλοσωμα σκυλια δεν τρωνε ανθρωπους!

Τα βιντεο κ οι εικονες εκαναν καλη δουλεια. Πεταχτηκε η κουβεντα στα υψη! Εκλαψαν, συγκινηθηκαν, προβληματιστηκαν... Η μερα τελειωσε γελωντας με αστεια βιντεο ζωων, κ ο Ζονκε ξαπλωμενος λυτος στα ποδια τους!

Δεν ξερω για ποιον να πρωτοχαρω! Τον σκυλο( το δυσκολοτερο κουταβι που εχω αντιμετωπισει) ή τα παιδια; Ζω σε συννεφο ευτυχιας!
Είσαι απίστευτη!! Μου φτιάξες την ημέρα και δουλεύω σήμερα οπότε δεν ήταν εύκολο! Σε ευχαριστώ!!!
Ο ενθουσιασμός σου , η αγάπη σου, είναι έμπνευση!! Και όχι μόνο για τα παιδιά αλλά και για τους ενήλικους!
 
  • Like
Reactions: ΤLilith and spyv


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
@skylakos Μπραβο! συνεχισε να εμπνεεις τα νεα παιδια , ελπιζω ακομη περισσοτεροι Δασκαλοι (μ'αρεσει πολυ περισσοτερο σαν ορος απο το εκπαιδευτικος) να ειχαν το μερακι σου , τους χρειαζομαστε (δυστυχως η πλειοψηφια δεν ειναι ετσι...)
 
  • Like
Reactions: skylakos




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.984
Μπράβο, πραγματικά! Μόλις έβαλες ένα ισχυρό θεμελιο που στο μέλλον θα στηρίξει πολλά παραπάνω από αυτά που άμεσα αναγνωρίζουμε.

Βαθιά υπόκλιση στους πολλούς δασκάλους σαν εσένα που νοιάζονται, για οποιοδήποτε θέμα, και όχι απλά διεκπεραιώνουν.

Και μπράβο στο διευθυντή που στηρίζει καινοτόμες δράσεις. Είναι πολλοί οι εκπαιδευτικοί που έχουν όρεξη και ικανότητα να κάνουν πολλά και σημαντικά αλλά βρίσκουν απανωτά τοίχο στη διεύθυνση που δε θέλει ή φοβάται να ξεφύγει από το πρωτόκολλο και προτιμά επίσης διεκπεραιωτικό ρόλο.

Μπράβο και στον τετράποδο πρωταγωνιστή, αν και δεν έκανε κάτι που δεν περίμενα ;)
 






ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!!! Ειλικρινά πιστεύω ότι αυτή η μέρα θα μείνει στις μνήμες των παιδιών, ακόμη κι οταν θα φτάσουν στα ..... άντα τους!!!
Είχα κι εγώ έναν δάσκαλο στην έκτη δημοτικού που ήταν φοβερά καινοτόμος για την εποχή του.

Στα τέλη του '80 μας έβγαζε στην πλατεία της πόλης για μάθημα, για να έχουμε επαφή με την φύση κι όχι μόνο με 4 τοίχους!! Να αλλάζουμε παραστάσεις και να νιώθουμε ελεύθεροι!
Μας έβαζε να βλέπουμε ταινίες σε video-wall της εποχής και να μιλάμε για το νόημα τους (συνήθως είχαν να κάνουν με τη φιλία, την αγάπη, το σεβασμό) αντί να κάνουμε κατά γράμμα την ύλη των θρησκευτικών και πολλά πολλά άλλα! Δεν τον έπαιρναν πολύ στα σοβαρά οι υπόλοιποι δάσκαλοι του σχολείου μας και τον είχαν λίγο στην "απέξω", αλλά είναι ο μόνος για τον οποίο μιλάμε ακόμη και σήμερα, στα 40...κάτι μας (πωπωωωωωω πως πέρασαν τα χρόνια :p) όταν βρισκόμαστε οι παλιοί συμμαθητές, κι είναι ο μόνος που μας ΔΙΔΑΞΕ πραγματικά!!

Εύχομαι να έχεις πάντα τη δύναμη και να προσφέρεις τα μέγιστα σ' αυτά τα παιδιά! Θεωρώ πως είναι τυχερά! :D(y)
 
  • Like
Reactions: skylakos


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.844
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981