Βοηθεια γκρεμιζομαστε....


alekosxri

Member
19 Νοεμβρίου 2010
24
0
Γεια σας το βραδυ οταν παμε για υπνο το σκυλακι μασ που ειναι 3 μηνων ξεκιναει και μασουλαει τα παντα σημερα μας εκοψε το σαλονι τισ κουρτινες και ενα καλωδιο.....τι να κανω πειτε μου.........
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Γεια σου κ σενα!
Οταν την πεφτετε εσεις για υπνο το σκυλακι σας που βρισκεται?Ειναι καπου περιορισμενο ή εχει το ελευθερο να αλωνιζει ολο το σπιτι?
 


alekosxri

Member
19 Νοεμβρίου 2010
24
0
στο σαλονι...εχουμε αλλο ενα δωματιο που εχουμε τον υπολογιστη κ φοβομαστε να το βαλουμε εκει γιατι ειναι στο πατωμα κ θα τον γκρεμισει και αυτον,...
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
1.Περιορισμός της ώρες που είναι ανεπιτήρητος σε ασφαλές μέρος και γιαυτόν,αλλά και για το σπίτι.
2.Εκτόνωση (κυριως νοητική)
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Εχω και εγω εναν σκυλακο 3 μηνων, αλλα οταν παω εγω για υπνο τοτε μπαινει κ αυτος στο κλουβακι του. Φυσικα δν του αρεσει, αλλα επειδη του το εμαθα απο την πρωτη μερα που ηταν σπιτι το εχει συνηθισει πλεον και δεν διαμαρτυρεται.

Ειναι λογικο να κανει ζημιες σε αυτην την ηλικια, το θεμα ειναι πως θα μπορεσεις να μπεις εσυ στο μυαλο του και να προβλεψεις πιθανες ζημιες απο τις οποιες καποιες μπορει να ειναι επικινδυνες ακομα κ για το κουταβι, οπως πχ καλωδια.
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
πάρε ένα crate! Θα προστατέψεις την σωματική ακεραιότητα αλλά θα αποφύγετε και τα άσκοπα μαλώματα του σκύλου.(και θα σώσετε τα έπιπλα και την ψυχική σας γαλήνη....):)

θα κλάψει στην αρχή και μετά θα ηρεμήσει απο το στρες που ζει τώρα....
διάβασε στο φόρουμ συζητήσεις για εκπαίδευση στο crate!
 
Last edited:






lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
το crate εννοεις η την εκπαιδευση? :p
το crate ειναι σαν ενα μεγαλο κλουβι.πρεπει να αρχησεις να διαβαζεις γιατι απο οτι κρινω εχεις μια σχετικη απειρια που πρεπει να ξεπερασεις.δεν πειραζει,ορεξη να εχεις κ υπομονη κ δεν νομιζω να εχεις πιο πολυ ορεξη για γκρεμισμενο σπιτι ,εκτος κ αν θες ανακαινηση,οπωτε ξεκηνα την αναγνωση!!!ολα ξεπερνιουνται.τι ωρες ξυπναει περιπου κ ξεκιναει το καθαρισμα?εχεις παρατηρησει?
 




alekosxri

Member
19 Νοεμβρίου 2010
24
0
οχι αλλα αν το βαλω εκει μεσα...φαγητο?αναγκη?που?παιδια ειναι το πρωτο μασ σκυλακι και δεν ξερουμε σχεδον τπτ..
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
στην ενότητα που πόσταρες ''εκπαίδευση & συμπεριφορά'' θα βρείς απαντήσεις σχεδόν σε όλες σου τις απορίες....ξεκίνα την μελέτη και μετά κάνε όσες ερωτήσεις θέλεις...
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Εννοειται κ δεν θα ειναι ολη μερα εκει μεσα...Εγω τον βαζω στο crate μονο για υπνο, οχι μονο το βραδυ αλλα και κατα την διαρκεια της ημερας. Οταν ειναι να φυγω τον κλεινω στην κουζινα που ειναι το πιο ασφαλες δωματιο του σπιτιου, και βαζω και το crate μεσα με ανοιχτη την πορτουλα.

Την πρωτη φορα που θα μπει θα κλαιει, και την δευτερη και την τριτη πολυ πιθανον. Σιγα σιγα ομως, με την βοηθεια την δικη σου παντα, θα μαθει και θα το θεωρει τον "δικο" του χωρο.
 






Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Το σκυλί σου δεν θα μένει μία ζωη εκεί,απλά εκεί ουσιαστικά θα είναι ο δικός του χώρος,ετσι θα μάθει κιόλας και το που θα τα κάνει που λες πιο πάνω!!Όλα με την σειρά τους!!Προς το παρον περιορισέ το κάπου,εγώ την περιόριζα στη θέση της όχι με crate κατι παρόμοιοο όμως,μετα το αφαίρεσα!Αν πάλι δεν θέλεις κλουβί περιόρισέ το σε ένα ασφαλές μέρος!Έτυχε το δικό μου τις πρώτες μέρες που του είχα βγάλει το crate να το έχω με το λουράκι στη θέση της,αλλά για τις πρώτες μέρες μόνο,όχι μόνιμα!Τώρα πλέον την περιορίζω στο δωμάτιο μου,με κάθε επιφύλαξη όμως,αφου την πρώτη φορά μπορεί να μην είχα κάτι επικίνδυνο τα βρήκα βεβαια όλα άνω κάτω :p με τον καιρό ασχολούνταν μονο με τα πράγματα της!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki