Βοηθεια φευγει απτον κηπο


Loco1

Member
29 Απριλίου 2016
24
3
28
Παιδια βοηθεια εχω φρικαρει...εχω εναν πιτμπουλακο 1μιση χρονων,εχει κολησει στο μυαλο του και φευγει απτον κηπο και απλα γυρναει στην γειτονια...ευτυχως ειμαστε σε χωριο και δεν υπαρχει κινηση για να χτυπηθει αλλα και παλι υπαρχουν πολλοι κυνδινοι για τους οποιους δεν θελω να κυκλοφορει μονος του ελευθερος...εδω και 3 βδομαδες αγοραζω συτες και μπαλωνω τα παντα αλλα χθες καταλαβα οτι σκαρφαλωνει μονος του την συτα που ειναι 1,90.......αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να κανω τιποτα παραπανω σχετικα με περιφραξη..εγω πιστευω οτι ελκεται απο καποια θυλικια και εχει φρικαρει επειδη δεν ειναι στειρωμενος...πειτε μου την γνωμη σας,τον στειρωνω και λυνεται το προβλημα η κανουμε μια τρυπα στο νερο?
τον εχω εδω και ποσες μερες δεμενο και λυνεται μονο για να κανει τις αναγκες του και να βγει βολτα...τον λυπαμαι αλλα δυστυχως δεν μπορει να γινει και αλλιως προς το παρων
 


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Τα πιτ-μπουλ είναι πού δυνατά σκυλιά. Τα έχω δει να σκαρφαλώνουν σε δέντρο προκειμένου να φτάσουν αυτό που θέλουν. Επίσης είναι πολύ πεισματάρικα. Μπορείς να βάλεις κάποιου άλλου είδους περίφραξη, ώστε να μην μπορεί να γαντζώσει τα νύχια του;
 


elenclever5

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2016
64
24
27
Αν εχεις την οικονομικη ανεση καλο θα ηταν για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο να καλεσεις εναν εκπαιδευτη.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
δεμένος, κήπος, :) :)
μήπως να παρατήσω τη σκυτάλη σε κανάν άλλο και να πάω πιω καφέ;

Καλώς ήρθες.
Για ποιό λόγο πήρες πιτμπουλ και για ποιό λόγο έχεις σκύλο;
Ξέρεις πόσο ευκολότερη θα είναι η ζωή σου κι η ζωή του σκύλου αν τον πάρεις μέσα στο σπίτι; Κατ' αρχήν τον έχεις εξορίσει σε μια κατάσταση διαρκούς επικινδυνότητας με τα μικρόβια, τις αρρώστιες, τις φόλες και πολύ περισσότερο μακριά απ' την αγέλη του. Η αγέλη - οικογένεια του εσύ είσαι κι η οικογένεια σου. Τα πιτ μπουλ είναι πολύ τρυφερά σκυλιά, θα μπορούσες να χαρίσεις τεράστια χαμόγελα στα παιδιά σου και επιπλέον αν σε νοιάζει η φύλαξη θα είναι πολύ αποτελεσματικότερος μέσα, μαζί σας. Αν σε απασχολεί το που και σιχαίνεσαι το σκύλο μέσα στο σπίτι, υπάρχουν και τα κλιμακοστάσια, όπως και οι πόρτες για να απομονώνεις κάποιους χώρους. Και χωρίς να θεωρήσεις ότι σου επιτίθεμαι, υπάρχουν πολύ ωραιότερα στολίδια για τον κήπο από ένα ζωντανό πλάσμα. Ειδικά τις λίμνες Κόϊ, τις έχεις δει; Τα ξωτικά από σκληρό πηλό; Ουου υπάρχουν ένα κάρο πράγματα που κάνουν ένα κήπο ξεχωριστό, από φυτά μέχρι παλιά αεροπλάνα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Η καλυτερη λυση ειναι να τον εχεις μεσα στο σπιτι μαζι σου και να βγαινετε βολτες.

Δεν ξερω να υπαρχει εκπαιδευση που μαθαινει στο σκυλο να μενει μονος του καπου αφυλακτος και χωρις τον ανθρωπο του.

Ή αλλη λυση ειναι να φτιαξεις κατι τετοιο αλλα υπαρχει ο φοβος να το ξεχνας το σκυλι στο κλουβι. Ασε που στον κηπο ο σκυλος κινδυνευει απο φολες, σκνιπες και διαφορα αλλα.
kennelcovermedpitch.jpg

Πρεπει να βρεις λυση συντομα γιατι δε θα ναι κουταβι για πολυ ακομα και χωριο ξεχωριο, σκυλος σε ημιαδεσποτη κατασταση ειναι καπως επικινδυνος.
 




Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
δεμένος, κήπος, :) :)
μήπως να παρατήσω τη σκυτάλη σε κανάν άλλο και να πάω πιω καφέ;

Καλώς ήρθες.
Για ποιό λόγο πήρες πιτμπουλ και για ποιό λόγο έχεις σκύλο;
Ξέρεις πόσο ευκολότερη θα είναι η ζωή σου κι η ζωή του σκύλου αν τον πάρεις μέσα στο σπίτι; Κατ' αρχήν τον έχεις εξορίσει σε μια κατάσταση διαρκούς επικινδυνότητας με τα μικρόβια, τις αρρώστιες, τις φόλες και πολύ περισσότερο μακριά απ' την αγέλη του. Η αγέλη - οικογένεια του εσύ είσαι κι η οικογένεια σου. Τα πιτ μπουλ είναι πολύ τρυφερά σκυλιά, θα μπορούσες να χαρίσεις τεράστια χαμόγελα στα παιδιά σου και επιπλέον αν σε νοιάζει η φύλαξη θα είναι πολύ αποτελεσματικότερος μέσα, μαζί σας. Αν σε απασχολεί το που και σιχαίνεσαι το σκύλο μέσα στο σπίτι, υπάρχουν και τα κλιμακοστάσια, όπως και οι πόρτες για να απομονώνεις κάποιους χώρους. Και χωρίς να θεωρήσεις ότι σου επιτίθεμαι, υπάρχουν πολύ ωραιότερα στολίδια για τον κήπο από ένα ζωντανό πλάσμα. Ειδικά τις λίμνες Κόϊ, τις έχεις δει; Τα ξωτικά από σκληρό πηλό; Ουου υπάρχουν ένα κάρο πράγματα που κάνουν ένα κήπο ξεχωριστό, από φυτά μέχρι παλιά αεροπλάνα.
Ώρες ώρες απορώ με αυτά που διαβάζω...Μικρόβια και αρρώστιες αντιμετωπίζει ο σκύλος έξω??Μήπως στο φυσικό του περιβάλλον ζει σε μάρμαρο Βοημίας?Καλά οι κοπέλες να γράφουν τέτοια σχόλια πυραύλους αλλά ρε φίλε και εσύ?Το φυσικό περιβάλλον του σκύλου είναι το χώμα και το χορτάρι..Και καλά αν ήταν κανένα ήσυχο σκυλάκι να το βάλει μέσα στο σπίτι ...αλλά σκύλο που σκαρφαλώνει 1.90 θα βάλει μέσα?Δεν σκέφτεστε πριν μιλήσετε?Ο άνθρωπος ρώτησε να του βρούμε λύση όχι να του αναλύσετε το υπαρξιακό του πρόβλημα...
Άκου ερώτηση..γιατί πήρες σκύλο?

Φίλε οι λύσεις στο πρόβλημα σου είναι δύο...
Α)Δένεις ένα συρματόσχοινο από άκρη σε άκρη της αυλής με κρίκους βιδωμενους σε μπετό και προσαρμόζεις παράμαλλο σε αυτό με στριφτάρι από εκατέρωθεν έτσι ώστε ο σκύλος να μπορεί να κυκλοφορεί παντού αλλά να μην μπορεί να φύγει
Β) Βαζεις πλέγμα με ανάποδη κλίση (προς τα μέσα) στο τελείωμα του φράκτη στα πρότυπα των περιφράξεων των φυλακών.Και να σκαρφαλώσει μεχρι πάνω δεν θα μπορεί να βγει έξω..

Σε καμία περίπτωση μην πειράξεις το γεννητικό σύστημα του σκύλου ,καλύτερα δεμένος παρά τραυματισμένος για όλη του τη ζωή.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Προτού απαντήσεις κρυφοεπιθετικά σκέφτηκες ότι η ερώτηση μου δεν ήταν τίποτα διαφορετικό απ' αυτό που έγραψα και για να το διευκρινίσω για εσάς που σκέφτεστε σε αντίθεση με 'μενα που δε σκέφτομαι: για ποιούς λόγους αποφάσισε να πάρει σκύλο; για να εξυπηρετήσει ποιές ανάγκες.

Στα υπόλοιπα που γράφεις: ουδέν σχόλιο.
 


nas

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
69
270
Ο σκύλος σου έχει φρικάρει χειρότερα από εσένα. Λόγω ιδιοσυγκρασίας πλήττει θανάσιμα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να στο δείξει. Αν δεν καλύψεις τις ανάγκες του και απλά τον περιορίσεις, θα παραμείνει ένας φρικαρισμένος σκύλος. Αν όμως καλύψεις τις ανάγκες του, τότε θα έχεις ανοιχτή την πόρτα και δεν θα φεύγει.

Ό,τι κάνετε για εκτόνωση μέχρι στιγμής προφανώς δεν αρκεί. Για αρχή, αγοράζεις ένα πεταχτήρι για μπαλάκια, βρίσκεις 3-4 περιφραγμένα χωράφια τα οποία θα επισκέπτεστε κυκλικά (όχι κάθε μέρα στο ίδιο), και τον τεντώνεις αλύπητα. Δεν θέλει πολύ χρόνο, μπορεί και ένα μισάωρο την μέρα να αρκεί. Αν δεν παίζει με το μπαλάκι, του το μαθαίνεις εσύ (άπειρα βίντεο στο youtube). Αργότερα ψάχνεσαι και για άλλες δραστηριότητες που θα του αδειάζουν το μυαλό.

Καλή συνέχεια :)
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Πιστεύω ότι μ τ στείρωση ο σκύλος σαφώς σταματά ν γίνεται ευαίσθητος σε θυληκές ορμές. Αυτό που λέγεται ότι πέφτει (σε περίπτωση που τ σκέφτεσαι) έχω ένα τζακ Ράσελ καθόλου πεσμένο !!!!! Συμφωνώ ν προσπαθούσες ν είναι όχι εκτεθημένος μ σκνίπες κτλ που θεωρώ βραχνά για αυτό λέω ν είναι μέσα. Η φύση του σκύλου κ γενικά του περιβάλλοντος έχει αλλάξει, τ ανθρώπινο χέρι έχει επέμβει παντού επομένως κοιτάς τ καλύτερο μ αυτά τ δεδομένα (άποψη μου)
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
. Ειδικά τις λίμνες Κόϊ, τις έχεις δει; Τα ξωτικά από σκληρό πηλό; Ουου υπάρχουν ένα κάρο πράγματα που κάνουν ένα κήπο ξεχωριστό, από φυτά μέχρι παλιά αεροπλάνα.
:LOL::ROFLMAO::LOL::ROFLMAO: Μου φτιαξες τη μέρα..κατα τ'άλλα - όπως σου είπαν- το μέγα θέμα είναι το ότι ποστάρεις απόψεις που μόνο γυναίκες θα είχαν..να ψαχτούμε παιδιά. :cautious:
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
:LOL::ROFLMAO::LOL::ROFLMAO: Μου φτιαξες τη μέρα..κατα τ'άλλα - όπως σου είπαν- το μέγα θέμα είναι το ότι ποστάρεις απόψεις που μόνο γυναίκες θα είχαν..να ψαχτούμε παιδιά. :cautious:
Δε φτανει που εχουν αποψη οι κοπελες (sic), σε λιγο θ αρχισουν και οι Αντρες να ακουγονται σαν κοπελες!! Τς τς τς. Εμ συριζα θελατε. (γιατι παντου κολλαει)

:):LOL:
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
αν δεν είναι μεγάλη η περίφραξη η λύση του @Kouros (να γυρνάει η περίφραξη προς τα μέσα )είναι πολύ καλή. Αλλιώς μπορεις να βάλεις στο πάνω μέρος της περίφραξης ένα συρματοσχοινο και να περάσεις ένα πλαστικό σωλήνα (αυτόν που έχουν στα υδραυλικά ) έτσι που να γυρνάει και να μην μπορεί να στηριχτεί για να βγει.
 
  • Like
Reactions: sis


Loco1

Member
29 Απριλίου 2016
24
3
28
δεμένος, κήπος, :) :)
μήπως να παρατήσω τη σκυτάλη σε κανάν άλλο και να πάω πιω καφέ;

Καλώς ήρθες.
Για ποιό λόγο πήρες πιτμπουλ και για ποιό λόγο έχεις σκύλο;
Ξέρεις πόσο ευκολότερη θα είναι η ζωή σου κι η ζωή του σκύλου αν τον πάρεις μέσα στο σπίτι; Κατ' αρχήν τον έχεις εξορίσει σε μια κατάσταση διαρκούς επικινδυνότητας με τα μικρόβια, τις αρρώστιες, τις φόλες και πολύ περισσότερο μακριά απ' την αγέλη του. Η αγέλη - οικογένεια του εσύ είσαι κι η οικογένεια σου. Τα πιτ μπουλ είναι πολύ τρυφερά σκυλιά, θα μπορούσες να χαρίσεις τεράστια χαμόγελα στα παιδιά σου και επιπλέον αν σε νοιάζει η φύλαξη θα είναι πολύ αποτελεσματικότερος μέσα, μαζί σας. Αν σε απασχολεί το που και σιχαίνεσαι το σκύλο μέσα στο σπίτι, υπάρχουν και τα κλιμακοστάσια, όπως και οι πόρτες για να απομονώνεις κάποιους χώρους. Και χωρίς να θεωρήσεις ότι σου επιτίθεμαι, υπάρχουν πολύ ωραιότερα στολίδια για τον κήπο από ένα ζωντανό πλάσμα. Ειδικά τις λίμνες Κόϊ, τις έχεις δει; Τα ξωτικά από σκληρό πηλό; Ουου υπάρχουν ένα κάρο πράγματα που κάνουν ένα κήπο ξεχωριστό, από φυτά μέχρι παλιά αεροπλάνα.

επειδη γνωριζα οτι θα δω και τετοιου ειδους απαντησεις δεν θα κατσω να ασχοληθω και πολυ...σκυλο εχω επειδη τον αγαπαω...ο σκυλος μενει μεσα στο σπιτι αλλα ξερει επισης να ανοιγει την πορτα και να βγαινει στον κηπο και αυτο αγαπαει να ειναι στον κηπο και να χαζευει οχι να ειναι στο σπιτι και να καθεται...οποτε παει αυτο...σευχαριστω για την ''βοηθεια'' που μου δωσες με το προβλημα μου
 


Loco1

Member
29 Απριλίου 2016
24
3
28
Αν εχεις την οικονομικη ανεση καλο θα ηταν για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο να καλεσεις εναν εκπαιδευτη.
δυστυχως δεν την εχω την ανεση...και ολη την περιφραξη που αλλαξα πολυ μου ηταν
 


Loco1

Member
29 Απριλίου 2016
24
3
28
Ώρες ώρες απορώ με αυτά που διαβάζω...Μικρόβια και αρρώστιες αντιμετωπίζει ο σκύλος έξω??Μήπως στο φυσικό του περιβάλλον ζει σε μάρμαρο Βοημίας?Καλά οι κοπέλες να γράφουν τέτοια σχόλια πυραύλους αλλά ρε φίλε και εσύ?Το φυσικό περιβάλλον του σκύλου είναι το χώμα και το χορτάρι..Και καλά αν ήταν κανένα ήσυχο σκυλάκι να το βάλει μέσα στο σπίτι ...αλλά σκύλο που σκαρφαλώνει 1.90 θα βάλει μέσα?Δεν σκέφτεστε πριν μιλήσετε?Ο άνθρωπος ρώτησε να του βρούμε λύση όχι να του αναλύσετε το υπαρξιακό του πρόβλημα...
Άκου ερώτηση..γιατί πήρες σκύλο?

Φίλε οι λύσεις στο πρόβλημα σου είναι δύο...
Α)Δένεις ένα συρματόσχοινο από άκρη σε άκρη της αυλής με κρίκους βιδωμενους σε μπετό και προσαρμόζεις παράμαλλο σε αυτό με στριφτάρι από εκατέρωθεν έτσι ώστε ο σκύλος να μπορεί να κυκλοφορεί παντού αλλά να μην μπορεί να φύγει
Β) Βαζεις πλέγμα με ανάποδη κλίση (προς τα μέσα) στο τελείωμα του φράκτη στα πρότυπα των περιφράξεων των φυλακών.Και να σκαρφαλώσει μεχρι πάνω δεν θα μπορεί να βγει έξω..

Σε καμία περίπτωση μην πειράξεις το γεννητικό σύστημα του σκύλου ,καλύτερα δεμένος παρά τραυματισμένος για όλη του τη ζωή.
λες??το σκεφτηκα και γω το συρματοπλεγμα αλλα φοβαμαι πως με τετοια θεληση που εχει για να βγει εξω θα παει και θα χαρακωθει και θα τον τρεχω.....εχεις κανει κατι αναλογο ??
 


Loco1

Member
29 Απριλίου 2016
24
3
28
Ο σκύλος σου έχει φρικάρει χειρότερα από εσένα. Λόγω ιδιοσυγκρασίας πλήττει θανάσιμα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να στο δείξει. Αν δεν καλύψεις τις ανάγκες του και απλά τον περιορίσεις, θα παραμείνει ένας φρικαρισμένος σκύλος. Αν όμως καλύψεις τις ανάγκες του, τότε θα έχεις ανοιχτή την πόρτα και δεν θα φεύγει.

Ό,τι κάνετε για εκτόνωση μέχρι στιγμής προφανώς δεν αρκεί. Για αρχή, αγοράζεις ένα πεταχτήρι για μπαλάκια, βρίσκεις 3-4 περιφραγμένα χωράφια τα οποία θα επισκέπτεστε κυκλικά (όχι κάθε μέρα στο ίδιο), και τον τεντώνεις αλύπητα. Δεν θέλει πολύ χρόνο, μπορεί και ένα μισάωρο την μέρα να αρκεί. Αν δεν παίζει με το μπαλάκι, του το μαθαίνεις εσύ (άπειρα βίντεο στο youtube). Αργότερα ψάχνεσαι και για άλλες δραστηριότητες που θα του αδειάζουν το μυαλό.

Καλή συνέχεια :)

φιλε μου πιστευω πως το προβλημα του δεν ειναι η εκτονωση....μια χαρα εκτονονεται και μεσα στον κηπο και στην βολτα με το ποδηλατο κανα 45λεπτο τρεξιμο....το προβλημα κατα την γνωμη μου ειναι οτι μυριζει σκυλιτσα που σερνει και εχει παθει κοκομπλοκο...3 βδομαδες γινεται αυτο πιο πριν ηταν κυριος..
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Το φυσικό περιβάλλον του σκύλου είναι το χώμα και το χορτάρι..
Αυτό το επιχείρημα σε αντιδιαστολή με την υπόννοια ότι το "φυσικό" περιβάλλον του ανθρώπου είναι μόνο τα τσιμέντα και τα μάρμαρα, είναι κλάμμα! :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Το "φυσικό" περιβάλλον όλων των όντων είναι ένα. Οι ανέσεις που αναπτύχθηκαν για καλύτερη επιβίωση και διαβίωση μπορούν να χρησιμοποιηθούν κατά την απόφαση όποιου τις διαχειρίζεται, για αυτό το σκοπό.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Loco1

Member
29 Απριλίου 2016
24
3
28
αν δεν είναι μεγάλη η περίφραξη η λύση του @Kouros (να γυρνάει η περίφραξη προς τα μέσα )είναι πολύ καλή. Αλλιώς μπορεις να βάλεις στο πάνω μέρος της περίφραξης ένα συρματοσχοινο και να περάσεις ένα πλαστικό σωλήνα (αυτόν που έχουν στα υδραυλικά ) έτσι που να γυρνάει και να μην μπορεί να στηριχτεί για να βγει.

δεν ειναι μεγαλη η περιφραξη...ειναι τεραστια.....γυρω γυρω ειναι καπου στα 80 90 μετρα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22