Βρέθηκε Γερμανίδα


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Βρέθηκε, το Σάββατο (22/2) το βράδυ, αυτή εδώ η υπέροχη δεσποινίς:



Είχε στο λαιμό της αλυσιδάκι τύπου πνίχτη, το οποίο ηταν σπασμένο. Τη βρήκαμε στη λεωφόρο Θησέως, στο ύψος της Νέας Ερυθραίας, όπου κινδύνευε να χτυπηθεί από αμάξια.

Ελέγχθηκε για τσιπάκι από κτηνίατρο, αλλά ο κτηνιατρικός σύλλογος μετακομίζει και δεν έχουμε πρόσβαση να δούμε εάν είναι καταχωρημένο. Μας είπαν από πέμπτη θα μπορέσουν να μας εξυπηρετήσουν, στο site τους γράφει παρασκευή, ίδωμεν. Ο αριθμός του τσιπακίου είναι 98.........2163.

Προς το παρόν φιλοξενείται, και αναζητάμε τον ιδιοκτήτη της. Ενημέρωσα το α.τ. νέας ερυθραίας και τα κτηνιατρεία της περιοχής. Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Αυτή εδώ είναι η αγγελία της, προωθήστε όπου μπορείτε:
https://www.facebook.com/photo.php?...799.1073741830.100006294279690&type=1&theater

Ευχαριστώ.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Ωχ, φαντάζομαι τους ιδιοκτητες της να την ψάχνουν και ενώ αν είναι καταχωρημένο θα τη βρίσκανε στο πι κ φι τώρα πρέπει να.. περιμένουν τη μετακόμιση :S

Δεν πειράζει, καλά που τη μαζέψατε και με το καλό να γυρίσει σπίτι της!
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Ναι ρε γαμώτο. Κακό timing για την κούκλα. Εάν δε βρούμε άκρη με το τσιπάκι από αύριο-μεθαύριο θα πάμε και για αφισοκόλληση στη περιοχή.
Τουλάχιστον, δεδομένων των συνθηκών, είμαστε αισιόδοξοι ότι κάποιος την ψάχνει.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Κρίμα κρίμα -- αλλά τυχερή που την βρήκατε και την μαζέψατε πριν γίνει τίποτε χειρότερο...
Μήπως να τσεκάρετε και εδώ Χάθηκαν ∼ Αγγελίες ∼ Παρατρίχα και να κάνετε και μια κοινοποίηση εδώ Βρέθηκαν ∼ Αγγελίες ∼ Παρατρίχα και εδώ https://www.facebook.com/pages/ΧΑΘΗΚΑ-ΒΡΕΘΗΚΑ-ΜΕ-ΨΑΧΝΕΙ-ΚΑΝΕΙΣ/150424688355385
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, το έβαλα και στο Παρατρίχα λοιπόν... Στο facebook το χω κοινοποιήσει παντού. Κάτι μου λέει όμως ότι οι ιδιοκτήτες δεν το'χουν με την τεχνολογία...
Εντωμεταξύ ο κτηνιατρικός σύλλογος μας ξαναπέταξε για αύριο. :(
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
με τις αφισες δεν εγινε τιποτα ? η δεν ξεκινησατε ακομα ?

αν δεν ειναι τυποι γκατζετ και τετοια ισως ειναι η καλυτερη λυση.. γιατι οσο να πεις θα κανουνε βολτες στην περιοχη οι ανθρωποι !
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Δυστυχώς δεν έχουμε κάνει ακόμα, είχαμε την πεποίθηση ότι θα βρούμε άκρη με το chip... Η κοπελιά που τη φιλοξενεί τώρα που είναι και της περιοχής τρέχει πρωί-βράδυ, και είπαμε από Κυριακή. Δεν έχω και μεταφορικό να πάω μια γύρα μόνη μου! Έχω την εντύπωση ότι νέα ερυθραία με τα πόδια δεν το κάνεις...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Έχει αναρτηθεί και στην σελίδα του Greek German Shepherd Club

Παρακαλώ ενημερώστε για οποιαδήποτε εξέλιξη!

Ας ελπίσουμε να είναι καταχωρημένοι/αντιστοιχισμένοι οι ιδιοκτήτες στον Κτηνιατρικό Σύλλογο.
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Το τσιπάκι λοιπόν τελικά ήταν καταχωρημένο, και η νεαρά (Χάνα τελικά) είναι μαζί με την οικογένειά της από σήμερα. Ενημερώσαμε και την οικογένεια για τους κινδύνους του να έχουν το σκυλί χωρίς τάυτοτητούλα, όπως και το τι κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις (χτύπα ξύλο τελωσπάντων), καθώς δεν είχαν ιδέα του τι είναι το microchip κτλ.
Το θέμα μπορεί λοιπόν να κλειδωθεί, σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τέλεια νέα!!!

Προσωπικά έψαξα στα ανεβασμένα αρχεία εξαφανισμένων σκύλων που έχει ο Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος αλλά δεν βρήκα κάτι!!!

Ευτυχώς!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το τσιπάκι λοιπόν τελικά ήταν καταχωρημένο, και η νεαρά (Χάνα τελικά) είναι μαζί με την οικογένειά της από σήμερα. Ενημερώσαμε και την οικογένεια για τους κινδύνους του να έχουν το σκυλί χωρίς τάυτοτητούλα, όπως και το τι κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις (χτύπα ξύλο τελωσπάντων), καθώς δεν είχαν ιδέα του τι είναι το microchip κτλ.
Το θέμα μπορεί λοιπόν να κλειδωθεί, σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον!
Τέλεια νέα!! Μπράβο σας που βοηθήσετε το σκύλο!! Δεν καταλαβαίνω πως ήταν τσιπαρισμένη και οι ιδιοκτήτες δεν είχαν ιδέα περί microchip?
 






Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μα αφού ήταν καταχωρημένο!
Εχουν και κτηνιατρους μεσα τα μεγαλα πετ σοπς. Μπορει να τους ρωτησαν τα στοιχεια τους και να τα εδωσαν χωρις να δωσουν σημασια ισως στο οτι θα δηλωνοταν το μικροτσιπ. Εικασιες κανω... :rolleyes:
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εχουν και κτηνιατρους μεσα τα μεγαλα πετ σοπς. Μπορει να τους ρωτησαν τα στοιχεια τους και να τα εδωσαν χωρις να δωσουν σημασια ισως στο οτι θα δηλωνοταν το μικροτσιπ. Εικασιες κανω... :rolleyes:
Πιθανόν!
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Τέλεια νέα!!!

Προσωπικά έψαξα στα ανεβασμένα αρχεία εξαφανισμένων σκύλων που έχει ο Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος αλλά δεν βρήκα κάτι!!!

Ευτυχώς!!!
Ναι, το είχα βρει και εγω αυτό - στις μέρες που περιμέναμε για τον κτηνιατρικό σύλλογο τα 'χα ξεσκονίσει όλα τα ιντερνετικά... Αλλά προφανώς λόγω της μετακόμισής τους δεν το είχαν ενημερώσει. Χρήσιμο εργαλειάκι πάραυτα - αν βεβαίως το ενημερώνουν σωστά...

Ας βάλω κι ένα link να υπάρχει Ζωάκια που χάθηκαν

Τέλεια νέα!! Μπράβο σας που βοηθήσετε το σκύλο!! Δεν καταλαβαίνω πως ήταν τσιπαρισμένη και οι ιδιοκτήτες δεν είχαν ιδέα περί microchip?
Γενικότερα ούτε εγώ έχω απαντήσεις καθώς δεν κατάφερα να πάω να την παραδώσω εγώ και να τους ρωτήσω όλα αυτά. Έκανα την τηλεφωνική συννενόηση η οποία μου άφησε μια γλυκόπικρη αίσθηση... Μίλησα με την κόρη της οικογενείας (μάλλον ο σκύλος είναι του πατέρα) η οποία χαρακτηριστικά μου είπε "Πωπω μπράααβο, εμείς την ψάχναμε όοοοοολο το βράδυ", αλλά δε φάνηκε να τρελαίνεται από τη χαρά της και μάλιστα ενώ τη βρήκαμε από τρίτη, η κοπελιά που τη φιλοξενούσε την πήγε τετάρτη απόγευμα, γιατί λέει λείπανε... Κρίμα γιατί η κουκλίτσα είναι πολύ καλό σκυλί (όσο τη γνωρίσαμε τελωσπάντων). Τουλάχιστον τους είπαμε για ταυτότητες - Κτηνιατρικους συλλόγους κλπ και ελπίζω στο μέλλον να ναι πιο υπεύθυνοι. Για το microchip φαντάζομαι ότι δε δώσαν απλά σημασία όπως είπε ο Nizinny - δε θα μου κανε εντύπωση.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Πόσοι άνθρωποι δε θα έπρεπε να έχουν σκυλιά -- και παιδιά -- είναι μεγάλο θέμα...
Δεν αναφέρομαι απαραίτητα στους συγκεκριμένους, αλλά ως γενική, πικρή διαπίστωση.