Βραστο Αυγο


ΡΟΥΛΗΣ

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2018
163
62
64
Του σκυλακου μου αρεσει πολυ το βραστο αυγο,ξερει κανεις ποσα μπορει να φαει μεσα σε μια βδομαδα?Δεν θελω να κανω υπερβολες.
 






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εμείς δίνουμε σχεδόν καθημερινά ωμό αυγό. Επί 12χρ σε 22κιλα σκυλί και τώρα σε κουτάβι 5μημων 25κιλων. Σαν σνακ μέσα στην ημέρα μεταξύ γευμάτων.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Γενικά σαν παρατήρηση, χωρίς να κρίνω όσα έχουν γραφτεί, υπάρχει διφορούμενες απόψεις σχετικές με το αυγό, και στα ζώα αλλά και στους ανθρώπους.

Το λέω γιατί ξέρω ότι υπάρχουν και άνθρωποι που ακολουθούν ειδικές διατροφές (π.χ. αθλητές που τρώνε ένα-δυο αυγά τη μέρα μίνιμουμ με τις ευλογίες διατροφολόγων), αλλά επειδή μικρότερη είχα κάποιες ευαισθησίες με το συκώτι και μου το παν στην πορεία, κάθετα, 2 παθολόγοι, εγώ το αναφέρω.

Ο κρόκος του αυγού, αυτό το "superfood", έχει πάρα πολλές θρεπτικές ουσίες. Αλλά είναι όντως πάρα πολλές. Υπερκατανάλωσή του, μακροπρόθεσμα, επιβαρύνει τις λειτουργίες "επεξεργασίας" του συκωτιού και δε συνιστάται. Γενικά, σε όλους τους οργανισμούς.

Η προτεινόμενη "μερίδα" ήταν 2 αυγά εβδομαδιαία ΜΑΞ για τα κιλά μου - όχι λόγω ευαισθησίας κ λόγω δίαιτας που επέβαλλε εκείνη η περίοδος, σύσταση για τα κιλά μου ως υγειούς ανθρώπου. Ήμουν βέβαια τότε έφηβη, αρκετά ελαφρύτερη (καμιά 45 κιλά ίσως?), φαντάζομαι ότι θα ναι παραπάνω για μία/έναν ενήλικα. Αλλά χαρακτηριστικά μου είχε αναφέρει ο ένας γιατρός τις δίαιτες των αθλητών κ ότι είναι επίφοβες.

Υ.Γ. Θεωρώ προφανές ότι καταλαβαίνουμε όλοι πώς αν κανά 5ήμερο το πήξουμε στο english breakfast π.χ. κ φάμε κ καμιά 10ριά αυγά σε μια βδομάδα, αλλά δεν το κάνουμε μόνιμα, δεν είναι και θέμα...
Υ.Γ.2. Να ξανατονίσω πως οι γιατροί μιλούσαν για μακροπρόθεσμη επιβάρυνση στο συκώτι, οι επιπτώσεις της οποίας δεν εκφράζονται άμεσα ούτε δείχνουν πάντα με φωτεινά βελάκια το συκώτι.
Υ.Γ.3 Δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι...
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Υ.Γ.3 Δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι...
(y)

Για ορτύκια ομελέτα που δίνει αβερτα κουβέρτα :p στον Μπάτμαν η @medusa έχεις ακούσει κάτι ;

Νομίζω πως έχεις εντρυφήσει πολύ στα διατροφικά οπότε καλό είναι να γράψεις μερικά άρθρα αρκεί να μη πεις πως για μένα απαγορεύεται ένα τσίπουρο* την ημέρα και λιχουδιές* για τον Άργο.

* Η ποσότητα δεν μετρά.

Σε κάποιο παλιό θέμα ήταν ένας που έλεγε πως τάιζε ίσα με πέντε αυγά τη μέρα το σκυλί του. Δεν θυμάμαι ακριβώς την ποσότητα αλλά το νούμερο ήταν υπερβολικό.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα αναφέρονται παραπάνω. Κάποτε τους έδινα αυγά 1-2 φορες την εβδομάδα, τώρα πλέον όχι. Εκτός αν τύχει. Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση όπου ο σκύλος αποφασίζει ότι θέλει να φάει αυγά και βρίσκει τρόπο να φτάσει τις φωλιές που γεννάνε οι κοτες. Έπρεπε να δείτε το σοκ που έπαθα όταν ανακάλυψα τα 20 αυγά που έφαγε μονοκοπανιά. :eek:Πως τα ανακαλυψα; Η κυρία τα έσπαγε στη μέση και ετρωγε μόνο το από μέσα. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να μετρήσω τα τσοφλια.o_O Αφού την είχα υπό επιτήρηση μη μου πάθει κάτι από τα τόσα αυγά μετά έλαβα αλλά μέτρα. Το αποτέλεσμα; Αφού της απαγόρευσα την πρόσβαση στις φωλιές μέχρι να μαζέψουμε τα αυγά, η κυρία αφού περίμενε να απομακρυθουμε από το σημείο, έδιωχνε τις κότες για να τους φάει το φαΐ:mad:. Ναι ναι ναι ζήλευε το καλαμπόκι με το στάρι που έτρωγαν οι κοτες. Και να πεις ότι ήταν βρασμένα πάει και έρχεται, αλλά ωμο;;; ουφ, απλά λέμε δεν παίζεται.....:cautious:
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Για ορτύκια ομελέτα που δίνει αβερτα κουβέρτα :p στον Μπάτμαν η @medusa έχεις ακούσει κάτι ;
Η @medusa κ ο Μπάτμαν είναι γκουρμέ τύποι, έχουν δικό τους διατροφικό πρόγραμμα :LOL:

Τι άρθρο βρε να γράψω, σιγά τι ξέρω. Να, μάζεψα εκεί σε ένα θρεντ πληροφορίες για το IBD και τα ευαίσθητα γαστρεντερικά, μέχρι εκεί έχω ψάξει.

Άρθρα από ημιμαθείς, μεγάλο no no.. Εμπειρίες χρήσιμες από δω κ από κει, ναι από όλους (y)

(Τα τσίπουρα τα πας με τις λιχουδιές του Άργου; Να ο μικρός θέλει μεζέ, ας πιω κι εγώ στην υγειά του / αφού πίνω εγώ τσιπουράκι κ το σκυλί ζηλεύει, να μην του δώσω κι αυτουνού μια λιχουδίτσα;; :ROFLMAO:)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ποιος άλλος εδώ μέσα δίνει το αυγό ολόκληρο;
Θυμάμαι την κουταβα μου την πρώτη φορά που έσπασε αυγό. Κιντερ έκπληξη στην κυριολεξία. Άνοιξε το μάτι της
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ποιος άλλος εδώ μέσα δίνει το αυγό ολόκληρο;
Θυμάμαι την κουταβα μου την πρώτη φορά που έσπασε αυγό. Κιντερ έκπληξη στην κυριολεξία. Άνοιξε το μάτι της
εγώ το δίνω βρασμένο, ολοκληρο, απλα σπασμενο στα 4...λες και δεν μπορεί να το καταροχθίσει ολοκληρο το πιράνχας μου :ROFLMAO: :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Έλα μωρέ ένα αυγουλακι γλουπ είναι.
Δίνεις όλο το αυγό βρασμένο;
Δεν το έχω ψάξει αυτό. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές το τσόφλι βρασμένο. Δεν γνωρίζω καθόλου
 
  • Like
Reactions: ΡΟΥΛΗΣ


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3