Βόλτα Σκύλου σε ταράτσα- Πρόβλημα με ιδιοκτήτη σκύλου


angelos_n

Member
12 Οκτωβρίου 2015
5
0
36
Athens
Καλησπέρα σε όλους!
Χρειάζομαι τις απόψεις σας για ένα θέμα που αντιμετωπίζω!

Μένω στον 2ο όροφο μίας διώροφης οικοδομής. Τα διαμερίσματα του 2ου ορόφου είναι μόνο το δικό μου και ένα ακόμη. Η κυρία που μένει στο διαμέρισμα δίπλα έχει δύο σκυλιά τα οποία και βγάζει βόλτα -για την ανάγκη τους- στην ταράτσα της πολυκατοικίας με την αιτιολογία ότι είναι αδύνατο να τα κατεβάσει για περίπατο καθόσον την "τραβούν" (έχει και γιο βέβαια που θα μπορούσε να τα βγάλει βόλτα). Επίσης τα σκυλιά τα ανεβάζει επάνω ελεύθερα και χωρίς λουρί. Κοινώς, διασχίζουν την κοινόχρηστη σκάλα μέχρι να φτάσουν στην ταράτσα της πολυκατοικίας.

Η ταράτσα δεν αποτελεί κοινόχρηστο χώρο στην περίπτωση μας αλλά πρόκειται για ιδιωτικό χώρο. Η μισή ταράτσα ανήκει στην ίδια και στους ιδιοκτήτες που βρίσκονται κάτω από το διαμέρισμα της. Αντίστοιχα το άλλο μισό μέρος της ταράτσας ανήκει σε εμένα και στους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων κάτω ακριβώς από το δικό μου διαμέρισμα.

Η έξοδος του κλιμακοστάσιου για την ταράτσα βρίσκεται στην πλευρά που ανήκει το δικό μου διαμέρισμα, συνεπώς για να έχει πρόσβαση στην ταράτσα της, αναγκαστικά, θα διασχίσει την ταράτσα που βρίσκεται στην πλευρά του δικού μου διαμερίσματος.

Όπως είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο τα σκυλιά κατά την "βόλτα" τους στην ταράτσα της πολυκατοικίας δεν περιορίζονται στην δική της πλευρά και ξεκινούν τις "βόλτες" σε ολόκληρη την ταράτσα.

Εξυπακούεται πως ο θόρυβος που κάνουν με τις πατούσες τους καθώς τρέχουν δεν με ενοχλεί.

Τα θέματα όμως που τίθενται εν προκειμένω είναι:

α. Περιορισμός της Βόλτας των κατοικιδίων στην ταράτσα

β. Ακαθαρσίες που προκαλούνται από τα σκυλιά

Υπήρξε από μέρους μου δύο φορές σχετική όχληση, χωρίς όμως κανένα αποτέλεσμα αφού μέχρι και σήμερα οι βόλτες των κατοικιδίων πραγματοποιούνται στην ταράτσα της πολυκατοικίας.

Τι θα προτείνατε ως προς τον χειρισμό της ανωτέρω υπόθεσης;

Υ.Γ. Σημειώνω πως έχω και εγώ ένα λαμπραντόρ για το οποίο όμως φροντίζω για τις καθημερινές του βόλτες!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Βολτα στην ταρατσα... Ελληνικη πατεντα :censored:
Ειλικρινα δεν ξερω τι να πω... κατουρανε στην ταρατσα δηλαδη? Τι εχει κατω η ταρατσα? Πλακακι? Μπετο? Μονωτικο? Νερο εχει στην ταρατσα?
Καταλαβαινω να ανεβουν τα ζωα για εκτονωση , παιχνιδι, αραγμα στην ταρατσα... και εμεις το κανουμε αυτο (σε μονοκατοικια βεβαια) αλλα οι αναγκες εξω. Η μυρωδια απο τα ουρα στο μπετο ειδικα δεν αντεχεται!! Και οσο και να πλενετε δεν... περναω καθημερινα απο σπιτια με σκυλια που δεν εχουν βγει ΠΟΤΕ βολτα και δεν εχουν χωμα στον κηπο παρα μονο μπετο... η μποχα το καλοκαιρι δεν υπαρχει!
Μηπως να συμβουλευτειτε ενα δικηγορο ?
 


angelos_n

Member
12 Οκτωβρίου 2015
5
0
36
Athens
Βολτα στην ταρατσα... Ελληνικη πατεντα :censored:
Ειλικρινα δεν ξερω τι να πω... κατουρανε στην ταρατσα δηλαδη? Τι εχει κατω η ταρατσα? Πλακακι? Μπετο? Μονωτικο? Νερο εχει στην ταρατσα?
Καταλαβαινω να ανεβουν τα ζωα για εκτονωση , παιχνιδι, αραγμα στην ταρατσα... και εμεις το κανουμε αυτο (σε μονοκατοικια βεβαια) αλλα οι αναγκες εξω. Η μυρωδια απο τα ουρα στο μπετο ειδικα δεν αντεχεται!! Και οσο και να πλενετε δεν... περναω καθημερινα απο σπιτια με σκυλια που δεν εχουν βγει ΠΟΤΕ βολτα και δεν εχουν χωμα στον κηπο παρα μονο μπετο... η μποχα το καλοκαιρι δεν υπαρχει!
Μηπως να συμβουλευτειτε ενα δικηγορο ?
Δυστυχώς τα κάνουν όλα στην ταράτσα. Από την ανάγκη τους έως την καθημερινή τους βόλτα-περίπατο. Και φυσικά αυτό συμβαίνει τα τελευταία 5 χρόνια και εγώ ως νέος ιδιοκτήτης σπιτιού, φαίνομαι ο κακός φυσικά.

Η ταράτσα έχει μπετό με ότι αυτό συνεπάγεται.
Η αλήθεια είναι πως δεν θα ήθελα να «τραβήξω» το θέμα με την συγκεκριμένη κυρία και να επιλυθεί το θέμα όσο πιο ειρηνικά γίνεται. Αυτή είναι η πρόθεση μου μέχρι τώρα δηλαδή αλλά δεν εκτιμάται ιδιαιτέρως όπως βλέπω.
 




angelos_n

Member
12 Οκτωβρίου 2015
5
0
36
Athens
Θες να πεις ότι αυτά τα σκυλιά δεν έχουν βγει έξω 5 χρονια;;
Έχει κάποιο θέμα υγείας η γυναίκα;
Η βόλτα των σκυλιών είναι μόνο περιμετρικά του μπαλκονιού (εξαιρετικά στενό μπαλκόνι) και στην ταράτσα. Μάλιστα όταν της ζήτησα να μην τα ανεβάζει επάνω ως επιχείρημα μου είπε πως «τόσα χρόνια δεν είχε κανένα πρόβλημα» (προφανώς με τυχόν προηγούμενους ιδιοκτήτες).

Η γυναίκα όχι δεν έχει κάποιο πρόβλημα, κάθε άλλο. Πέρα από αυτό έχει και γιο ο οποιος θα μπορούσε κάλλιστα να φροντίσει για την βόλτα των κατοικίδιων αλλά δεν συμβαίνει.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
νομιζω πρεπει να μιλησεις οποσδηποτε με δικηγορο. η ακομα και με το τοπικο σου αστηνομικο τμημα. μην τους πεις οτι θες να το πας στα ακρα απτην αρχη, απλως ρωτησε εαν μπορουν να κανουν συστασεις. αυτες οι περιπτωσεις ειναι λιγο δυσκολες, γιατι πανω απ'ολα ειναι το καλο των σκυλιων. εαν ζοριστει η "κυρια", που και πολυ της ειναι να την αποκαλουμε ετσι", μπορει να σου πει καμια μερα οτι τα σκυλια εξαφανιστηκαν κατω απο αδιευκρυνιστες συνθηκες..........
 


angelos_n

Member
12 Οκτωβρίου 2015
5
0
36
Athens
νομιζω πρεπει να μιλησεις οποσδηποτε με δικηγορο. η ακομα και με το τοπικο σου αστηνομικο τμημα. μην τους πεις οτι θες να το πας στα ακρα απτην αρχη, απλως ρωτησε εαν μπορουν να κανουν συστασεις. αυτες οι περιπτωσεις ειναι λιγο δυσκολες, γιατι πανω απ'ολα ειναι το καλο των σκυλιων. εαν ζοριστει η "κυρια", που και πολυ της ειναι να την αποκαλουμε ετσι", μπορει να σου πει καμια μερα οτι τα σκυλια εξαφανιστηκαν κατω απο αδιευκρυνιστες συνθηκες..........
Εξυπακούεται πως προέχει η ευζωία των σκυλιών και πολύ φοβάμαι πως θα προτιμήσει ακόμη και το στενό μπαλκόνι αν τελικά σταματήσει να τα βγάζει στην ταράτσα.
Το θέμα είναι λεπτό για αυτό το λόγο πρέπει να το χειριστώ αναλόγως. Γιατί δεν γνωρίζω τι αποτελέσματα θα επιφέρει μια ευθεία σύγκρουση μαζί της.

Το αστυνομικό τμήμα για την ακρίβεια ισχυρίζεται μη αρμοδιότητα. Δεν υφίσταται αυτό βέβαια καθόσον είναι αρμοδιότητα τους βάσει νόμου.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Νομιζω πρεπει να τους πιασεις ξανα μια τελευταια φορα με γνωμονα το καλο των σκύλων μανα και γιο επίσης και και να τους εξηγησεις οτι εστω μια φορα την ημερα πρεπει να βγαινουν για το καλό τους. Και αν δε μπορεί ο γιος υπάρχουν λύσεις, πληρωνουν εναν πιτσιρικα στη γειτονια κ.τ.λ

ΥΣ. Η συγκεγκριμενη πράξη, ειναι η πιο δύσκολη να αποδειχθει γενικα στις καταγγελίες. (οτι καποιος δε βγαζει βόλτα τα σκυλιά) Και να παει η αστυνομια θα πουν απλα ψεμματα οτι τα βγαζουν.
 
  • Like
Reactions: angelos_n


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
να ρωτησω ακομα, τα κακα τα μαζευουν? γιατι αν υπαρχουν παντου σκατα και τεραστιοι λεκεδες απο ουρα, πιστευω θα μπορουσες να τραβηξεις φωτογραφιες ως στοιχια για την αστυνομια.
 


angelos_n

Member
12 Οκτωβρίου 2015
5
0
36
Athens
να ρωτησω ακομα, τα κακα τα μαζευουν? γιατι αν υπαρχουν παντου σκατα και τεραστιοι λεκεδες απο ουρα, πιστευω θα μπορουσες να τραβηξεις φωτογραφιες ως στοιχια για την αστυνομια.
Φυσικά και έχω τραβήξει αρκετές φωτογραφίες για αυτό τον λόγο. Ειδικά φωτογραφίες με τις ακαθαρσίες στο μπαλκόνι. Τις οποιεσ Πολλές φορές πατούν και τα ίδια τα σκυλιά.

Στην ταράτσα και στην δίκη μου πλευρά συγκεκριμένα δεν υπάρχουν ακαθαρσίες στη δίκη της πλευρά δε, εννοείται πως υπάρχουν. Τώρα για ουρα δεν μπορώ να το εξακριβώσω αλλά εννοείται πως αφού η ταράτσα είναι μέρος της βόλτας τους θα υπάρχουν και ούρα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
ε τοτε δε γινεται να σου λενε αρλουμπες οτι δεν ειναι αρμοδιοτητα τους ενω υπαρχουν βουνα σκατων παντου..... αυτο αποτελει κινδυνο για την υγεια και την δικη σου, και του δικου σου σκυλου, και των δικων της, και για ολους γενικα.... κατι πρεπει να γινει και αμεσα, τετοιοι ανθρωποι που εχουν βολευτει και κανουν οτι τους καπνησει επειδη ποτε κανεις δεν τους ειπε "οχι", ειναι οτι χειροτερο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Κάνε μια επικοινωνία με την υγειονομική υπηρεσία της περιοχής σου.
Ακαθαρσίες που αποδεικνύονται κατόπιν καταγγελίας, επιφέρουν συστάσεις για αρχή.
Μη συμμόρφωση με τις συστάσεις, επιφέρει πρόστιμο που τσούζει λίγο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3