Βόλτα με ποδήλατο!!!!


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εμείς πάμε χρόνια με το ποδήλατο. Όταν θες να στρίψεις στην αρχή κόβεις πολύ ταχύτητα. Το σκυλί θα ακολουθήσει την πορεία του ποδηλάτου. Εγώ δεν είχα πρόβλημα ούτε στην αρχή. Βέβαια αρχίσαμε το ποδήλατο όταν οι σκύλες ήταν ήδη αρκετά μεγάλες και ήταν δουλεμένες σε κάποια θέματα βασικής υπακοής. Τα κοντέρ τους έχουν γράψει αρκετά χιλιόμετρα. Τη μεγάλη την έτρεχα και με το αυτοκίνητο παλιά. Σήμερα έχω ρίξει την απόσταση λίγο κάτω από τα 2 χιλιόμετρα. Η μια είναι 12,5 και η άλλη 9.

Ασφαλώς δεν ξεκινάμε κατευθείαν σε χώρο με πολλά ερεθίσματα. Στην αρχή μέχρι ο σκύλος να εξοικειωθεί με το ποδήλατο είναι προτιμότερο να ακολουθείται η ίδια διαδρομή έτσι ώστε να πηγαίνει και από μόνος του. Σταδιακά αν προσθέτετε νέες διαδρομές ή παρακάμψεις ο σκύλος θα ακολουθήσει.
 


IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
Πως μπορείς χωρίς καθόλου προπόνηση να ξεπεράσεις σε ταχύτητα αθλητές της ποδηλασίας????

Πολύ εύκολα... Κάνεις αμέριμνος τη σκυλοποδηλατοβόλτα σου, περνάς χωρίς κανένα πρόβλημα δίπλα από παιδάκια, σκυλάκια, άλλα ποδήλατα ακόμη και μια γάτα και ξαφνικά πετάγεται μπροστά σου ένα ποντίκι......

Τώρα ξέρω τι ράτσα είναι ο σκύλος μου. Γατόσκυλο.

Με το που το είδε, κλείδωσε, έβγαλε φτερά, δεν άκουγε τίποτα (δε πρόλαβα να του πώ και πολλά...) και σταμάτησε μόνο όταν το ποντίκι πήδηξε στη θάλασσα (καλά δε πήδηξε μάλλον κατέβηκε στο πλάι;)).

Ευτυχώς που σταμάτησε δηλαδή γιατί θα αλλιώς το ποδήλατο θα γινόταν θαλάσσης...

Δε ξέρω για εσάς αλλά δεν πρόκειται να δέσω ποτέ το σκύλο στο ποδήλατο θα τον κρατάω ώστε να έχω πάντα την επιλογή να τον αφήσω. Αν αυτός θέλει να βουτήξει στο Φάληρο, ας βουτήξει....
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Τώρα ξέρω τι ράτσα είναι ο σκύλος μου. Γατόσκυλο.
Xαχαχαχ πεθανα στο γέλιο. Ποδήλατο θαλάσσης χωρίς κόπο θα στο κανε βρε, με αυτή τη ζέστη θα σε δρόσιζε κιόλας.. Εϊχε σχέδιο το σκυλί!
 


Annallyne

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
73
1
Θέλω να επιχειρήσω ποδήλατο με το σκυλί αλλά ενώ έχει μάθει στη βολτα να ειναι διπλα μου και δεν τραβάει,έχουμε πρόβλημα με τις γάτες.Άμα δει γάτα αφηνιάζει.Να το επιχειρήσω ή ειναι κακή ιδέα λέτε;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θέλω να επιχειρήσω ποδήλατο με το σκυλί αλλά ενώ έχει μάθει στη βολτα να ειναι διπλα μου και δεν τραβάει,έχουμε πρόβλημα με τις γάτες.Άμα δει γάτα αφηνιάζει.Να το επιχειρήσω ή ειναι κακή ιδέα λέτε;
Εξαρτάται πόσο καλή είσαι στο ποδήλατο ώστε να μην χάσεις τον έλεγχο και την ισορροπία σου!:D
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Θέλω να επιχειρήσω ποδήλατο με το σκυλί αλλά ενώ έχει μάθει στη βολτα να ειναι διπλα μου και δεν τραβάει,έχουμε πρόβλημα με τις γάτες.Άμα δει γάτα αφηνιάζει.Να το επιχειρήσω ή ειναι κακή ιδέα λέτε;
Αφού "αφηνιάζει" όπως γράφεις, δεν το θεωρώ καλή ιδέα. Είναι επικίνδυνο και για σένα και για το σκύλο.
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Θέλω να επιχειρήσω ποδήλατο με το σκυλί αλλά ενώ έχει μάθει στη βολτα να ειναι διπλα μου και δεν τραβάει,έχουμε πρόβλημα με τις γάτες.Άμα δει γάτα αφηνιάζει.Να το επιχειρήσω ή ειναι κακή ιδέα λέτε;
βάλε βοηθήτικές ρόδες, σε γατοκυνηγι τουλάχιστον να σε τραβάει το σκυλι, να ξεκουράζεσαι!
 












Annallyne

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
73
1
Ζηλέυω όσους μπορούν να κάνουν ποδήλατο με το σκύλο τους :(
Κι εγώ το ίδιο :(

Εξαρτάται πόσο καλή είσαι στο ποδήλατο ώστε να μην χάσεις τον έλεγχο και την ισορροπία σου!:D
Στέλιο είμαι καλή στο ποδήλατο,το θέμα ειναι οτι αμα δει γάτα δεν υπολογίζει και πολλά.Βεβαια κάποιες φορές έχει τύχει και δεν έχει δώσει τόσο σημασία.Δεν είμαι σίγουρη όμως αν οταν πηγαίνει με τις ταχύτητες του ποδηλάτου,δεν ορμήσει σε καμία και μετά θα μας πάρει σβάρνα και τις δυο!!!

Αφού "αφηνιάζει" όπως γράφεις, δεν το θεωρώ καλή ιδέα. Είναι επικίνδυνο και για σένα και για το σκύλο.
Αυτό σκέφτομαι τόσο καιρό:(

βάλε βοηθήτικές ρόδες, σε γατοκυνηγι τουλάχιστον να σε τραβάει το σκυλι, να ξεκουράζεσαι!
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό.Πλέον βλέπω τη διαδικασία με άλλο μάτι!!χαχαχα


Σκέφτομαι να το πάω σιγα σιγα και να δω τι θα γίνει.Πρωτα το τετράγωνο πχ και μετα πιο μακριά.Τουλάχιστον αμα είμαστε στο τετράγωνο και με πάρει σβάρνα να είμαι κοντά στο σπίτι μου να φωνάξω βοήθεια χαχαχαχαχα
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όταν ξεκινήσαμε με τον δικό μου (όχι ποδήλατο αλλά...μοτοποδήλατο) με χαρά διαπίστωσα ότι δεν έδινε σημασία σε γάτες κι άλλα σκυλιά καθώς έτρεχε. Αλλά είχα άλλο θέμα. "Εδινε" πολύ στην αρχή από τη μανία του να τρέξει. Το βάρος μου, μαζί με το βάρος του σκούτερ με βοηθούσαν να τα βγάλω πέρα αυτά τα πρώτα δυο-τρία λεπτά. Μετά ηρεμούσε και πηγαίναμε παράλληλα. Δεν ξέρω αν θα κατάφερνα να κρατήσω την ισορροπία μου αν ήμουν πάνω σε ποδήλατο. Και δε μιλάω για κανένα ιδιαιτέρως βαρύ σκυλί, 27 κιλάκια.. Λογικά η δική σου μας "ρίχνει" 7-8 κιλά.
 


Annallyne

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
73
1
Όταν ξεκινήσαμε με τον δικό μου (όχι ποδήλατο αλλά...μοτοποδήλατο) με χαρά διαπίστωσα ότι δεν έδινε σημασία σε γάτες κι άλλα σκυλιά καθώς έτρεχε. Αλλά είχα άλλο θέμα. "Εδινε" πολύ στην αρχή από τη μανία του να τρέξει. Το βάρος μου, μαζί με το βάρος του σκούτερ με βοηθούσαν να τα βγάλω πέρα αυτά τα πρώτα δυο-τρία λεπτά. Μετά ηρεμούσε και πηγαίναμε παράλληλα. Δεν ξέρω αν θα κατάφερνα να κρατήσω την ισορροπία μου αν ήμουν πάνω σε ποδήλατο. Και δε μιλάω για κανένα ιδιαιτέρως βαρύ σκυλί, 27 κιλάκια.. Λογικά η δική σου μας "ρίχνει" 7-8 κιλά.
Χμμμ αυτό δεν το είχα σκεφτεί.Ότι δηλαδή μπορεί να μη δώσει καν σημασία.Μακάρι γιατί κάνω αρκετά ποδήλατο και θα ήθελα να την έχω μαζί μου.Και όχι,ειναι 29 κιλά η δική μου,οπότε είναι κοντά αρκετα με το δικό σου.Βέβαια όντως στη δική σου περίπτωση το μοτοποδήλατο είχε ενα συν στο ότι είναι πιο βαρύ.Κι εγώ τη βλέπω να θέλει πολύ να τρέξει,ειδικά όταν λείπω από το σπιτί για κάποιες ώρες και μετά τη βγάλω βόλτα.Θα το δοκιμάσω αυτές τις ημέρες να δω.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κι εγώ το ίδιο :(



Στέλιο είμαι καλή στο ποδήλατο,το θέμα ειναι οτι αμα δει γάτα δεν υπολογίζει και πολλά.Βεβαια κάποιες φορές έχει τύχει και δεν έχει δώσει τόσο σημασία.Δεν είμαι σίγουρη όμως αν οταν πηγαίνει με τις ταχύτητες του ποδηλάτου,δεν ορμήσει σε καμία και μετά θα μας πάρει σβάρνα και τις δυο!!!



Αυτό σκέφτομαι τόσο καιρό:(



Δεν το είχα σκεφτεί αυτό.Πλέον βλέπω τη διαδικασία με άλλο μάτι!!χαχαχα


Σκέφτομαι να το πάω σιγα σιγα και να δω τι θα γίνει.Πρωτα το τετράγωνο πχ και μετα πιο μακριά.Τουλάχιστον αμα είμαστε στο τετράγωνο και με πάρει σβάρνα να είμαι κοντά στο σπίτι μου να φωνάξω βοήθεια χαχαχαχαχα
\
τότε μήπως να κάνεις κύκλους γύρω από κανα κέντρο υγείας?
Δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω στο αν θα τραβήξει, γιατι λόγω ογκου η δικιά μου μπαίνει σε καλάθι μπροστά στο ποδήλατο. Είναι ομως σκυλι που αφιονίζεται μολις δει γάτα... Στο ποδήλατο πρόσεξα όμως ότι δεν προλαβαινε να κλειδώσει στη γάτα, γιατι όσο ετρεχα, τόσο εβλεπε κατι διαφορετικό και ξεχναγε το γατι. Εν ανάγκη δεν βάζεις εκεινες τις σπαστικές κορνες ποδηλάτων, ωστε αν την δεις να λοκάρει τη γάτα, χτύπα μια να ξαφνιαστεί και να αλλάξει σημείο ορατότητας.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
εμενα το μονο που μου την σπαει ειναι οταν σταματαει να κατουρησει...σταματαει πολυ αποτομα κ ειναι κ για αυτον επικινδυνο αλλα κ για μενα....με γατες κτλ ευτυχως δεν εχω θεματα!με καναν σκυλο μονο ,αλλα φρεναρει λιγακι αν του μιλησω οποτε εχω χρονο για αντιδραση...
 


Annallyne

Well-Known Member
11 Μαϊου 2013
73
1
\
τότε μήπως να κάνεις κύκλους γύρω από κανα κέντρο υγείας?
Δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω στο αν θα τραβήξει, γιατι λόγω ογκου η δικιά μου μπαίνει σε καλάθι μπροστά στο ποδήλατο. Είναι ομως σκυλι που αφιονίζεται μολις δει γάτα... Στο ποδήλατο πρόσεξα όμως ότι δεν προλαβαινε να κλειδώσει στη γάτα, γιατι όσο ετρεχα, τόσο εβλεπε κατι διαφορετικό και ξεχναγε το γατι. Εν ανάγκη δεν βάζεις εκεινες τις σπαστικές κορνες ποδηλάτων, ωστε αν την δεις να λοκάρει τη γάτα, χτύπα μια να ξαφνιαστεί και να αλλάξει σημείο ορατότητας.

χαχαχα!Σωστη σκέψη:p
Είναι καλή ιδεά αυτό με την κόρνα.Γενικά,θα εφοδιαστώ με τα πάντα και με καμια λιχουδία εννοειται για να της τραβήξω την προσοχη.Ελπίζω να πιάσει κάτι απο αυτα,ίσως όντως να μη δώσει σημασία τόσο πολύ.

εμενα το μονο που μου την σπαει ειναι οταν σταματαει να κατουρησει...σταματαει πολυ αποτομα κ ειναι κ για αυτον επικινδυνο αλλα κ για μενα....με γατες κτλ ευτυχως δεν εχω θεματα!με καναν σκυλο μονο ,αλλα φρεναρει λιγακι αν του μιλησω οποτε εχω χρονο για αντιδραση...
Και αυτή ψιλοφρενάρει άμα πάει να ορμήσει και της μιλήσω αλλά δεν το κάνει πάντα.Αμα είναι σχετικά κοντά το γατί δεν ακούει.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
με τα γατια ειναι εντελως κυριλε....εκτος αν δεν ειμαι μπροστα η δεν του θυμισω πως ειμαι εκει,που τα κυνηγαει αν τρεξουν κ ειναι κ λογικο.αλλα αν του πω να ξαπλωσει κ να μην κανει τιποτα κ στην μυτη του μπροστα να παει το γατι ,δε θα το γευτει!!!!ευτυχως!

αλλα το κατουρημα....για αυτο το λογο σταματησα το ποδηλατο με τον σκυλο...ακομη κ οταν τρεχουμε με τα ποδια,ετσι οπως φρεναρει με τρανταζει το ζωντοβολο!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ε βάλτε εντολές ρε παιδιά για ο,τιδήποτε!

Ρε τρελέ φόρτωσε το κοπρόσκυλο και το ποδήλατο και έλα να κάνουμε μαζί!
Δίπλα είσαι ρε!

[video=youtube;8cd7W80b4EE]http://www.youtube.com/watch?v=8cd7W80b4EE&feature=c4-overview&list=UUUeq45fekOtpX95HsLyiQyQ[/video]
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf