Βόλτα με ποδήλατο!!!!




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Iσχύει αυτό που λέτε αλλά το ποδήλατο είναι πολύ καλό "εργαλείο" αν αξιοποιηθεί.
Αν για παράδειγμα συμβεί κάτι απρόοπτο και δε μπορώ να βγάλω τον σκύλο 1μιση ώρα βόλτα μια μέρα, παίρνω το ποδήλατο και η βόλτα γίνεται μισή ώρα-45 λεπτά χωρίς να μου γκρεμίσει το σπίτι.. Επίσης είναι χρήσιμο και για μικρομετακινήσεις αν θέλεις να κάνεις και λίγη γυμναστικούλα (πχ κτηνίατρος, πάρκο). Πάντα με πολλή προσοχή τα μάτια 14, ο δικός μου πιά στις διασταυρώσεις που σταματάω το ποδήλατοο με την αντίστοιχη εντολή,κοιτάει μαζί μου και αριστερά δεξιά για να περάσουμε τον δρόμο :lol::maria:
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Επίσης είναι χρήσιμο και για μικρομετακινήσεις αν θέλεις να κάνεις και λίγη γυμναστικούλα (πχ κτηνίατρος, πάρκο). Πάντα με πολλή προσοχή τα μάτια 14, ο δικός μου πιά στις διασταυρώσεις που σταματάω το ποδήλατοο με την αντίστοιχη εντολή,κοιτάει μαζί μου και αριστερά δεξιά για να περάσουμε τον δρόμο :lol::maria:
Αχ... Εδώ που τα λέμε, εγώ (και ίσως και η mareco, με τον κανακάρη της;)) σας ζηλεύω...:)
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
image.jpg Αυτο ειναι το στηθολουρο που της φοραω, εχω την εντύπωση οτι ειναι της trixie αλλα δεν είμαι και σιγουρη
image.jpg Και εδω είμαστε έτοιμες να ξεκινήσουμε! Εχω δέσει καλα εναν οδηγό της rogz κάτω απο τη σέλα μου ( πολυ πιο κοντό απ οτι ειναι)
Την βάζω στα δεξιά μου για να είμαι πιο ήσυχη.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
καλέ με τη σαγιονάρα ποδήλατο; πώς βολεύεσαι;
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Το ξέρα οτι θα σχολιαστεί :p
5 λεπτα την πηγαίνω αυτές τις μέρες για να συνηθίσει..
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δε το είπα με κακή πρόθεση πάντως :)
Καλές βόλτες.
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Ευχαριστούμε πολυ!
Αναμενονται και άλλες με .... αθλητικά παπουτσια!! :p
 




elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Βγαίνουμε στο δρόμο ;)
Αυτο τον μήνα εχω εξεταστικη και δεν εχω πολυ χρόνο για βόλτες.
Η μικρη μόλις βλέπει το στηθολουρο πετάγεται πάνω απο τη χαρα της!
Δεν κάνουμε τρελές αποστάσεις αλλα παρατηρώ πως γυρίζουμε σπιτι και ειναι πολυ κουρασμένη και δεν εχει κεφιά να κάνει ζαβολιες στο σπιτι!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Βγαίνουμε στο δρόμο ;)
Αυτο τον μήνα εχω εξεταστικη και δεν εχω πολυ χρόνο για βόλτες.
Η μικρη μόλις βλέπει το στηθολουρο πετάγεται πάνω απο τη χαρα της!
Δεν κάνουμε τρελές αποστάσεις αλλα παρατηρώ πως γυρίζουμε σπιτι και ειναι πολυ κουρασμένη και δεν εχει κεφιά να κάνει ζαβολιες στο σπιτι!
Χαχα μ'αρέσει το συμπέρασμα σου!

Το καλύτερο σκυλί, είναι το κουρασμένο σκυλί!;)

Keep going!Μπράβο μπράβο!!!
 


IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
Πραγματικά περήφανη........

Εδώ και πολύ καιρό σκεφτόμουν να ξεκινήσω με τον Άραγκον ποδήλατο. Είχα διαβάσει αμέτρητα site με πληροφορίες, είχα σχεδιάσει τα βήματα τα οποία θα ακολουθούσαμε στην εκπαίδευσή του.... και πρίν λίγες μέρες αποφάσισα να ξεκινήσουμε εκπαίδευση....

Σκεφτόμουν την πρώτη μέρα να κάνω αυτό που έγραφαν τα περισσότερα site δηλαδή να περπατήσω κρατώντας το σκύλο δίπλα στο ποδήλατο.

Πηγαίνουμε λοιπόν στο Φάληρο για να γλιτώσουμε τα αυτοκίνητα και ξεκινάμε.

Ο μικρός δίπλα στο ποδήλατο αδιάφορος.

Λέω ας δοκιμάσω να είμαι πάνω στο ποδήλατο (με κατεβασμένη σέλα για να περπατάω και όχι να κάνω πετάλι). Ο μικρός αρχίζει να δυσανασχετεί και να θέλει να τρέξει... Απογοήτευση εγώ.... Να προσπαθώ να τον κάνω να πάει πιο αργά αλλά να μη συντονιζόμαστε με τίποτα.... Στο αργά δεν το είχαμε καθόλου....

Ας δοκιμάσουμε το γρήγορο λοιπόν..... Κράνος, προστατευτικά και πάμε...... Με το που ξεκινήσαμε λοιπόν κανονικά το ποδήλατο με ταχύτητα που ο μικρός να περπατάει αρκετά γρήγορα ο σκύλος μεταμορφώθηκε!!!!!! Έτρεχε δίπλα μου σε σωστή απόσταση απο το ποδήλατο με το λουρί χαλαρό, σταματούσε όταν σταματούσα εγώ πολλές φορές χωρίς να το το πώ (αντιλαμβανόμενος την αλλαγή στην ταχύτητα κίνησης του ποδηλάτου), δε με τράβηξε ούτε μια φορά και έστριβε όπου ήθελα με έναν απλό χειρισμό του λουριού.......

Ενθουσιασμένη εγώ αποφασίζω να μπούμε και ανάμεσα σε κόσμο. Ξέροντας οτι αν ο δικός μου εντόπιζε άλλο σκύλο θα τραβούσε προς τα εκεί για να παίξει μαζί του. Τουλάχιστον έτσι κάνει πάντα στις βόλτες μας.

Ξεκινάμε λοιπόν. Άψογος ο μικρός. Εντοπίζουμε ένα δεμένο σκύλο μπροστά μας. Ετοιμάζομαι εγώ για την τούμπα αλλά λέω να το ρισκάρω. Σταθερή ταχύτητα και πάμε... Πλησιάζουμε, γυρνάει τον κοιτάει.... Και συνεχίζει δίπλα μου ατάραχος. Αυτό για εμάς είναι πραγματικό θαύμα..... Έπειτα συναντήσαμε αρκετά σκυλιά, ακόμη και ένα ελεύθερο που έτρεξε για λίγο μαζί μας, αλλά ο μικρός ούτε τέντωσε το λουρί του....

Συγνώμη αν σας κουράζω με το μεγάλο ποστ αλλά είμαι πραγματικά περήφανη....

Άψογος χωρίς καμιά εκπαίδευση απλά επειδή του αρέσει πολύ....

Και μια ερώτηση για το κλείσιμο.

Ο μικρός να θυμίσω οτι είναι 2 ετών, περίπου 25 κιλά, πολύαιμος (το ημίαιμος δεν αρκεί για εμάς) με πιθανότερο συνδυασμό λαμπραντόρ και σετερ ή κάποιο άλλο κυνηγόσκυλο. Οι μεγάλες βόλτες που κάνουμε συνήθως (2-3 φορές την εβδομάδα πλέον λόγω ζέστης) είναι για εμένα 10-12 χιλιόμετρα γρήγορου περπατήματος και για αυτόν περίπου τα διπλάσια γιατί τρέχει ελεύθερος γύρω μου σε μεγάλη απόσταση.

Τι απόσταση μπορεί να διανύσει με το ποδήλατο και σε τι ρυθμό????

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα αλλά αν δεν μοιραστώ τι χαρά μου μαζί σας πού να την πώ???
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αν οι ιδιοκτήτες καταλάβουν τα οφέλη του Dog Cycling θα δουν πραγματικά άλλα σκυλιά!

Το τι απόσταση μπορεί να διανύσει είναι αναλόγως τον σκύλο και της κλινικής του εικόνας!
Προσωπικά με τα ισχύα/αγκώνες να είναι οκ κάνω το λιγότερο 4 χιλιόμετρα trot την ημέρα με ανα διαστήματα ανοίγματα για να χτίσει μυες.

Προχθές χτυπήσαμε και 7-8 χιλιόμετρα Dog Cycling με ελαφρύ trot και πολλά διαλείμματα που περιείχε και περπάτημα πολύ, ξεκούραση, βραδυνή ώρα!

Endomondo!
 


IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
Αν οι ιδιοκτήτες καταλάβουν τα οφέλη του Dog Cycling θα δουν πραγματικά άλλα σκυλιά!

Το τι απόσταση μπορεί να διανύσει είναι αναλόγως τον σκύλο και της κλινικής του εικόνας!
Προσωπικά με τα ισχύα/αγκώνες να είναι οκ κάνω το λιγότερο 4 χιλιόμετρα trot την ημέρα με ανα διαστήματα ανοίγματα για να χτίσει μυες.

Προχθές χτυπήσαμε και 7-8 χιλιόμετρα Dog Cycling με ελαφρύ trot και πολλά διαλείμματα που περιείχε και περπάτημα πολύ, ξεκούραση, βραδυνή ώρα!

Endomondo!

Ώχ.... Μάλλον το παρακάναμε.... κάναμε σύνολο 7 χιλιόμετρα γρήγορο βάδισμα και λίγο τρέξιμο με ένα 20 λεπτό διάλειμμα στο σκυλοπάρκο στο Φάληρο (όπου βέβαια δεν έκατσε καθόλου). Όταν γυρίσαμε στο σπίτι πάντως είχε ακόμη όρεξη για παιχνίδι...

Φυσικά βραδινή ώρα με μπόλικο διαθέσιμο νερό
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οταν θελεις να στριψεις απο την μερια που ειναι ο σκυλος τι πρεπει να κανεις για να μην τον πατησεις?
Όταν θέλεις να κάτσει τι του λες?"Κάτσε" ή "zits" ή ο,τι άλλο θες!:cool:

Ε για να στρίψει αριστερά τι θα του πεις?"Αριστερα"!
Για να στρίψει δεξιά θα του πεις "δεξιά"!
It's so simple silent :p

Μπορείτε να δανειστείτε και εντολές από αυτές που χρησιμοποιούν στους σκύλους δρομείς!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Προφανώς ο silent εννοεί πως του το μαθαίνεις χωρίς να γκρεμοτσακιστείς :p
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Προφανώς ο silent εννοεί πως του το μαθαίνεις χωρίς να γκρεμοτσακιστείς :p
Ε έτσι όπως του μαθαίνεις και το "κάτσε"!Με επιβράβευση!:culo::cuniaoo:

Δεδομένου ότι στην βασική υπακοή ο σκύλος βρίσκεται στα αριστερά μας τοποθετούμε τον σκύλο αριστερά του ποδηλάτου. Εγώ τουλάχιστον έτσι έχω επιλέξει να ποδηλατώ. Για να δείξουμε στον σκύλο πως να κινείται με το ποδήλατο κατεβαίνουμε από αυτό και έχοντας το ποδήλατο ανάμεσα μας με τον σκύλο αριστερά και εμάς δεξιά από το ποδήλατο μαθαίνουμε πως να περπατάει στην αρχή σπρώχνοντας ταυτόχρονα το ποδήλατο ενώ πηγαίνουμε βόλτα. Έπειτα με τον καιρό εισάγουμε εντολές για την ταχύτητα, για σταμάτημα, για στρίψιμο.

Μιλάω για σκύλο που έχει μάθει το ποδήλατο σαν όγκο δίπλα του!
Αν δεν έχει συνηθίσει την ιδέα του ποδηλάτου τότε πάμε 5 βήματα πίσω και αρχίζουμε από την γνωριμία με το ποδήλατο!
 


IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
Εγώ τον έχω δεμένο με κοντό λουρί το οποίο κρατούσα στο χέρι μου μαζί με το τιμόνι. Με τρόπο τέτοια ώστε σε περίπτωση απότομου τραβήγματος να μπορώ και να το ελέγξω αλλά και να το αφήσω. Στη στροφή λοιπόν προς τη μεριά του σκύλου άπλωνα το χέρι (όπως ακριβώς δείχνεις την αλλαγή κατεύθυνσης όταν οδηγείς ποδήλατο) και ο σκύλος αντιλαμβανόταν ένα απαλό τράβηγμα με το οποίο καταλάβαινε οτι στρίβουμε.

Σίγουρα πάντως πρέπει να μάθει τις εντολές αριστερά και δεξιά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981