Βόλτα με ποδήλατο!!!!


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και εμεις κανουμε ποδηλατο 2-3 φορες την εβδομαδα. Φοραμε σαμαρι οχι κολαρο, παντα απο τη μεσα μερια και αφου εχουμε κανει πρωτα τις αναγκες μας.
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Τη Μαγια την εχω παρει μερικες φορας βολτα με ποδηλατο,μεσα στο καλαθι του τιμονιου :D:p Που να μας προλαβει με τα ποδαρακια της!
Τη Τζουλια τη περνουμε μονο για τρεξιμο γιατι με ποδηλατο ειναι σιγουρο οτι θα σκοτωθουμε μιας που δεν ειναι καλα εκπαιδευμενη :(
Πρεπει να ειναι ωραια η ποδηλασια μαζι τους αλλα να σας πω την αληθεια δεν εχω συναντησει ποτε καποιον να κανει ποδηλατο με το σκυλο,μονο τζοκινγκ.Λογικα δεν τρεχετε πολυ ε?Δηλαδη αθλειτε μονο ο σκυλος,εσεις ειστε χαλαρα ...απ'οτι καταβα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Λοιπον... σημερα φουσκωσαμε το ποδηλατο :D
Και βγηκαμε εξω. Εκανα οπως περιγραφει η Ζιβαγκο, περπατουσαμε με το ποδηλατο αναμεσα μας. Μετα απο κανενα τεταρτο δυστυχως επιασε μια μπορα, βρηκαμε να κρυφτουμε, αλλα ειμασταν ηδη μακρια απο το σπιτι, περαν του γεγονοτος που γιναμε παπακια, ηταν σιγουρο πως θα γινομασταν και γουρουνακια μεχρι να φτασουμε, σιγα σιγα λοιπον ανεβηκα στο ποδηλατο επειδη ο δρομος ηταν μονο ευθεια και χωρις πολυ κοσμο... Ο ΚΟΥΚΗΣ ΗΤΑΝ ΑΨΟΓΟΣ! :D :D :D
Το μονο προβλημα ειναι που το ποδηλατο ειναι προ Χριστου και το πισω φρενο τσιριζει πολυ, και βλεπω τον Κουκη να ψιλοφοβαται τον ηχο. Δεν ξερω πως θα κατεβουμε τις κατηφορες...
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Τελικα το πες και το κανες αγυριστο κεφαλι!! :D
:cool:

Δεν κάναμε τίποτα ακόμα, μόνο ευθεία πηγαίναμε και είχαμε μια μικρή στροφή. Πιστεύω πως βόλεψε πολύ τον Κούκη γιατί πηγαίναμε με το βηματισμό του και όχι με ταχύτητα σαλιγγαριού όπως μέχρι τώρα :D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Χμ, ειδες? Αυτο το προβλημα το εχω κι εγω. Οταν περπαταω αργα για καποιον λογο, η Ηρα δυσκολευεται πολυ να ακολουθησει.
Αντε, μπραβο, μπραβο! Ο Κουκης ειναι σπίρτο και θα συνηθισει ευκολα το νεο σου μεταφορικο μεσο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ευχαριστώ! :)
Είχε πολύ πλάκα, κρίμα που βρέχει, θα βγαίναμε στο πάρκο, γιατί δεν τον βλέπω να κουράστηκε και πολύ :rolleyes:
Πάρε και εσύ ένα ποδήλατο να ξεκουραστεί και η Ηρα :D :D :D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ειμαι πολυ παλιος ποδηλατης και μοτοσυκλετιστης αν και πλεον εχω μονο αυτοκινητο.
Θα επαιρνα ποδηλατο εδω και πολυ καιρο αλλά η Ξάνθη δυστυχως δεν ενδεικνυται καθολου.
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Ειμαι πολυ παλιος ποδηλατης και μοτοσυκλετιστης αν και πλεον εχω μονο αυτοκινητο.
Θα επαιρνα ποδηλατο εδω και πολυ καιρο αλλά η Ξάνθη δυστυχως δεν ενδεικνυται καθολου.
Μα καθόλου!!!!!
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
αχχαχαχαχαχ αρη...
μεναμε ξανθη 4 χρονια..ο μπαμπας μου εκανε συχνα ποδηλατο..μια φορα κατεβαινε μια κατηφορα (απο τα στρατοπεδα πανω) και φτανοντας καπου στο γυμνασιο εκει τον τρακαρε ενα αυτοκινητο..ελαφρα τιποτα το ιδιαιτερο..πεθαινω στα γελια οταν το θυμαμαι..σηκωθηκε,τον κοιτουσαν ολοι τιναχτηκε σαν κυριος ανεβηκε στο ποδηλατο και εφυγε..

και οσο για το ποδηλατο τι να πουνε βρε παιδια και οι καβαλιωτες???:D:D

υ.γ την λατρευω την πολη σας αρη!!!μ'αρεσει πολυ σαν πολη συν οτι μου φερνει πολλα στο μυαλο μιας και εκει εχω περασει τις χειροτερες και τις καλυτερες περιοδους της μεχρι τωρα ζωης μου.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Η Καβαλα εχει τουλαχιστον ενα τεραστιο λιμανι, οπου κυκλοφορει ποδηλατο με ανεση και ασφαλεια.
Στην Ξανθη, ειδικα κοντα στο κεντρο, σε πολλα πεζοδρομια δεν χωραει μια γυναικα με ενα καροτσι με μωρο ή ενας ηλικιωμενος με καροτσι για την λαϊκη και αναγκαζονται οι ανθρωποι και κατεβαινουν στον δρομο.
Να μην πουμε και για τα αυτοκινητα που ειναι παρκαρισμενα πανω στα πεζοδρομια.
Στους στενους δρομους γινεται ο κακός χαμός και οι περισσοτεροι, ειδικα απο τα χωρια, νομιζουν οτι ειναι ραλίστες.
Ποδηλατο στην Ξανθη ειναι αποστολη αυτοκτονιας.
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Από χτές ξεκινήσαμε ποδηλατάδες, η μικρή στο ειδικό κάθισμα με το μπαμπά της και ο Φοίβος στο καλάθι μου.
Εχτές σε πιο μικρή βόλτα, μάλλον αγχώθηκε γιατί είχε έντονη σιελόροια και γυρίσαμε.
Σήμερα ήταν καλύτερα τα πράγματα και φτάσαμε μέχρι τη θάλασσα, ήπιαμε και το καφεδάκι μας και γυρίσαμε.
Τώρα είμαστε σαν σε χειμερεία νάρκη:D:D:D
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Η Cary απο την στιγμή που έχει καταλάβει ότι θα πάρω το ποδήλατο, κάθεται και περιμένει να αν'εβω και να της πώ "Πάμε Cary μου" !!!
Είναι κυρία πλάϊ στην μπροστά αριστερή ρόδα. Της φοράω το δερματινω λουράκι και με τον 5m δερμάτινο ιμάντα κάνουμε την βόλτα μας χαλαρά...
Κάποιες στιγμές, την αφήνω να με πηγαίνει βόλτα η Cary...Δηλαδή να με τραβάει ελαφρά... ;)

Βέβαια, τα σχόλια και εδώ είναι του στυλ: Που το πας το σκυλί? Εεεε..Δεν πάμε καλά!! Καημένο ζωντανό...! κλπ κλπ

Πάντως θα ήθελα να δοκιμάσω και την λύση για την ποδηλατο-βόλτα με την ειδική θήκη-θέση που πουλάνε για τα σκυλιά.
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Πολύ όμορφο θέμα.

Φέτος έχω αρχίσει και ποδηλατώ μανιωδώς. Πέρα από τα freeday τις Παρασκευές, πηγαίνω και καθημερινά στη δουλειά μου με ποδήλατο. Πιο παλιά, εδώ στη γειτονιά παίρναμε τον Κόφι ποδηλατάδα, απλά κρατώντας το λουρί και πήγαινε μια χαρά.
Προσφάτως τον πήγαμε στα Ολυμπιακά Ακίνητα του Φαλήρου που έχει μεγάααααλη άπλα και συνειδητοποιήσαμε με τα χαράς, ότι τρέχεια πό πίσω μόνος του μέσα στο τρελό κέφι!!! Ακολουθεί το ρυθμό του ποδηλάτου και είναι ευτυχισμένος! (και ενθουσιασμένος)

Λέω να αγοράσω τον μηχανισμό της trixie για ποδήλατα, θα σας πω και εντυπώσεις. (βέβαια θα πρέπει να τα αντιστρέψω γιατί εγώ έχω τον pooper από τα δεξιά μου...)
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
αν εχει κάποιος εμπειρία απο τέτοιου είδους μηχανισμό ας μας πει...

Εγω απλά κάνω χρήση τον δερμάτινιο οδηγο... όχι και ότι καλύτερο για την δι΄κη μου και την δική της ασφάλεια...
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Σκέφτομαι κι εγώ να ξεκινήσω ποδήλατο με παρέα το σκύλο. Μόνο άσχημα κατα την γνώμη μου είναι ότι μειώνεται χρονικά η βόλτα μας :(