Βόλτα 20 λεπτών ή 400 ευρώ πρόστιμο;


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Δευτέρα, 13.04.09

Οι ιδιοκτήτες σκύλων στην ισπανική πόλη Χιρόνα θα είναι από εδώ και μπρος υπόλογοι απέναντι στο νόμο αν κρίνουν περιττή την ημερήσια άσκηση του κατοικίδιού τους. Οι αρχές τις πόλης δημιούργησαν νέο νόμο, που προβλέπει υψηλά πρόστιμα για όσους δεν βγάζουν τα σκυλιά τους καθημερινά για τουλάχιστον 20 λεπτά, για όσους τα εγκαταλείπουν ατελείωτες ώρες μόνα τους στο σπίτι με αποτέλεσμα αυτά να γαβγίζουν και να «σηκώνουν τη γειτονιά στο πόδι», αλλά και για εκείνους που δένουν ή περιορίζουν τα καημένα κατοικίδια σε στενά μπαλκόνια ή σε αυλές. Όποιος επίσης επιλέγει κάποια από τις ράτσες, που θεωρούνται επικίνδυνες υποχρεούται να έχει την σχετική άδεια, αλλά και να φορά φίμωτρο στον σκύλο του κατά τη διάρκεια της βόλτας, αλλιώς το πρόστιμο σε αυτή την περίπτωση φτάνει τα 2.000 ευρώ!

ΠΗΓΗ: e-tipos.com/La Vanguardia
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
προβλέπει υψηλά πρόστιμα για όσους δεν βγάζουν τα σκυλιά τους καθημερινά για τουλάχιστον 20 λεπτά
Πως θα τεκμηριωνεται αυτο?:confused:.Οδομετρο στον σκυλο?
 






LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
46
thessaloniki
αυτο σκεφτομουν κι εγω τωρα ,
πως θα επιβεβαιωνεται οτι βγηκε ο σκυλος?και 20 λεπτα μαλιστα το λιγοτερο........η γειτονια της ρουφιανιας :D:D:D:D:D:D

-κυριε αστυνομε ο γειτονας Χοσε Αρμαντο στον πρωτο οροφο δεν εβγαλε το σκυλο βολτα σημερα:eek:
κοβουν το προστιμο στον Χοσέ!
χαιρεται ο κακός ο γειτόνας:D
Ο Χοσέ ομως ποτε δεν ειχε σκυλο στην κατοχη του κ.ο.κ.
 




insanity

Well-Known Member
1 Απριλίου 2009
48
0
Γερακας Αττικης
Πως θα τεκμηριωνεται αυτο?:confused:.Οδομετρο στον σκυλο?
Καλο!Ενσωματωμενο στο τσιπακι!:p
Περα απο την πλακα ειναι δυσκολο να διαπιστωσει "ο νομος" ποση ωρα παει ο καθενας βολτα το σκυλο του...
@Chloe κι εγω αυτη την απορια εχω.
 


GIANNHS17

Active Member
3 Απριλίου 2009
26
0
41
τουλαχιστον σε καποιες χωρες προσπαθουν να εφαρμοστουν μετρα και νομοι οι οποιοι ειναι ετη φωτος ποιο μπροστα απο την Ελλαδα οσον αφορα τους ζωοφιλους....
εμεις εδω..οτι κανουμε μονοι μας...κανενα ενδιαφερον απο το κρατος/πολιτεια.
Μπανανια κανονικη ειμαστε....:mad:
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Και εμενα στην Γερμανια μου εστειλαν την προστασια ζωων στο σπιτι για να δουν πως ζει ενα μεγαλο σκυλι σε διαμερισμα,τελικα τους βεβαιωσε ο γιατρος μου οτι ενα μεγαλο σκυλι δεν ειναι τοσο ακτιβ στο σπιτι και δεν χρειαζεται των χωρο ενος μικρου.
Στο δημαρχειο επειδη τα φιλα ειναι στην λιστα με τα επικυνδυνα Α,υπαρχει και Β Γ επρεπε να παω ποινικο μητρωο,και καθε χρονο την βεβαιωση οτι πληρωσα την ασφαλεια ζημιων,για το Φιλα 145 ευρω.
Φιμωτρο, υπαρχει ενα τεστ που λεγεται τεστ χαρακτηρα εκει πρεπει να αποδειξη το σκυλι οτι δεν επιτιθεται σε αλλα σκυλια η ανθρωπους,τοτε δεν χρειαζεται φιμωτρο. αλλα παντα κοντο λουρι,και πανω απο 40 ποντους υψος απαγορευεται να το αφησεις ελευθερο,πουθενα ουτε στο δασος.
Ο ιδιοκτητης μιας επικυνδυνης ρατσας πρεπει να δωσει εξετασεις για το αν ειναι σε θεση να κρατηση εναν τετοιο σκυλο,και 50 ευρω για 50 ερωτησεις.
Φορος,στις μεγαλες πολεις οπως το Ντορτμουντ κοστιζει για ενα Φιλα η Ροττι 800 ευρω τον χρονο και σπιτι πανω απο 80 τ.μ και ας μενει μονος,εκει που πηγα εγω μετα ηταν μικρη πολη κοστιζε 66 ευρω και αν εμενες εκτος πολης και το επομενο σπιτι ηταν πανω απο 120 μετρα δλωνεις τον σκυλο φυλακα και πληρωνεις 33 ευρω.
Ρουφιανια υπαρχει,ειδικα αν εισαι ξενος και εχεις τετοιον σκυλο,δυσκολα χρονια.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Και εμενα στην Γερμανια μου εστειλαν την προστασια ζωων στο σπιτι για να δουν πως ζει ενα μεγαλο σκυλι σε διαμερισμα,τελικα τους βεβαιωσε ο γιατρος μου οτι ενα μεγαλο σκυλι δεν ειναι τοσο ακτιβ στο σπιτι και δεν χρειαζεται των χωρο ενος μικρου.
Στο δημαρχειο επειδη τα φιλα ειναι στην λιστα με τα επικυνδυνα Α,υπαρχει και Β Γ επρεπε να παω ποινικο μητρωο,και καθε χρονο την βεβαιωση οτι πληρωσα την ασφαλεια ζημιων,για το Φιλα 145 ευρω.
Φιμωτρο, υπαρχει ενα τεστ που λεγεται τεστ χαρακτηρα εκει πρεπει να αποδειξη το σκυλι οτι δεν επιτιθεται σε αλλα σκυλια η ανθρωπους,τοτε δεν χρειαζεται φιμωτρο. αλλα παντα κοντο λουρι,και πανω απο 40 ποντους υψος απαγορευεται να το αφησεις ελευθερο,πουθενα ουτε στο δασος.
Ο ιδιοκτητης μιας επικυνδυνης ρατσας πρεπει να δωσει εξετασεις για το αν ειναι σε θεση να κρατηση εναν τετοιο σκυλο,και 50 ευρω για 50 ερωτησεις.
Φορος,στις μεγαλες πολεις οπως το Ντορτμουντ κοστιζει για ενα Φιλα η Ροττι 800 ευρω τον χρονο και σπιτι πανω απο 80 τ.μ και ας μενει μονος,εκει που πηγα εγω μετα ηταν μικρη πολη κοστιζε 66 ευρω και αν εμενες εκτος πολης και το επομενο σπιτι ηταν πανω απο 120 μετρα δλωνεις τον σκυλο φυλακα και πληρωνεις 33 ευρω.
Ρουφιανια υπαρχει,ειδικα αν εισαι ξενος και εχεις τετοιον σκυλο,δυσκολα χρονια.
Πω , πω τι λες τωρα ? :eek: Τρελα εξοδα . Ακου 800 ευρω το χρονο ...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@