ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΕΝΑ CAVALIER SPANIEL 4ΜΗΝΩΝ. ΤΟΝ ΦΟΙΒΟ!ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΣΚΥΛΑΚΙ! ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΟΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΡΗΚΕ ΚΑΙ ΨΩΡΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ. ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΜΠΟΥΛΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΞΑΝΑΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΝΕΣΗ. ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ, ΔΕΝ ΓΑΒΓΙΖΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΕΣ... ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΠΟΥ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΣΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΟΥ. ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΟ "Η ΤΕΛΕΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ" ΤΗΣ BAILEY GWEN ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.
ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΒΟΛΤΑ? (ΑΝ ΚΑΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΟΛΥ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΟΛΟ)
Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ FORUM ΛΕΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΙΔΗ ΜΠΑΝΙΟ 2ΦΟΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΜΥΡΙΖΕΙ...
ΤΙ ΤΡΟΦΗ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ? ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΧΥΜΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.
ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΟΣΟ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΣΤΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ. ΣΕ 4ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑΖΩ ΣΠΙΤΙ ΟΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΝΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΟΣ ΕΚΕΙ...

:lol:
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ....
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ήρθες Φοίβο! Να σου ζήσει το κουτάβι!

Σχετικά με τα ερωτήματα σου:
Πρώτα πρώτα κάθε αρχή και δύσκολη! Δώσε στο μικρό σου όλη την αγάπη και την φροντίδα σου και όλα θα πάνε καλά!
Το συγκεκριμένο βιβλίο είναι ένας πρώτος οδηγός που θα σε καθοδηγήσει σωστά σε αυτά τα πρώτα βήματα μιας υπέροχης περιπέτειας που θα ακολουθήσει. Διάβασέ το και θα βρεις απαντήσεις για να περισσότερα ερωτήματα σου.
Το σκυλάκι σου προφανώς έχει ολοκληρώσει τον δεύτερο κύκλο τον εμβολίων του, οπότε μπορείς με ασφάλεια να αρχίσεις να τον βγάζεις βόλτα.
Το κουτάβι βρίσκεται στην κρίσιμη περίοδο της κοινωνικοποίησης (Τρίτη εώς δωδέκατη εβδομάδα). Είναι το σημαντικό διάστημα κατά το οποίο το κουτάβι σου πρέπει να αποκτήσει τις κατάλληλες εμπειρίες με το περιβάλλον, με τους ανθρώπους και με τα άλλα ζώα.
Ξεκίνα με μικρές βόλτες, γύρω από το σπίτι σου και φρόντισε να βρεις και άλλους ιδιοκτήτες φιλικών σκυλιών για να το φέρεις σε επαφή.
Όσον αφορά το μπάνιο του σκύλου, θα πρέπει να χρησιμοποιείς ειδικό σαμπουάν για σκύλους και όχι ένα οποιοδήποτε άλλο, το οποίο είναι φτιαγμένο για ανθρώπους.
Το δέρμα του σκύλου είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο και μπορεί πολύ εύκολα να δημιουργηθεί πρόβλημα ξηροδερμίας. Το καθημερινό μπάνιο είναι υπερβολή! Μπορείς να καθαρίζεις το κουτάβι σου με ένα βρεγμένο πανάκι. Διάβασε όσα σχετικά έχουν γραφτεί σε προηγούμενα posts. Θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις γιατί ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε συχνά τα σκυλιά μας μπάνιο.
Σχετικά με την τροφή…
Την χύμα ΠΕΤΑ ΤΗΝ!!!
Υπάρχουν καλές και επώνυμες ξηρές τροφές που κυκλοφορούν στο εμπόριο, αν και ‘γω θα σου πρότεινα να διαβάσεις τις σχετικές συζητήσεις που έχουμε κάνει σχετικά με την μέθοδο B.A.R.F.
Όσον αγορά στην τουαλέτα… Υπομονή και επιμονή!
Δυστυχώς μέχρι την ηλικία των 6 περίπου μηνών που θα αρχίζει να ρυθμίζεται το θέμα, θα έχεις αρκετά «ατυχήματα»! Μην τιμωρήσεις ποτέ το κουτάβι σου!
Το κουτάβι θέλει να πάει για «τουαλέτα» μετά το παιχνίδι και την έντονη άσκηση, μόλις ξυπνήσει και μόλις φάει. Δηλαδή κάθε μια ώρα περίπου!
Αν λόγω δουλείας, απουσιάζεις αρκετές ώρες από το σπίτι, θα είναι λίγο δύσκολο να ρυθμίσεις το θέμα, διότι χρειάζεται αρκετός χρόνος εώς ότου το κουτάβι σου αποκτήσει τακτικές συνήθειες.
Ξεκίνα διαβάζοντας το βιβλίο της Bailey και για οτιδήποτε άλλο εμείς εδώ είμαστε! :wink:
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Rottie,
ευχαριστω για τη βοηθεια

εχω μια ακομη απορια: τι εννοεις με το
"Το σκυλάκι σου προφανώς έχει ολοκληρώσει τον δεύτερο κύκλο τον εμβολίων του"

οταν το πηρα δεν ειχε κανει κανενα εμβολιο, και ο κτηνιατρος πρεπει να του εκανε 1 (μαλλον τριπλουν)
Ισχυει αυτο που μου ειπες η πρεπει να κανω και κατι αλλο?


[/quote][/list]
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ΦΟΙΒΟΣ said:
Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ FORUM ΛΕΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΙΔΗ ΜΠΑΝΙΟ 2ΦΟΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΜΥΡΙΖΕΙ...
oυαου! αλλαξε κτηνιατρο :p

καλωσηρθες φοιβο! να χαιρεσαι το νεο μελος της οικογενειας :wink:

περα απο το βιβλιο πιστευω οτι πολλα ερωτηματα σου μπορουν να απαντηθουν απο προηγουμενες δημοσιευσεις στο φορουμ! μην αγχωνεσαι :D

(απο πού το πηρες το σκυλακι και 4 μηνων δεν ειχε κανει ουτε ενα εμβολιο? :roll: )
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Μη με βρισετε....
απο Pet shop.... Δεν ηξερα... Αστο καλυτερα.... Το μετανιωσα.... Αλλα εχει κατι ματαρες που ειλικρινα δεν μπορουσα να αντισταθω. πηγα στο pet shop για αλλο λογο και οταν το ειδα τον ερωτευτηκα....
Το μετανιωσα την ιδια στιγμη γιατι εκτος απο τα προβληματα που εχει (ψωρα, μια κηλη στον αφαλο και ποιος ξερει τι αλλο) συνεχιζω ενα εμποριο ζωων.

τωρα ειναι αργα. ειναι πραγματικο μελος της οικογενειας και ολα τα αλλα προσπαθω να τα ξεχασω.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
σιγα μη σε βρισουμε
λες και εμεις δεν εχουμε κανει λαθη που κοστιζουν, αλλα λιγοτερο σοβαρα απο αυτο και αλλα ισως περισσοτερο(?)

Αλλα εχει κατι ματαρες που ειλικρινα δεν μπορουσα να αντισταθω. πηγα στο pet shop για αλλο λογο και οταν το ειδα τον ερωτευτηκα....
εκει υπολογιζουν!

οσο για τα προβληματα που προεκυψαν και θα συνεχισουν να προκυπτουν, γερο στομαχι και πολλη προσοχη!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Αχχχ! Αυτά είναι… :?
Λοιπόν όσον αφορά το πρόγραμμα εμβολιασμού…
Τα πρώτα εμβόλια θα πρέπει να γίνουν στις 6 με 8 εβδομάδας και κατόπιν μετά από 15 ημέρες, δηλαδή στις 10-12 εβδομάδες και αργότερα στις 14-16 εβδομάδες.
Τα εμβόλια περιέχουν ανοσοποιητικές δόσεις διαφόρων ιών, όπως η οξεία μολυσματική ζωονόσος, η παρβοίωση, η γρίπη, η ηπατίτιδα κτλ.
Τα περισσότερα προγράμματα εμβολιασμού απαιτούν αναμνηστικό εμβολιασμό όταν το σκυλάκι σου γίνει ενός έτους και στη συνέχεια μια φορά τον χρόνο, αν και το τελευταίο αποτελεί αφορμή έριδας μεταξύ των περισσότερων κτηνίατρων.
Μην παραλείψεις να ζητήσεις από τον κτηνίατρο σου να σε ενημερώσει σχετικά με το πρόγραμμα εμβολιασμού που ακολουθεί. Το ίδιο ισχύει και για την αποπαρασίτωση του κουταβιού σου.
Τέλος μην διστάσεις να απευθυνθείς αλλού αν κάτι δε σου «πάει καλά»...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Καλωσήρθες στο forum και εύχομαι το καλύτερο για το μικρό σου!

Δεν θα σε βρίσει κανείς - γιατί πρώτα από όλα πρέπει πολλοί να βρίσουμε τους ευατούς μας!!! :D :D :D

Ενημέρωσες το pet shop ότι το κουτάβι σου έχει αυτά τα προβλήματα? Αν όχι κάντο (για να μην νομίζουν κιόλας ότι δεν παίρνουμε χαμπάρι...). Αααα... και κόψτον και από προμηθευτή (ψώνιζε από αλλού που δεν πουλάνε puppies και μάλιστα ταλαιπωρημένα!)
 


S

SwkDoG

Guest
Καλώς όρισες ΦΟΙΒΟΣ!!... :D

Με κάλυψαν οι προλαλήσαντες στα θέματα που ανέφερες και μην ξεχάσεις να κοιτάξεις προηγούμενα θέματα και για το μπάνιο του και την διατροφή του...και ό,τι προκύψει ρωτάς... :wink:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
welcome και απο μενα...φοιβος...καλες συζητησεις....και να σου ζησει το σκυλακι..
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ

VRMODE ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ ΕΙΔΗ ΤΟ PET SHOP( EIXAME MIA ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ) ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΨΩΝΙΣΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ....

ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΕΝΑΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ. ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΡΟΦΗ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!
ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΝΕΑ ΑΥΡΙΟ...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Φοίβο,

Άσχετο... για το μπάνιο δες και ένα σχετικό post στην κατηγορία Καλλωπισμός (Μπάνιο σκύλου).