Γάβγισμα και νέος Ποινικός Κώδικας


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079

Βρήκα το παραπάνω μπλογκ του κ.Δρίβα Ευάγγελου , και νομίζω οτι αξίζει να ανοιχτεί μια συζήτηση και εδώ.
[...]Εν κατακλείδι, σας ενημερώνουμε ότι την παρούσα χρονική στιγμή η διατάραξη της κοινής ησυχίας από οποιαδήποτε αιτία παραμένει ατιμώρητη ωστόσο μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου με τις τροποποιήσεις του νέου Ποινικού Κώδικα θα καταστεί αξιόποινη πράξη σε βαθμό πλημμελήματος
 
  • Like
Reactions: An aer and mareco




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Η διάταξη που ψηφίστηκε σύμφωνα με τον Νόμο 4637/2019

Όλες οι παραβάσεις των προεδρικών διαταγμάτων της παραγράφου 1 περίπτωση α΄ του άρθρου 12 του ν. 1481/1984 και των αστυνομικών διατάξεων της παραγράφου 3 εδάφιο β΄ του ίδιου άρθρου τιμωρούνται με φυλάκιση έως πέντε μηνών ή χρηματική ποινή έως εκατόν πενήντα ημερήσιες μονάδες.

Ο Νόμος 1481/1984 στην παράγραφο 3 εδάφιο β' λέει πως τα θέματα κοινής ησυχίας μπορούν να τα ρυθμίζουν οι αστυνομικές διατάξεις.

Η αστυνομική διάταξη 3 / 1995 μεταξύ άλλων αναφέρει :

3. Οι κάτοικοι κατοικίδιων ζώων ή πτηνών υποχρεούνται όπως λαμβάνουν κάθε πρόσφορο μέτρο, ώστε αυτά να μην διαταράσσουν με οποιοδήποτε τρόπο την ησυχία των περιοίκων.

=========

Συνεπώς, όπως το καταλαβαίνω εγώ, ή μέχρι πέντε μήνες φυλακή ή έως εκατόν πενήντα ημερήσιες μονάδες αν γαβγίζει ο σκύλος και γίνει καταγγελία. Σύμφωνα με το άρθρο 57 του ποινικού κώδικα η ημερήσια μονάδα είναι το ελάχιστο 1€ και το μέγιστο 100 €.

Συμπεραίνω λοιπόν πως το πρόστιμο μπορεί να είναι έως 15.000 € ( 150 μονάδες χ 100 € ).

Πως και ποιος θα επιβάλει τα πρόστιμα δεν έχω βρει. Όποιο μέλος βρει περισσότερα ας ενημερώσει.
 


Soomnio

Member
16 Ιανουαρίου 2020
5
1
35
Στην Ελβετία, υπάρχει νόμος για τους για τους ιδιοκτήτες οποιονδήποτε ζώων, να έχουν τουλάχιστον δύο ζώα διαφορετικών φύλων (Αρσενικό και Φυλικό), για να μην βαριούνται τα ζώα.
 
  • Like
Reactions: An aer


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Στην Ελβετία, υπάρχει νόμος για τους για τους ιδιοκτήτες οποιονδήποτε ζώων, να έχουν τουλάχιστον δύο ζώα διαφορετικών φύλων (Αρσενικό και Φυλικό), για να μην βαριούνται τα ζώα.
Λίγο off topic με το παρόν θέμα, αλλά πως ακριβώς ερμηνεύουν οι Ελβετοί την βαρεμάρα των ζώων, και εκτιμούν πως αυτή ξεπερνιέται μόνο, με ίδιο είδος, αντίθετο φύλο;
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Λίγο off topic με το παρόν θέμα, αλλά πως ακριβώς ερμηνεύουν οι Ελβετοί την βαρεμάρα των ζώων, και εκτιμούν πως αυτή ξεπερνιέται μόνο, με ίδιο είδος, αντίθετο φύλο;
Καλημερα, η υπαρξη αλλων ζωων ειναι παρα πολυ σημαντικη, ειδικα στα αγελαια, και ειδικα οταν το ζωο ζει σε αιχμαλωσια, οπως ο σημερινος σκυλος της πολης(συνηθως σε διαμερισμα). Πιστευω οτι τα ωφελη για την ψυχοσυνθεση του ζωου ειναι ανυπολογιστα, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για το ιδιο ειδος, και βεβαια αν ειναι αντιθετου φυλου ειναι το ιδανικο, η φυσικη συντροφια ενος θηλυκου ειναι το αρσενικο και το αντιθετο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Με ενδιαφέρει πραγματικά να μάθω, την θεωρία, τον τρόπο σκέψης, που γέννησε αυτόν τον Νόμο; στην Ελβετία. Ποιά επιχειρήματα, υπάρχουν από πίσω. Υποθέτω, ότι θα είναι υποχρεωτικό και πάλι βάσει Νόμου, η στείρωση του ενός ή και των δύο; Πολύ θα ήθελα να ξέρω.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Με ενδιαφέρει πραγματικά να μάθω, την θεωρία, τον τρόπο σκέψης, που γέννησε αυτόν τον Νόμο; στην Ελβετία. Ποιά επιχειρήματα, υπάρχουν από πίσω. Υποθέτω, ότι θα είναι υποχρεωτικό και πάλι βάσει Νόμου, η στείρωση του ενός ή και των δύο; Πολύ θα ήθελα να ξέρω.
απο περιεργεια το εψαξα, περερμηνεια.....,
λεει κατι εντελως διαφορετικο η νομοθεσια τους

Animals classified as "social species"—such as guinea pigs and parrots—will be considered victims of abuse if they don't live or interact regularly with others of their species.

για τα guinea Pigs επιβαλει ζευγαρακια μαλλον
Για γατια σκυλια λεει να εχουν απλα καθημερινη επαφη με ανθρωπο ή αλλο τους ειδους τους και συχνη βολτιτσα εξω...
 




alexandroscrete

New Member
13 Αυγούστου 2020
1
0
43
Καλησπέρα. Είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να αναφέρω ένα πρόβλημα που έχω με έναν γείτονα και αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά.
Εδώ και 5 μήνες έχουμε υιοθετήσει με την γυναίκα μου ένα κουταβάκι. Γενικά το σκυλί είναι ήρεμο δεν γαβγίζει υπερβολικά. Μόνο όταν ακούει άλλα σκυλάκια η όταν τρομάζει με κάτι που θα ακούσει γιατί όπως και να το κάνουμε είναι μικρό ακόμα και βέβαια δεν γαβγίζει σε ώρες κοινής ησυχίας και τα βράδια. Υπάρχει ένας γείτονας που όποτε και να τους ακούσει γαβγίζει. Η Γυναίκα του συνέχεια του λέει σκ@σε και άλλα τέτοια με αποτέλεσμα το σκυλί να μην τους θέλει καθόλου. Κανείς δεν έχει πρόβλημα στην γειτονιά παρά μόνο αυτοί. Τις προάλλες βγήκε στο μπαλκόνι το βράδυ και άρχιζε να βρίζει χυδαία. Πήρα τηλέφωνο την αστυνομία αλλά δεν έβγαλα κάποια άκρη και ο αστυνομικός μου είπε να του βάλω κολάρο που είναι για να μην γαβγίζει αλλά δεν θέλουμε τέτοιες μεθόδους. Με αποτέλεσμα να τον έχουμε συνέχεια κλεισμένο μέσα σπίτι χωρίς να βγαίνει στο μπαλκόνι αλλά μέχρι πότε??? Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3