Γαλλάκια και καλοκαίρι!


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Καλησπέρα και πάλι!
Γνωρίζω ότι γενικά τα γαλλικά έχουν πρόβλημα με τη ζέστη το καλοκαίρι! Το θέμα είναι ότι στο σπίτι που νοικιάζω ως φοιτήτρια (και αναγκαστικά θα μένω μέχρι μέσα Ιουλίου λόγω εξεταστικής) δεν έχω air condition! Μπορώ με κάποιο τρόπο να διαμορφώσω κατάλληλες συνθήκες ώστε να μην αντιμετωπίζει προβλήματα ο μπέμπης μου? :confused:
Ευχαριστώ!
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Καλησπέρα!!!Και ο δικός μου βραχυκέφαλη φυλή είναι..
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μην τον εκθέτεις πολύ ώρα στον ήλιο,να του παρέχεις συνέχεια δροσερό φρέσκο νερό
και άντε αν είναι ανυπόφορη η ζέστη και είναι τόσο λαχανιασμένος να τον κάνεις ένα δροσερό ντους ή να του βάλεις κανέναν ανεμιστήρα μπροστά!Θα πρέπει να αποφεύγουμε τα κλιματιστικά δεν κάνουν τόσο καλό ούτε σε εμάς αλλά ούτε και στους τετράποδους φίλους μας!!
Επίσης κάπου είχα διαβάσει οτι μπορείς να βάλεις και κανένα δυο παγάκια στο νερό του αλλά προσοχή!
Θα σε βοηθήσουν περισσότερο και τα μέλη με τα γαλλάκια!;)
 


cgri1976

Well-Known Member
με τα παγακια νομιζω οτι μπορει να εχει προβλημα τα λαιμα του σκυλου... ενα αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να βρεχεις μια πετσετα και να καθεται πανω της ή να το τυλιγεις μεχρι να δροσιστει το σκυλι... τσεκαρε κιολας και τα πατουσακια του διοτι απο εκει αρχιζει το σκυλι να "αναβει"...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω το καλοκαιρι αποφευγω τις βολτες της ζεστες ωρες.
Οταν τους παω, τους βρεχω- και παντα εχω μαζι μου ενα μπουκαλακι "Spray" με νερο και τους ψεκαζω.
Στο αυτοκινητο τους βαζω μονο, εαν εχει δροσισει απο το Aircondition- και μετα ξεκιναμε.

Στο σπιτι, οταν κανει ζεστη, βεβαια εχουμε Aircondition. Εκει που δεν αντεχουμε εμεις χωρις, δεν αντεχουν και αυτοι.
Για την αυλη τους εχω μια μικρη φουσκοτη πισινα- και εχουμε σωθει με αυτην!
Μπαινουν ΣΥΝΕΧΟΣ και δροσιζονται.
Κατα τα αλλα βοηθουν και βρεγμενες πετσετες απλομενες στο πατωμα- για να ξαπλοσει εκει ο σκυλος.

Να εχει παντα νερο στην διαθεση του βεβαια.
Και το καλοκαιρη φτιαχνουμε και "σκυλοπαγωτο", με ζωμο κρεατος και κομματακια κρεας μεσα- σε παγακια.
Τρελαινονται- και ΠΟΤΕ δεν τους εχει πιασει ο λαιμος τους!
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
εχουμε δοκιμασει αυτο και μας αρεσει πολυ!

Παγωμένες Πατούσες( υγιεινό παγωτό για σκυλούς)

4 φλιτζάνια γιαούρτι
μια μεγάλη μπανάνα
2 κουταλιές της σούπας φυστικοβούτυρο
2 κουταλιές μέλι
Ανακατεύουμε όλα τα υλικά , τα μοιράζουμε σε θήκη για παγάκια και καταψύχουμε. Πριν από το σερβίρισμα αφήνονται τα παγωτάκια για λίγο εκτός κατάψυξης για να λιώσουν λιγάκι και να μην κολλήσουν στην γλώσσα του σκύλου.
Αυτή η λιχουδιά προορίζεται για της ζεστές μέρες του καλοκαιριού, για να δροσιστεί και ο σκύλος μας λίγο.

απο το blog της...χμμ....frenchie world!!! ;)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν έχω μπει ποτέ στον κόπο να φτιάξω παγάκια-παγωτά αλλά κάποιες φορές όταν κάνει ζέστη τους δινω την τροφή παγωμένη, κατευθείαν απο την κατάψυξη. Ή αν δεν έχω κάποιο κόκκαλο να τους δώσω, τους δινω το κρέας παγωμένο να μασουλάνε.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Δεν έχω μπει ποτέ στον κόπο να φτιάξω παγάκια-παγωτά αλλά κάποιες φορές όταν κάνει ζέστη τους δινω την τροφή παγωμένη, κατευθείαν απο την κατάψυξη. Ή αν δεν έχω κάποιο κόκκαλο να τους δώσω, τους δινω το κρέας παγωμένο να μασουλάνε.
δεν ειναι κοπος απλα τα ανακατευεις και τα παγωνεις...:) ειναι νομιζω πιο δροσιστικα απο το σκετο κοκκαλο...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πάντως ρε παιδιά....δεν λέω, όλα τα σκυλιά ζορίζονται το καλοκαίρι, αλλά στα γαλλάκια και μερικές ακόμα το πρόβλημα έχει ξεπεράσει τα λογικά όρια.....κάτι πρέπει να κάνετε με την φυλή σας.....είναι κρίμα να μην μπορούν να "ζήσουν" κάποιους μήνες του χρόνου....
Είναι πραγματικά κρίμα....
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Πάντως ρε παιδιά....δεν λέω, όλα τα σκυλιά ζορίζονται το καλοκαίρι, αλλά στα γαλλάκια και μερικές ακόμα το πρόβλημα έχει ξεπεράσει τα λογικά όρια.....κάτι πρέπει να κάνετε με την φυλή σας.....είναι κρίμα να μην μπορούν να "ζήσουν" κάποιους μήνες του χρόνου....
Είναι πραγματικά κρίμα....
για τα γαλλικα δεν ξερω Φοιβο....τα Αγγλικα ομως με τις extreme φατσουλες που καταφεραν να φτιαξουν....δημιουργησαν ενα σκυλο μες τα προβληματα...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος οι δικοι μου ζουνε μια χαρα!
Οκ, θελουν λιγη προσοχη παραπανω- αλλα:
Ουτε εγω αντεχω χωρις Aircondition- και βεβαια ΠΟΤΕ δεν θα μου περασει απο το μυαλο τον Ιουλιο-Αυγουστο με 40 βαθμους υπο σκιαν να κανω ποδιλατο, τρεξιμο η πεζωπορια.
Και ετσι ειναι και τα σκυλια μου!
Οταν κανει ζεστη δεν παμε μεγαλες βολτες- και κανουμε απλα πραγματα "καλοκαιρινα".
Δηλ, εχουμε την πισινουλα μας,κανουμε συχνα δροσερα ντουζακια, τρωμε παγωτακια, παμε παραλια και αλλα οραια.

Να- αυγουστος και ολη η παρεα στην παραλια

και παλι αυγουστος- ολοι μαζευουν ριγανη
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
σωστα ολα αυτα Αντριαννα, απλα λεμε οτι η φυλη οπως ολες οι βραχυκεφαλες, θελει περισσοτερη προσοχη...
κι εμεις ας πουμε θελουμε παραπανω προσοχη λογω χρωματος....
 


nikosnikos22

Member
22 Ιανουαρίου 2011
20
0
Καλησπερα και απο εμενα... Ειναι το πρωτο καλοκαιρι του μικρου μου Cesar.... Δεν ειχα Γαλλικο ξανα και ετσι θα ηθελα να συζητησουμε καποια θεματα και σαν πιο εμπειροι να μου πειτε μια γνωμη...
Βασικα αρχιζω απο το οτι δεν περιμενα οτι θα ειχε τοσο προβλημα με την ζεστη... Ειλικρινα καποιες φορες κανει 3 βηματα και ξαπλωνει μετα... Δεν εχει και πολυ ορεξη για παιχνιδι και οταν αρχιζει να παιζει λαχανιαζει τοσο πολυ που ειλικρινα φοβαμαι. Κανει κανα 20 λεπτο να συνερθει μετα και πινει πολυ νερο και εγω εννοειται πως τον ψεκαζω με σπρει νερου και τον αφηνω να ηρεμησει... Απο τροφη του δινω την Acana Pacifica. Ελπιζω να ειναι καλη επιλογη αν και αναρωτιεμαι αν πρεπει να περνει μονο ψαρι... Anyway του εφτιαξα και παγωτακια ωστε να τον δροσιζω... Πετσετουλες υγρες στο πατωμα για να δροσιζετε...
Ερωτημα: Μπορω να τον δροσιζω με συχνα ντουζακια η εχει προβλημα??? Εννοω να βουταει σε καμια πισινουλα στο μπαλκονι και να τον στεγνωνω λιγο... Εχει προβλημα?? Λογο οτι δεν πρεπει να τα κανουμε συχνα μπανιο...
Ερωτημα: Σκεφτομουν να παμε κανα camping αλλα το βλεπω δυσκολο. Το εχει κανει καποιος?? Εννοειται πως δεν θα τον εχω στον ηλιο και θα τον εχω συνεχεια απο κοντα να τον δροσιζω και με ανεμιστηρες και τετοια... Ειναι καλη ιδεα με πολυ προσοχη εννοειται η να το ξεχασω???
Ερωτημα: Απο θαλασσα πως τα παμε??? Να τον βαλω μεσα κανα βραδακι με προσοχη και επιβλεψη εννοειται αν θελει και αυτος??? Τα δικα σας κολυμπουν???
Αυτα για την ωρα. Εχω και αλλα ερωτηματα αλλα αν ειναι θα τα πουμε στην συνεχεια... Σας ευχαριστω παιδια και ευχομαι να εχουμε ενα ωραιο καλοκαιρι για τους μικρους μας και για εμας...
 
Last edited:


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Νικο διαβασα τα ποστ που ειχες ανοιξει περιπου 3μηνες πριν οσον αφορα την τροφη κ τελικα ειδα κατελιξες σε ακανα με ψαρι !! Εχεις δει διαφορα στο σκυλο σου απο τοτε? Τελικα αλλαξες την puppy και πηγες σε κανονικη ? Ποσω μηνων ειναι τωρα?

Τωρα που αρχιζει κ καλοκαιριαζει να τον βγαζεις πολυ πρωι για βολτα κ αργα μετα τις 7.00 για να μην εχει πολυ ζεστη κ λαχανιαζει στα 10λεπτα!!


Μπορεις να το βρεχεις με το χερι σου οσο θελεις με νερο δεν εχει προβλημα !!Δεν πρεπει να τον κανουμε συχνα μπανια με Σαμπουαν οχι με νερο !!

Απο θαλασσα εγω τον αφησα να κανει οτι θελει κ μπηκε για λιγο αλλα εβγαινε τοτε ηταν κ μικρος αλλα αστον να κανει οτι θελει!! Γενικως λενε οτι τα γαλλικα λογο σωματοδομης δεν κολυμπουν γιατι ειναι πολυ βαρια κ με μικρα ποδαρακια αλλα αμα βαλεις στο γιουτουμπ θα δεις πολλα να κολυμπανε Αστον να κανει οτι Γουσταρει!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Γεια σου Νικο!
Οι δικες μου κολυμπανε ΟΛΕΣ, αλλα δεν τους αρεσει.
Μπαινουν στην Θαλασσα μονο οσο στεκονται, πλατσουριζουν και παιζουν με τα κυματα- αλλα δεν κολυμπανε, εαν δεν ειναι ακρος απαραιτητο.

Οι δικες μου εχουν πισινουλα στην αυλη- και μπαινουν συνεχος για να δροσιζονται.
Το νερο το αλλαζω καθε μερα.

Τωρα το δικο σου, εαν λαχανιαζει τοσο πολυ με λιγοστη κινηση- και θελει και 20 λεπτα για να κατεβει παλι στα κανονικα επιπεδα, σου συνηστω να πας να των κοιταξει καποιος ειδικος. Δεν ειναι κανονικο αυτο.
Ναι μεν λαχανιαζουν- αλλα θα πρεπει να κατεβει στα 5-10 λεπτα παλι.
Η Carmen μου ειχε μεγαλο προβλημα, και αρχες του χρονου της καναμε επεμβαση μαλακιας υπερωας.
Τωρα δεν εχει καμια σχεση με πριν- και ειναι οπος και οι αλλες δυο, που δεν εχουν προβλημα.
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
@ FrenchieFan να σε ρωτήσω κάτι! Στο πόσο εύκολα κουράζονται/ λαχανιάζουν, παίζει ρόλο η (μικρή) ηλικία? Ας πούμε ο δικός μου που δεν είναι ούτε 4 μηνών, κουράζεται πιο εύκολα από τα ενήλικα? Γιατί τώρα άρχιζα να τον βγάζω και μου είπαν ότι 10-15 λεπτά είναι αρκετά! Αλλά σήμερα που είχε κ ζέστη, τον είχα έξω κανά 2ωρο και ήταν μια χαρά! Δηλαδή μόνο στο γυρισμό κοντά στο σπίτι λαχάνιασε και τον ανέβασα αμέσως, κάναμε ντουζάκι και κομπλέ.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σιγουρα κουραζονται αρκετα ευκολα τα μικρουλια που ειναι και αγυμναστα!
Εγω βλεπω ακομα και διαφορα μετα τα καλοκαιρη- που δεν κανουμε τοσες βολτες και ειμαστε πιο χαλαροι και αραγμενοι- δεν εχουν την αντοχη που εχουν τωρα ( μετα απο εναν χειμωνα με πολυ ασκηση).

4 μηνων πολυ λιγα γαλλικα παρουσιαζουν σοβαρα προβληματα με την αναπνοη τους. Αυτα ερχονονται πιο αργα- οσο μεγαλονουν και αναπτυσσονται. Ακομα και η Carmen μου, που ειχε ΜΕΓΑΛΟ προβλημα- μεχρι το καλοκαιρη καπος γινοταν, ηταν οριακη, αλλα χειροτερεψε πολυ εντονα -γρυγορα και χρειαζοταν αμεσα χειρουργειο ( παθαινε κολλαπσους τραχειας) αρχες του χρονου.

Αλλα το να λαχανιαζει και να ρουθουνιζει ο σκυλος, μετα απο λιγα μετρα περπατημα- και να θελει μετα 20 λεπτα να κατεβει, δεν ειναι κανονικο, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΓΑΛΛΙΚΟ!
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Όχι εντάξει τον Rocky μου μια χαρά τον βλέπω από άποψη κούρασης και λαχανιάσματος! Απλά μου έκανε εντύπωση το "15 λεπτά είναι αρκετά" σε σχέση με αυτό που είδα με τον μικρό...
Χτες στη βραδινή μας βόλτα συναντήσαμε κάτι παιδιά και πιάσαμε κουβέντα και μια κοπέλα μου είπε πως στα γαλλικά (και τα άλλα του είδους), πολλοί κάνουν μια επέμβαση που διευκολύνει την αναπνοή τους, ακόμα και προληπτικά χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Ισχύει κάτι τέτοιο?
 


nikosnikos22

Member
22 Ιανουαρίου 2011
20
0
Φιλε μου cisse με ειχε κουρασει πολυ το θεμα τροφης... Ολοι μου ελεγαν να μην αλλαξω την Hills και να μην κοψω την puppy (εννοω ο γιατρος και το pet που περνω τροφη) εγω ομως οπως ειπαμε και εδω τοτε το εκανα πιστευοντας πως κατι ξερουν οι κοπελες και μου το λενε... Ο μικρουλης μου ειναι 10 μηνων τωρα και ειναι υγειεστατος και πολυ δυνατος... Τοσο δυνατος που προσφατα αλλαξα το κασωμα τις πορτας αφου απο 3 εως 8 μηνων κοντα το ειχε ξετιναξει χαχαχαχα... Πηγα στην acana grassland και ηταν πολυ οκ και εχω τωρα κοντα 2 εβδομαδες που του την γυρισα ετσι για διαφορα στην pacifica για να παρει λιγο ω3 γιατι μαδαγαμε αρκετα... Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αλλα νομιζω πιο πολυ ειναι ο μικρος Cesar που δειχνει πως ξετρελενεται...
Θα παω μια βολτα αυτες τις μερες απο τον κτηνιατρο ετσι και αλλιως λογο οτι παω καθε 1 - 1,5 μηνα να του κανω γενικες εξετασεις αιματος προληπτικα και θα τον ρωτησω απο τι μπορει να λαχανιαζει τοσο πολυ... Μικρος οταν ηταν τον γυμναζα πολυ τωρα λογο δουλειας μου εχει γινει τεμπελακος...
Για καμπινγκ τι λετε??? Τον εχει παρει κανεις μαζι ποτε???? Ειμαι 50-50 να τον παρω... Σημερα πηγαμε την πρωτη μας μπαροτσαρκα σε ενα beach bar και ηταν απιστευτος... Με ενα μπαλακι στο στομα ολη την ωρα και εδειξε να του αρεσει πολυ...
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Φιλε αυτο με το λαχανιασμα να το κοιταξεις εχω δει απο κοντα πως ειναι της αντριανας(frenchiefan) που εχει κανει κ εγχειρηση κ ειναι λιγο καπως! Τωρα αφου ειναι 10μν θα ελεγα προληπτικα να του κανεις κ ακτινογραφιες για να μην τρεχεις αργοτερα! Θα δωσεις κοντα στα 100-150€ αλλα θα εισαι ησυχος ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ!!

Τωρα για καμπινγκ δεν ξερω για που λες; Ποια περιοδο λες;

Απλα μην τον αφηνεις με πολυ ηλιο γιατι ειναι πολυ επιρεπης φυλη!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22