Γαλλικό Μπουλντόγκ: Γιατί να ΜΗΝ το πάρω


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
πρακτικότατο για τα σκυλιά που δεν ηρεμούν στο αμάξι
εγω ζωνες χρησημοποιο παντα για τα δικα μου και ηρεμουν μια χαρα. Η καθεμια στην θεση της, δεμενη, και κοιμουνται ολο το δρομο ( εμεις παμε καθε σ/κ σχεδον βολος/αθηνα). Εχουν μαθει ετσι απο μικρα.
 


mihalis78

Member
31 Μαρτίου 2014
20
0
καλημέρα. διαβασα το συγκεκριμενο θεμα και επειδή ενδιαφέρομαι για την συγκεκριμενη ρατσα η αληθεια είναι ότι απογοητευτηκα.Απο τα γραφωμενα βλεπω ότι όλα τα γαλλικα εχουν καποιο πρόβλημα.Από την άλλη όμως βλεπω σε αλλα φορουμ ιδιοκτητες Γαλλικων που δεν εχουν κανενα ποβλημα και προτρεπουν οσους ενδιαφέρονται να αποκτησουν, ειδα ότι κανουν και συναντήσεις στο π φαληρο και είναι και αρκετοι με υγιεστατα σκυλια.Δεν ξερω είμαι σε μεγαλο διλημα.
 




mihalis78

Member
31 Μαρτίου 2014
20
0
μήπως κανονίζουν και μεταξύ τους ζευγαρώματα αυτοί οι άλλοι ιδιοκτήτες που λες?
δεν νομιζω είναι ανθρωποι διαφορων ηλικιων και δεν πιστευω ότι εχουν τα σκυλια για να βγαζουν χρηματα ακραιο μου φαινετε. γιατι να μην γινετε και σε συναντήσεις με ιδιοκτητες αλλων σκυλιων(ρατσες)?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
δεν νομιζω είναι ανθρωποι διαφορων ηλικιων και δεν πιστευω ότι εχουν τα σκυλια για να βγαζουν χρηματα ακραιο μου φαινετε. γιατι να μην γινετε και σε συναντήσεις με ιδιοκτητες αλλων σκυλιων(ρατσες)?
Δεν χρειάζεται να το κάνουν για το κέρδος, είναι θέμα νοοτροπίας.

Προχθές συνάντησα ένα πομεράνιαν του οποίου οι περήφανοι ιδιοκτήτες, νεότατα παιδιά, μου ανακοίνωσαν με καμάρι ότι η μάνα του ζευγαρώνει κάθε 6μήνο και η κοπέλα που την έχει χαρίζει τα κουταβάκια...
Είχαμε σεμινάρια ταχείας εκμάθησης.
 


mihalis78

Member
31 Μαρτίου 2014
20
0
Δεν χρειάζεται να το κάνουν για το κέρδος, είναι θέμα νοοτροπίας.

Προχθές συνάντησα ένα πομεράνιαν του οποίου οι περήφανοι ιδιοκτήτες, νεότατα παιδιά, μου ανακοίνωσαν με καμάρι ότι η μάνα του ζευγαρώνει κάθε 6μήνο και η κοπέλα που την έχει χαρίζει τα κουταβάκια...
Είχαμε σεμινάρια ταχείας εκμάθησης.
ενταξει αυτό παντου μπορει να συμβανει γιατι το γενικεύουμε μονο στα γαλλικα μπουλντόγκ? και να σου πω και κατι είναι πολύ καλυτερο να ξερεις τους γονεις από το να μην ξερεις τιποτα. πχ από Ουγγαρια
 




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
1. ενταξει αυτό παντου μπορει να συμβανει γιατι το γενικεύουμε μονο στα γαλλικα μπουλντόγκ?
2. και να σου πω και κατι είναι πολύ καλυτερο να ξερεις τους γονεις από το να μην ξερεις τιποτα. πχ από Ουγγαρια
1. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

2. Εννοείται πως πρεπει να ξέρεις τους γονείς! Συμφωνουμε απόλυτα! Όμως μαζί με τους γονείς θα πρέπει να δεις και το pedigree τους και τις εξετάσεις των γονέων.

Οι επιλογές σου για γαλλικό δεν είναι ιδιώτης ή πετ σοπ ξέρεις..
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
..Από την άλλη όμως βλεπω σε αλλα φορουμ ιδιοκτητες Γαλλικων που δεν εχουν κανενα ποβλημα και προτρεπουν οσους ενδιαφέρονται να αποκτησουν, ειδα ότι κανουν και συναντήσεις στο π φαληρο και είναι και αρκετοι με υγιεστατα σκυλια.Δεν ξερω είμαι σε μεγαλο διλημα.
1.Πως ξερεις αν εχουν προβληματα, θα τα εβγαζαν βουκινο? Τι ηλικια εχουν ολα αυτα τα σκυλια? Καποια θεματα δεν παρουσιαζονται με το καλημερα σας, γινονται αντιληπτα ακομη και με μια χαζη ατσουμπαλη κινηση που μπορει ο σκυλος να εχει κανει αλλες 353 φορες.
2. Για να μιλαμε για υγιεστατα σκυλια χρειαζεται να εχουμε στα χερια μας ενα ματσο ακτινογραφιες απο ποδια και σπονδυλικες στηλες ολων χωρια οι εξετασεις ματιων και δεν ξερω κι εγω τι αλλα πιθανα θεματα εχουν.
 


mihalis78

Member
31 Μαρτίου 2014
20
0
συμφωνω με αυτά που λετε αλλα δεν μπορω να δεχτω ότι αυτό συμβαινει μονο στα γαλλικα και ότι αυτοι που κανουν συναντήσεις το κανουν μονο για ζευγαρωμα όπως μου λεει η aliki_s. δηλαδή όλα τους τα σκυλια εχουν πρόβλημα? σε ένα GROUP στο Facebook με γαλλικα μπουλντόγκ βλέπεις παρα πολλα ατομα με υγιεστατα σκυλάκια και αυτοι είναι που κανουν και τις συναντήσεις στο π φαληρο δηλαδή όλα αυτά τα σκυλια είναι προβληματικα και τα ζευγαρωνουν μεταξυ τους?
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
συμφωνω με αυτά που λετε αλλα δεν μπορω να δεχτω ότι αυτό συμβαινει μονο στα γαλλικα και ότι αυτοι που κανουν συναντήσεις το κανουν μονο για ζευγαρωμα όπως μου λεει η aliki_s. δηλαδή όλα τους τα σκυλια εχουν πρόβλημα? σε ένα GROUP στο Facebook με γαλλικα μπουλντόγκ βλέπεις παρα πολλα ατομα με υγιεστατα σκυλάκια και αυτοι είναι που κανουν και τις συναντήσεις στο π φαληρο δηλαδή όλα αυτά τα σκυλια είναι προβληματικα και τα ζευγαρωνουν μεταξυ τους?
Που το είπα αυτό?

Επίσης διάβασες αυτό που σου έγραψε ο nizinny? Μάλλον διαβάζεις λίγο επιλεκτικά.

mihalis78 καλή τύχη στο σκυλάκι που θα πάρεις!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
mihalis78 έκανες ένα ερώτημα, πήρες 2-3 απαντήσεις, που προφανώς δεν σε πολυενθουσιάζουν και...επειδή σου λέω με σιγουριά, πως όσες φορές και να ρωτήσεις, θα πάρεις τις ίδιες και "χειρότερες" απαντήσεις...εσύ, τι ακριβώς θα ήθελες; Να ακούσεις, αυτό που θα σε ευχαριστούσε εσένα; Γιατί, δεν θα το ακούσεις, και πιθανότατα θα αναλωθούμε σε πολλά ολόιδια ποστ, χωρίς κανένα νόημα. Μεγάλο χάσιμο χρόνου. Αν δεν σε κάλυψε το παρόν θέμα, δεν υπάρχει κάτι περισσότερο, που να μπορεί να σε καλύψει.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
συμφωνω με αυτά που λετε αλλα
1)δεν μπορω να δεχτω ότι αυτό συμβαινει μονο στα γαλλικα και ότι αυτοι που κανουν συναντήσεις το κανουν μονο για ζευγαρωμα όπως μου λεει η aliki_s. δηλαδή όλα τους τα σκυλια εχουν πρόβλημα? σε ένα GROUP στο Facebook
2)με γαλλικα μπουλντόγκ βλέπεις παρα πολλα ατομα με υγιεστατα σκυλάκια και αυτοι είναι που κανουν και τις συναντήσεις στο π φαληρο δηλαδή όλα αυτά τα σκυλια είναι προβληματικα και
3)τα ζευγαρωνουν μεταξυ τους?

1) Αυτά που διαβασες αφορουν ασθένειες που μαστιζουν τα γαλλικά, όχι απαραίτητα αλλά σκυλια και σίγουρα όχι στο ιδιο ποσοστό. Το γεγονός οτι αφορά ΜΟΝΟ τα γαλλικά, εγκειται στο ότι καθε φυλή εχει διαφορετικές ανάγκες βάσει φυσιολογίας. Οποτε τα γαλλικά πχ επειδη ειναι βραχυκέφαλα εχουν συχνότατα προβλήματα αναπνευστικά, εεε αλλες φυλές πχ τα ντομπερμαν, δεν το εχουν. Εφόσον λοιπόν το πλάνο εκτροφής της φυλής απέκτησε σοβαρότατα προβλήματα, αποτρεπτικά... Και μια φυλή ακόμα εχει σοβαρό ποσοστό εμφάνισης συριγγομυέλιας που και εκει οι εκτροφείς εχουν εξετάσει το ενδεχόμενο να σταματησουν τα ζευγαρώματα ώσπου να βρεθεί λύση για την υγεια. Οποτε "ξεκολλα" από το αν αφορά ΜΟΝΟ τα γαλλικά.
2)Πώς ξερεις οτι ειναι υγιέστατα? εχεις δει εσύ τις εξετάσεις τους? ακτινογραφίες, και κάθε εξειδικευμένη για τη φυλη αυτή εξεταση... όχι μόνο αιματολογικές. Ή θα βγει ο ιδιοκτητης να κάνει αναφορά στα προβληματα υγείας του σκύλου που στην τελική δεν αφορουν κανεναν? Αρα το να 'βλεπεις' υγιές σκυλο, ειναι σε απολυτη βάση πλασματικό και δεν υφίσταται.
3) Οι μονοι που πρέπει να ζευγαρώνουν είναι οι εκτροφείς, μετά από εξονυχιστικές εξετάσεις υγείας. Ολοι οι άλλοι ειναι απλά ανευθυνοι, και ανευ σωστης ενημερωσης επικινδυνοι ημιμαθεις.
Πριν διαβασα ότι σου φαίνεται ακραίο να ζευγαρώνουν τα σκυλια για να πουλάνε τα κουτάβια.... τους ξέρεις από χτες όλους αυτους για να σου φαίνεται ακραίο? Αν σου ελεγα ότι η (απολυτη) πλειονότητα μόλις γεννηθουν αρχίζει τις αγγελιες πώλησης, ή ακόμα αγγελιες "χαριζεται" που μόλις παρεις σου ζητάνε τα δήθεν εξοδα του κουταβιου? Δεν τα βγάζουμε από το μυαλό μας, αλλά ειναι η πραγματικότητα.... το να μην θες να το πιστεψεις και να στρουθοκαμηλιζεις, αυτό ειναι ακραίο.
 


mihalis78

Member
31 Μαρτίου 2014
20
0
οκ λοιπον, ας βοηθησουν οι κάτοχοι γαλλικων εδώ του φορουμ αν υπαρχει καποιος σωστος εκτρωφεας να μου πουν να μου δωσουν ένα τηλεφωνο να μαθω από που τα αγορασαν αυτοι.μπας και βρω ένα υγιεστατο.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
συμφωνω με αυτά που λετε αλλα δεν μπορω να δεχτω ότι αυτό συμβαινει μονο στα γαλλικα και ότι αυτοι που κανουν συναντήσεις το κανουν μονο για ζευγαρωμα όπως μου λεει η aliki_s. δηλαδή όλα τους τα σκυλια εχουν πρόβλημα? σε ένα GROUP στο Facebook με γαλλικα μπουλντόγκ βλέπεις παρα πολλα ατομα με υγιεστατα σκυλάκια και αυτοι είναι που κανουν και τις συναντήσεις στο π φαληρο δηλαδή όλα αυτά τα σκυλια είναι προβληματικα και τα ζευγαρωνουν μεταξυ τους?
Ας πάρουμε ως δεδομένο πως μας είναι πιο εύκολο να αντιληφθούμε εάν ένας άνθρωπος είναι υγιής ή όχι.

Αν δεις 20 φωτογραφίες ανθρώπων, με πολυ αθλητικά σώματα, όμορφα μαλλιά και ωραία πρόσωπα.

Θα μπορείς να διακρίνεις ποιος από αυτούς έχει καρκίνο, διαβήτη, στίγμα, φύσημα στην καρδιά, σκληρυνση κατά πλάκας, σχιζοφρένεια, aids, αναιμία ή ό,τι άλλο δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά (ούτε και με δεύτερη ή τρίτη) ? Αν έχει κάποια κληρονομική ασθένεια όπως θυρεοειδή? Αν έχει οτιδήποτε από όλα αυτά που ακόμη δεν έχουν εκδηλωθεί ??

Προφανώς και από μια φωτογραφία δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα, για ένα είδος που αν μη τί άλλο είμαστε όλοι μας 100% εξοικειωμένοι.

Πως μπορείς να κρίνεις τους σκύλους από μία φωτογραφία λοιπόν.

Το ότι τα ζευγαρώνουν δε σημαίνει πως και οι ίδιοι γνωρίζουν αν τα σκυλιά τους έχουν οτιδήποτε περίεργο. Και αν δεις τιμές εξετάσεων και τί ακριβώς πρέπει να ελεγθεί πριν μια γέννα, αντιλαμβάνεσαι πως οι 9 στους 10 δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθούν, απλά τα ζευγαρώνουν.

Κάθε φυλή μαστίζεται από συγκεκριμένες ασθένειες που δεν εμφανίζονται σε άλλες, λόγω της σωματοδομής κυρίως.

Επίσης, αυτό που ανέφερες πιο πάνω περί ηλικίας και χρημάτων. Κάθε ενήλικος άνθρωπος ενδιαφέρεται για το χρήμα. Άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο. Αυτό που φρενάρει διάφορους από διάφορες μή επιθυμητές συμπεριφορές είναι η ηθική τους (άλλοι δολοφονούν για χρήματα, άλλοι προτιμούν να πεινάσουν από το να σκοτώσουν, για παράδειγμα).

Κάτσε ψάξε τη φυλή που σε ενδιαφέρει, διάβασε το φόρουμ εδώ έχει άπειρα θέματα. Διάβασε και ξένα φόρουμ να δεις και εκεί τί λένε, επικοινώνησε και με κάποιον εκτροφέα να πάρεις από εκεί μια γνώμη, και προς θεού, το facebook δεν είναι πηγή πληροφόροσης. Εκεί μπορεί να μπει ο κάθε τυχάρπαστος και να πει το μακρύ του και το κοντό του.

Καλό διάβασμα και καλή τύχη σου εύχομαι να βρεις ένα καλό δείγμα της φυλής που σου αρέσει.
 


mihalis78

Member
31 Μαρτίου 2014
20
0
έναν εκτροφεα ζητησα στο πρωτο μου μυνημα εδώ σε αυτό το φορουμ και η πρωτη απαντηση με εστειλε σε αυτό το θεμα γιατι να μην το παρω.
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
έναν εκτροφεα ζητησα στο πρωτο μου μυνημα εδώ σε αυτό το φορουμ και η πρωτη απαντηση με εστειλε σε αυτό το θεμα γιατι να μην το παρω.

και πολύ σωστά σε παραπέμψανε.

Αν δεν δεις πρώτα τους λόγους που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα, ποτέ δεν μπορεις να είσαι σίγουρος. Αν δεις όλα τα προβλήματα, και παρ' ολα αυτά συνεχίσεις να θέλεις τη συγκεκριμένη φυλή γνωρίζοντας 100% τι εστί αυτό, τότε είσαι συνηδειτοποιημένος και ξέρεις τί κάνεις.

Αν αλλάξεις γνώμη, και πάλι καλό ειναι, γιατι βλέπεις πως η φυλη ίσως δεν είναι για το χαρακτήρα σου ή / και τον τρόπο ζωής σου.

Ξεκίνα το διάβασμα, φίλε Μιχάλη, και όλα θα πάρουν το δρόμο τους.


ΥΓ : Να σημειώσω πως πέρασα από καμιά 10αριά φυλές, πρίν καταλήξω στο ποια είναι η κατάλληλη για μένα. Αν έκανα το σφάλμα και έπαιρνα σκύλο με τα μυαλά που κουβαλούσα πριν αρχίσω να μελετάω το θέμα, θα είχα μια δυστυχισμένη οικογένεια, ένα δυστυχισμένο σκύλο και φυσικά και εγώ δεν θα ήμουν καλά.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αμα σου πω, οτι παρα πολλοι ιδιοκτητες γαλλικων ουτε καν ξερουν, οτι τα σκυλια τους εχουν προβλημα???
Δεν τα βλεπουν, δεν τα γνωριζουν- και ακομα και οι περισσοτεροι κτηνιατροι εχουν μαυρα μεσανυχτα στο θεμα αυτο!

Εγω εχω 3 γαλλικα- και αμα εθεις σπιτι μου, θα νομιζεις, οτι ειναι και τα 3 ΜΙΑ ΧΑΡΑ! Τιποτα δεν θα καταλαβεις ΕΣΥ! Και ομος- τα 2 απο αυτα εχουν προβληματα υγειας!
Οχι κατι που τους κανει αναπηρους και οτι τους δυσκολευει παρα πολυ την καθημερινοτητα τους- η κατι αλλο, αλλα θελουν περισσοτερη προσοχη απο τα περισσοτερα αλλα σκυλια, για να αποφευγουμε μεγαλητερα προβληματα! Και σιγουρα δεν κανουν για εκτροφη!




Ο Γιαννης Μαρτιδης εχει καλα και προσεγμενα σκυλια! ( Martidis Kennel).
 


mihalis78

Member
31 Μαρτίου 2014
20
0
Αρα λοιπον με τις απαντησεις μεχρι τωρα που εχω δει απο εσας ειναι μονοδρομος να μην παρω αυτο το σκυλι. Δεν υπαρχει δηλαδη καποιος κατοχος τις συγκεκριμενης ρατσας που γραφει εδω στο φορουμ να μου πει κατι θετικο; να εχει δηλαδη ενα υγειη γαλλικο και να με προτρεψει να το παρω; ολοι οι κατοχοι εδω στο φορουμ γαλλικων εχουν αρρωστα σκυλια; δεν υπαρχει δηλαδη κατι θετικο απο τους ιδιοκτητες; μεχρι στιγμης διαβαζω την μια πλευρα δεν υπαρχει αλλη πλευρα να μου πει φιλε παρτο; δηλαδη οσοι εδω μεσα εχουν γαλλικα το εχουν μετανειωσει που τα πηραν οσοι μου εχετε γραψει εχετε εμπειριες απο γαλλικα τα ειχατε και περασατε μεγαλα προβληματα χειρουργια και παραλυσεις;η απλως τα ακουτε; μου λετε για εξετασεις και ακτινογραφιες και αιματα αληθεια υπαρχει κανενας να δεχετε να παρουμε τους γονεις του κουταβιου και να τους ξετιναξουμε στις εξετασεις για να δουμε τα παιδια τους αν ειναι σωστα; αληθεια το συντροφο που επιλεγουμε στην ζωη μας τον ξετιναζουμε στις εξετασεις για να δουμε αν ειναι σωστος; ολοι οσοι μου απαντησατε βλεπω απο τα αβαταρ σας οτι δεν εχετε γαλλικο αλλα αλλες ρατσες. Δεν υπαρχει καποιος κατοχος γαλλικου να μου πει ναι φιλε παρτο γιατι ειναι υπεροχο πανεμορφο καιβδεν θα το μετανιωσεις ποτε;;;;;; με το που εγραψα για αυτην την ρατσα αμεσως οδηγηθηκα εδω γιατι να μην το παρω. Ολοι δηλαδη και οι κατοχοι γαλλικου συμφωνειτε να μην παρω γαλλικο; σας εγραψα οτι βλεπω μια ομαδα ανθρωπων που εκαναν ενα γκρουπ στο φειςμπουκ και συναντιουτε καθε 10 μερες με τα σκυλακια τους και μου λετε οτι ειναι κορακια που θελουν να τα ζευγαρωσουν για να τα πουλησουν. Μια θετικη πλευρα δεν υπαρχει; δηλαδη αυτοι εκει ειναι εξωγηινοι που ανεβαζουν φωτογραφιες απο τα σκυλακια τους; πρεπει δηλαδη να παω στο φαληρο μια μερα στην συνσντηση τους και να ειμαι επιφυλσκτικος για το τι θα μου πουν; ειληκρινα περιμενω καποιον ιδιοκτητη γαλλικου να μου γραψει γιατι θα τρελαθω εδω περα.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Παρτο, βρες ενα καλο εκτροφειο και παρε το ρισκο σου. Μετα το ποστ της Frenchiefan τι αλλο να πουμε...
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki