Γαλλικό Μπουλντόγκ: Γιατί να ΜΗΝ το πάρω




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@mihalis78

Το γαλλικό μπουλντόγκ θα μπορούσε να είναι ο ιδανικός σκύλος για το αστικό περιβάλλον. Όχι για το ελληνικό όμως. Διότι από Ιούνιο μέχρι και Σεπτέμβριο ακόμη και η βόλτα μέχρι το περίπτερο για τσιγάρα θα είναι βάσανο και για σένα και για το σκύλο που κινδυνεύει από θερμοπληξία.

Αυτό που λέει αυτό το ποστ είναι ότι στατιστικά η υγεία δεν είναι με το μέρος της φυλής αυτής. Από εκεί και πέρα ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του. Ο μόνος τρόπος να ρισκάρεις λιγότερο είναι να απευθυνθείς σε σωστό εκτροφέα - και πάλι αυτό δεν αποτελεί εγγύηση, απλά θα έχεις πράξει ότι καλύτερο μπορούσες.

Σχετικά με τις συναντήσεις των γαλλικών μπουλντόγκ που αναφέρεις, επειδή έχω βρεθεί εκεί 2 φορές στο παρελθόν:

1. Τα περισσότερα σκυλιά εκεί είναι κάτι "σαν" γαλλικά μπουλντόγκ - ζήτημα αν υπάρχει κάποιο με pedigree και που να ανταποκρίνεται σωστά στο πρότυπο.
2. Οι ιδιοκτήτες δεν ξέρουν από που κλάνει το μπαρμπούνι. Κοινώς έχουν πλήρη άγνοια του σκύλου που κατέχουν και των προβλημάτων του. Δεν ξέρουν τα βασικά για να προφυλάξουν το σκύλο τους και αρνούνται και να τα ακούσουν - σημασία έχει που το σκυλί ταιριάζει με το φω ντόλτσε καμπάνα τους.
3. Είναι νυφοπάζαρο από αδαείς που δεν πληρούν κανέναν απολύτως κανόνα σωστής αναπαραγωγής. Απλά συναντιούνται και χαριεντίζονται στο στυλ "ωραίο το δικό σου κυρά συμπεθέρα".

Εν συντομία οι συγκεκριμένες συναντήσεις είναι μια κάκιστη πηγή πληροφόρησης για τη φυλή. Αν θέλεις να ενημερωθείς σωστά, βρες ένα ξένο σοβαρό φόρουμ για γαλλικά μπουλντόγκ και ξεκίνα να διαβάζεις εκεί. Ειδικά στην ενότητα Υγεία θα διαβάζεις για πολλές μέρες.

Τέλος, αν αποφασίσεις να πάρεις γαλλικό, από σωστή πάντα πηγή θα έχεις υπόψη σου ότι:

1. Από 30 βαθμούς Κελσίου και άνω αφήνουμε ανοιχτό το aicondition όταν φεύγουμε από το σπίτι και προσευχόμαστε να μην κάνει διακοπές η ΔΕΗ στις μεγάλες ζέστες.
2. Το σκυλί δεν πρέπει να ανεβοκατεβαίνει σκάλες και να πηδάει απο καναπέδες και κρεβάτια. Αλλιώς το παίζεις κορώνα γράμματα για τη μέση του.
3. Παρότι είναι σκύλος λίγων κιλών το καλοκαίρι κουβαλάμε μαζί ποσότητες νερού για bull mastif γιατί θα χρειαστεί και να βρέξεις το σκύλο.
4. Είναι φυλή που καβατζώνεις από πριν χρήματα αν μη τι άλλο για πιθανή επέμβαση στο αναπνευστικό. Για την οποία δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι υπάρχει αποτελεσματική μέθοδος στην Ελλάδα - εγώ την είχα κάνει στο εξωτερικό.
5. Βρίσκεις κτηνίατρο που να ξέρει τα προβλήματα της φυλής.

Τώρα στην ερώτηση γιατί δεν έχει σταματήσει η εκτροφή αφού είναι προβληματικά, να ρωτήσω κι εγώ γιατί δεν απαγορεύεται η πώληση του τσιγάρου με όλα αυτά που προκαλεί...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
..και μιας και αμφισβητειται η δικια μας εκτιμηση για την υγεια της φυλης :
O φινλανδικος κυνολογικος ομιλος κανει παρα πολυ καλη δουλεια- για "διαφανεια στην εκτροφη" και δημοσιευει στατιστικες υγειας-
KoiraNet-jalostustietojärjestelmä

Πατωντας επανο στης διαφορες παθησεις η αιτιες θανατου- βγαινουν και τα ονοματα και τα pedigree των σκυλων. Αμα τα μελετησει κανεις, θα βρει παααρα πολλα ονομαστα εκτροφεια, που απογονοι τους βρισκονται στα βαθρα ολων των εκθεσεων!

Ειναι ακρος ενδιαφερον νομιζω και τρομακτικο μαζι- το οτι το μεσω ορο ζωης των γαλλικων βαση αυτης της στατιστικης ειναι μολις 5.6 χρονια!!!
Πριν απο 15 χρονια αναφεροταν ακομα σαν 10-12.
 
Last edited:


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Τώρα στην ερώτηση γιατί δεν έχει σταματήσει η εκτροφή αφού είναι προβληματικά, να ρωτήσω κι εγώ γιατί δεν απαγορεύεται η πώληση του τσιγάρου με όλα αυτά που προκαλεί...
Η διαφορα ειναι οτι καπνίζοντας βλαπτεις τον εαυτο σου, δεν ταλαιπωρείς καποιον άλλο.
Αυτο που λετε εσεις ειναι αλλο! Το καπνισμα ειναι κακο.. προκαλει καρδιακες ανεπάρκειες, καρκινους κλπ αλλα αναγκαζω το σκυλο μου να καπνιζει γιατι μου αρεσει η μυρωδιά.
Δεν εχει σταματησει γιατι πουλανε. Αυτος ειναι ο μονος λογος. Τα dolce που λες και συ.

Ολα αυτα που περιγραφετε, για μένα δεν ειναι εικονες ευζωιας. Καταλαβαίνω τη FrenchieFan, που λεει οτι οι λόγοι ειναι συναισθηματικοι αν και εγωιστικοι. Δεν το δικαιολογώ αλλα μπορω να καταλαβω στο περιπου το δεσιμο που περιγραφει. Λεω στο περιπου γιατι για μενα το δεσιμο ειναι με το καθε ατομο της φυλής. Με τον καθε σκυλο που εχουμε ανεξάρτητα απο τη φυλή. Αποκτας γνωση της φυλής οχι δεσιμο με αυτή.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@betty coltrane

Το γαλλικό έχει γίνει μόδα. Και όποια φυλή γίνεται μόδα καταστρέφεται έτσι κι αλλιώς. Αν θέλεις επαγγελματικά να βγάλεις εκτροφικά λεφτά, εκτρέφεις γαλλικά γιατί είναι σιγουράκια στις πωλήσεις.

Από εκεί και πέρα αν θέλεις οπωσδήποτε αυτή τη φυλή, θα πρέπει να προετοιμαστείς πολύ καλά για τα εξής:

1. Από που θα πάρεις το σκύλο για να μειώσεις το ρίσκο.
2. Να μάθεις να διαβάζεις τα συμπτώματα στις παθήσεις του και να είσαι σε "alert".
3. Nα ρυθμίσεις τις συνθήκες της ζωής σου και του σπιτιού σου στις ιδιαιτερότητες της φυλής.

Το σκυλί αυτό είναι ειδικών αναγκών. Αν θέλει κάποιος να το πάρει, θα πρέπει να ενημερωθεί καλά για αυτές και να μπορεί ή να είναι διατεθειμένος να ανταπεξέλθει.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ολες οι καθαρόαιμες φυλες μπορεί να εμφανίσουν γενετικές ασθένειες, λόγω της ενδογαμίας και της ανευθυνης εκτροφής.
Εαν ακολουθήσεις το σωστό δρόμο επιλογής καθαρόαιμου, που ειναι
α) ενημερωση
β)επιλογη υπευθυνου εκτροφέα
τότε οι πιθανότητες να βρεις ενα υγιές κουταβι που θα σου προσφερει πολλα χρόνια ευτυχισμένης συμβίωσης , είναι με το μέρος σου.

Ειδικά για τα Γαλλικά, από πολλους θεωρούνται οι υγιέστεροι εκπροσωποι της ομαδας των bulldogs. Φυσικα μπορεί και αυτα , όπως όλα, να νοσήσουν. Η καθε φυλη εχει προσδιάθεση για συγκεκριμένες παθήσεις. Η αναζητηση υπευθυνου εκτροφέα εγγυάται και την απόκτηση σωστού κουταβιου. Υπαρχουν συγκεκριμενα γενετικά τεστ τα οποια πρεπει να γίνονται και πρέπει να τα ζητήσεις, με τα οποία θα πιστοποιηθεί η υγεία του σκύλου. Και βεβαίως υπάρχουν οι περιβαλλοντικοί παράγοντες που μπορεί να επιδράσουν αρνητικά στην υγεία του . Θα πρέπει λοιπον να προσέχεις , πράγμα που ισχυει σε όλες τις φυλες, στα βραχυκεφαλα ακόμη περισσότερο, να μην εκθέτεις το σκύλο για μεγαλη χρονικη διάρκεια στην εντονη ζεστη, να του παρεχεις σκια και νερό κλπ.

Οι γνωμες των ιδιωτων, ιδιοκτητων κλπ είναι χρήσιμες αλλα δεν ειναι επίσημες και συχνα δεν ειναι εγκυρες. Συμβαλλουμε μονο συμβουλευτικα. Δεν ειμαστε αρμοδιοι. Οι κυνολογικοι ομιλοι, οι εκτροφείς και φυσικά οι κτηνιατροι είναι κατα πολύ περισσότερο η εγκυρη και αρμόδια πηγη πληροφόρησης για τα δεδομενα της φυλης.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η αναζητηση υπευθυνου εκτροφέα εγγυάται και την απόκτηση σωστού κουταβιου. Υπαρχουν συγκεκριμενα γενετικά τεστ τα οποια πρεπει να γίνονται και πρέπει να τα ζητήσεις, με τα οποία θα πιστοποιηθεί η υγεία του σκύλου.
Ghostdoc- πολυ αισοδοξο σε βρισκω!


Ουτε κουταβι απο εκτροφεα δεν εχει εγγυηση υγειας!! Αυτο ειναι το μονο σιγουρο!


Αυτα τα τεστ που λες- ποιος τα κανει?? Που τα κανει ? Και ποιος τα ελεγχει???
Στης περισσοτερες χωρες δεν υπαρχουν καν υποχρεωτικες εξετασεις υγειας για την φυλη ( σε αυτην και η ελλαδα).
Και ας πουμε, οτι ενας εκτροφεας, για να ξεχωρισει απο το μπουγιο και κανει οντος εξετασεις- ποιος της ελεγχει?? Σε καποιες χωρες στελνονται αιματα/ακτινογραφιες κλπ σε ανεξαρτιτους εμπειρογνομονες για αξιολογιση, ωστε να μην μπορει καποιος να "κλεψει"¨στα αποτελεσματα, δινοντας στον κτηνιατρο του ενα ποσο και αυτος σου ποιστοποιοι οτι θες.
Ας μην πουμε και για τους ασχετους κτηνιατρους- που δεν ξερουν καν να μετρησουν/αναγνωρισουν Hemivertibrae σε ακτινογραφια ( ξερω αρκετους ιδιοκτητες γαλλικων που ο κτηνιατρος τους τους ελεγε, οτι ο σκυλος εχει τελεια σπονδυλικη- ενω ο εμπειρογνομονας του ομιλου ( που δεν ξερει ποιοανου σκυλου βλεπει της ακτινογραφιες- επειδη η ολη διαδικασια γινεται μεσω ομιλου φυλης) βρηκε 5-6 Hemivertibrae π.χ.

Το βρισκεις νορμαλ, το οτι το μεσω ορος ζωης του γαλλικου ειναι στα 5.6 χρονια περιπου??
( και αυτο το νουμερο προκυπτει απο ερευνα κυνολογικου ομιλου και αφορα μονο εκτροφικα σκυλια, εγγεγραμμενα στα γενεολογια της χωρας τους- οχι σκυλους απο "απλους" ιδιοκτητες)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Τώρα στην ερώτηση γιατί δεν έχει σταματήσει η εκτροφή αφού είναι προβληματικά, να ρωτήσω κι εγώ γιατί δεν απαγορεύεται η πώληση του τσιγάρου με όλα αυτά που προκαλεί...
Τα τσιγάρα αν ήταν αφορολόγητα, η τιμή τους στο περίπτερο θα ήταν περίπου 80 λεπτά. Τα υπόλοιπα 3 - 4€ είναι φόροι που πάνε στο κράτος. Αυτός είναι ο σημαντικοτερος λόγος που δεν απαγορευονται.

Χωρίς να γνωρίζω πολλά για τα γαλ. μπουλντόγκ και έχοντας διαβάσει μόνο τις 3 - 4 τελευταίες σελίδες του θέματος, ταπεινή μου άποψη είναι πως πρέπει να σταματήσει η εκτροφή τους. Δεν έχει λόγο ύπαρξης.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ghostdoc- πολυ αισοδοξο σε βρισκω!

ειμαι, εκ φυσεως :)
Ουτε κουταβι απο εκτροφεα δεν εχει εγγυηση υγειας!! Αυτο ειναι το μονο σιγουρο!

προσεξε τι εγραψα: οι πιθανότητες να βρεις ενα υγιές κουταβι που θα σου προσφερει πολλα χρόνια ευτυχισμένης συμβίωσης , είναι με το μέρος σου. Μιλαω για πιθανοτητες , τιποτα δεν ειναι σιγουρο, ουτε αν θα ζουμε αυριο :-(



Αυτα τα τεστ που λες- ποιος τα κανει?? Που τα κανει ? Και ποιος τα ελεγχει???
Στης περισσοτερες χωρες δεν υπαρχουν καν υποχρεωτικες εξετασεις υγειας για την φυλη ( σε αυτην και η ελλαδα).
Και ας πουμε, οτι ενας εκτροφεας, για να ξεχωρισει απο το μπουγιο και κανει οντος εξετασεις- ποιος της ελεγχει?? Σε καποιες χωρες στελνονται αιματα/ακτινογραφιες κλπ σε ανεξαρτιτους εμπειρογνομονες για αξιολογιση, ωστε να μην μπορει καποιος να "κλεψει"¨στα αποτελεσματα, δινοντας στον κτηνιατρο του ενα ποσο και αυτος σου ποιστοποιοι οτι θες.
Ας μην πουμε και για τους ασχετους κτηνιατρους- που δεν ξερουν καν να μετρησουν/αναγνωρισουν Hemivertibrae σε ακτινογραφια ( ξερω αρκετους ιδιοκτητες γαλλικων που ο κτηνιατρος τους τους ελεγε, οτι ο σκυλος εχει τελεια σπονδυλικη- ενω ο εμπειρογνομονας του ομιλου ( που δεν ξερει ποιοανου σκυλου βλεπει της ακτινογραφιες- επειδη η ολη διαδικασια γινεται μεσω ομιλου φυλης) βρηκε 5-6 Hemivertibrae π.χ.

προσεξε παλι τι γραφω :
Υπαρχουν συγκεκριμενα γενετικά τεστ τα οποια πρεπει να γίνονται και πρέπει να τα ζητήσεις. Δεν ειπα οτι ειναι υποχρεωτικα, ειπα οτι πρεπει να τα ζηταμε. Ο εκτροφεας που δεν τα κανει και δεν τα δίνει τρώει ακυρο. Για τις θεωριες συνωμοσιας περι απατης εκτροφεων, κτηνιατρων κλπ δε μπορω να παρω θεση γιατι δεν γνωριζω με αποδειξεις περιστατικα. Εσυ που γνωριζεις, μπορεις να τα αποδειξεις; Εαν οχι τότε δε μπορω να δεχτω το επιχειρημα. Εξαλλου, αυτα αν συμβαινουν και σε ποιο βαθμο κανεις δε μπορει να ξερει, ωστοσο θα αφορουν σιγουρα ολες
ανεξαιρετως, τις φυλες οχι αποκλειστικα τα Γαλλικα, φανταζομαι θα συμφωνησεις σ αυτο.

Το βρισκεις νορμαλ, το οτι το μεσω ορος ζωης του γαλλικου ειναι στα 5.6 χρονια περιπου??
( και αυτο το νουμερο προκυπτει απο ερευνα κυνολογικου ομιλου και αφορα μονο εκτροφικα σκυλια, εγγεγραμμενα στα γενεολογια της χωρας τους- οχι σκυλους απο "απλους" ιδιοκτητες)

οχι, δεν το βρισκω νορμαλ αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι αφορα ο μεσος ορος. Εαν αφορα το συνολο των Γαλλικων οπως φανταζομαι τότε ειναι σιγουρα πολυ χαμηλο. Δεν εχω ασχοληθει με το προσδόκιμο επιβίωσης της φυλης για να μπορω να απαντησω. Εαν ειναι μεσος ορος που ειναι παγκοσμιως αποδεκτός, που αφορα οχι εναν μονο κυνολογικο ομιλο αλλα πολλους και μετα απο ερευενα πολυετη και σε πολυ μεγαλο αριθμο σκυλων (βλεπεις χρειαζονται πολλά πολυ για να εχει η στατιστικη καποιο ειδικο βαρος) τότε το δεχομαι.
Αυτο που εχει σημασία, το ξανατονιζω, ειναι να επιλεγουμε απο τη σωστη πηγη. Ειμαι απολυτως βεβαιος πως οσες ασθενειες και αν εχει η συγκεκριμενη φυλη, υπαρχουν εκτροφεια με καθαρες- υγιείς γραμμες, στα οποια μπορεί κανεις να απευθυνθει για την αποκτηση ενος ακέραιου σε ολα σκυλου. Εκτος αν θεωρείς πως όλες οι γραμμές ειναι προβληματικές..
 
Last edited:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ΕΑΝ ειχαν το σθενος για διαφανεια ομιλοι αλλων χορων, οπος ο φινλανδικος- θα ειμασταν σιγουρα πιο σιγουρη στην επιλογη του σωστου εκτροφεα!
Αλλα δεν τους συμφερει μαλλον!

Υπαρχουν εκτροφεις που προσπαθουν να κανουν καλη δουλεια ακομα! Αλλα δυσκολευονται και εκεινη να βρουν καταλληλα σκυλια πια!
Εγω προσωπικα γνωριζω 4 εκτροφεις γαλλικων ( απο τους οποιους εγω θα επαιρνα σκυλο με κλειστα ματια, οταν εκτρεφαν ακομα) που σταματησαν για αυτον ακριβος τον λογο την εκτροφη της φυλης!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ε ενταξει, με εικασίες για αδιαφάνεια, απάτες, συμπαιγνίες και ιστορίες συνωμοσιών δε γινεται να καταληξουμε σε αντικειμενικα συμπερασματα. Οπως ειπα, υπαρχουν καθαρες γραμμες , αυτο που χρειάζεται είναι να ψαξει ο ενδιαφερόμενος να τις βρει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
@Ghostdoc

Αν βρεις τον εκτροφέα γαλλικού με τα γενετικά τεστ και την σούπερ εγγύση δείξτον μου να ψωνίσω κουτάβι, πληρώνω όσο-όσο.

Να συμπληρώσω επίσης ότι το αναπνευστικό στα γαλλικά φαίνεται στον 6ο-7ο μήνα, δεν το λέω εγώ αλλά η εκτροφέας μου (που είναι από τους κορυφαίους εκτροφείς στα γαλλικά με τεράστια εμπειρία).
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Μα δεν ψαχνω :) Αν εψαχνα σε Γαλλικο ειναι βεβαιο οτι θα εβρισκα ;-) Δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο.
Η εκτροφέας , έαν εχει οντως τόσο τεράστια εμπειρία και το λέει, ασφαλώς θα ξέρει . Αλλα ποιο ειναι το επιχειρημα ; Τι παει να πει αυτό δηλαδη? Επειδη ορισμενες γενετικές παθήσεις δεν εμφανίζονται αμέσως αυτο σημαινει οτι πρέπει να εξαφανιστει ή φυλή ή να αποτρέπονται οσοι την αγαπανε απο την αποκτηση κουταβιου; Εαν ηταν ετσι τότε δε θα υπηρχαν καθαρόαιμοι σκυλοι στον πλανητη. Μπορω να σου απαριθμησω δεκαδες παθησεις απο δεκαδες φυλες που οριστικη διάγνωση γίνεται πολύ αργότερα από τη γέννηση, να, καλή ωρα τα Ιαπωνικα ακιτα που εχω την τυχη να εχω, η δυσπλασία του ισχίου διαγιγνώσκεται στους 18-24 μηνες. Μηπως να τα εξαφανίζαμε και αυτα;
Ας μην ειμαστε απόλυτοι παιδιά.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Αλλα ποιο ειναι το επιχειρημα ; Τι παει να πει αυτό δηλαδη? Επειδη ορισμενες γενετικές παθήσεις δεν εμφανίζονται αμέσως αυτο σημαινει οτι πρέπει να εξαφανιστει ή φυλή ή να αποτρέπονται οσοι την αγαπανε απο την αποκτηση κουταβιου; Εαν ηταν ετσι τότε δε θα υπηρχαν καθαρόαιμοι σκυλοι στον πλανητη.
Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ, ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του και τα ρίσκα του. Εγώ απλώς ενημερώνω όπως θα ήθελα να κάνουν και άλλοι σε μένα. Το αν θα υπάρχουν καθαρόαιμοι σκύλοι στον πλανήτη γη προσωπικά δεν με ενδιαφέρει - μάλλον το θεωρώ και αστείο να μιλάμε για κίνδυνο εξαφάνισης φυλών οι οποίες έχουν γίνει έτσι κι αλλιώς ανάπηρες. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι μια καλή συμβίωση με ένα σκύλο που να μπορεί να ζήσει μια φυσιολογική ζωή. Και τα γαλλικά δεν μπορούν.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Τα τσιγάρα αν ήταν αφορολόγητα, η τιμή τους στο περίπτερο θα ήταν περίπου 80 λεπτά. Τα υπόλοιπα 3 - 4€ είναι φόροι που πάνε στο κράτος. Αυτός είναι ο σημαντικοτερος λόγος που δεν απαγορευονται.

Χωρίς να γνωρίζω πολλά για τα γαλ. μπουλντόγκ και έχοντας διαβάσει μόνο τις 3 - 4 τελευταίες σελίδες του θέματος, ταπεινή μου άποψη είναι πως πρέπει να σταματήσει η εκτροφή τους. Δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Κοίτα πάλι μέσα από την εκτροφή μπορεί να υπάρξει λύση αρκεί να θέλει η πεθερα (FCI) και αλλάξει τους κανόνες .
Γιατί κανένας εκτροφέας δεν θέλει να εκτρέφει σκύλο που δεν μπορεί να αγωνιστεί μαζί του.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ, ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του και τα ρίσκα του. Εγώ απλώς ενημερώνω όπως θα ήθελα να κάνουν και άλλοι σε μένα. Το αν θα υπάρχουν καθαρόαιμοι σκύλοι στον πλανήτη γη προσωπικά δεν με ενδιαφέρει - μάλλον το θεωρώ και αστείο να μιλάμε για κίνδυνο εξαφάνισης φυλών οι οποίες έχουν γίνει έτσι κι αλλιώς ανάπηρες. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι μια καλή συμβίωση με ένα σκύλο που να μπορεί να ζήσει μια φυσιολογική ζωή. Και τα γαλλικά δεν μπορούν.
Καθε αποφαση για αποκτηση ενος καθαρόαιμου σκύλου εμπεριέχει ρίσκο. Δεν υπαρχει καμία καθαρόαιμη φυλη ελευθερη προβλημάτων. Οπως προείπα το μυστικό ειναι σωστη ενημερωση και καλο ψαξιμο για καθαρες γραμμές. Μια χαρα μπορουν να ζησουν, και τα Γαλλικα και τα pug, λαμβανοντας υποψιν τις ιδιαιτεροτητες τους, πραγμα που εξαλλου ισχυει για όλες τις φυλες.
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Να κανω μια χαζη ερωτηση; τα μποστον τερριε πως ειναι απο υγεια; ειναι κοντινα στο ταπεραμεντο με τα γαλλακια; η εμενα που ειμαι ασχετη μου φαινονται;
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Διαβαζω ξαναδιαβαζω το θεμα και δε ξερω, να ποσταρω ή οχι...

Νομιζω οτι θα συμφωνησω με τον απο πανω. Ολες οι φυλες λιγο πολυ ταλαιπωρουνται απο κληρονομικα θεματα. Ορθοπεδικα, καρδιολογικα, δερματολογικα, καρκινους κλπ.. Εχοντας δει αρκετα γαλλικα που τουλαχιστον στο ματι, φαινονται να ζουν μια χαρα, θα ελεγα το εξης : ΑΝ καποιος γνωριζει τις ιδιαιτεροτητες της υγειας τους & μπορει ν ανταποκριθει στα θελω τους, δε θα τον απετρεπα να παρει.

Προτεινω σ οποιον ενδιαφερεται να συζητησει το θεμα με εκτροφεις και κτηνιατρους & μετα να παρει την αποφαση


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Προτεινω σ οποιον ενδιαφερεται να συζητησει το θεμα με εκτροφεις και κτηνιατρους & μετα να παρει την αποφαση


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σε αυτους που δεν ξεχοριζουν εαν ενα γαλλικο εχει παθει δισκοκοιλη- η πασχει απο γαστενετρικες ταραχες????
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Να κανω μια χαζη ερωτηση; τα μποστον τερριε πως ειναι απο υγεια; ειναι κοντινα στο ταπεραμεντο με τα γαλλακια; η εμενα που ειμαι ασχετη μου φαινονται;
ειναι πάρα πολύ κοντά στα γαλλάκια το μόνο που διαφέρει αισθητά οτι ειναι πιο δραστήρια απο ενα μέσο γαλλο.

Απο υγεία εχουν θέματα με την σπονδυλική τους στήλη όπως τα γαλλάκια, σε μεγάλα ποσοστά μπορεί να εμφανίσουν οφθαλμολογικά προβλήματα, και αναπνευστικα. Σε πολύ πολύ μικρότερο βαθμό απο τα γαλλικά όμως. (Βεβαια στην Ευρώπη δεν ειναι και τόσο δημοφιλή, οπότε η κακή εκτροφή δεν έχει πάρει τις αντιστοιχες διαστάσεις των γαλλικών...)