Γαλλικό μπουλντόγκ ή Πιτ μπουλ


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Καλημέρα παιδιά! Θα ήθελα την βοήθεια σας για την επιλογή ράτσας! Με το αγόρι μου αποφασίσαμε να παρουμε (στην σκέψη είμαστε ακόμη) ένα σκυλάκι. Το θέμα είναι ότι του αρέσουν τα γαλλικά μπουλντόγκ ενώ εμένα μου αρέσουν τα πιτ μπουλ (ημίαιμο ή καθαρόαιμα). Να προσθέσω ότι έχουμε ήδη ένα κατοικίδιο έναν παπαγάλο και δεν πρόκειται να αλλάξει η καθημερινότητα του επειδή θα έρθει ένα κουτάβι (κάθεται έξω στο σταντ, βγαίνουμε βόλτες,κάνουμε μπάνιο) Επίσης, είχε κάποιος 2 σκυλιά και έναν παπαγάλο μέσα στο ίδιο διαμέρισμα; Για να μην χαλάσουμε κανενός χατήρι; Σας ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις!
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Καλημέρα!

Αν κατάλαβα καλά, τελικά, δεν υπάρχει δίλημμα επιλογής αφού δε θέλετε να χαλάσετε κανενός χατήρι...

Εγώ είχα 3 σκυλιά, δυο παπαγάλους, 3 φίδια, 2 σαύρες, μερικές εκατοντάδες γρύλους και από 2 ως 6 αρουραίους (ανάλογα τις πείνες) στο σπίτι... Μια χαρά όλα! Όπως εγώ το έβλεπα...

Για το αν θα αλλάξει η καθημερινότητα του παπαγάλου θα ήθελα να μπει να μας γράψει ο ίδιος σε κάνα χρόνο μετά την απόκτηση των σκύλων... :D
 


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Καλημέρα!

Αν κατάλαβα καλά, τελικά, δεν υπάρχει δίλημμα επιλογής αφού δε θέλετε να χαλάσετε κανενός χατήρι...

Εγώ είχα 3 σκυλιά, δυο παπαγάλους, 3 φίδια, 2 σαύρες, μερικές εκατοντάδες γρύλους και από 2 ως 6 αρουραίους (ανάλογα τις πείνες) στο σπίτι... Μια χαρά όλα! Όπως εγώ το έβλεπα...

Για το αν θα αλλάξει η καθημερινότητα του παπαγάλου θα ήθελα να μπει να μας γράψει ο ίδιος σε κάνα χρόνο μετά την απόκτηση των σκύλων... :D
χαχαχαχα απλά το αγόρι μου θεωρεί υπερβολή τα 2 σκυλιά και τον έναν παπαγάλο!Με εντυπωσιάζεται! Απίστευτο ποσα ζωάκια είχατε! Η καθημερινότητα του παπαγάλου δεν μπορεί να αλλάξει (αυτό είναι όρος) γιατί είναι αρκετά χρόνια μαζί μου και δεμένος και δεν θέλω να πάθει κάποιου είδους κατάθλιψη!
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις θα παλέψω και για τα 3 !
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Είναι τελείως διαφορετικής δυναμικής φυλές, μεταξύ τους.
Δεν μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα με το γαλλάκι και το pitbull (καθαρόαιμο δεν θα βρεις εύκολα τουλάχιστον).
Δεν συγκρίνονται καν. Η νύχτα με την μέρα.
Άλλη καθημερινότητα έχει το καθένα. Μακράν διαφορετικές μεταξύ τους.
 
  • Like
Reactions: Hammer


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Είναι τελείως διαφορετικής δυναμικής φυλές, μεταξύ τους.
Δεν μπορείς να κάνεις τα ίδια πράγματα με το γαλλάκι και το pitbull (καθαρόαιμο δεν θα βρεις εύκολα τουλάχιστον).
Δεν συγκρίνονται καν. Η νύχτα με την μέρα.
Άλλη καθημερινότητα έχει το καθένα. Μακράν διαφορετικές μεταξύ τους.
Αυτό το γνωρίζουμε πολύ καλά. Αν έμοιαζαν (είτε σε χαρακτήρα είτε σε εμφάνιση) θα είχαμε κάνει μια υποχώρηση ο καθένας και θα είχαμε καταλήξει σε ένα από τα δυο. Με ενδιαφέρουν πιο πολύ τα ημίαιμο πιτ μπουλ όποτε δεν το θεωρώ πρόβλημα, αλλά αν δεν καταφέρω να βρω κάποιο ημίαιμο δεν ξέρω αν υπάρχει νόμιμο εκτροφείο ή αν γίνεται να βρω από κάποιον γνωστό μας!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αυτό το γνωρίζουμε πολύ καλά. Αν έμοιαζαν (είτε σε χαρακτήρα είτε σε εμφάνιση) θα είχαμε κάνει μια υποχώρηση ο καθένας και θα είχαμε καταλήξει σε ένα από τα δυο. Με ενδιαφέρουν πιο πολύ τα ημίαιμο πιτ μπουλ όποτε δεν το θεωρώ πρόβλημα, αλλά αν δεν καταφέρω να βρω κάποιο ημίαιμο δεν ξέρω αν υπάρχει νόμιμο εκτροφείο ή αν γίνεται να βρω από κάποιον γνωστό μας!
2 χαζές ερωτήσεις για όλα τα παραπάνω.
Είσαι 20 χρονών και θέλεις να πάρεις σκύλο με το "αγόρι" σου.
Τι θα γίνει αν για τον οποιοδήποτε λόγο μετά από ένα χρόνο χωρίσετε; (μιας και οι πιθανότητες λόγω ηλικίας είναι αρκετές) ποιος θα κρατήσει τον σκύλο και τον παπαγάλο;
Τι θα κάνετε όταν θέλετε να αρχίσετε(αργότερα που θα δουλεύετε όλη μέρα) εκδρομές, διακοπές ταξίδια κλπ; Που θα μένουν ο σκύλος με τον παπαγάλο;
 
  • Like
Reactions: vrmode


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
2 χαζές ερωτήσεις για όλα τα παραπάνω.
Είσαι 20 χρονών και θέλεις να πάρεις σκύλο με το "αγόρι" σου.
Τι θα γίνει αν για τον οποιοδήποτε λόγο μετά από ένα χρόνο χωρίσετε; (μιας και οι πιθανότητες λόγω ηλικίας είναι αρκετές) ποιος θα κρατήσει τον σκύλο και τον παπαγάλο;
Τι θα κάνετε όταν θέλετε να αρχίσετε(αργότερα που θα δουλεύετε όλη μέρα) εκδρομές, διακοπές ταξίδια κλπ; Που θα μένουν ο σκύλος με τον παπαγάλο;
Καθόλου χαζές ερωτήσεις.
Αρχικα είπα σκεφτόμαστε (ο σκύλος μπορεί να έρθει σε έναν χρόνο)
Δεύτερον είμαι 21
Τρίτον σε περίπτωση χωρισμού ο καθένας θα έχει το σπίτι του όποτε θα δούμε με ποιον θα μείνει ο σκύλος.(όπως και στα μεγαλύτερα ζευγάρια, παντρεμένοι που χωρίζουν) Ο παπαγάλος είναι μόνο δικός μου άρα εγώ (δεν χρειάζεται να σας απασχολεί αυτό το θέμα)
Έχουμε τελειώσει σπουδές και δουλεύουμε κανονικά (ένα 8ωρο)
Πιστεύω και οι μεγαλύτεροι πηγαίνουν διακοπές ταξίδια όποτε ο σκύλος θα μένει σε έμπιστο άτομο (γονέας) όπως τόσα χρόνια το κάνει ο παπαγάλος μου.

Τονίζω...δεν θα πάμε αύριο να παρουμε κάποιο σκύλο. Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται μέσα σε μερικούς μήνες..
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καθόλου χαζές ερωτήσεις.
Αρχικα είπα σκεφτόμαστε (ο σκύλος μπορεί να έρθει σε έναν χρόνο)
Δεύτερον είμαι 21
Τρίτον σε περίπτωση χωρισμού ο καθένας θα έχει το σπίτι του όποτε θα δούμε με ποιον θα μείνει ο σκύλος.(όπως και στα μεγαλύτερα ζευγάρια, παντρεμένοι που χωρίζουν) Ο παπαγάλος είναι μόνο δικός μου άρα εγώ (δεν χρειάζεται να σας απασχολεί αυτό το θέμα)
Έχουμε τελειώσει σπουδές και δουλεύουμε κανονικά (ένα 8ωρο)
Πιστεύω και οι μεγαλύτεροι πηγαίνουν διακοπές ταξίδια όποτε ο σκύλος θα μένει σε έμπιστο άτομο (γονέας) όπως τόσα χρόνια το κάνει ο παπαγάλος μου.

Τονίζω...δεν θα πάμε αύριο να παρουμε κάποιο σκύλο. Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται μέσα σε μερικούς μήνες..
Το να αφήσεις τον παπαγάλο στο κλουβί σε κάποιον δικό σου άνθρωπο είναι απλό και εύκολο. (έχω κι εγώ παπαγάλο και ξέρω)
Το να αφήνεις κάθε τόσο το σκύλο σου (και ιδιαίτερα αν είναι πιτ) στους γονείς σου, δεν είναι και το καλύτερο, τόσο για τον σκύλο, όσο και για την σχέση σου με αυτόν (με ότι αυτό συνεπάγεται).
Όσο για τον χωρισμό, πιστεύω ότι αν χώριζα με την γυναίκα μου, με την σχέση που είχαμε με τον σκύλο, θα καταλήγαμε το λιγότερο στα δικαστήρια, γιατί νοιώθω ότι κανένας από τους δύο δεν θα δεχόταν να τον πάρει ο άλλος. Τέτοιο είναι το δέσιμο. Για όσους πραγματικά ξέρουν τι θέλουν και τι βάζουν στην ζωή τους.
 


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Το να αφήσεις τον παπαγάλο στο κλουβί σε κάποιον δικό σου άνθρωπο είναι απλό και εύκολο. (έχω κι εγώ παπαγάλο και ξέρω)
Το να αφήνεις κάθε τόσο το σκύλο σου (και ιδιαίτερα αν είναι πιτ) στους γονείς σου, δεν είναι και το καλύτερο, τόσο για τον σκύλο, όσο και για την σχέση σου με αυτόν (με ότι αυτό συνεπάγεται).
Όσο για τον χωρισμό, πιστεύω ότι αν χώριζα με την γυναίκα μου, με την σχέση που είχαμε με τον σκύλο, θα καταλήγαμε το λιγότερο στα δικαστήρια, γιατί νοιώθω ότι κανένας από τους δύο δεν θα δεχόταν να τον πάρει ο άλλος. Τέτοιο είναι το δέσιμο. Για όσους πραγματικά ξέρουν τι θέλουν και τι βάζουν στην ζωή τους.
χαχαχα δεν ξέρω τι παπαγάλο έχεις αλλά σίγουρα δεν είναι «απλό» το δέσιμο με τον παπαγάλο μου είναι τέτοιο που όταν λείπω για λίγες μέρες τραβάει και βγάζει τα πούπουλα του ή δαγκώνει όποιον τον πλησιάζε. Δεν είπε κανένας κάθε λίγο (μόνο το καλοκαίρι πάμε διακοπές το πολύ για 5 μέρες). Δεν θα σκεφτόμασταν τον σκύλο αν δεν είχα πάρει τον παπαγάλο μου. Εγώ δεν θα κατέληγα στα δικαστήρια σίγουρα. Θα άφηνα τον σκύλο εκεί που είναι καλύτερα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Amaliaz


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
χαχαχα δεν ξέρω τι παπαγάλο έχεις αλλά σίγουρα δεν είναι «απλό» το δέσιμο με τον παπαγάλο μου είναι τέτοιο που όταν λείπω για λίγες μέρες τραβάει και βγάζει τα πούπουλα του ή δαγκώνει όποιον τον πλησιάζε. Δεν είπε κανένας κάθε λίγο (μόνο το καλοκαίρι πάμε διακοπές το πολύ για 5 μέρες). Δεν θα σκεφτόμασταν τον σκύλο αν δεν είχα πάρει τον παπαγάλο μου. Εγώ δεν θα κατέληγα στα δικαστήρια σίγουρα. Θα άφηνα τον σκύλο εκεί που είναι καλύτερα.
Δηλ μου λες ότι αν στην πορεία διαπιστώσεις ότι δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες του σκύλου σου, θα τον αφήσεις εκεί που πιστεύεις ότι θα είναι καλύτερα.
Μάλιστα.οκ!
 


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Δηλ μου λες ότι αν στην πορεία διαπιστώσεις ότι δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες του σκύλου σου, θα τον αφήσεις εκεί που πιστεύεις ότι θα είναι καλύτερα.
Μάλιστα.οκ!
Δεν είπα ποτε ότι θα τον αφήσω αν δεν μπορώ να αντεπεξέλθω είπα ότι αν ας πούμε δεθεί και φαίνεται να αγαπάει περισσότερο το αγόρι μου δεν θα βάλω τον εγωισμό μου πάνω από την ευχαρίστηση και την καλοπέραση του σκυλιού.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει αυτή η επίθεση! Εγώ ρώτησα για δυο ράτσες, αν μπορώ να έχω δυο σκυλιά και αν έχει κάποιος εμπειρία με παπαγάλο και σκύλους.
δεν ξέρω ποσο γρήγορα εσείς αποφασίζετε να πάρετε σκύλο αλλά εμείς θα το σκεφτούμε πολύ για να το κάνουμε!
καλα κάνετε και μου τα λέτε (γιατί είμαι ακόμη μικρή και έχω δει πολλούς στην ηλικία μου να παρατάνε τα σκυλιά) αλλά δεν ήθελα βοήθεια σε αυτό! Ζήτησα τις εμπειριες σας και αν είναι εφικτό να ζουν στο ίδιο περιβάλλον 3 κατοικίδια.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Θεωρητικά όλα γίνονται, στην πράξη είναι που περιπλέκονται λίγο(ή πολύ) τα πράγματα...
Ο παπαγάλος(μεγάλος απ ότι κατάλαβα) τα πάει καλά με τα άλλα ζώα; Θα προσαρμοστεί;
Όλα βέβαια εξαρτώνται από τον χαρακτήρα των συγκεκριμένων σκύλων που θα πάρεις και τις ικανότητες σας στην εκπαίδευση.
Το γαλλάκι δεν το θεωρώ ιδανικό "σύνροφο" για ενα πίτμπουλ, πολύ δυναμικοί χαρακτήρες(άσχετα αν είναι μικρόσωμα), είναι τζόρες, χώνονται, και γενικά έχουν αυτό το κορδωμένο/τσαμπουκαλεμένο στυλάκι που μπορεί άνετα να παρεξηγηθεί απο το πιτ...και για ενα μιρόσωμο μια επίθεση από το πιτ, έστω και μια σύντομη αλλα δυνατή διόρθωση μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα...
Πολύ πιο ιδανικό για συμβίωση με πιτ θεωρώ έναν σκύλο στα κιλά του, μη δυναμικής φυλής, αντίθετου φύλου, και με πολύ "μαλακό" χαρακτήρα, που δεν θα αποτελέσει ποτέ πρόκληση για το πιτ.
Αλλά πάλι, όλα γίνονται, όρεξη και χρόνος να υπάρχει.
Καλή τύχη στην αναζήτηση σας!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Το γαλλάκι δεν το θεωρώ ιδανικό "σύνροφο" για ενα πίτμπουλ, πολύ δυναμικοί χαρακτήρες(άσχετα αν είναι μικρόσωμα), είναι τζόρες, χώνονται, και γενικά έχουν αυτό το κορδωμένο/τσαμπουκαλεμένο στυλάκι που μπορεί άνετα να παρεξηγηθεί απο το πιτ...και για ενα μιρόσωμο μια επίθεση από το πιτ, έστω και μια σύντομη αλλα δυνατή διόρθωση μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα...
Πάρα πολύ σωστό. Ένα τίναγμα του πιτ, το γαλλάκι το έχει αφήσει στον τόπο. Και σε τσαμπουκά το γαλλάκι δεν θα κάνει πίσω.

Θα μπορούσε δυνητικά να παίξει συνδυασμός μόνο αρσενικό πιτ με θηλυκό γαλλάκι και πάλι όμως γαλλάκι χαμηλών τόνων, που θέλει πολύ μάγκα εκτροφέα για να σου πει ότι μπορεί να σου διαλέξει ένα τέτοιο από τη γέννα.
 
  • Like
Reactions: Krista.Z and Hammer


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Πάρα πολύ σωστό. Ένα τίναγμα του πιτ, το γαλλάκι το έχει αφήσει στον τόπο. Και σε τσαμπουκά το γαλλάκι δεν θα κάνει πίσω.

Θα μπορούσε δυνητικά να παίξει συνδυασμός μόνο αρσενικό πιτ με θηλυκό γαλλάκι και πάλι όμως γαλλάκι χαμηλών τόνων, που θέλει πολύ μάγκα εκτροφέα για να σου πει ότι μπορεί να σου διαλέξει ένα τέτοιο από τη γέννα.
1. Τα πιτ θέλουν πολύ χρόνο και αφοσίωση από μόνα τους και έμπειρο ή τουλάχιστον πειθαρχημένο χειριστή.
2. Η είσοδος ενός δεύτερου σκύλου σε σπίτι ήδη είναι μια δύσκολη υπόθεση, πόσο μάλλον ο ένας εξ αυτών είναι πιτ
Και τώρα καθόμαστε και συζητάμε να τα πάρουμε όλα μαζί με την μία. Και όχι ένα ζευγάρι μεγάλο που τέλος πάντων έχει οργανώσει την ζωή του και δεν έχει τόσες καθημ,ερινές υποχρεώσεις αλλά παιδιά στην πιο παραγωγική τους ηλικία.

Και επειδή τα λέω αυτά φυσικά χαρακτηρίζομαι επιθετικός. Κι όταν θα γίνει η στραβή (που θα γίνει) το πιτάκι θα βρεθεί στο δρόμο και θα ψάχνεται φιλότιμος για υιοθεσία.
 


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Θεωρητικά όλα γίνονται, στην πράξη είναι που περιπλέκονται λίγο(ή πολύ) τα πράγματα...
Ο παπαγάλος(μεγάλος απ ότι κατάλαβα) τα πάει καλά με τα άλλα ζώα; Θα προσαρμοστεί;
Όλα βέβαια εξαρτώνται από τον χαρακτήρα των συγκεκριμένων σκύλων που θα πάρεις και τις ικανότητες σας στην εκπαίδευση.
Το γαλλάκι δεν το θεωρώ ιδανικό "σύνροφο" για ενα πίτμπουλ, πολύ δυναμικοί χαρακτήρες(άσχετα αν είναι μικρόσωμα), είναι τζόρες, χώνονται, και γενικά έχουν αυτό το κορδωμένο/τσαμπουκαλεμένο στυλάκι που μπορεί άνετα να παρεξηγηθεί απο το πιτ...και για ενα μιρόσωμο μια επίθεση από το πιτ, έστω και μια σύντομη αλλα δυνατή διόρθωση μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα...
Πολύ πιο ιδανικό για συμβίωση με πιτ θεωρώ έναν σκύλο στα κιλά του, μη δυναμικής φυλής, αντίθετου φύλου, και με πολύ "μαλακό" χαρακτήρα, που δεν θα αποτελέσει ποτέ πρόκληση για το πιτ.
Αλλά πάλι, όλα γίνονται, όρεξη και χρόνος να υπάρχει.
Καλή τύχη στην αναζήτηση σας!
Η αλήθεια είναι ότι για τον παπαγάλο δεν έχω ιδέα καθώς δεν έτυχε να έχουμε κατοικίδιο αλλά έχει το δικό του δωμάτιο. Με ένα μεγάλο κλουβι, σταντ και παιχνίδια. Χαχα δεν ήξερα ότι τα γαλλάκια είναι έτσι! Σίγουρα θα ήταν ιδανικό να μιλάμε για δυο σκυλιά που είναι πάνω κάτω στα ίδια κιλά αλλά αν ήταν εφικτό αυτό δεν θα αναζητούσα απαντήσεις έδω. Θέλει αρκετή σκέψη και σίγουρα ακόμα δεν έχουμε καταλήξει κάπου. Βέβαια, ψάχνουμε και άλλες ράτσες που ίσως ικανοποιούν και τους δυο. Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις σας!
 
  • Like
Reactions: Hammer


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Πάρα πολύ σωστό. Ένα τίναγμα του πιτ, το γαλλάκι το έχει αφήσει στον τόπο. Και σε τσαμπουκά το γαλλάκι δεν θα κάνει πίσω.

Θα μπορούσε δυνητικά να παίξει συνδυασμός μόνο αρσενικό πιτ με θηλυκό γαλλάκι και πάλι όμως γαλλάκι χαμηλών τόνων, που θέλει πολύ μάγκα εκτροφέα για να σου πει ότι μπορεί να σου διαλέξει ένα τέτοιο από τη γέννα.
Το σκέφτηκα και εγώ αυτό! Σίγουρα δεν θα πάρω δυο κουτάβια μαζί έλεγα μήπως για αρχή (και λόγω ηλικίας) ξεκινήσουμε με ένα γαλλακι θηλυκό και ύστερα αν δούμε ότι γίνεται να προσθέσουμε στην οικογένεια(αργά και σταθερά) και ένα πιτ μπουλ!
Συμφωνω σε όσα είπατε. Σας ευχαριστώ πολύ
 


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
1. Τα πιτ θέλουν πολύ χρόνο και αφοσίωση από μόνα τους και έμπειρο ή τουλάχιστον πειθαρχημένο χειριστή.
2. Η είσοδος ενός δεύτερου σκύλου σε σπίτι ήδη είναι μια δύσκολη υπόθεση, πόσο μάλλον ο ένας εξ αυτών είναι πιτ
Και τώρα καθόμαστε και συζητάμε να τα πάρουμε όλα μαζί με την μία. Και όχι ένα ζευγάρι μεγάλο που τέλος πάντων έχει οργανώσει την ζωή του και δεν έχει τόσες καθημ,ερινές υποχρεώσεις αλλά παιδιά στην πιο παραγωγική τους ηλικία.

Και επειδή τα λέω αυτά φυσικά χαρακτηρίζομαι επιθετικός. Κι όταν θα γίνει η στραβή (που θα γίνει) το πιτάκι θα βρεθεί στο δρόμο και θα ψάχνεται φιλότιμος για υιοθεσία.
1) δεν μπορείτε να ξέρετε πόση εμπειρία και χρόνο έχουμε.η οικογένειατου φίλου μου έχουν πιτ μπουλ όποτε είναι γνώριμη ράτσα για εμάς.
2) δεν είπαμε ότι θα παρουμε δυο, ούτε ότι θα τα παρουμε μαζί! Η ζωή μας θεωρώ είναι οργανωμένη.

Καλά για αυτό να είστε σίγουρος(ότι το πιτ θα μείνει στον δρόμο) . Γιατί κρίνετε; Γιατί νομίζετε ότι θα το αφήσω; Πραγματικά με στεναχωρεί όλο αυτό. Από ότι κατάλαβα σας ενοχλεί η ηλικία μας αλλά κανένας δεν είπε ότι θα πάμε να το παρουμε αύριο ή σε μερικές εβδομάδες. Δεν ξέρω αν προσπαθήσετε να με πείσετε να μην πάρω σκύλο αλλά με αυτά τα σχόλια δεν ξέρω τι να πω. Έχω δει πολλά ποστ εδώ που φοιτητές θέλουν να πάρουν σκυλιά και δεν βλέπω τέτοια σχόλια. Αλλά επειδή θέλω πολύ να δω την απάντηση σας...ορίστε μια ερώτηση: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΣΚΥΛΟΥ!
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Σε επίρρωση όσων σας είπαν άλλοι συνομιλήτές. έχοντας σκύλο μικρόσωμης φυλής, να έχετε υπ όψιν σας ότι το παιχνίδι μεταξύ ενός μικρόσωμου και ενός μεγαλόσωμου σκύλου, δεν είναι ό,τι καλύτερο για τον μικρόσωμο σκύλο. Δεν είνια ανάγκη να υπάρξει καυγάς, αρκεί μια άτσαλη κίνηση του μεγαλόσωμου σκύλου να προκαλέσει σοβαρή σωματική βλάβη στον μικρόσωμο. Τον δικό μου δεν τον αφήνω να παίζει με μεγαλόσωμα σκυλιά, όσο φιλικά και να είναι.
 
  • Like
Reactions: Krista.Z


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ειλικρινα θελει μεγαλη σκεψη και θυσιες το πρωτο σκυλι ποσο μαλλον κι ενα δευτερο.

Το βασικοτερο ειναι περα απο τα παραπανω και η αποκτηση . Γαλλικο και οποιοδηποτε καθαροαιμο δε βρισκεις ουτε απο φιλοζωικη, ουτε αδέσποτο και σε καμια περιπτωση δεν αγοραζεις απο πετ σοπ η δηθεν εκτροφεις ή τυχαρπαστους που γεννησε το σκυλι τους. Θα σου πουν και γνωστες τις φυλης σχετικα, ειναι μια φυλη με αρκετα θεματα υγειας . Υπαρχει ολοκληρο θεμα στο φορουμ "γιατι να μη παρω γαλλικο" . Αναζητηστε το. Θα πρεπει να μπειτε σε διαδικασια να αναζητησετε σοβαρο εκτροφεα, να τα σκαστε και παλι υπαρχει ρισκο.

Το να βρεις πιτμπουλοειδες και δωρεαν ειναι το πιο ευκολο πραγμα, υπαρχουν πολλα που αναζητουν υιοθεσία , ειδικα ενήλικα νεαρά .....υπαρχουν και σελιδες στο Fb σχετικες, με εκατονταδες αναρτησεις καθημερινα πιτμπουλοφατσουλων προς υιοθεσία. Ειναι διαδεδομενα πολυ και απο τις ατυχες "ρατσες" που βλεπεις συχνα εγκατελειμενες.

Επιπλεον νεοι ανθρωποι ενα ενεργητικο, τσαχπινικο, ανθεκτικο πιτ που παει παντου και εκδρομες και θαλασσα και διακοπες και βουνο λογικα θα σας ταιριαζει καλύτερα. Υπαρχουν και πιτμπουλοφατσες σχετικα μικρου και πιο διαχειρισιμου μεγεθους γυρω στα 20 κιλα .

Το γαλλικο τι να το κανετε, τι ακριβως σας αρεσει και που σας ταιριαζει περα απο το επιφανειακο δηλ την εμφανιση? Ειναι σα να συμβιωνεις και λιγο με την γιαγια σου, να καθαριζεις ζαρες , αραγμα κατω απο το αικοντισιον το μισο χρονο, βολτες στους γιατρους, Κανω λιγο κακο χιουμορακι, με συγχωρειτε οι κατοχοι γαλλικων.
 
  • Like
Reactions: vrmode and Krista.Z


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Σε επίρρωση όσων σας είπαν άλλοι συνομιλήτές. έχοντας σκύλο μικρόσωμης φυλής, να έχετε υπ όψιν σας ότι το παιχνίδι μεταξύ ενός μικρόσωμου και ενός μεγαλόσωμου σκύλου, δεν είναι ό,τι καλύτερο για τον μικρόσωμο σκύλο. Δεν είνια ανάγκη να υπάρξει καυγάς, αρκεί μια άτσαλη κίνηση του μεγαλόσωμου σκύλου να προκαλέσει σοβαρή σωματική βλάβη στον μικρόσωμο. Τον δικό μου δεν τον αφήνω να παίζει με μεγαλόσωμα σκυλιά, όσο φιλικά και να είναι.
Φυσικά το γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο και επειδή δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις για τόσο διαφορετικές ράτσες σκύλων απευθύνθηκα εδώ. Είχα παλαιότερα ένα spitz αρκετά μικρόσωμο και δεν το άφηνα δίπλα σε μεγάλα σκυλια (ο μπαμπάς μου είχε ημίαιμο λαπραντορ όποτε ξέρω την κατάσταση που επικρατούσε)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3