Γαλλικό μπουλντόγκ ή Πιτ μπουλ


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Ειλικρινα θελει μεγαλη σκεψη και θυσιες το πρωτο σκυλι ποσο μαλλον κι ενα δευτερο.

Το βασικοτερο ειναι περα απο τα παραπανω και η αποκτηση . Γαλλικο και οποιοδηποτε καθαροαιμο δε βρισκεις ουτε απο φιλοζωικη, ουτε αδέσποτο και σε καμια περιπτωση δεν αγοραζεις απο πετ σοπ η δηθεν εκτροφεις ή τυχαρπαστους που γεννησε το σκυλι τους. Θα σου πουν και γνωστες τις φυλης σχετικα, ειναι μια φυλη με αρκετα θεματα υγειας . Υπαρχει ολοκληρο θεμα στο φορουμ "γιατι να μη παρω γαλλικο" . Αναζητηστε το. Θα πρεπει να μπειτε σε διαδικασια να αναζητησετε σοβαρο εκτροφεα, να τα σκαστε και παλι υπαρχει ρισκο.

Το να βρεις πιτμπουλοειδες και δωρεαν ειναι το πιο ευκολο πραγμα, υπαρχουν πολλα που αναζητουν υιοθεσία , ειδικα ενήλικα νεαρά .....υπαρχουν και σελιδες στο Fb σχετικες, με εκατονταδες αναρτησεις καθημερινα πιτμπουλοφατσουλων προς υιοθεσία. Ειναι διαδεδομενα πολυ και απο τις ατυχες "ρατσες" που βλεπεις συχνα εγκατελειμενες.

Επιπλεον νεοι ανθρωποι ενα ενεργητικο, τσαχπινικο, ανθεκτικο πιτ που παει παντου και εκδρομες και θαλασσα και διακοπες και βουνο λογικα θα σας ταιριαζει καλύτερα. Υπαρχουν και πιτμπουλοφατσες σχετικα μικρου και πιο διαχειρισιμου μεγεθους γυρω στα 20 κιλα .

Το γαλλικο τι να το κανετε, τι ακριβως σας αρεσει και που σας ταιριαζει περα απο το επιφανειακο δηλ την εμφανιση? Ειναι σα να συμβιωνεις και λιγο με την γιαγια σου, να καθαριζεις ζαρες , αραγμα κατω απο το αικοντισιον το μισο χρονο, βολτες στους γιατρους, Κανω λιγο κακο χιουμορακι, με συγχωρειτε οι κατοχοι γαλλικων.
Συμφωνω απόλυτα σε αυτά που είπατε! Το έχω διαβάσει το άρθρο και επίσης δεν είμαι υπέρ της αγοράς σκύλου! Σίγουρα αν αποφασίσουμε να παρουμε γαλλικό μπουλντόγκ θα χρειαστεί μεγάλη αναζήτηση και σίγουρα θα έχουμε προβλήματα. Όσο για τα πιτ μπουλ λατρεύω τα ημίαιμα ενήλικα ή μικρά και είμαι σχεδόν σε όλες τις σελίδες στο ΦΒ που αφορούν πιτ μπουλ. (Το μεγάλο μας πρόβλημα είναι ότι σχεδόν όλα δίνονται μόνο μέσα στις πόλεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Πάτρα) εδώ στην Θράκη (όπου μένω) έχω βρει από την φιλοζωική ένα το οποίο είναι 7,5 χρόνων και το δίνουν με την προϋπόθεση της άυλης (όπου δεν έχουμε) σίγουρα αν αποφασίσουμε να παρουμε ένα πιτ μπουλ θα ψάξω καλύτερα (δεν βιαζόμαστε). Συμφωνώ ότι μας ταιριάζει ένα πιτ μπουλ (το αγόρι μου μεγάλωσε με πιτ μπουλ και πάντα ήθελε αλλά πάνω σε μια τυχαία συζήτηση μου ανέφερε τα γαλλακια! Για το ποσο γλυκά είναι για το ποσο καλά θα είναι για ένα διαμέρισμα και αλλά πολλά! Γενικά είμαι άνθρωπος που του αρέσει να περνάει χρόνο με τα σκυλια σε βόλτες (είμαι και μέλος της φιλοζωικής) και θέλω να προσφέρω ότι καλύτερο μπορώ! Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και σίγουρα θα σας ενημερώσω όταν αποφασίσουμε και καταλήξουμε κάπου ώστε να μάθω και περισσότερα .
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Για να μην χαλάσουμε κανενός χατήρι;
Αυτό το γνωρίζουμε πολύ καλά. Αν έμοιαζαν (είτε σε χαρακτήρα είτε σε εμφάνιση) θα είχαμε κάνει μια υποχώρηση ο καθένας και θα είχαμε καταλήξει σε ένα από τα δυο.
Καλοπροαίρετα λέω πως πρέπει να συζητήσετε.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Γαλλικο και Πιτμπουλ μαζι- γίνεται ( κατα περίπτωση καθε φορά!)! Εμείς έχουμε 4 γαλλικά ( απο καλα εκτροφεία όλα- και απο κουταβια) και Πιτμπουλ με αγνωστο παρελθον ( τον βρηκαμε μισοπεθαμένο,δεν ξέρουμε την ηλικία του, αλλά σιγουρα ειναι 5-8 ετων). Ακόμα και το κουτάβι που πήρα πριν απο 2+ μήνες- δεν φοβήθηκα ούτε στιγμή μαζί του!
Σε αντίθεση με τα γαλλικά!!Οι δυο απο τα 3 μεγάλα της άλλαξαν τα φώτα της πρώτες μέρες!
Αλλα θα φοβόμουν παπαγάλο με τα γαλλικά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ- εάν είχα.
Έτσι και θα έκανε το λάθος να κατέβει απο το Stand-θα ήταν σίγουρα η τελευταία του φορά! Ασε που είμαι σίγουρη, οτι δεν θα με άφηναν να ασχοληθώ μαζι του! Ενώ και παλι είμαι σίγουρη οτι το Πιτ- δεν θα έδινε καμιά σημασία!


Φύλακες!!
IMG_20200321_172101.jpg

Πρώτες μέρες! Πρώτες επαφές!
IMG_20200318_095104.jpg

Της άρεσε πααααρα πολυ! Και αυτός πολύ cool

IMG_20200318_094341.jpg! !!
 


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Γαλλικο και Πιτμπουλ μαζι- γίνεται ( κατα περίπτωση καθε φορά!)! Εμείς έχουμε 4 γαλλικά ( απο καλα εκτροφεία όλα- και απο κουταβια) και Πιτμπουλ με αγνωστο παρελθον ( τον βρηκαμε μισοπεθαμένο,δεν ξέρουμε την ηλικία του, αλλά σιγουρα ειναι 5-8 ετων). Ακόμα και το κουτάβι που πήρα πριν απο 2+ μήνες- δεν φοβήθηκα ούτε στιγμή μαζί του!
Σε αντίθεση με τα γαλλικά!!Οι δυο απο τα 3 μεγάλα της άλλαξαν τα φώτα της πρώτες μέρες!
Αλλα θα φοβόμουν παπαγάλο με τα γαλλικά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ- εάν είχα.
Έτσι και θα έκανε το λάθος να κατέβει απο το Stand-θα ήταν σίγουρα η τελευταία του φορά! Ασε που είμαι σίγουρη, οτι δεν θα με άφηναν να ασχοληθώ μαζι του! Ενώ και παλι είμαι σίγουρη οτι το Πιτ- δεν θα έδινε καμιά σημασία!


Φύλακες!!
View attachment 72891

Πρώτες μέρες! Πρώτες επαφές!
View attachment 72892

Της άρεσε πααααρα πολυ! Και αυτός πολύ cool

View attachment 72893! !!
Τι καλά που κάθονται μαζί! Απίστευτο αυτό που βλέπω. Καλά για τον παπαγάλο μην τον λέτε χαχα είναι Μακάο και νομίζω πως άνετα αρπάζει το γαλλακι! Τώρα για τα γαλλακια μας έπιασαν αμφιβολίες γιατί έχουν πολλά προβλήματα αυτό ισχύει; Οι ώρες από την βόλτα αλλάζουν το καλοκαίρι λόγω ζέστης; Όλα αυτά τα προβλήματα που βρήκα είναι σίγουρα ή σπάνια τα εμφανίζουν; Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση όλατα σκυλάκια σας είναι υπέροχα!!
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
1) δεν μπορείτε να ξέρετε πόση εμπειρία και χρόνο έχουμε.η οικογένειατου φίλου μου έχουν πιτ μπουλ όποτε είναι γνώριμη ράτσα για εμάς.
2) δεν είπαμε ότι θα παρουμε δυο, ούτε ότι θα τα παρουμε μαζί! Η ζωή μας θεωρώ είναι οργανωμένη.

Καλά για αυτό να είστε σίγουρος(ότι το πιτ θα μείνει στον δρόμο) . Γιατί κρίνετε; Γιατί νομίζετε ότι θα το αφήσω; Πραγματικά με στεναχωρεί όλο αυτό. Από ότι κατάλαβα σας ενοχλεί η ηλικία μας αλλά κανένας δεν είπε ότι θα πάμε να το παρουμε αύριο ή σε μερικές εβδομάδες. Δεν ξέρω αν προσπαθήσετε να με πείσετε να μην πάρω σκύλο αλλά με αυτά τα σχόλια δεν ξέρω τι να πω. Έχω δει πολλά ποστ εδώ που φοιτητές θέλουν να πάρουν σκυλιά και δεν βλέπω τέτοια σχόλια. Αλλά επειδή θέλω πολύ να δω την απάντηση σας...ορίστε μια ερώτηση: ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΣΚΥΛΟΥ!
Εγώ την γνώμη μου λέω πάντα και ο καθένας ας πράξει όπως θέλει. Δεν έχω καμία επιθετικότητα σε κανέναν, ούτε και γνωρίζω κανένα προσωπικά για να κρίνω.
Και σε άλλα ποστ ηλικίας "φοιτητών" τα ίδια απαντάω.
Γιατί;;
Ίσως γιατί πέρασα από αυτή την ηλικία και γνωρίζω τις "απαιτήσεις" της;;;;;;
Η απάντησή μου για τα 3 ζώα ήταν στην απορία σου για τα 3 ζώα, όπως σου απαντάνε και οι υπόλοιποι. Ότι ερώτηση κάνεις τέτοια απάντηση παίρνεις.
Η "συμβουλές" μου είναι οι ίδιες που θα έδινα και στον γιο μου που είναι στην ηλικία σου.
 


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Εγώ την γνώμη μου λέω πάντα και ο καθένας ας πράξει όπως θέλει. Δεν έχω καμία επιθετικότητα σε κανέναν, ούτε και γνωρίζω κανένα προσωπικά για να κρίνω.
Και σε άλλα ποστ ηλικίας "φοιτητών" τα ίδια απαντάω.
Γιατί;;
Ίσως γιατί πέρασα από αυτή την ηλικία και γνωρίζω τις "απαιτήσεις" της;;;;;;
Η απάντησή μου για τα 3 ζώα ήταν στην απορία σου για τα 3 ζώα, όπως σου απαντάνε και οι υπόλοιποι. Ότι ερώτηση κάνεις τέτοια απάντηση παίρνεις.
Η "συμβουλές" μου είναι οι ίδιες που θα έδινα και στον γιο μου που είναι στην ηλικία σου.
Πραγματικά το εκτιμώ που με συμβουλεύετε.
Πιστεύω όμως ότι λόγω της οικονομικής μου κατάστασης,ότι έχω δικό μου σπίτι, έχω σταθερή ζωή και ότι πέρασα από την φοιτητική ζωή όπως και ότι είχα επαφές με σκυλια (Στο σπίτι του μπαμπά μου αλλά και στο δικό μου) θα μπορούσα να ψάξω (πρώτα) και ύστερα να βρω το καταλληλότερο σκυλάκι για εμάς. Σίγουρα τα 3 κατοικίδια είναι δύσκολη υπόθεση για αυτό ρώτησα και κατάλαβα αρκετά πραγαματα (ότι όλα είναι σχετικά). Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και με συγχωρείτε αν κάποια στιγμή έγινε επιθετική.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ειναι σα να συμβιωνεις και λιγο με την γιαγια σου, να καθαριζεις ζαρες , αραγμα κατω απο το αικοντισιον το μισο χρονο, βολτες στους γιατρους, Κανω λιγο κακο χιουμορακι, με συγχωρειτε οι κατοχοι γαλλικων.
Καλά τα λες! :ROFLMAO:
 
  • Haha
Reactions: medusa and Krista.Z


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@FrenchieFan o Zombie σου δεν είναι τυπικό "gaming" πιτμπουλ. Τον βρήκατε μισοπεθαμένο και ακόμη προσεύχεται που βρήκε κρεβάτι να αράξει και φαί να τρώει, σιγά μην σηκωθεί από τη θέση του για να ασχοληθεί με τις μικρές πορδές!

Εγώ πάντως έχω χεστεί επάνω μου 2 φορές με τσαμπουκά ανάμεσα σε γαλλίδες και σταφάκι για διεκδίκηση φαγητού (η μία φορά ήταν μια λαδωμένη χαρτοπετσέτα που έπεσε στο πάτωμα). Και τις 2 φορές προσγειώθηκα στη μέση στο τσακ για το άρπαγμα. Φυσικά τη φασαρία την ξεκίνησαν οι γαλλίδες.
 
  • Wow
Reactions: medusa and Krista.Z


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μια μικρή επισήμανση:
Άλλο είναι πιτμπουλ και άλλο πιτμπουλοειδες.

Το μεν πρώτο είναι μια φυλή σκύλων που ναι μεν δεν είναι αναγνωρισμενη από την fci, αλλά μπορείς να βρεις με pedigree από συγκεκριμένους κυνολογικους ομίλους, με συγκεκριμενα εξωτερικά χαρακτηριστικά, αλλά και στοιχεία χαρακτήρα, ταμπεραμέντου.
Όπως σε όλες τις φυλές σκύλων, έτσι και σε αυτήν μπορείς (μέσα σε κάποια πλαίσια) να γνωρίζεις εκ των προτέρων τι να περιμένεις.

Τα πιτμπουλοειδη από την άλλη, είναι ένας τύπος σκύλου που συνήθως φέρει κάποια κοινά χαρακτηριστικά εμφάνισης (κυρίως όσον αφορά το κεφάλι, ίσως και τον σωματοτυπο). Πρόκειται στην πλειοψηφία τους για πολύαιμα σκυλιά, αγνώστων λοιπών στοιχείων με αρκετές διαφορές στον χαρακτήρα τους. Μπορείς να βρεις ο, τι χαρακτήρα θες, από "μπαμπουλα" μέχρι "γατάκι", ανάλογα το παρελθόν του, αλλά και τους προγόνους του (αν τους μάθεις ποτέ).

Αρα στην μια περίπτωση μπορείς να έχεις μια κάποια ιδέα του τί να περιμένεις, στην άλλη όμως δεν έχεις την παραμικρή ιδέα, ειδικά αν μιλάμε για κουτάβι.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and TARA


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Μια μικρή επισήμανση:
Άλλο είναι πιτμπουλ και άλλο πιτμπουλοειδες.

Το μεν πρώτο είναι μια φυλή σκύλων που ναι μεν δεν είναι αναγνωρισμενη από την fci, αλλά μπορείς να βρεις με pedigree από συγκεκριμένους κυνολογικους ομίλους, με συγκεκριμενα εξωτερικά χαρακτηριστικά, αλλά και στοιχεία χαρακτήρα, ταμπεραμέντου.
Όπως σε όλες τις φυλές σκύλων, έτσι και σε αυτήν μπορείς (μέσα σε κάποια πλαίσια) να γνωρίζεις εκ των προτέρων τι να περιμένεις.

Τα πιτμπουλοειδη από την άλλη, είναι ένας τύπος σκύλου που συνήθως φέρει κάποια κοινά χαρακτηριστικά εμφάνισης (κυρίως όσον αφορά το κεφάλι, ίσως και τον σωματοτυπο). Πρόκειται στην πλειοψηφία τους για πολύαιμα σκυλιά, αγνώστων λοιπών στοιχείων με αρκετές διαφορές στον χαρακτήρα τους. Μπορείς να βρεις ο, τι χαρακτήρα θες, από "μπαμπουλα" μέχρι "γατάκι", ανάλογα το παρελθόν του, αλλά και τους προγόνους του (αν τους μάθεις ποτέ).

Αρα στην μια περίπτωση μπορείς να έχεις μια κάποια ιδέα του τί να περιμένεις, στην άλλη όμως δεν έχεις την παραμικρή ιδέα, ειδικά αν μιλάμε για κουτάβι.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αν καταλήξουμε σε πίτμπουλ θα ήθελα να ενημερωθώ κι άλλο γιατί έψαξα αρκετά αλλά μπερδεύτηκα αρκετά με εκτροφείς,γέννες και αυτά τις φιλοζωικής. Δυστυχώς και οι γνωστοί μου δεν μπορούν να με ενημερώσουν γιατί υιοθέτησαν από φιλοζωικές και πραγματικά δεν έχουμε βγάλει ακρη στο αν αποφασίσουμε ότι θελουμε κάτι σε πιτ μπουλ (ημίαιμο ή καθαροαιμο) δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Έχω μεγαλώσει με κουτάβια όποτε δεν με απασχολεί να είναι μικρό θα έπαιρνα και ένα μεγαλύτερο 2-3 χρόνων αρκεί να τα πηγαίνει καλά με παιδιά και αλλά ζώα και αυτό με κάνει λίγο επιφυλακτική ως προς τις φιλοζωικές.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν γνωρίζω εάν υπάρχουν σοβαροί εκτροφεις πιτμπουλ στην Ελλάδα. Θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα δύσκολο να γίνει σωστά (εννοώ με pedigree δηλωμένο στους ομίλους που αναγνωρίζουν τα Πιτ σαν φυλή όπως πχ το United Kennel Club).
Χρειάζεται ιδιαίτερο ψάξιμο, προσοχή και επιφυλακτικοτητα από την δικιά σου την πλευρά, αν ψάχνεις κάτι τέτοιο.
Υπολογίζεις επίσης και ένα σεβαστό ποσό για την αγορά του.

Αλλιώς πας σε φιλοζωικες και στα δεκάδες πιτμπουλοειδη που ψάχνουν ένα σπίτι. Από χαρακτήρα όμως, κανείς δεν ξέρει τι θα βγει. Μονάχα αν βρεις κάποιον ενήλικο σκύλο (1,5 2 ετών πχ) με ήδη διαμορφωμένο χαρακτήρα.
 


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Δεν γνωρίζω εάν υπάρχουν σοβαροί εκτροφεις πιτμπουλ στην Ελλάδα. Θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα δύσκολο να γίνει σωστά (εννοώ με pedigree δηλωμένο στους ομίλους που αναγνωρίζουν τα Πιτ σαν φυλή όπως πχ το United Kennel Club).
Χρειάζεται ιδιαίτερο ψάξιμο, προσοχή και επιφυλακτικοτητα από την δικιά σου την πλευρά, αν ψάχνεις κάτι τέτοιο.
Υπολογίζεις επίσης και ένα σεβαστό ποσό για την αγορά του.

Αλλιώς πας σε φιλοζωικες και στα δεκάδες πιτμπουλοειδη που ψάχνουν ένα σπίτι. Από χαρακτήρα όμως, κανείς δεν ξέρει τι θα βγει. Μονάχα αν βρεις κάποιον ενήλικο σκύλο (1,5 2 ετών πχ) με ήδη διαμορφωμένο χαρακτήρα.
Κατάλαβα. Φυσικά θα ψάξω και θα αναζητήσω και ευτυχώς που σας βρήκα! Αν τυχόν χρειαστώ διευκρινίσεις ή βρω κάποιον πρώτα θα ενημερώσω εδώ και θα ακολουθήσω αυτό που προτείνετε! Εννοείται πως δεν κάνουμε παζάρια ούτε περιμένω να πάρω κουτάβι με 200 ευρώ! Λογικά θα απευθυνθώ στις φιλοζωικές. Είμαι μέλος στην φιλοζωική που υπάρχει στην πόλη μου οποτε με ενημερώνουν.Φυσικά μπορώ να ταξιδέψω για να το δω από κοντά να παίξουμε να το γνωρίσω και να με γνωρίσει. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Απο φιλοζωικη/εθελοντες θεωρω δε θα ειναι τοσο δυσκολο να βρεθει ιδίως ενήλικο, ειναι κατηγορια σκυλων που ηταν καποια φαση πολυ της μοδος και συχνα επεσαν σε ακαταλληλα χερια . Στη δικη μου περιοχη τα μισά σκυλάκια που δόθηκαν για υιοθεσία τελευταια ειναι πιτμπουλοφατσες απο τετοια περίπτωση.

Στη χειρότερη θα μιλησετε με 2-3 φιλοζωικες που δινουν πχ θεσσαλονικη και θα κάνετε ενα ταξίδι μεχρι εκει να τα γνωρίσετε ενα σκ. Εαν καποιος ειναι διατεθειμενος να ταξιδεψει, φανει μεσω της συζητησης οτι ειναι καταλληλος κηδεμονας, και δεχτει τους ορους υιοθεσίας ... δε νομιζω να αρνηθουν να το δωσουν και εκτος πόλης.
 
  • Like
Reactions: Krista.Z and Vania


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει η εκτίμηση για τον χαρακτήρα ενός ενήλικα σκύλου με μια ή και δύο συναντήσεις.
Σίγουρα μια γνώμη μπορούν να έχουν και οι υπεύθυνοι της φιλοζωικής, όμως αν ήταν να πάρω ένα ενήλικα σκύλο έχοντας συγκεκριμένες απαιτήσεις, θα ήθελα απο πριν να έχω περισσότερες εμπειρίες μαζί του.
Γνώμη μου...
 


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Απο φιλοζωικη/εθελοντες θεωρω δε θα ειναι τοσο δυσκολο να βρεθει ιδίως ενήλικο, ειναι κατηγορια σκυλων που ηταν καποια φαση πολυ της μοδος και συχνα επεσαν σε ακαταλληλα χερια . Στη δικη μου περιοχη τα μισά σκυλάκια που δόθηκαν για υιοθεσία τελευταια ειναι πιτμπουλοφατσες απο τετοια περίπτωση.

Στη χειρότερη θα μιλησετε με 2-3 φιλοζωικες που δινουν πχ θεσσαλονικη και θα κάνετε ενα ταξίδι μεχρι εκει να τα γνωρίσετε ενα σκ. Εαν καποιος ειναι διατεθειμενος να ταξιδεψει, φανει μεσω της συζητησης οτι ειναι καταλληλος κηδεμονας, και δεχτει τους ορους υιοθεσίας ... δε νομιζω να αρνηθουν να το δωσουν και εκτος πόλης.
Η αλήθεια είναι αυτή! Βέβαια δεν έχω μιλήσει καθόλου με κάποια φιλοζωική αλλά σε όλα τα ποστ σχεδόν εμφανίζουν το κλασικό «δίνονται μόνο Θεσσαλονίκη ή δίνεται προταιρεοτητα στην Θεσσαλονίκη» φυσικά και είμαι διατεθημένη να ταξιδέψω (δικό μου μεταφορικό μέσον έχω άλλωστε) αν βρω το κατάλληλο θα μπορούσα να πηγαίνω κάθε ΣΚ ή να περιμένω να πάρω την άδεια μου ώστε να μπορέσω να μείνω εκεί ένα μήνα. Αναρωτιέμαι για πιο λόγο το κάνουν αυτό .. ίσως για να ελέγχουν τους κηδεμόνες; (Και καλά κάνουν οι άνθρωποι)
 


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει η εκτίμηση για τον χαρακτήρα ενός ενήλικα σκύλου με μια ή και δύο συναντήσεις.
Σίγουρα μια γνώμη μπορούν να έχουν και οι υπεύθυνοι της φιλοζωικής, όμως αν ήταν να πάρω ένα ενήλικα σκύλο έχοντας συγκεκριμένες απαιτήσεις, θα ήθελα απο πριν να έχω περισσότερες εμπειρίες μαζί του.
Γνώμη μου...
Μπορώ να πηγαίνω κάθε ΣΚ (αν είναι Θεσσαλονίκη αλλιώς αν είναι πιο κοντά και κάθε μέρα μην σας πω) προφανώς θέλω να δω ακριβώς τον χαρακτήρα του σκύλου (έχουμε κι άλλο κατοικίδιο, σε λίγα χρόνια μπορεί και παιδάκια) θέλω να είμαι σίγουρη! Αλλά σίγουρα όταν δω στην περιγραφή της υιοθεσίας «πρέπει να είναι μόνο του, δεν τα πάει καλά με παιδιά» θα προχωρήσω παρακάτω.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Ακόμη μια ερώτηση έχω να κάνω.. ορισμένα σκυλάκια έχουν κομμένα αυτάκια (προφανώς είναι κατά) θα ακουστεί ίσως γελοίο αλλά δεν μεγαλώνουν πάλι έτσι; (Το άκουσα αυτό από «κτηνίατρο» )
 
Last edited:
  • Love
Reactions: GRDANE






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3