Γαλλικό μπουλντόγκ ή Πιτ μπουλ


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Ακόμη μια ερώτηση έχω να κάνω.. ορισμένα σκυλάκια έχουν κομμένα αυτάκια (προφανώς είναι κατά) θα ακουστεί ίσως γελοίο αλλά δεν μεγαλώνουν πάλι έτσι; (Το άκουσα αυτό από «κτηνίατρο» )
Όχι
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
(Το άκουσα αυτό από «κτηνίατρο» )
Κτηνίατρος σε εισαγωγικά δεν υπάρχει.
Και τέτοια ατάκα, κτηνίατρος sorry αλλά δεν πιστεύω ότι την είπε.
 
  • Like
Reactions: sis




Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Κτηνίατρος σε εισαγωγικά δεν υπάρχει.
Και τέτοια ατάκα, κτηνίατρος sorry αλλά δεν πιστεύω ότι την είπε.
Κι όμως... περίμενα έξω από το ιατρείο του και βγαίνοντας μιλούσε με κάποιον και του έλεγε να μην κόψει το άλλο αυτί γιατί θα ξανά μεγαλώσει. Κτηνίατρος σε εισαγωγικά υπάρχει όταν δεν θυμάται καν τι έχει σπουδάσει
 
  • Haha
  • Wow
Reactions: medusa and Amaliaz


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Η αλήθεια είναι αυτή! Βέβαια δεν έχω μιλήσει καθόλου με κάποια φιλοζωική αλλά σε όλα τα ποστ σχεδόν εμφανίζουν το κλασικό «δίνονται μόνο Θεσσαλονίκη ή δίνεται προταιρεοτητα στην Θεσσαλονίκη» φυσικά και είμαι διατεθημένη να ταξιδέψω (δικό μου μεταφορικό μέσον έχω άλλωστε) αν βρω το κατάλληλο θα μπορούσα να πηγαίνω κάθε ΣΚ ή να περιμένω να πάρω την άδεια μου ώστε να μπορέσω να μείνω εκεί ένα μήνα. Αναρωτιέμαι για πιο λόγο το κάνουν αυτό .. ίσως για να ελέγχουν τους κηδεμόνες; (Και καλά κάνουν οι άνθρωποι)
Τα πιτ προσπαθούν να τα δώσουν σε "ελεγχόμενη" περιοχή και φοβούνται να τα δώσουν σε επαρχία για να μην καταλήξουν σε κανένα κυνομαχικό στίβο ή να μην πέσουν σε κάγκουρες γενικώς. Τους νιώθω γιατί κάποτε που προσπαθούσα να δώσω ένα πιτ, με έπαιρναν τηλέφωνο κάτι ανεκδιήγητοι τύποι που ούτε στο τηλέφωνο δεν θέλεις να τους ακούς.
 
  • Like
Reactions: medusa and vek


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Τα πιτ προσπαθούν να τα δώσουν σε "ελεγχόμενη" περιοχή και φοβούνται να τα δώσουν σε επαρχία για να μην καταλήξουν σε κανένα κυνομαχικό στίβο ή να μην πέσουν σε κάγκουρες γενικώς. Τους νιώθω γιατί κάποτε που προσπαθούσα να δώσω ένα πιτ, με έπαιρναν τηλέφωνο κάτι ανεκδιήγητοι τύποι που ούτε στο τηλέφωνο δεν θέλεις να τους ακούς.
Ααααα κατάλαβα. Τώρα εξηγούνται όλα δίκιο έχουν και αυτοί οι άνθρωποι! Αλλά ενταξει τώρα εγώ είμαι κοπέλα, μικρή , μπορώ να ταξιδέψω και για να δω το σκυλάκι και να αποκτήσουμε κάποια καλή σχέση δεν πιστεύω να μην καταλάβουν τι άνθρωπος είμαι. Ίσως με εμπιστευθούν. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ισως το μεγάλο σου πρόβλημα να είναι ο παπαγάλος και όχι οι σκύλοι :).Εγώ έναν Σενεγαλάκι είχα που βρήκε σκύλο σπίτι και οκ του επετρεπε να κυκλοφορεί, αλλά όταν ήρθε η γατα μια φορά κατάφερε να την τσακώσει και ακούστηκε η κακομοιρα σε όλη την γειτονιά.
Ενας ενηλικος σκύλος είναι καλή λύση ειδικά αν έμενε σε σπίτι εθελοντή και μπορεί να έχεις περισσότερα στοιχεία για τον χαρακτήρα του.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Τα πιτ προσπαθούν να τα δώσουν σε "ελεγχόμενη" περιοχή και φοβούνται να τα δώσουν σε επαρχία για να μην καταλήξουν σε κανένα κυνομαχικό στίβο ή να μην πέσουν σε κάγκουρες γενικώς. Τους νιώθω γιατί κάποτε που προσπαθούσα να δώσω ένα πιτ, με έπαιρναν τηλέφωνο κάτι ανεκδιήγητοι τύποι που ούτε στο τηλέφωνο δεν θέλεις να τους ακούς.
Μια απογοήτευση και οι "φιλοζωικές", αλλά δεν θα χαλάσω το νήμα για αυτό. (Πρόσφατη εμπειρία για υιοθεσία πιτ).
 


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Ισως το μεγάλο σου πρόβλημα να είναι ο παπαγάλος και όχι οι σκύλοι :).Εγώ έναν Σενεγαλάκι είχα που βρήκε σκύλο σπίτι και οκ του επετρεπε να κυκλοφορεί, αλλά όταν ήρθε η γατα μια φορά κατάφερε να την τσακώσει και ακούστηκε η κακομοιρα σε όλη την γειτονιά.
Ενας ενηλικος σκύλος είναι καλή λύση ειδικά αν έμενε σε σπίτι εθελοντή και μπορεί να έχεις περισσότερα στοιχεία για τον χαρακτήρα του.
Χαχαχα είναι πανέξυπνοι οι άτιμοι οι παπαγαλοι!! Για ενήλικο ψάχνω προς το παρόν έχω σημειώσει και τα τηλέφωνα θα ρωτήσω αν μπορώ να τα επισκεφτώ και να τα γνωρίσω. Βέβαια από τα σχόλια δεν βλέπω να είναι διατεθημένοι να ασχοληθούν πολύ. Έστειλα και μηνύματα αλλά σχεδόν κανένας δεν απάντησε.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Έστειλα και μηνύματα αλλά σχεδόν κανένας δεν απάντησε.
Τα μηνυματα αν ειναι σελιδα χανονται μεσα στα απειρα μηνυματα για ασχετα θεματα. Επισης σκεψου ποσοι στελνουν μηνυματα για βλακειες απο σελιδες στο φβ....εθελοντες εδω δινουν ενα για υιοθεσια που αφαιρεθηκε και στελνουν μηνυματα γιατι του κοψαμε τα αυτια ή γιατι ειναι αδυνατο και βριζουν, λες και τα κοψαν αυτοι. Και γενικα αυτος που θα παρει τηλ εχει καλυτερη αμεση επικοινωνια, τα γραπτα παρεξηγουνται συχνα...επισης κατα εμε προσωπικα παει μπροστα στην προτεραιοτητα


Μια απογοήτευση και οι "φιλοζωικές", αλλά δεν θα χαλάσω το νήμα για αυτό. (Πρόσφατη εμπειρία για υιοθεσία πιτ).
Να παρεις το δικο μας κοριτσι βρε, δε θα σε ρωτησω τιποτα αχαχχαχα :LOL::p
 
Last edited:


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
τα μηνύματα είναι σε προσωπικό. Αλλά στα σχόλια υπάρχουν ενδιαφερόμενοι πολλοί. Θα επικοινωνήσω και τηλεφωνικά βέβαια. Θα κοιτάξω και σκυλάκια μεγαλύτερης ηλικίας (5-6 χρονων). Που δυστυχώς δεν έχουν σχόλια..
 
  • Like
Reactions: medusa and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Μια απογοήτευση και οι "φιλοζωικές", αλλά δεν θα χαλάσω το νήμα για αυτό. (Πρόσφατη εμπειρία για υιοθεσία πιτ).
Πρέπει να έρθεις στην θέση τους, για να καταλάβεις την νοοτροπία τους.
Κι εγώ αρνούμαι πλέον να κάνω νταραβέρι με οτιδήποτε έχει να κάνει με φιλοζωικές, γιατί δεν μπορώ να ανεχτώ αυτή την νοοτροπία. Την καταλαβαίνω όμως. Καταλαβαίνω την αγωνία τους, να μην κακοπέσει τελικά, το πλάσμα που επένδυσαν αισθήματα, κόπο, χρόνο, χρήμα να διατηρήσουν ή επαναφέρουν στην ζωή. Και το σέβομαι. Ευτυχώς έχω πολλές δικές μου άκρες και εξυπηρετούμαι όποτε χρειαστεί. Αν δεν είχα, θα κατάπινα για λίγο, ότι τυχόν δεν μου αρέσει, μέχρι να αποκτήσω το φιλαράκι που μου έκανε κλικ. Δεν είναι δα και τόσο σοβαρό. Πας λίγο με τα νερά τους και τελειώνει γρήγορα το crash test. Εσύ σίγουρα θα βρεις παντού τοίχους, λόγω της απαίτησης για στείρωση. Ε...εντάξει, καλά κάνουν, τι να κάνουμε τώρα. Κι εγώ τον μικρό που έχω τώρα από φιλοζωική, ούτε τον έχω στειρώσει, ούτε συμβόλαιο υπέγραψα, ούτε καν ασχολήθηκα με την μεταβίβαση του chip, από Δήμο κιόλας. Αυτό μας έλειπε δηλαδή. Μου 'στειλαν το πακέτο, με σταύρωσαν, μου έδωσαν την ευχή τους και μου φίλησαν και τα πόδια, που το ξεφορτώθηκαν :LOL: Είναι ξεκάθαρα, θέμα εμπιστοσύνης. Αν θέλεις, την χτίζεις. Αλλιώς, περιμένεις ή να βρεθεί κάτι στον δρόμο σου (ευκολάκι), ή στον δρόμο κάποιου φίλου, που επίσης θα σου έχει εμπιστοσύνη.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Γενικα υπαρχει πολυ υστερια....με αποτελεσμα να χανονται και καλα σπιτια πιστευω,

Παντως ενα τριμηνο μετα η πλειοψηφια δεν ασχολειται ιδιαιτερα.. αν ειναι νορμαλ ανθρωποι και εξαρχης ειναι πεισμενοι οτι το δινουν καπου καλα. Το πρωτο τριμηνο ισως να παει κατι στραβα, κρατας και μια επαφη μηπως και θελει ο αλλος τιποτα περισσοτερο.

ΥΣ Να σκεφτειτε για το γκρεμλιν οχι μονο δεν ξερουν που βρίσκεται .... εχει κανει αλλος συμβολαιο υιοθεσιας με προυποθεση στειρωσης και ολα και το ανακαλυψα εκ των υστερων.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Γενικα υπαρχει πολυ υστερια....με αποτελεσμα να χανονται και καλα σπιτια πιστευω,
Ισχύει. Δυστυχώς από τα τόσα που έχουν δει τα μάτια τους, έχουν περάσει στην άλλη άκρη και μαζί με τα ξερά, καίγονται και τα χλωρά.
 
  • Like
Reactions: marblk and Krista.Z


Krista.Z

Active Member
2 Ιουνίου 2020
28
24
Πολλά μαθαίνουμε για τις φιλοζωικές τελικά.. πραγματικά θα προσπαθήσω να καταπιώ πολλά πράγματα και να δείξω όσο καλύτερα μπορώ πως το σκυλάκι θα είναι ευτυχισμένο. Γενικά είμαι άνθρωπος που δεν μπορώ να μην σχολιάσω κάτι ή να μην πω την γνώμη μου και ίσως δυσκολευτώ σε αυτό το κομμάτι. Έχω ενημερώσει και φίλους/γνωστούς να έχουν το νου τους. Βέβαια η απόκτηση σκύλου δεν επείγει και θέλω να είμαι σίγουρη για το μέλλον του. Δεν ξέρω αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία αλλά εδώ και δυο μέρες που ψαχνω σε φιλοζωικές δεν μπορώ να ξεχωρίσω κανένα και φοβάμαι για την απόφαση μου διότι αναρωτιέμαι «τι θα απογίνουν τα υπόλοιπα» . Γενικότερα θα λέγαμε ότι έχω ένα σφυξιμο στο στήθος κάθε φορά που βλέπω κάποιο αδέσποτο.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ισχύει. Δυστυχώς από τα τόσα που έχουν δει τα μάτια τους, έχουν περάσει στην άλλη άκρη και μαζί με τα ξερά, καίγονται και τα χλωρά.
@mareco @medusa

Βρέθηκε σκυλάκος στον δρόμο, ο οποίος χτυπήθηκε άσχημα από ανθρώπους που τον φοβήθηκαν. Τον μάζεψε κάποιος στο σπίτι του και φώναξε την φιλοζωική. Αυτοί την επόμενη ημέρα τον πήραν και στο καπάκι τον στείρωσαν, χωρίς να αφήσουν το ζωντανό να ηρεμήσει 2-3 μέρες από αυτό που είχε πάθει.
Και το έβγαλαν να το δώσουν μετά απο 5 ημέρες στο κλουβί. Είπαμε να το δουμε.
Δεν μας επέτρεψαν να το δουμε στο σπίτι που φιλοξενείτε (ενώ έχουμε αναλύσει εκτενέστατα το βιογραφικό μας)
Παρά σε πλατεία με εκπαιδευτή παρέα. Με το καλησπέρα σας, σε πιάνουν από τα μούτρα με άσχημο έως προσβητικό τρόπο λες και είσαι ο χειρότερος άνθρωπος του κόσμου. Μιλάμε για 35αρηδες που αντιμετωπίζουν ζευγάρι άνω των 50 με τον χείριστο τρόπο.
Κάνεις τον βλάκα και προχωράς.
Επιμένουν ότι η υιοθεσία θα δοθεί μόνο και εφόσον από την επόμενη ημέρα και για όσο αυτοί θέλουν θα έχεις τον εκπαιδευτή πάνω από το κεφάλι σου. Όχι όποιον θέλεις εσύ, αλλά τον συγκεκριμένο.
Τους λες, το σκυλάκι είναι πολύ ταλαιπωρημένο. Αφήστε να ζήσει λίγο ηρεμα να φάει, να γεμίσει, να χαλαρώσει και αν σας χρειαστώ θα σας φωνάξω... ΟΧΙ. Είσαστε άσχετοι, αμφισβητείτε τον επαγγελματία;; πως τολμάτε;;
Εντωμεταξυ ο "επαγγελματίας" για να μας δείξει πόσο καλό είναι το σκυλάκι, το παίρνει και το πάει δίπλα σε ένα μεγαλόσωμο αρσενικό (παρά την ταλαιπωρία του, που αν το έβλεπες το λυπόσουν) με αποτέλεσμα να αρχίσουν τα τσιτώματα και τα γαυγίσματα.
Του λες," είναι λάθος αυτό που έκανες"... και σε βγάζει άσχετο και τρελό.
Ατομα της φιλοζωικής και εκπτης με υφάκι 40 καρδιναλίων, λες και μας κάνουν χάρη.

Η αλήθεια είναι ότι κάναμε πίσω, περισσότερο για το που θα μπλέκαμε με τους ανθρώπους, παρά με το σκυλάκι. (Ειπώθηκαν και άλλα πολλά, που αν αρχίσω να γράφω θα γελάει και το παρδαλό κατσίκι).

Και αυτά τα άτομα έχουν το δικαίωμα να αξιολογήσουν εμένα, για το αν είμαι ικανός να έχω σκύλο ή όχι.

ΥΓ
Περί εκπσης, δεν θεωρώ ότι το έκαναν από ενδιαφέρον, ούτε θα είχα τον εκπτη απο πάνω μου τσάμπα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Να μην μιλήσω για εκτροφείς τόσο σε Ελλάδα, όσο και σε εξωτερικό που η συζήτηση άρχιζε και τελείωνε στα βραβεία και στις εκθέσεις και όταν ζητάς φάκελλο υγείας αυτών που ζευγάρωσαν ή ζευγαρώνουν, η κουβέντα πάει στο πόσο υγιείς ήταν οι παππούδες τους!!!!
Έχει χαθεί η μπάλα, τελείως.
Δεν θα το συνεχίσω γιατί θα γίνω κακός.
Κι εγώ δεν ήθελα τίποτα από όλα αυτά. Τον Μακούλι μου ήθελα, αλλά δυστυχώς δεν γυρνάει πίσω. Μας άφησε στην μοναξιά μας. :cry:
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
@mareco @medusa

Βρέθηκε σκυλάκος στον δρόμο, ο οποίος χτυπήθηκε άσχημα από ανθρώπους που τον φοβήθηκαν. Τον μάζεψε κάποιος στο σπίτι του και φώναξε την φιλοζωική. Αυτοί την επόμενη ημέρα τον πήραν και στο καπάκι τον στείρωσαν, χωρίς να αφήσουν το ζωντανό να ηρεμήσει 2-3 μέρες από αυτό που είχε πάθει.
Και το έβγαλαν να το δώσουν μετά απο 5 ημέρες στο κλουβί. Είπαμε να το δουμε.
Δεν μας επέτρεψαν να το δουμε στο σπίτι που φιλοξενείτε (ενώ έχουμε αναλύσει εκτενέστατα το βιογραφικό μας)
Παρά σε πλατεία με εκπαιδευτή παρέα. Με το καλησπέρα σας, σε πιάνουν από τα μούτρα με άσχημο έως προσβητικό τρόπο λες και είσαι ο χειρότερος άνθρωπος του κόσμου. Μιλάμε για 35αρηδες που αντιμετωπίζουν ζευγάρι άνω των 50 με τον χείριστο τρόπο.
Κάνεις τον βλάκα και προχωράς.
Επιμένουν ότι η υιοθεσία θα δοθεί μόνο και εφόσον από την επόμενη ημέρα και για όσο αυτοί θέλουν θα έχεις τον εκπαιδευτή πάνω από το κεφάλι σου. Όχι όποιον θέλεις εσύ, αλλά τον συγκεκριμένο.
Τους λες, το σκυλάκι είναι πολύ ταλαιπωρημένο. Αφήστε να ζήσει λίγο ηρεμα να φάει, να γεμίσει, να χαλαρώσει και αν σας χρειαστώ θα σας φωνάξω... ΟΧΙ. Είσαστε άσχετοι, αμφισβητείτε τον επαγγελματία;; πως τολμάτε;;
Εντωμεταξυ ο "επαγγελματίας" για να μας δείξει πόσο καλό είναι το σκυλάκι, το παίρνει και το πάει δίπλα σε ένα μεγαλόσωμο αρσενικό (παρά την ταλαιπωρία του, που αν το έβλεπες το λυπόσουν) με αποτέλεσμα να αρχίσουν τα τσιτώματα και τα γαυγίσματα.
Του λες," είναι λάθος αυτό που έκανες"... και σε βγάζει άσχετο και τρελό.
Ατομα της φιλοζωικής και εκπτης με υφάκι 40 καρδιναλίων, λες και μας κάνουν χάρη.

Η αλήθεια είναι ότι κάναμε πίσω, περισσότερο για το που θα μπλέκαμε με τους ανθρώπους, παρά με το σκυλάκι. (Ειπώθηκαν και άλλα πολλά, που αν αρχίσω να γράφω θα γελάει και το παρδαλό κατσίκι).

Και αυτά τα άτομα έχουν το δικαίωμα να αξιολογήσουν εμένα, για το αν είμαι ικανός να έχω σκύλο ή όχι.

ΥΓ
Περί εκπσης, δεν θεωρώ ότι το έκαναν από ενδιαφέρον, ούτε θα είχα τον εκπτη απο πάνω μου τσάμπα.

Τον Ορφέα είδατε?

Να προτεινω κατι ? Δικεπαζ στο Σχιστό ή ΕΦΕ στο Κορωπι... επικοινωνειτε μαζι τους , προγραμματιζετε μια επισκεψη και σωζετε ενα ζωο απλα και χωρις κανεις να σας επιβαλλει πραγματα αλλα με το ρίσκο οτι θα πάρετε ένα σκύλο που δε θα μπορει σχεδον κανεις να σας πει για τη συμπεριφορα του , τις αντιδρασεις του ισως και την πραγματικη υγεια του... ότι "πιάσετε" απο τη γνωριμία σας (η αποψη μου είναι οτι ενας ανθρωπος με εμπειρια μπορεί πολλα).
 




Konospanag

Member
18 Οκτωβρίου 2018
6
4
44
ΚΗΦΙΣΙΑ
Το να αφήσεις τον παπαγάλο στο κλουβί σε κάποιον δικό σου άνθρωπο είναι απλό και εύκολο. (έχω κι εγώ παπαγάλο και ξέρω)
Το να αφήνεις κάθε τόσο το σκύλο σου (και ιδιαίτερα αν είναι πιτ) στους γονείς σου, δεν είναι και το καλύτερο, τόσο για τον σκύλο, όσο και για την σχέση σου με αυτόν (με ότι αυτό συνεπάγεται).
Όσο για τον χωρισμό, πιστεύω ότι αν χώριζα με την γυναίκα μου, με την σχέση που είχαμε με τον σκύλο, θα καταλήγαμε το λιγότερο στα δικαστήρια, γιατί νοιώθω ότι κανένας από τους δύο δεν θα δεχόταν να τον πάρει ο άλλος. Τέτοιο είναι το δέσιμο. Για όσους πραγματικά ξέρουν τι θέλουν και τι βάζουν στην ζωή τους.
Είστε όλοι γατάκια! Εγώ τα έχω τακτοποιήσει αυτά! Το τσιπάκι είναι στο δικό μου όνομα!!!:LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
  • Haha
Reactions: Krista.Z


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3