Γαλλικό μπουλντόγκ! και τα αφτιά του !


alexpappasc

Member
12 Οκτωβρίου 2011
21
0
Καλησπέρα θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση γιατί πλέον έχω απελπιστεί με τους κτηνιάτρους στην κρήτη!
Έχω ένα γαλλικό 5,5 μηνών. Όμως τα αφτιά του δεν έχουν σηκωθεί ακόμα!!
Το κακό είναι ότι 3.5 μηνών έπαθε ωτίτιδα με αποτέλεσμα να ξύνει τα αφτιά του μέχρι σχεδόν να φανεί το δέρμα του.Τα δόντια τις άργησαν αρκετά να βγούν(ακομη δεν εχουν βγει τελειως!).Τέλος είχε και έλλειψη ασβεστίου και τις δίνω εδώ και 2,5μήνες ασβέστιο. Άλλοι κτηνίατροι μου λένε ότι θα σηκωθούν τα αφτιά της, άλλοι ότι δεν πρόκειται γιατί έπαθε λέει την ωτίτιδα!

Y.G. τα αδερφάκια τις έχουν όλα σηκωμένα αφτιά! αυτή όχι~! μπορω να κανω κατι ?
φωτογραφια παραθέτω απο κάτω...

 
Last edited:






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το σκυλακι στιν φωτογραφια απλα μοιαζει λιγο με γαλλικο, αλλα αμφιβαλλω οτι ειναι. Περασε και δεν ακουμπισε -που λενε.
Ημιαιμο γαλλακι- ναι, αλλα οχι καθαροαιμο.
Η μουριτσα του παραειναι μακρια και λεπτουλα.
Δες εδω γαλλικο σε αυτην την ηλικια περιπου για να κανεις συνκρισι:

και 6 μηνων


Και μιας και εχει φτασει και 5.5 μηνων και τα αυτια ειναι ακομα κατω- δεν νομιζω να τα σηκωσει πια.
Αλλα θαυματα γινονται καμια φορα.
 

Attachments

Last edited:


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
σε εμενα την ασχετη μου φερνει και κατι σε μποξερ. αφου ειναι ημιαιμο μην περιμενεις να παρει τα χαρακτηριστικατης φυλης που το εχουν διασταυρωσει..δυστυχως τα ημιαιμα δεν εχουν προτυπα. αν θελουμε ενα σκυλακι με συγκεκριμενες προδιαγραφες απευθυνομαστε σε ενα καλο εκτροφεα... και θα σ πω αυτο π λεω και εγω σε καποιους που με ρωτανε ποσο θα γινει και πως! ας γινει οπως θελει υγιεια να εχει και να συμβιωσουμε μαζι ομορφα με υπεροχες στιγμες!!! καλημερα!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
δεν το πήρα απο εκτροφεα! ας μην ξανα αρχίσουμε την ιδια κουβέντα σας παρακαλω (οτι έγινε έγινε!)!
Δεν το λεω για να "σου την πω" αλλά απο την στιγμή που δεν είναι καθαρόαιμο Γαλλικο μη περιμένεις να έχεις Γαλλικό στα όλα του. Ότι έγινε έγινε αλλά προσπάθησε να καταλάβεις ότι όταν διάλεξες το συγκεκριμένο σκυλί κατα βάθος δεν είχες απαιτήσεις για το αν θα είναι Γαλλικό. Οπότε στην θέση σου θα έπερνα την απόφαση πως πιθανόν να μη σηκωθούν τα αυτιά. Οι λογοι μπορεί να είναι πολλά αλλά πιστεύω τα γονίδια πέζουμε μεγάλη σημασία.

ps. Βλέποντας της φωτογραφίες που έβαλε η ΟπαδόςΓαλλίδων η διάφορα είναι αρκετά μεγάλη...
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα περισσοτερα γαλλικα που ξερω, εχουν σηκομενα αυτια απο 4-5 εβδωμαδων.
Εδω η μια δικια μου( Η Carmen- στο εκτροφειο ακομα) σε ηλικια 44 ημερων
Το ενα αυτι επανω- το αλλο κατω ακομα

ενω η αδελφη της ( η αλλη μου σκυλιτσα ή Cindy) ειχε σηκωσει και τα δυο μια εβδωμαδα πιο νωρις.
 

Attachments



miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
σε εμενα την ασχετη μου φερνει και κατι σε μποξερ. αφου ειναι ημιαιμο μην περιμενεις να παρει τα χαρακτηριστικατης φυλης που το εχουν διασταυρωσει..δυστυχως τα ημιαιμα δεν εχουν προτυπα.
"Κάτι σε μπόξερ" :D
με κάποιες ψιλοχοντρό διαφορές βέβαια αλλά θα συμφωνήσω... τους φέρνει κάπως! :p
 




miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Βασικά τσέκαρε λίγο τα pedigree των γονιών του... μπορεί να ήταν έτσι και τα δικά τους αυτάκια οπότε να είναι φυσιολογικό για το κουτάβι να είναι έτσι... αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι ο τύπος που στο πούλησε σου είχε πει ότι έχουν χαρτιά!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Βασικά τσέκαρε λίγο τα pedigree των γονιών του... μπορεί να ήταν έτσι και τα δικά τους αυτάκια οπότε να είναι φυσιολογικό για το κουτάβι να είναι έτσι... αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι ο τύπος που στο πούλησε σου είχε πει ότι έχουν χαρτιά!
Και επειδη το ειπε- πρεπει να εχουν?

Πολλοι εννοουν με "χαρτια" και το βιβλιαρι εμβολιων!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και επειδη το ειπε- πρεπει να εχουν?

Πολλοι εννοουν με "χαρτια" και το βιβλιαρι εμβολιων!!
Το εχει παρει απο pet Shop o ανθρωπος- και χαρτια να εχουν οι γονεις- που να ξερεις εαν ειναι αυτα οντος οι γονεις?
Και χαρτια να του εχουν δωσει- πιος λεει, οτι ειναι και γνησια.

Παραπανω λεει, οτι τα αδελφακια εχουν σηκοσει τα αυτια!
Να ρωτησω απο που ξερεις, οτι ειναι οντος τα αδελφακια?
Επειδη καθονταν στην ιδια γιαλα και ειχαν περιπου την ιδια ηλικια???
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Και επειδη το ειπε- πρεπει να εχουν?

Πολλοι εννοουν με "χαρτια" και το βιβλιαρι εμβολιων!!
όχι εκεί ήθελα να καταλήξω... στο οτι δεν είχαν λογικά ποτέ.
Πιο πολύ να δούμε την αντίδραση του τύπου! τι στο καλό θα του πει για να δικαιολογηθεί;

απο πετ σοπ ή από ιδιώτη; (καλά τα χαρτιά δεν παίζει να είναι αληθινά ακόμα και να έχει)

Σε περίπτωση που το πηρε από ιδιώτη, είδε ποτέ τους γονείς;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σε περίπτωση που το πηρε από ιδιώτη, είδε ποτέ τους γονείς;
Εγω ξερω λαμογια εκτροφεις ( στην γερμανια εχει γινει) που εχουν και τους γονεις- δηλαδη παρουσιαζουν εναν αρσενικο και ενα θηλυκο σκυλο με χαρτια, εξετασεις για κληρονομικες ασθενιες, ειδικη εξεταση καταλληλοτητας αναπαραγογης και ολα τα παρελκομενα! Και καθε 3 και λιγο πουλουν γεννα απο αυτα τα σκυλια= μονο που δεν ειναι δικα τους, αλλα τα εχουν αγορασει απο puppy Mill με 50 ευρω το κομματι και μετεπειτα τα πουλανε με 500- και σαν δικαιολογια γιατι δεν εχουν χαρτια τα κουταβια λενε οτι η γεννα δεν μπορουσε να δηλοθει, επειδη ηταν "ατυχημα".
Εκει τι λες??
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Εγω ξερω λαμογια εκτροφεις ( στην γερμανια εχει γινει) που εχουν και τους γονεις- δηλαδη παρουσιαζουν εναν αρσενικο και ενα θηλυκο σκυλο με χαρτια, εξετασεις για κληρονομικες ασθενιες, ειδικη εξεταση καταλληλοτητας αναπαραγογης και ολα τα παρελκομενα! Και καθε 3 και λιγο πουλουν γεννα απο αυτα τα σκυλια= μονο που δεν ειναι δικα τους, αλλα τα εχουν αγορασει απο puppy Mill με 50 ευρω το κομματι και μετεπειτα τα πουλανε με 500- και σαν δικαιολογια γιατι δεν εχουν χαρτια τα κουταβια λενε οτι η γεννα δεν μπορουσε να δηλοθει, επειδη ηταν "ατυχημα".
Εκει τι λες??

FrenchieFan μην παίζει με τον πόνο μου αυτό θα σου πω!
Ιστορία μου αμαρτία μου... η Angie κάπως έτσι αγοράστηκε... από εκτροφείο και καλά, που όμως δεν δηλώθηκε η γέννα, ενώ μέχρι να την πάρουμε μας είχαν πει ότι έχει και χαρτιά κτλ... Από λαμόγια άλλο τίποτα. Το κακό είναι πως όταν δεν ξέρεις ότι παίζει τόση βρώμα και δεν έχεις ασχοληθεί να διαβάσεις 5 πράγματα... σε πιάνουν κορόιδο! :(
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αναμφισβητητα!

Το "σκυλεμποριο" εχει πολυ χρημα και ετσι τραβαει και πολυ κομπινα και λαμογια!
Ειμαι 30 χρονια "μεσα" στον σκυλοκοσμο- εχω δει παααρα πολλα.
 


alexpappasc

Member
12 Οκτωβρίου 2011
21
0
δεν το αγωρασα απο πετ-σοπ..οι γωνεις του ειχαν και οι δυο χαρτια και σηκωμενα αυτια...και τα αδεφακια της τα ειδα τοτε..ενα απο αυτα το πηρε μια φιλη μ...... αν δεν ηξερα δεν θα σας ρωτουσα λοιπον.....
 


Panos & Sofia

Member
21 Μαρτίου 2012
23
0
Χαϊδάρι
Ρε παιδιά συγνώμη γιατί τα πράγματα αρχίζουν και σοβαρεύουν κάπως εδώ... Έκανα και εγώ μια παρόμοια αναφορά πριν από λίγες ημέρες. Σήμερα η δικιά μου έγινε 3 μηνών. Όταν την πείρα σε ηλικία 40 ημερών τα αυτιά της ήταν κάγκελο και παρέμειναν έτσι για πολύ καιρό. Έχει 2 εβδομάδες τώρα που το ένα από τα δύο παρουσιάζει ένα μικρό τσάκισμα προς τα πίσω, ψηλά στο τελείωμα του φτερού, ενώ το άλλο έχει αρχίσει και τσακίζει προς τα εμπρός από την μέση και κάτω. Σύμφωνα λοιπόν με τα όσα γράφονται θα πρέπει πιστέψω ότι και η δικιά μου είναι ημίαιμη ? Μήπως να σηκώσω πρόσφατες photos ?
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf