Γαλλικό μπουλντόγκ ;


filio

Active Member
22 Δεκεμβρίου 2010
28
0
Βόλος
Αυτο εννοουσα καιεγώ tangerin επειδή ήξεραότι χρόνια πριν υπήρχαν για αυτό το έθεσα σαν ερώτηση αλλα όποια αναγνώρισει και να δινόταν προς θεού δεν μπορεί να είναι τόσο αξιόπιστη όπως εάν έχει δωθεί απο γονεις παπουδες κ.τ.λ και αυτό το λέω για να μην υπάρξουν κάποια παιδία που πιστέψουν οτί γίνεται και τους κοροιδεύσει κανένας !!
 




filio

Active Member
22 Δεκεμβρίου 2010
28
0
Βόλος
Πότε σταμάτησαν οι αναγνωρίσεις στα γαλλικά μπουλντογκ ? πρόσφατα????
Απ' ότι μουείχε πει ο κτηνίατρος πριν κανα δυο χρόνια που τον είχαν ρωτήσει έχει χρονια 3 τουλαχιστον
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εδώ δεν το καταλαβαίνω αυτό.......
τα γαλλικά αναγνωρίστηκαν ώς φυλή πρίν το 1900.....
ακόμα αναγνωρίσεις γίνονταν??????????
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
από το 1998 η 1999 δεν θυμάμαι ακριβώς σταμάτησαν οι αναγνώρισeις στην ελλάδα .
Aλλες χώρες κάνουν ακόμα και καλά κάνουν για μένα.!!!
δεν έχει να κάνει το ποτε αναγνωρίστηκε η φυλή, με το αν περνάνε δείγματα της αναγνώριση.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ναμαι και εγω!

Οπως ειπε ο Μιχαλης (tangerin) αναγνωρισεις δεν γινονται στην ελλαδα εδω και πολλα χρονια πια για γαλλικα.
Στην γερμανια γινονται ακομα και σημερα- για τα γαλλικα τουλαχιστον.
Αλλα δεν ειναι και τοσο απλα, οσο φαινονται τα πραγματα.
Ο σκυλος, εαν χαρακτηρηστει ως γαλλικο, παιρνει χαρτια "Register", οπου αναγραφεται μονο το ονομα του.
Με αυτα μπορει να συμμετασχει σε εκθεσεις.
Στην γερμανια επιτρεπεται ακομα και να κανει εκτροφη- αλλα μονο, εαν περασει ολες της εξετασεις υγειας και το Τεστ καταλληλοτητας εκτροφης (ΖΤΡ). Πριν καν επιτραπει να συμετασχει σε αυτο το τεστ, πρεπει σε τουλαχιστον 2 εκθεσεις μορφολογιας να παρει τον χαρακτηρισμο "Εξαιρετος".

Τωρα το γαλλακι που βλεπω στης φωτογραφιες μου φαινεται καπος δυσαναλογο.
Του λειπει οστεομαζα στα ποδια και εχει και μικρο κεφαλι σε σχεση με το σωμα.
Αλλα αυτο δεν το κανει λιγοτερο γαλλικο! Ουτε εμεις δεν μπορουμε να ειμαστε ολοι σαν Μοδελλα.


@filio
Παιζει να ειμαι πηλιο την αλλη εβδωμαδα (γυρο απο τα φωτα) με το δικο μου κοπαδι. Εχουμε εξωχικο στο Λαυκο.
Αμα ειναι- ελα μια μερα να μας βρεις- με το δικο σου και να τα πουμε απο κοντα!
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Η Γερμανία κάνει για όλες τις φίλες αναγνωρίσεις όπως και η Ισπανία και η Γαλλία (αυτές μου ήρθαν στο μυαλό).
Eiίναι τυχαίο ότι τόσο αναπτυγμένες κυνολογικά χώρες έχουν ανοιχτά τα δικά τους <<BEA>>???Δεν νομίζω!!!:):):)
Εδώ να δούμε ποτε θα ανοίξουν πάλι!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Δηλώνω άγνοια....
και θα μου πάρει καιρό για να το χωνέψω.....
η δικιά μου "γνώση" ήταν ότι τα γεννεολόγια ανοίγουν στην αρχή και μετά απο λίγο κλείνουν με αποτέλεσμα οι φυλές να εγκλωβίζονται στους ίδιους γεννήτορες....

Ερώτηση
Άρα κάποιος που αγοράζει ένα σκυλάκι απο πάπι μιλ, με παντελή απουσία χαρτιών αλλά με "τυπική" μορφολογία μπορεί να βρεί σε ποιά χώρα είναι ανοιχτά τα γεννεολόγια και να πάει εκεί για ΒΕΑ 1????
Ή όταν μπαίνει εδώ κάποιο μέλος και ρωτάει πως γίνεται να βγάλει χαρτιά στον σκύλο του και του λέμε "δεν γίνεται" ....η σωστή απάντηση είναι "Βρές σε ποιά χώρα είναι ανοιχτά τα γεννεολόγια και πήγαινε για αναγνώριση"
??????????????
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ερώτηση
Άρα κάποιος που αγοράζει ένα σκυλάκι απο πάπι μιλ, με παντελή απουσία χαρτιών αλλά με "τυπική" μορφολογία μπορεί να βρεί σε ποιά χώρα είναι ανοιχτά τα γεννεολόγια και να πάει εκεί για ΒΕΑ 1????
Ή όταν μπαίνει εδώ κάποιο μέλος και ρωτάει πως γίνεται να βγάλει χαρτιά στον σκύλο του και του λέμε "δεν γίνεται" ....η σωστή απάντηση είναι "Βρές σε ποιά χώρα είναι ανοιχτά τα γεννεολόγια και πήγαινε για αναγνώριση"
??????????????

Θεωριτικα ναι!

Αλλα- τα περισσοτερα σκυλια απο παπιμιλ το πολυ να βγαλουν χαρτια- και τελος μετα. Δεν χρησιμευουν και για πολλα παραπανω.
Επισης σπανια βλεπουμε απο κει σκυλια ποιοτητας, που θα μπορουσαν να κερδισουν και σε εκθεσεις- και ακομα πιο σπανια να παρουν δυο φορες "εξαιρετο" και να ειναι εντελος υγιες για να μπουν στην αναπαραγογη.
Για αρσενικα δεν αξιζει ετσι και αλλιος πολυ- εκτος αν ο ιδιοκτητης του ειναι εκτροφεας που γνωριζει το αντικειμενο, ξερει τι κρυβει στα γονιδια του και εχει και δικα του θηλυκα, επειδη κανενας εκτροφεας με σκυλια με πληρες Pedigree θα χρησημοποιησει αρσενικο με Register μονο.

Τα κουταβια που προκυπτουν απο αυτα τα ζευγαροματα πρεπει επισης να παρουσαζονται σε αναγνορισεις- και για να αποκτησουν απογονοι απο σκυλια ΒΕΑ πληρες Pedigree χρειαζονται 4 γεννιες ( και παντα για να μπουν στην εκτροφη πρειπει να παρουν 2 φορες εξαιρετο και αυτα σε εκθεση και να περασουν εξεταση ΖΤΡ με πληρες εξετασεις).
Και φυσικα τα κουταβια δεν πουλουνται στην ιδια τιμη με αυτα με πληρες pedigree - ενω η δουλεια που εχει κανεις με αυτα ειναι ιδια..
Ξερω μια εκτροφεας γαλλικον στην γερμανια που εχει κανει ολη αυτην την διαδικασια- και δεν ειναι ευκολα. Και εκει να πουμε και οτι ηξερε απο που κραταει η σκουφια της σκυλας της- αλλα για καπιον λογο που δεν γνωριζω δεν πηρε ποτε τα χαρτια στο χερι της.
Τα σκυλια BEA παντα αντιμετοπιζονται με καπιοα καχυποπτια.
 


filio

Active Member
22 Δεκεμβρίου 2010
28
0
Βόλος
FrenchieFan ευχαριστώ καταρχάς για την απάντηση και την πρόσκληση όταν θα είναι να έρθετε στείλε μου π.μ να ανταλλάξουμε αν είναι τηλεφωνά να βρεθούμε!
Δεύτερον θελω να τονίσω κάτι για το σκύλο μου σάφως και αυτες δυσμορφίες που έχει τις έχω εντοπίσει και απο την πρώτη στιγμή και τον υιοθέτησα σαν ημίαιμο και όχι καθαρόαιμο (γιατι και εγώ δεν πίστευα ότι θα παρατούσε κανένας καθαρόαιμο μιας και εδώ τα γαλλακια χωρις χαρτία πουλιούνται τουλάχιστον 600) αλλά μετα που ανακαλύψαμε ότι ήταν κουφός ο κτηνίατρος με έβαλε φυτιλια οτι ισως και να είναι καθαρόαιμος για αυτο τον πετάξαν στο δρομο !
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι εγω τον έχω δύο μηνες και καταφερα να τον συνεφέρω και να τον φτάσω σε καλά κιλα μέχρι 8 μηνων ο σκυλακος ζούσε στους δρόμους με ελλειπή διατροφη και φροντίδα στους μήνες που αναπτύσεται ραγδαία και είναι απο τους πιο σημαντικούς μηνες στην ζωή ενός σκύλου και ίσως λεώ ισως αυτος είναι ο λόγος που δεν έχει αναπτυχθεί καλά το μυικό του σύστημα!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Μπράβο του πάντως - μαχητής! Εγώ απορώ πως επιβίωσε αυτό το σκυλί στο δρόμο! Και γαλλικό μπουλντόγκ και κουφό...
 


marco

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2010
56
0
lesvos
ισως ομως να τον παρατισαν λογο του οτι ειναι κουφος!αλλα κ εμενα μου φαινεται καπως η μουσουδα του κ τα ποδια..
έχω την εντύπωση πως τα πόδια είναι κοντύτερα απο το ύψος του κορμού-κανονικά
ενώ εδώ έχουμε πόδια μακρύτερα...
επίσης ,λέω εγώ τώρα, ποιός θα παράταγε ένα γαλλικό μπουλντογκ αγορασμένο απο εκτροφέα με την τιμή που έχουν ???
 


Meligra

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2010
64
0
για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις με άλλους αναγνώστες-χαρτιά δεν βγαίνουν...
ή έχει χαρτιά ο σκύλος
ή δεν έχει

Εμένα πολύ ψηλοπόδαρος μου μοιάζει (αλλά δεν ξέρω απο γαλλικά)
επίσης αν αναπνέει μιά χαρά (θα πώ γερή "κακία" τώρα) μάλλον δεν είναι καθαρόαιμος
:) :lol: :D:D:D:D
Αυτές τις "κακίες" να μη διάβαζα στο forum.......!!!
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Αυτές τις "κακίες" να μη διάβαζα στο forum.......!!!
Meligra, γι'αυτό εξαρχής αυτές οι "κακίες" είναι μέσα σε εισαγωγικά. Για να μην τις εκλάβετε ως τέτοιες.
Και λίγο χιούμορ, δεν βλάπτει...:)
 


Meligra

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2010
64
0
Meligra, γι'αυτό εξαρχής αυτές οι "κακίες" είναι μέσα σε εισαγωγικά. Για να μην τις εκλάβετε ως τέτοιες.
Και λίγο χιούμορ, δεν βλάπτει...:)
Φιλί μου.. συμφωνώ μαζί σου πως το χιούμορ δεν βλάπτει Ίσως παρεξήγησα το σχόλιο...ήταν μάλλον αφορμή όμως και όχι αιτια της παράθεσης μου στο θέμα...γιατί πολύ συχνά τυχαίνει να διαβάζω στο forum σχόλια πικρόχολα.... ))
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Μήπως έχει τύχει να διαβάσεις ότι δεν επιτρέπονται τα greeklish; ;)

Σε ένα φόρουμ, θα διαβάσεις και σχόλια πικρόχολα μεταξύ πολλών άλλων. Το θέμα είναι να μπορείς να φιλτράρεις σε ποιά από αυτά αξίζει να σταθείς.
 


Meligra

Well-Known Member
12 Μαρτίου 2010
64
0
Μήπως έχει τύχει να διαβάσεις ότι δεν επιτρέπονται τα greeklish; ;)

Σε ένα φόρουμ, θα διαβάσεις και σχόλια πικρόχολα μεταξύ πολλών άλλων. Το θέμα είναι να μπορείς να φιλτράρεις σε ποιά από αυτά αξίζει να σταθείς.
Συγνωμη αλλα ξεχαστικα για τα greeklish ;)
Εχεις δικιο.... :D
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981