Γατάκι με ειδικές ανάγκες


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Πάντως διαφωνώ σε αυτό... Ο εθελοντισμός είναι καθαρά προσωπική υπόθεση. Μου έχει τύχει δύο φορές να βρω στο δρόμο δυο σκυλια και να πάρω τηλ τη φιλοζωική και να μου λένε "είμαστε πλήρεις κάνε ό,τι νομίζεις". Αυτο δεν ειναι σωστη αντιμετώπιση ρε συ. Ο άλλος δε γουστάρει να μαζεύει κάθε μέρα σκυλιά και γατιά σπίτι του. Είτε γιατί δεν έχει χώρο, χρήματα, διάθεση ή οτιδήποτε άλλο το οποίο δε μας αφορά κιόλας
Οταν λεω οτι η φιλοζωϊκη δεν υφισταται χωρις την προσωπικη συνεισφορα ολων, εννοω χωρις τους εθελοντες... αυτους που δηλαδη φιλοξενουν και πληρωνουν τα εξοδα ενος ή και παραπανω αδεσποτων και οχι μονο.
Τι νομιζεις οτι ειναι η φιλοζωϊκη;; Η χηνα με τα χρυσα αυγα;:ROFLMAO: Οι ιδιοι οι εθελοντες ειναι! Και ΟΚ οπως λες ο εθελοντισμος ειναι προσωπικη υποθεση, αλλα δεν μπορεις να κατακρινεις τη φιλοζωϊκη που ενω συντηρει τοσα πολλα αδεσποτα δεν μπορουν να συντηρησουν ακομα ενα, οταν εσυ[οχι εσυ προσωπικα], που βεβαια δικαιωμα σου ειναι, δεν γουσταρεις να πληρωσεις καποια ιατρικα εξοδα του.;)
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Οταν λεω οτι η φιλοζωϊκη δεν υφισταται χωρις την προσωπικη συνεισφορα ολων, εννοω χωρις τους εθελοντες... αυτους που δηλαδη φιλοξενουν και πληρωνουν τα εξοδα ενος ή και παραπανω αδεσποτων και οχι μονο.
Τι νομιζεις οτι ειναι η φιλοζωϊκη;; Η χηνα με τα χρυσα αυγα;:ROFLMAO: Οι ιδιοι οι εθελοντες ειναι! Και ΟΚ οπως λες ο εθελοντισμος ειναι προσωπικη υποθεση, αλλα δεν μπορεις να κατακρινεις τη φιλοζωϊκη που ενω συντηρει τοσα πολλα αδεσποτα δεν μπορουν να συντηρησουν ακομα ενα, οταν εσυ[οχι εσυ προσωπικα], που βεβαια δικαιωμα σου ειναι, δεν γουσταρεις να πληρωσεις καποια ιατρικα εξοδα του.;)
Δεν είχα σκοπό να κατακρίνω τις φιλοζωικές σε καμία περίπτωση. Μόνο άξιοι θαυμασμού είναι όλοι όσοι εμπλεκονται σε αυτές. Και το καταλαβαινω κι εχουν απολυτο δικιο στο οτι αφου βρηκες ενα κουταβι βαλε αγγελιες κτλ για να υιοθετηθει. Αν ομως δεν υιοθετηθει δε μπορει ξφνικα να βρεθεις με ενα σκυλο ενω δε θες. Γιατι ειναι δικαιωμα σου να μη θες ένα σκύλο. Ή ένα δεύτερο σκύλο αν εχεις ηδη ενα. Ή έντα τρίτο σκύλο κοκ. Αυτο εννοω.
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Δεν είχα σκοπό να κατακρίνω τις φιλοζωικές σε καμία περίπτωση. Μόνο άξιοι θαυμασμού είναι όλοι όσοι εμπλεκονται σε αυτές. Και το καταλαβαινω κι εχουν απολυτο δικιο στο οτι αφου βρηκες ενα κουταβι βαλε αγγελιες κτλ για να υιοθετηθει. Αν ομως δεν υιοθετηθει δε μπορει ξφνικα να βρεθεις με ενα σκυλο ενω δε θες. Γιατι ειναι δικαιωμα σου να μη θες ένα σκύλο. Ή ένα δεύτερο σκύλο αν εχεις ηδη ενα. Ή έντα τρίτο σκύλο κοκ. Αυτο εννοω.
Διευκρινησα οτι δεν μιλουσα για εσενα προσωπικα!:p Καταλαβαινω τι εννοεις και μου συμβαινει και εμενα με διαφορες γατες που βρισκω και στειρωνω αλλα δεν μπορω να φιλοξενησω εντος σπιτιου λογω της οικογενειας μου και πραγματικα δεν ξερω τι να απαντησω σε αυτο... [στη δικη μου περιπτωση μενουν στην αυλη μας και τις ταϊζουμε εκει](n)
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Διευκρινησα οτι δεν μιλουσα για εσενα προσωπικα!:p Καταλαβαινω τι εννοεις και μου συμβαινει και εμενα με διαφορες γατες που βρισκω και στειρωνω αλλα δεν μπορω να φιλοξενησω εντος σπιτιου λογω της οικογενειας μου και πραγματικα δεν ξερω τι να απαντησω σε αυτο... [στη δικη μου περιπτωση μενουν στην αυλη μας και τις ταϊζουμε εκει](n)
οι γάτες είναι διαολεμένες θα τη βρουν την άκρη :rolleyes::whistle::whistle::whistle:
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η μόνη διάφορα που έχει η μέση φιλοζωική από τον μεμονωμένο εθελοντή είναι ότι είναι μερικοί εθελοντές μαζεμένοι μαζί. Το να μην μπορούν να αναλάβουν ένα σκύλο που έχω βρει εγώ δεν είναι παραπάνω μεμπτό από το να μην μπορώ να τον αναλάβω εγώ που τον βρήκα. Να μην πω ότι βρίσκω πιο μεμπτό από μέρους μου να τον μαζέψω και να το παίξω φιλόζωη στην πλάτη της φιλοζωικής (που οι εθελοντές της, πιθανότατα, έχουν μαζέψει από μόνοι τους παραπάνω αδέσποτα απ'όσο αντέχει το πορτοφόλι τους -χώρια κι ο χρόνος τους)...
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Οποτε παιρνω τηλ φιλοζωικη και αν αρχισουν μα μου σου του, το αφηνω σην πορτα του κτηνιατρου σε ενα καλαθι με ενα σημειωμα :barefoot:
βρε marion..., με ποιο σκεπτικο το κανεις αυτο;
μου θυμιζει περιπτωσεις που βρισκουν καποιοι κουταβια και πανε και τα παρατανε εξω απο καταφυγια...αλλιμονο αν ο καθενας μας φορτωνε στους φιλοζωους που γνωριζει ή οχι, τα ζωα που βρισκει...στο κατω-κατω ενας κτηνιατρος ειναι απλα ενας επαγγελματιας.
δεν κανεις καλο με αυτο τον τροπο, ισα-ισα που επιβαρυνεις καποιον που προσπαθει με τις δικες του δυναμεις.
ειναι σεβαστο να μην μπορεις να βοηθησεις, αλλα στην περιπτωση αυτη πιστευω οτι θα πρεπει να αναλαβεις και την ευθυνη του να το προσπερασεις.
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
βρε marion..., με ποιο σκεπτικο το κανεις αυτο;
μου θυμιζει περιπτωσεις που βρισκουν καποιοι κουταβια και πανε και τα παρατανε εξω απο καταφυγια...αλλιμονο αν ο καθενας μας φορτωνε στους φιλοζωους που γνωριζει ή οχι, τα ζωα που βρισκει...στο κατω-κατω ενας κτηνιατρος ειναι απλα ενας επαγγελματιας.
δεν κανεις καλο με αυτο τον τροπο, ισα-ισα που επιβαρυνεις καποιον που προσπαθει με τις δικες του δυναμεις.
ειναι σεβαστο να μην μπορεις να βοηθησεις, αλλα στην περιπτωση αυτη πιστευω οτι θα πρεπει να αναλαβεις και την ευθυνη του να το προσπερασεις.
Παιδια ημαρτον πια εχετε την ταση να σταυρωνετε εδω μεσα. Χαρητιλογώντας το είπα αυτο με το καλαθι και το κουταβι!
 


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Η μόνη διάφορα που έχει η μέση φιλοζωική από τον μεμονωμένο εθελοντή είναι ότι είναι μερικοί εθελοντές μαζεμένοι μαζί. Το να μην μπορούν να αναλάβουν ένα σκύλο που έχω βρει εγώ δεν είναι παραπάνω μεμπτό από το να μην μπορώ να τον αναλάβω εγώ που τον βρήκα. Να μην πω ότι βρίσκω πιο μεμπτό από μέρους μου να τον μαζέψω και να το παίξω φιλόζωη στην πλάτη της φιλοζωικής (που οι εθελοντές της, πιθανότατα, έχουν μαζέψει από μόνοι τους παραπάνω αδέσποτα απ'όσο αντέχει το πορτοφόλι τους -χώρια κι ο χρόνος τους)...
Όπως είπα και πιο πανω στον Αslan, αν καποιος βρει ενα σκυλι-γατι στο δρομο και μπορει να αναλαβει τα εξοδα του και να βαλει αγγελιες κτλ για να υιοθετηθει, καλώς να ορίσει και να το κάνει. Αυτό θα ήταν το καλύτερο να γίνεται. Εγώ όμως, τόνισα τη διαφωνία μου ή τον προβληματισμό μου αν θες στο τι γίνεται αν το συγκεκριμένο γατί-σκυλί δεν υιοθετηθεί . Τότε τι γίνεται? Το φροντίζεις? Χαίρω πολύ κι εγώ ταίζω τα αδέσποτα της γειτονιάς μου και τους βάζω νερό, αλλά ούτε μπορώ να τα πάρω σπίτι μου ούτε να αναλάβω τα έξοδά τους. Γιατί απλά δεν μπορώ και δεν θέλω βρε αδερφέ να έχω είκοσι σκυλιά σπίτι μου. Τωρα αν εσυ αυτο το θεωρεις αντι-φιλοζωικο δικαιωμα σου. Τελευταίο μου μέλημα είναι να το παίξω φιλόζωη. Και αυτό που χαρακτηρίζεις ως "μόνη διαφορα μεταξυ φιλοζωικής και μεμονωμενου εθελοντή" δεν ειναι απλα μια διαφορα ειναι τεράστια διαφορά. Γιατί, στη φιλοζωική υπάρχουν εγκαταστάσεις κι επισης αν ο καθένας βαλει απο ενα ευρω παιρνεις δυο σακια με τροφή. Ο μεμονωμένος εθελοντής δεν μπορεί να το κάνει αυτό.
Για αυτο ξαναεξηγώ ότι δεν κατηγορώ καμια φιλοζωική γιατι αυτα που κανουν ειναι αξια θαυμασμού. Αλλά ρε φίλε όταν σε παίρνω και σου λεω βρηκα το ταδε κουταβι, εκανα ο,τι μπορουσα (αγγελιες κτλ) αλλα δεν εγινε τπτ και μου λες "κανε ο,τι σε φωτισει ο θεος" τι να πω μετά?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ότι δεν εχει χώρο φιλοξενίας όποτε αν χρειάζεται κάποια θεραπεία ένα ζώο σου λένε καντην στον δρόμο.
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel




glykeria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
145
24
Βασικά από πού προκύπτει πως οι "φιλοζωικές" έχουν "εγκαταστάσεις"? Για την ακρίβεια οι φιλοζωικές, ομάδες ανθρώπων είναι που δρουν εθελοντικά. Προσωπικά έχω βαρεθεί την καραμέλα του γιατί δεν αναλαμβάνει η τάδε φιλοζωική και αυτό το περιστατικό και τηλεφωνήματα τύπου βρήκα ένα σκυλάκι σε κακό χάλι, ελάτε να το πάρετε. Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, αν δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω που είναι απολύτως θεμιτό τη σήμερον ημέρα, ας πάρουμε την ευθύνη και το ηθικό βάρος θα συμπλήρωνα, να προσπεράσουμε. Συμβαίνει και αυτό δυστυχώς, πλέον εμένα μου συμβαίνει συχνά στην επαρχία. Αλλά να μην ξεχνάμε και τους ανθρώπους πίσω από τις φιλοζωικές που συχνα γίνονται χίλια κομμάτια και έχουν εξουθενωθεί ψυχικά και οικονομικά. Εξάλλου, και επανέρχομαι στις υποτιθέμενες εγκαταστάσεις, τα καταφύγια κλπ. δεν είναι ό,τι καλύτερο για τους σκύλους, οι συνθήκες που επικρατούν δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμες.
 
  • Like
Reactions: Aslan and mareco


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Βασικά από πού προκύπτει πως οι "φιλοζωικές" έχουν "εγκαταστάσεις"? Για την ακρίβεια οι φιλοζωικές, ομάδες ανθρώπων είναι που δρουν εθελοντικά. Προσωπικά έχω βαρεθεί την καραμέλα του γιατί δεν αναλαμβάνει η τάδε φιλοζωική και αυτό το περιστατικό και τηλεφωνήματα τύπου βρήκα ένα σκυλάκι σε κακό χάλι, ελάτε να το πάρετε. Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, αν δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω που είναι απολύτως θεμιτό τη σήμερον ημέρα, ας πάρουμε την ευθύνη και το ηθικό βάρος θα συμπλήρωνα, να προσπεράσουμε. Συμβαίνει και αυτό δυστυχώς, πλέον εμένα μου συμβαίνει συχνά στην επαρχία. Αλλά να μην ξεχνάμε και τους ανθρώπους πίσω από τις φιλοζωικές που συχνα γίνονται χίλια κομμάτια και έχουν εξουθενωθεί ψυχικά και οικονομικά. Εξάλλου, και επανέρχομαι στις υποτιθέμενες εγκαταστάσεις, τα καταφύγια κλπ. δεν είναι ό,τι καλύτερο για τους σκύλους, οι συνθήκες που επικρατούν δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμες.
Εγώ έθεσα ενα πολυ συγκεκριμενο ερωτημα-προβληματισμο. Τι γινεται στην περιπτωση που αναλαβεις τη νοσηλεια και τη φροντιδα ενος αδεσποτου και περασει πολυς καιρος και δεν υιοθετηθεί.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Στην περίπτωση αυτή υπάρχουν δύο επιλογές για όποιον ανέλαβε τη φροντίδα του ζώου:
- είτε το υιοθετεί
- είτε το ξαναφήνει στο δρόμο

Όσες φιλοζωικές/καταφύγια γνωρίζω επιτελούν τεράστιο έργο, συχνά πολύ μεγαλύτερο απ'όσο μπορούν να σηκώσουν στις πλάτες τους οι εθελοντές που τις/τα απαρτίζουν. Είναι αδύνατο, και σχεδόν άδικο, να περιμένουμε ότι μπορούν να αναλάβουν τα δεκάδες πιθανόν νέα αδέσποτα που εμφανίζονται καθημερινά στους δρόμους. Αν μπορούμε να υιοθετήσουμε ένα από τα ζώα που φροντίζουν ώστε να πάρει τη θέση του το επόμενο αδέσποτο, έχει καλώς. Αν μπορούμε να πάρουμε ένα αδέσποτο από το δρόμο για να μη χρειαστεί να φτάσει καν σε αυτούς, έχει επίσης καλώς. Αν δε μπορούμε να αναλάβουμε το εν λόγω αδέσποτο εξαιτίας των παραπάνω σεναρίων, το αφήνουμε εκεί που το βρήκαμε, και βοηθάμε τη φιλοζωική όποτε και με όποιο άλλο τρόπο μπορούμε - και σε αυτή την περίπτωση, πάλι έχει καλώς. Ο καθένας εν ολίγοις πράττει ανάλογα των πόρων και της συνείδησής του.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ επειδή ανέλαβα τέτοια περίπτωση πλήρωνα για την φιλοξενία του. Και όχι μόνη μου, είχαμε μαζευτεί τρία άτομα , φίλοι και μαζεύαμε το μήνα 150 ευρώ. Έτσι κρατήσαμε την Μυρτούλα σε φιλοξενία μεχρι που υιοθετήθηκε 7 μήνες μετά. Θεωρώ ότι ήταν και λίγος ο χρόνος που χρειάστηκε για να βρει ένα καλό σπίτι.
Με τον τρόπο αυτό η Μυρτούλα υιοθετήθηκε και σώθηκε από το δρόμο. Τρόποι υπάρχουν όταν υπάρχει θέληση.
 
  • Like
Reactions: ioanna a and mareco


Marion_Russel

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2013
567
675
Εγώ επειδή ανέλαβα τέτοια περίπτωση πλήρωνα για την φιλοξενία του. Και όχι μόνη μου, είχαμε μαζευτεί τρία άτομα , φίλοι και μαζεύαμε το μήνα 150 ευρώ. Έτσι κρατήσαμε την Μυρτούλα σε φιλοξενία μεχρι που υιοθετήθηκε 7 μήνες μετά. Θεωρώ ότι ήταν και λίγος ο χρόνος που χρειάστηκε για να βρει ένα καλό σπίτι.
Με τον τρόπο αυτό η Μυρτούλα υιοθετήθηκε και σώθηκε από το δρόμο. Τρόποι υπάρχουν όταν υπάρχει θέληση.
Μυρτώ δε λενε το σκύλο σου??
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Όχι , Μυρτούλα λέγανε το σκυλάκι που δώσαμε. Την είχα βρει στο δρόμο τον Σεπτέμβρη. Μυρτώ επίσης λένε και μένα :p
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Λοιπόν τελικά από κει που δεν το περιμένεις βρίσκεις λύσεις μερικές φορές. Πριν καιρό είχα δώσει ένα γατάκι σε μία οικογένεια που έχει γινει μια γατούλα τέλεια, μέλος της οικογένειας, στειρώθηκε, και ετοιμάζονται να την πάρουν μαζί τους στην Αλβανία που πάνε τις διακοπές τους.
Επειδή λοιπόν από αγγελία δεν μπορώ να ξέρω τι σπίτι θα βρεθεί για ένα γατάκι γκαβάκι ζομπάκι πήρα τηλέφωνο την οικογένεια αυτή και με την μία μου είπε τι μία γατούλα τι δύο την θέλουμε εμείς και θα βάλουμε και πλέγμα στη βεράντα.
Όποτε από 17 Αυγούστου και μετά που θα γυρίσουν από τις διακοπές τους το γατάκι θα έχει σπίτι!!!