Γειάααα


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Με λένε Αντώνη, και είμαι σκυλάνθρωπος...
Βρήκα εντελώς τυχαία το φόρουμ σας σήμερα, και χάρηκα πολύ που έχετε δημιουργήσει αυτήν την πύλη επικοινωνίας.

Με δυο λόγια, ήμουνα ανέκαθεν ερωτευμένος με τα μεγαλόσωμα σκυλιά-φύλακες. Τελικά το όνειρό μου πήρε σάρκα και οστά πριν πολλά χρόνια, όταν συνάντησα για πρώτη φορά ένα ροτβάϊλερ. Τελικά απόκτησα ένα, 11 χρόνια πριν, έκανα το όνειρο μου πραγματικότητα, αλλά αυτό το όνειρο εξελίχτηκε σε εφιάλτη... Τέλος πάντων, το "Τέρας" μου μετανάστευσε στην κατοικία των αγγέλων πριν 7 χρόνια...

Πέρασα την φάση που δεν ήθελα να ξανα-αποκτήσω σκύλο, αλλά με τα λίγα με τα πολλά εδώ και 4 χρόνια έχω ένα θηλικό Πρέσο Κανάριο. Η "Λάρα" είναι ένα καταπληκτικό σκυλί 50 κιλών, που μας φυλάει νύχτα μέρα, δεν αφήνει κανέναν να πλησιάσει το σπίτι μας, αλλά έξω από το σπίτι είναι ένα ήμερο κουτάβι που έχει τον νου της μόνο στο παιχνίδι.

Η Λάρα στην πιο κάτω φωτογραφία είναι 6 μηνών κουτάβι...


Έχω και ένα γατούλη, τον "Νεγκρίτο", που μας προστατεύει από κάθε είδους μικρόσωμους εισβολείς!!!

 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Καλωσήρθες ...σκυλάνθρωπε!!!!!! :lol:

Υ.Γ. Ο Νεγκρίτο σου είναι φτυστός με τη Λούση μου...!!!
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
Καλως ηλθες!Να μας δειξεις και φωτογραφιες της κουκλας σου τωρα που εχει μεγαλωσει :)
Ειχα καποτε και εγω ενα γατουλη σαν τον Νεγκριτο σου,τον λεγαμε Μπλακι και μια μερα που βγηκε βολτα δεν ξαναγυρισε,μου τον θυμισες τωρα με την φωτογραφια σου.
 


S

SwkDoG

Guest
Καλώς όρισες amangos!!... :D

O σκύλος συνοδός είναι Πρέσα Κανάριο?!...
Αν ναί,θα έχεις περισσότερα προβλήματα από τα αναμενόμενα... :?
 












ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
amangos said:
Με δυο λόγια, ήμουνα ανέκαθεν ερωτευμένος με τα μεγαλόσωμα σκυλιά-φύλακες. Τελικά το όνειρό μου πήρε σάρκα και οστά πριν πολλά χρόνια, όταν συνάντησα για πρώτη φορά ένα ροτβάϊλερ. Τελικά απόκτησα ένα, 11 χρόνια πριν, έκανα το όνειρο μου πραγματικότητα, αλλά αυτό το όνειρο εξελίχτηκε σε εφιάλτη...
Καλώς ήρθες και από εμένα Αντώνη!
Γιατί το «όνειρο» μετατράπηκε σε «εφιάλτη»? Τι συνέβη?
 










amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
το Τέρας ήταν ένα εκπληκτικό θηλυκό ροτβάιλερ.
Η σχέση μας ήταν ερωτική... :flip:
:p

Ένα βράδυ που πήγαμε βόλτα στην παραλία (σημείωση: κατοικούσα τότε στο Παλαιό Φάληρο), έκανα την απερίγραπτη χαζομάρα να λύσω το σκυλί από το λουρί πριν φτάσουμε στην παραλία, και ενώ κατευθυνόταν προς την παραλία, κάτω από ένα παγκάκι (στο πεζοδρόμιο) κοιμόταν ένας αδεσποτάκος... Η δικιά μου δεν ήταν επιθετική προς τα άλλα σκυλιά, αλλά ο αδεσποτάκος πανικοβλήθηκε βλέποντας την δικιά μου να τρέχει κατα πάνω του, και άρχισε και αυτός να τρέχει... Η δικιά μου τον ακολούθησε, και σε κλάσματα του δευτερολέπτου κατέληξαν και τα δυο στην μέση της παραλιακής, και εγώ είχα μείνει σαν στήλη άλατος...

Όταν κατέφθασαν τα αυτοκίνητα, η δικιά μου στάθηκε να τα αντιμετωπίσει!!! Το πρώτο την χτύπησε στο κεφάλι, το δεύτερο από πίσω...
Το σκυλί (45 κιλά) εκφενδονίστηκε 50 μέτρα πιο κάτω, και το μάζεψα λιπόθυμο από τον δρόμο, απορώ πως δεν πάτησαν κι εμένα οι επόμενοι...

Ένας Αλβανός και ένας Ιταλός τουρίστας με βοήθησαν να την μεταφέρω σπίτι μου. Εκτός από κάτι δόντια που έλειπαν, το δεξί πίσω πόδι έγινε σμπαράλια.
Ο γιατρός μου έλειπε εκτός Αθηνών, και έστειλε έναν άλλον στο σπίτι, έκανε κάτι ενέσεις, και την άλλη μέρα την πήγα στον γιατρό μου.
Ο άνθρωπος, αφού εβγαλε ακτινογραφίες, μου είπε επι τόπου να διαλέξω:
Ευθανασία ή κόψιμο το πόδι!

Εκεί έκανα το μεγάλο λάθος...
Δεν γίνεται τίποτα για να το σώσουμε το πόδι?

Μου συνέστησε άλλον ειδικό, έναν από τους 2 πιο γνωστούς τότε (πριν 9 χρόνια), και ξεκινήσαμε τα απανωτά χειρουργία... Εξωτερική οστεοσύνθεση στην αρχή, άλλη επέμβαση για μόσχευμα, έσπασε η εξωτερική οστεοσύνθεση και βάλαμε λάμες, έσπασαν και οι βίδες στις λάμες αλλά το πόδι σάτρα πάτρα άντεξε 2 χρόνια...
Τελικά 2 χρόνια μετά κόψαμε και το πόδι.

Μακάρι να το είχα κόψει εξ αρχής...
...διότι, 2 μήνες μετά το ατύχημα, η γυναίκα μου γέννησε τον Κωνσταντίνο. Αυτό ήταν το 4 παιδί μου, τώρα έχω 5.
Ο σκύλος ποτέ δεν κατάλαβε τι έφταιξε, και ένα σκυλί που με λάτρευε στα αλήθεια, λόγω των προσπαθειών να σώσουμε το πόδι, κλείστηκε στο σπίτι, έχασε τα δικαιώματα του, τα παιχνίδια του, το ενδιαφέρον μου όλο, ενώ ταυτόχρονα (πρέπει) να υπέφερε στους πόνους... Όταν κόψαμε το πόδι, άλλαξε η φάτσα της, το σκυλί συνήλθε!!!
Φυσικά ήταν πλέον ένας ιδιαίτερος σκύλος, δεν ήταν εύκολο κανένας άλλος να το πάει βόλτα, ήταν πιο εύκολο να τροχάζει παρά να περπατάει, στο περπάτημα είχε μεγάλη δυσκολία (λόγω βάρους), ενώ στο τρέξιμο τα πήγαινε καλύτερα.

Το τέρας μου, το λάτρευα, αλλά ξαφνικά όταν έγινε καλά (τρίποδο μεν, καλά δε), με μια ασήμαντη αφορμή, αποφάσισε να τιμωρήσει τον ένοχο:
Ξέσπασε την οργή της στον διχρονο (τότε) Κωνσταντίνο.
Του μάσησε στην κυριολεξία το κεφάλι.
Μια τρύπα ακριβώς κάτω από το ματι, μια τρύπα στο αυτί, και όλο το μάγουλο ξεσκισμένο σαν να έτριψες το παιδί σε γαρμπίλι.

Για να μην τα πολυλογώ, το παιδί για 1 χρόνο έκλαιγε κάθε νύχτα, φοβότανε μια μαύρη τρύπα που ερχόταν να τον φάει... Δεν κατηγόρησε ποτέ τον σκύλο, δεν το θυμόταν καν, όταν τρόμαζε έχωνε το κεφάλι του κάτω από το χέρι, για να προστατεύσει την χτυπημένη του πλευρά.

Στο παιδί το μόνο που απέμεινε είναι ένα σημαδάκι κάτω από το μάτι, ιδίως όταν ιδρώνει ή όταν τον καίει ο ήλιος. Γενικά το προστατεύουμε το μάγουλο με αντηλιακά και επιμένουμε στο να φοράει καπέλο.

Το τέρας όχι μόνο δεν κατάλαβε ότι έκανε κάτι κακό, αλλά πλέον μετά το μάλωμα που ακολούθησε, το μίσησε εντελώς το συγκεκριμένο παιδί.

Ήταν ένα πολύ ιδιαίτερο σκυλί... Με λάτρευε, δεν χρειαζόταν να μιλήσω, με είχε μελετήσει και ήξερε ότι σκεφτόμουνα, ότι ένοιωθα.
Μου πήρε 3 μηνες να το αποφασίσω, αλλά δεν μπορούσα να το δόσω πουθενά, ένα κουτσό σκυλί που μαράζωνε όταν δεν ήταν δίπλα μου, δεν έτρωγε όταν έλειπα...

Όταν έκανα την ευθανασία, πριν πάμε στον γιατρό, μου έγλυφε τα δάκρυα... Για 2 χρόνια ήμουνα σαν ζόμπυ, εν τω μεταξύ είχε γεννηθεί και το 5 μου παιδί, αλλά ούτε που ξέρω πως πέρασαν αυτά τα 2 χρόνια. Απορώ με την γυναίκα μου που με άντεξε...

Τέλος πάντων, αναζητώντας λύση για τα ψυχολογικά προβλήματα του παιδιού μου, δέχτηκα και πήρα ένα ημίαιμο κουταβάκι μετά από ένα χρόνο περίπου. Στην αρχή ο γιος μου το έβλεπε να τραβολογάει το παντελόνι του, κι έπιανε το κεφάλι του ότι το σκυλάκι τον δάγκωσε...
Το κουταβάκι προσωποποίησε όλους τους φόβους του, και τελικά κατάλαβε ότι δεν έπρεπε να το φοβάται, κι έτσι μέσα σε λίγους μήνες ξεπεράστηκε το ψυχολογικό του πρόβλημα.

Άτυχο εκείνο το σκυλάκι. Ενός χρονών ήταν το χάλι του το μαύρο, απίστευτη δυσπλασία, υπέφερε, το κοιμήσαμε κι αυτό. Γι αυτό δεν νοιώθω τύψεις...

Τότε το παιδί, ρώτησε για πρώτη φορά που είναι το τέρας!!!
Θυμήθηκε ότι το τέρας τον δάγκωσε λίγο, ότι δεν το ήθελε, ότι κατα λάθος έγινε...Το παιδί είναι μια χαρά πλέον. Δεν έχει κανένα κουσούρι από το συμβάν.

Όνομα κι αυτό που διάλεξα!!! Πολύ βλακεία... Έβλεπε κάποιος το σκυλί και το ψιλοφοβόταν, και μόλις άκουγε το όνομα του, σιγουρευόταν ότι έπρεπε να το φοβηθεί...

Δεν πιστεύω ότι φταίει η ράτσα.
Πιστεύω ότι έπεσα σε κακή συγκυρία.
Όμως εφαρμόζω πλέον μια απλή συνταγή:
Προσέχω!!!
Η Λάρα, είναι ένας σκύλος φύλακας, όμως τα λατρεύει τα παιδιά μου.
Φυσικά τα παιδιά μου είναι η αιτία που παίζει περισσότερο, δεν της στερούν κάτι από εμένα... Με τα ξένα παιδιά δεν το ρισκάρω. Έχω φτιάξει ένα κλουβί, που από κουτάβι έμπαινε για κάποιες ώρες μέσα, κι εκεί έχει το σπιτάκι της και ξέρει πως εκεί ησυχάζει.
Όταν εχω επισκέψεις, το σκυλί κλείνεται εκεί, και τελειώνει κάθε θέμα.

Τα είπα όσο πιο σύντομα μπορούσα. :?
 


S

SwkDoG

Guest
Δυναμική εισαγωγή με "υποψία" παράνομων ερωτικών σχέσεων με τετράποδο που κρατά τον αναγνώστη σε εγρήγορση.
"Σκωτσέζικο ντούζ" από το τρυφερό,στο σκληρό και από το ρομαντικό στο "splater"!!...
Με το χρόνο να περνά πότε αργά και πότε γρήγορα και τους ήρωες αγέρωχους να ατενίζουν το μέλλον με ελπίδα...

Αυτά για το λογοτεχνικό κομμάτι... :p :mrgreen:

Όσον αφορά το σκυλί,τις απόφάσεις και τα λοιπά...έγιναν πολλά λάθος πράγματα.

Έκτος από ένα μικρό "ιστορικό" σου με τα σκυλιά είναι κάτι άλλο που εξυπηρετεί η συγκεκριμένη ιστορία?...
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Που αποσκοπεί η ιστορία?
Προσπαθώ να σας συγκινήσω, για να κάνω έρανο υπερ της αποπεράτωσης του μνημείου του σκύλου μου!!!

:lol: :lol: :lol:

Τα πρώτα χρόνια δεν μπορούσα ούτε να μιλήσω, ούτε να γράψω για το θέμα. Για μένα είναι σημαντικό και μόνο ότι είμαι σε θέση να την κουβεντιάζω.

Από εκεί και πέρα, πιθανόν να σας φαίνεται σαν ιστορία για αρκούδες. Τι θα έπρεπε να κάνω για να σας πείσω, και τι θα κερδίσω από αυτό?

Προ 8ετίας υπήρξα μέλος του ΟΦΙΡΕ, διετέλεσα και για ένα μικρό διάστημα ταμίας του, το "Τέρας" ήταν ένα γνωστό σκυλί (τότε), οπότε... αν κάποιος θέλει να βρει αποδείξεις, μπορεί πάρα πολύ εύκολα. Ήμουνα αρκετά γνωστός εκείνη την εποχή.

Όμως, ας πούμε ότι είμαι μυθομανής. Τι έχει να χάσει όποιος με πιστέψει?

Τέλος πάντων, σαφώς έκανα λάθη. Θα με ενδιέφερε όμως να ακούσω την άποψη σας για τα λάθη που εσείς εντοπίζετε.
Αν θέλετε να σας βοηθήσω περισσότερο για τον εντοπισμό των λαθών μου, να συμπληρώσω κάποιες λεπτομέρειες.
Όταν απέκτησα το Τέρας, ήμουν χωρισμένος με την πρώην γυναίκα μου, και έμενα μόνος. Μου έλειπε τρομερά η οικογένεια μου (και τα 3 μου παιδιά τότε), και είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο. Έτσι αποφάσισα να αποκτήσω τον σκύλο των ονείρων μου. Το σκυλί λάτρευε τα παιδιά μου (που τα έβλεπε 2-3 φορές την εβδομάδα).
Μόνο ένα πράγμα δεν συγχώρεσα στο Τέρας:
Συμπαθούσε την πρώην γυναίκα μου!!!
:lol:
Προφανώς την μύριζε πάνω στα παιδιά...
:wink:
Όταν το Τέρας ήταν ενός έτους, γνώρισα την νυν γυναίκα μου, και πολύ γρήγορα παντρευτήκαμε.

Για ένα διάστημα λοιπόν σχεδόν ενάμιση χρόνο, η μόνη μου έννοια ήταν ο σκύλος αυτός. Από κουταβάκι, όπου πήγαινα-πήγαινε! Ακόμα και στην δουλειά το είχα μαζί μου. Άλλαξα και αυτοκίνητο εξ αιτίας του σκύλου, αγόρασα ένα με αιρκοντίσιον, ώστε όταν είχε ζέστη και έπρεπε να μείνει μέσα στο αυτοκίνητο, άφηνα το αυτοκίνητο να δουλεύει, με το αιρκοντίσιον αναμένο... Στο σπίτι δεν έμεινε μόνο του ποτέ.
Στο αμάξι είχε μάθει να περιμένει.

Εκείνη την εποχή, δεν έμοιαζε τίποτα λάθος, διότι δεν πίστευα ότι κάτι θα άλλαζε στην ζωή μου.

Τελικά ήταν λάθος, γιατί ο σκύλος δεν έτρωγε χωρίς εμένα, μαράζωνε, μόνο στο αμάξι ήταν χαρούμενο μόνο του.

Με δεδομένες τις συνθήκες, είμαι βέβαιος ότι αν εξ αρχής είχαμε αποφασίσει το κόψιμο του ποδιού, σε 1-2 μήνες θα είχαμε επανέλθει σε φυσιολογική ζωή, ο σκύλος δεν θα είχε υποβληθεί σε 2 χρόνια απομόνωσης, έλλειψη παιχνιδιού κλπ, και δεν θα είχε δει για εχθρό το παιδί που γεννήθηκε 2-3 μήνες μετά το ατύχημα.

Το τέρας ήταν πληρως κοινωνικοποιημένο με τα παιδιά, και μάλιστα μια φορά, είχαμε πάει βόλτα με έναν φίλο που είχε και αυτός ένα θηλυκό ροτβάϊλερ και ένα παιδάκι ενός έτους. Το παιδάκι του έπαιζε με τα σκυλιά, και κάποια στιγμή απορούσα με την υπομονή του σκύλου του, οπότε διαπίστωσα έκπληκτος ότι το παιδάκι έπαιζε με την δικιά μου, και όχι με το δικό του το σκυλί... Όλα αυτά προ ατυχήματος, εννοείται.

Επίσης πιστεύω ότι έκανα μεγάλα λάθη στην εκπαίδευση του σκύλου. Δεν λέω ότι αποκλείεται να υπάρχουν καλοί εκπαιδευτές, αλλά έχω κακή άποψη για πολλούς από αυτούς.
Δεν ήξερα όμως, και κάποιοι έπρεπε να με βοηθήσουν να μάθω.

Ως προς τα λάθη της εκπαίδευσης, προτιμάω προς το παρόν να μην το πιάσω το θέμα, γιατί είναι τεράστιο.
 


S

SwkDoG

Guest
:D ...Ο γραπτός λόγος καμιά φορά δεν δείνει την σωστή εικόνα...

Δεν αμφισβητώ την ιστορία,αν είναι πραγματική ή όχι.Όπως και εσύ σωστά λες,δεν παίζει και κανένα ρόλο.
Η ερώτηση ήταν γιατί δεν είχα καταλάβει αν ήθελες να πείς κάτι άλλο με αυτήν,αν υπήρχε κάποιο ερώτημα ή κάποιο θέμα,εκτός της παρουσίασης του βιώματος.

Από ότι καταλαβαίνω αρκετά από τα λάθη τα έχεις καταλάβει και ο ίδιος.

Γιατί ο επόμενος σκύλος διάλεξες να είναι ίσως πιο "δύσκολος" από το Τέρας (αν δεν κάνω λάθος έχεις ένα Πέρο ντι Πρέσα Κανάριο) και άλλαξες κάτι στον τρόπο που το αντιμετωπίζεις σε σχέση με τα προηγούμενα ζώα?...

Αν θές μπορείς να ανοίξεις και καινούργιο θέμα για την εκπαίδευση ή ό,τι άλλο...
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Συμφωνώ ότι είναι πολύ δύσκολο ο γραπτός λόγος να αποδόσει τα λόγια του άλλου...
Χάνουμε το ύφος, τον τόνο της φωνής, την γενική εικόνα αυτού που μιλάει.

Έτσι είναι φυσιολογικό να γίνονται παρεξηγήσεις, φυσικά σε κόσμιο επίπεδο και με καλή διάθεση, όλα συζητιούνται και διευκρινίζονται.

Την ιστορία μου πιο πολύ την είπα για να ξέρετε με ποιον μιλάτε
(σε σχέση με τους σκύλους...)

Λόγω ότι είμαι αρκετά έμπειρος πλέον, με την Λάρα (αν και φημίζεται για δύσκολη ράτσα) δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Δεν γουστάρει ξένους στο σπίτι, δεν θέλει άλλα ζώα στον χώρο της. Είναι κτητικότατη στο περιβάλλον της.

Εκτός σπιτιού, είναι φιλικότατη και με τα άλλα ζώα, και αδιάφορη με τους ξένους.

Στο μόνο που έχουμε κάποιο "θέμα" εκτός σπιτιού, είναι όταν κάποιος ξένος πλησιάζει το αμάξι μου. Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, αποφεύγω να την βγάλω από το αμάξι όταν κάποιος είναι κοντά. Περιμένω να απομακρυνθεί, και μετά την βγάζω.

Στο σπίτι, προτιμάει να είναι στην αυλή. Η μπαλκονόπορτα είναι ανοιχτή, μέσα στο σπίτι δεν κάθεται πάνω από 10 λεπτά την ημέρα (από επιλογή της), εκτός και αν βρέχει.

Επειδή πιστεύω ότι γενικά είναι ένα σκυλί εν δυνάμει επικίνδυνο, όταν έχω επισκέψεις την περιορίζω σε ένα κλουβάκι στην αυλή (2Χ5μ) σκεπασμένο και με σπιτάκι μέσα. Έτσι έχω την ησυχία μου και νοιώθω ασφαλής ότι δεν θα γίενι κάποιο λάθος με τους "ξένους".

Δεν την έχω εκπαιδεύσει κάπου, της έμαθα μόνος μου να εκτελεί στην εντέλεια το STOP, το Άσε (να αφήσει ότι έχει στο στόμα της), το κάτσε και το μείνε.
Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το "μαζί", αλλά όταν πάμε βόλτα, είναι πάντα στο φλεξ, όταν υπάρχει τριγύρω κόσμος την έχω κοντά (και δεν τραβάει από μόνη της)...

Μέχρι ενάμιση χρονών, την πήγαινα στο πάρκο, και έπαιζε με άλλα σκυλιά. Επειδή όμως τα παιχνίδια είχαν "αγριέψει" και έριξε και 1-2 καυγάδες, οι βόλτες περιορίστηκαν κοντά στο σπίτι. Το σκυλί είχε αρχίσει να σοβαρεύει και να αποκτάει κτητικές τάσεις και στο πάρκο "της"...

Εκεί που εχουμε σοβαρό πρόβλημα με τα άλλα σκυλιά, είναι όταν υπάρχει φαγητό τριγύρω. Αντί να τρέξει στο φαγητό, ορμάει στον άλλον σκύλο. Έτσι αποφεύγω οποιονδήποτε έχει φαγητό στο χέρι του για να ταΐσει τον σκύλο του.

Η Λάρα είναι γενικά ένα ισορροπημένο σκυλί, χαίρεται να μισεί τους γείτονες, τους ντελιβεράδες, τον ταχυδρόμο, τους πλασιέδες, τον τύπο της ΔΕΗ, τους Ιεχωβάδες :)lol: ), όσους τέλος πάντων πλησιάζουν την αυλή.

Έχει καυγά και με κάτι γειτονόπουλα, που την μισούν και αυτά!!! Δεν πιάνεται φίλη με τους απ έξω.

Επειδή μένω σε μονοκατοικία, ήθελα ο σκύλος να μην γουστάρει πολλά πολλά με τους "απ έξω", και με βάση αυτές τις συνθήκες, θεωρώ ότι η Λάρα είναι ακριβώς ότι ήθελα και χρειαζόμουν.

Στο μόνο που έχω αμφιβολία (αλλά δεν με ενδειαφέρει να δοκιμάσω) είναι τι θα κάνει αν ένας πραγματικός κλέφτης βάλει στόχο το σπίτι μου.

Βέβαια δεν νομίζω ότι ο σκύλος είναι πραγματικός φύλακας έτσι κι αλλιώς. Κάποιος που θέλει να σε κλέψει, είτε με κάποια φόλα, είτε με κάποιο σπρέυ, είτε με άλλους τρόπους θα το εξοντώσει.

Έχω βάλει 3 ταμπέλες ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΚΥΛΟΣ, αλλά φοβάμαι ότι αν κάποιος βλάκας αποφασίσει να μπει στην αυλή, θα έχουμε συμπλοκές. Έχω βάλει λοιπόν μια κρυφή ασφάλεια στην πόρτα, για να μην μπορεί να την ανοίξει κανένας, εκτός κι αν την ξέρει.

Πριν αυτήν την ασφάλεια, μια μέρα μπήκε για γρια, για να διανείμει έντυπα Ιεχωβάδων, και ευτυχώς εκείνη την ώρα ο σκύλος ήταν μέσα στο σπίτι (έκανε κρύο), και η μπαλκονόπορτα κλειστή...

Πιστεύω ότι καλός ο σκύλος φύλακας, αλλά... κινδυνεύεις ανά πάσα στιγμή να μπλέξεις.