Γεια σας!!!!!!!


loreta176

Member
8 Απριλίου 2010
10
0
Porto Rafti
Γεια σας,ονομαζομαι Λορετα ειμαι 27 χρονων και μενω στο Πορτο Ραφτη. Ενδιαφερομαι να μαθω οσα πιο πολλα μπορω για τα dogo argentino καθως θελω να παρω ενα. Εχω τρελλα με αυτα τα σκυλια αλλα λογω σπιτιου δεν μπορεσα ποτε να παρω. Τωρα ομως μενουμε σε μια μονοκατοικια στο βουνο και ειναι μια καλη ευκαιρια. Εχω ενα αγορακι 2,5 χρονων και εμαθα οτι τα dogo λατρευουν τα παιδια.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες Λορετα!
Και συ dogofrenic? xixixixi
Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα που σου σε εχουν τραβηξει στη φυλη? Γνωρίζεις φανταζομαι οτι ενα dogo δε μπορει να ζησει απομονωμενο σε ενα κτημα.. θα θελει να μπαινει μεσα μαζι σας...
Ο δικος μου με τα παιδια τα παει αψογα.. Τα λατρευει ειναι το λιγοτερο που μπορεις να πεις... προσεχει και παρα πολυ οταν παιζει μαζι τους.. σε αντιθεση με τους μεγαλους οπου αφηνεται και ειναι αγαρμπος!
 


loreta176

Member
8 Απριλίου 2010
10
0
Porto Rafti
Σε ευχαριστω για το καλοσωρισμα!!!!!! Ειμαι dogofrenic... Μου αρεσουν τα μεγαλα σκυλια και τα dogo εκτος απο χαρακτηρα(ετυχε να γνςρισω 2-3) ειναι απιστευτα ομορφα,εξυπνα και αγαπησιαρικα(χωρις να εχω εμπειρια απλα απο γνωριμιες που ειχα). Το σπιτι ειναι στο βουνο αλλα η αυλη δεν ειναι τεραστιων διαστασεων. Δεν εχω κανενα προβλημα το σκυλι να μπαινει μεσα στο σπιτι μαζι μας. Εγω με το δικο μου(ημιαιμο το ειχα βρει στα σκουπιδια πριν 15 χρονια μου πεθανε 1 μηνα πριν) κοιμομουνα στο ιδιο κρεβατι...χιχιχιχ... Θελω ο μικρος μου να μεγαλωσει με σκυλο οπωσδηποτε!!!!! Θελω ενα μεγαλο σκυλι να ειναι υπομονετικο γιατι τα παιδακια σε τετοια ηλικια ειναι λιγο ατσουμπαλα χωρις να καταλαβαινουν ποση δυναμη βαζουν οταν χαιδευουν ενα σκυλι, τα πιο πολλα σκυλια δεν σηκωνουν τετοιες συμπεριφορες αλλα εχω ακουσει οτι τα Dogo ειναι πολυ υπομονετικα... Διορθωσε με αν κανω λαθος...ειμαι λιγο απειρη..Μιλαω μονο και μονο απο αυτα που εχω διαβασει!!! Και αν ξερεις να μου πεις και αν υπαρχει καποιος εκτροφεας ή τελος παντων απο που μπορω να παρω dogo...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Θα σε συμβουλευα να επικοινωνησεις με τον ΕΟΝΑ (Ελληνικός Ομιλος Ντογκο Αρζεντινο)με e-mail στην διεύθυνση [email protected]. Τα παιδια θα χαρουν να σε ενημερωσουν σχετικα με τη φυλη και εκτροφεις.
Επισης, στειλε στον admin τα στοιχεια σου (ονομα + τηλ) και θα μπορεις να συμετεχεις στο subforum dogoargentino.
 


loreta176

Member
8 Απριλίου 2010
10
0
Porto Rafti
Με τον ΕΟΝΑ επικοινωνησα ηδη...δεν εχω λαβει καποια απαντηση ακομα αλλα χθεσ το εστειλα το email ειμαι σιγουρη οτι τα παιδια θα απαντησουν. Οταν λες στειλε στον admin τα στοιχεια σου?τι ακριβως κανω? sorry αν γινομαι κουραστικη αλλα ειμαι λιγο ασχετη με τα forum γενικοτερα(ειναι πρωτη φορα που συμμετεχω καπου ενεργα...)
 












dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
Καλως ηρθες στην παρεα μας λορετα!:) και ειλικρινα μπραβο σου που πηρες το σκυλακι που καποια κτηνοι πεταξαν στα σκουπιδια! δε θα το εκαναν πολλοι..και λυπαμαι πολυ για την απωλεια του..:(αντε, σου ευχομαι συντομα με ενα υπεροχο dogo!:):D
 
Last edited:


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Λορετα αν τελικα αποφασισεις και παρεις ντογκο... παρε κοριτσακι να παιζουμε καλε!!! Το καλοκαιρι θα ειμαστε και διπλα:p χαχαχα
Θα σου απαντησουν σιγουρα! Κανε υπομονη!
Ο συζυγος πως τα "βλεπει" τα λευκοσκυλα?
Ελπιζω να μη σας αρεσουν οι γατες και να εχετε πολλη ορεξη για μεγαλες βολτες και κοινωνικοποιηση:D
 


loreta176

Member
8 Απριλίου 2010
10
0
Porto Rafti
Μεγαλο θεμα αυτα τα κτηνη....Δεν θα μπορουσα να κανω διαφορετικα. Ανθρωπος που λεει οτι αγαπαει τα ζωα σε τετοιες περιπτωσεις φαινεται. Αλλωστε ηταν ερωτας με την πρωτη ματια,χνουδωτη μπαλιτσα μονη ψαχνει...αυτο ειπα με το που τον ειδα....Anyway σας ευχαριστω ολους και ελπιζω απο εδω μεσα να μπορεσω να παρω καποιες πληροφοριες για τα dogo γιατι εχω σχεδον διαβασει ολο το forum και ομολογω οτι εχω μπερδευτει αρκετα!
 


loreta176

Member
8 Απριλίου 2010
10
0
Porto Rafti
Amaliaz μου οχι οτι εχω κατι με τα θυληκα αλλα για καποιο λογο παντα με τραβουσαν τα αρσενικα οχι οτι ειμαι αρνητικη στο θυληκο. Ο συζυγος εχει σκοπο να μου κανει το χατιρι αν και φοβαται λιγο για τον μικρο και ηθελε να παρουμε ενα πιο μικρο σκυλο για αρχη....ειμαι αντιθετης αποψης οπως καταλαβαινεις. Θεωρω οτι ενας μικρος σκυλος δεν θα τα εβγαζε περα με το μικρο μας θηριο....Οι γατες δεν μας αρεσουν καθολου και οσες εχουν απομεινει στο σπιτι ειναι τυχαια εκει χωρις να τις ταιζει καποιος. Απο κοινωνικοποιηση αλλο τιποτα...το σπιτι ειναι μονιμα γεματο απο κοσμο...οσο για τις βολτες περιμενουμε πως και πως να μετακομισουμε(το σπιτι δεν ειναι ετοιμο ακομα θα ειναι σε 2 βδομαδες περιπου) για να κανουμε βολτες με τον μικρο στο βουνο....ελπιζω και με τον new σκυλακι μαζι...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σε ευχαριστω για το καλοσωρισμα!!!!!! Ειμαι dogofrenic... Μου αρεσουν τα μεγαλα σκυλια και τα dogo εκτος απο χαρακτηρα(ετυχε να γνςρισω 2-3) ειναι απιστευτα ομορφα,εξυπνα και αγαπησιαρικα(χωρις να εχω εμπειρια απλα απο γνωριμιες που ειχα). Το σπιτι ειναι στο βουνο αλλα η αυλη δεν ειναι τεραστιων διαστασεων. Δεν εχω κανενα προβλημα το σκυλι να μπαινει μεσα στο σπιτι μαζι μας. Εγω με το δικο μου(ημιαιμο το ειχα βρει στα σκουπιδια πριν 15 χρονια μου πεθανε 1 μηνα πριν) κοιμομουνα στο ιδιο κρεβατι...χιχιχιχ... Θελω ο μικρος μου να μεγαλωσει με σκυλο οπωσδηποτε!!!!! Θελω ενα μεγαλο σκυλι να ειναι υπομονετικο γιατι τα παιδακια σε τετοια ηλικια ειναι λιγο ατσουμπαλα χωρις να καταλαβαινουν ποση δυναμη βαζουν οταν χαιδευουν ενα σκυλι, τα πιο πολλα σκυλια δεν σηκωνουν τετοιες συμπεριφορες αλλα εχω ακουσει οτι τα Dogo ειναι πολυ υπομονετικα... Διορθωσε με αν κανω λαθος...ειμαι λιγο απειρη..Μιλαω μονο και μονο απο αυτα που εχω διαβασει!!! Και αν ξερεις να μου πεις και αν υπαρχει καποιος εκτροφεας ή τελος παντων απο που μπορω να παρω dogo...
Μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι και φαινεται οτι ξερεις να ξεχωριζεις καποιες καταστασεις!
Εχεις επιγνωση του τι θα πει μεγαλος σκυλος και ξερεις οτι ενα παιδι μπορει να φερθει "ατσουμπαλα" στον σκυλο!
Εισαι σε θεση αργοτερα να κρινεις αναλογα και να εκπαιδευσεις το παιδι και οχι το σκυλο!

Συγνωμη που πιανομαι απο αυτες τις εντονες υπογραμμισμενες λεξεις αλλα την σημερον ημερα δε συναντας ανθρωπους ευκολα που ειναι διατεθειμενοι να κρινουν σωστα και να πραξουν αναλογα με την εκαστοτε περισταση, ειτε αυτη ειναι μικροσωμο σκυλο με παιδι, ειτε μεγαλοσωμο σκυλο με παιδι κτλ κτλ!
Πολλοι βαζουν μπροστα την μη ενημερωση και δεν δεχονται τιποτα αλλο!Δεν μπορουν να κοιταξουν λιγο παραπανω!Αδυνατουν!Δεν εχουν το "μικροβιο" της αυτοκριτικης και της αναθεωρησης κυριως στον τομεα παιδι-σκυλος!

Ευχομαι να αποκτησετε αυτην την φυλη που θελετε και να εχετε μια αρμονοτικοΤΑΤΗ συμβιωση!
Να χαιρεσαι το παιδι σου και αργοτερα και το dogo σου!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εγω παλι νομιζω οτι ενα θηλυκο θα σας ταιριαζε πιο πολυ... ειναι πιο μικροσωμα, πιο υπακουα και πιο πολλα αλλα!
Μαλλον ομως δεν ειμαι αντικειμενικη γιατι εγω ηθελα θηλυκο και το εταιρο ημιση αρσενικο!
Μετα απο 12 μηνες συμβιωσης παντως δε θα τον αλλαζα με ΤΙΠΟΤΑ τον μπουταλα μου!!!
 


loreta176

Member
8 Απριλίου 2010
10
0
Porto Rafti
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Δυστηχως πολυ ανθρωποι μολις γινουν γονεις το θεμα παιδι-σκυλος μπαινει σε μαυρη λιστα. Εγω παλι θεωρω οτι ενας σκυλος εχει πολλα να διδαξει σε ενα παιδι,απο την φιλια και την αγαπη μεχρι την υπευθυνοτητα και την αφοσιωση με ενα τροπο που οσο και να προσπαθουμε εμεις οι γονεις δεν προκειται να τα καταφερουμε. Ειμαι ειλικρινεστατη σε αυτο που λεω,ο γιος μου(και νομιζω καθε παιδακι σε αυτη την ηλικια) ειναι φοβερα ατσουμπαλος. Θελει υπομονη και προσπαθω ηδη να του δειξω πως πρεπει να χαιδευουμε και να αγκαλιαζουμε τα ζωα γενικως οχι μονο τα σκυλια. Απο πειρα ξερω οτι τα μικρα σκυλια γενικως δεν ειναι υπομονετικα,ειδικα με τα παιδια...
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
και για αρχή και μεχρι να απαντησει ο όμιλος με τα ελληνικα εκτροφεια.... τα οποία δεν έχουν να ζηλεψουν σε τιποτα τα ξενα,
ριξε και μια ματια στο www.eurobreeder.com να δεις και μερικα εκτροφεια εξωτερικού.....
( πιστευω θα σε βοηθησει και στο "ματι" να δεις πολλα dogo αλλα και κουταβια εστω και απο το internet , μερικα απο αυτα μπορει να έχουν και γεννες .... και ολα μαζι τα συζητας πριν παρεις απόφαση με τον όμιλο ......)
καλή τύχη....