Γερμανικος ποιμενικος με δυσπλασια


marinakiv

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
37
0
AGRINIO
Εχω ενα γερμανικο ποιμενικο 11 μηνων 39 κιλα και εχει δυσπλασια ισχυων βαθμοσ 3-4 και δυσπλασια αγκωνα στα προστινα ποδια.Ειμαι σε απογνωση για το θεμα της αποκαταστασης - θεραπειας αν επιδεχεται και σε τι βαθμό.Ο κτηνιατρος λεει να περιμενω μεχρι να γινει 18 μηνων.Εχει κανει κατι ενεσεις για τα πισω ποδια και τωρα του δινω χαπια αντιφλεγμονωδη και caniquin.Αν εχετε αναλογη εμπειρια η γνωση απαντηστε μου.Δεν αντεχω να υποφερει το σκυλι μου!!!
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Εχετε επισκευτει ειδικο ορθοπεδικο κτηνιατρο?

Ποναει η εχει μονο ασταθεια?φωτο?

Εμπειρικα εχω δει περιπτωσεις πληρους αποκαταστασης και αλλες φορες μερικης...αλλα αυτο δεν εχει σημασια γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και δεν ειμαι κτηνιατρος...

Εγκυκλοπαιδικα...ο σκυλος πως αποχτηθηκε?
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Να δείτε λίγο τις ακτινογραφίες και σε έναν άλλο γιατρό. Αν δεν έχει γίνει σωστά η διαδικασία και ο σκύλος δεν βρίσκεται στην θέση που πρέπει, μπορεί να γίνει λάθος διάγνωση στον βαθμό δυσπλασίας του σκύλου.
 


marinakiv

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
37
0
AGRINIO
Εχετε επισκευτει ειδικο ορθοπεδικο κτηνιατρο?

Ποναει η εχει μονο ασταθεια?φωτο?

Εμπειρικα εχω δει περιπτωσεις πληρους αποκαταστασης και αλλες φορες μερικης...αλλα αυτο δεν εχει σημασια γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και δεν ειμαι κτηνιατρος...

Εγκυκλοπαιδικα...ο σκυλος πως αποχτηθηκε?
Ποναει και κουτσαινει.το σκυλι το αγόρασα απο ιδιωτη-εκπαιδευτη με τον οποιο με εφερε σε επαφη ο κτηνιατριος μου.Η αγνοια ειναι μεγαλο πραγμα!!!
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Ποναει και κουτσαινει.το σκυλι το αγόρασα απο ιδιωτη-εκπαιδευτη με τον οποιο με εφερε σε επαφη ο κτηνιατριος μου.Η αγνοια ειναι μεγαλο πραγμα!!!
Φακ...αν θες στειλε μου π.μ. τα ονοματα...

Ο κτηνιατρος που το ειδε ειναι ορθοπεδικος?
Σε ποια πολη βρισκεσαι?
 


marinakiv

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
37
0
AGRINIO
Φακ...αν θες στειλε μου π.μ. τα ονοματα...

Ο κτηνιατρος που το ειδε ειναι ορθοπεδικος?
Σε ποια πολη βρισκεσαι?
Ειμαι νεα στο forum και δεν εχω εξοικειωθει ακομη.Ειμαι απο Αγρίνιο και ναι ειναι ορθοπεδικος ο κτηνιατρος.Επειδη μου συνεστησε αυτος να αγορασω το συγκεκριμενο σκύλο και εχει εκτεθει δεν ξερω αν προσπαθει να μου περασει την ιδεα οτι το σκυλι εχει ελπιδες απο το να μου πει οτι δεν επανερχεται στη φυσιολογικη ζωη του.Τον εχω μεσα στο σπιτι,ξαπλωμενο ολη την ωρα και διαμαρτυρεται απο τον πονο!!!
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
γιατι με πμ και οχι εδω?
γερμανικος 11 μηνων και 39 κιλα ειναι εγκλημα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Επειδη μου συνεστησε αυτος να αγορασω το συγκεκριμενο σκύλο και εχει εκτεθει
Πήγαινε σε άλλο γιατρό αν μπορείς να βρεις στην περιοχή σου. Έχει εκτεθεί, τέλος, δεν είναι αντικειμενικός.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
γιατι με πμ και οχι εδω?
γερμανικος 11 μηνων και 39 κιλα ειναι εγκλημα.
zouzoune όχι πάντα. ο δικός μου είναι 10 μηνών 39 κιλά και κανονικός, τα πλευρά του ψηλαφίζονται μια χαρά.


marinakiv, έχεις τις ακτινογραφίες σε ψηφιακή μορφή?
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Ειμαι νεα στο forum και δεν εχω εξοικειωθει ακομη.Ειμαι απο Αγρίνιο και ναι ειναι ορθοπεδικος ο κτηνιατρος.Επειδη μου συνεστησε αυτος να αγορασω το συγκεκριμενο σκύλο και εχει εκτεθει δεν ξερω αν προσπαθει να μου περασει την ιδεα οτι το σκυλι εχει ελπιδες απο το να μου πει οτι δεν επανερχεται στη φυσιολογικη ζωη του.Τον εχω μεσα στο σπιτι,ξαπλωμενο ολη την ωρα και διαμαρτυρεται απο τον πονο!!!
Προτεινω να τον δει οπωσδηποτε και αλλος κτηνιατρος ορθοπεδικος...

με τι τρεφοταν μεχρι τωρα???
 


marinakiv

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
37
0
AGRINIO
Προτεινω να τον δει οπωσδηποτε και αλλος κτηνιατρος ορθοπεδικος...

με τι τρεφοταν μεχρι τωρα???
του εδινα pro plan αναπτυξης τωρα του δινω τροφη συντηρησης με χαμηλη πρωτεινη.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Καλως ηρθες.Υπαρχει στο site του κογπε λιστα κτηνιατρων οπου κανουν τις επισημες εξετασεις για δυσπλασια και dna.Ισως αν επισκεφτεις καποιον απο αυτους να σε βοηθησει.Μπορεις να παραθεσεις μια φωτο του σκυλου γιατι τα κιλα μου φαινοντια πολλα.Επισης ποιος ειναι ο εκτροφεας του σκυλου?
 


marinakiv

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
37
0
AGRINIO
zouzoune όχι πάντα. ο δικός μου είναι 10 μηνών 39 κιλά και κανονικός, τα πλευρά του ψηλαφίζονται μια χαρά.


marinakiv, έχεις τις ακτινογραφίες σε ψηφιακή μορφή?
οχι δεν εχω τις ακτινογραφιες ειμαι στη δουλεια αυτη τη στιγμη γι αυτο καθυστερω.σορυ
 


marinakiv

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
37
0
AGRINIO
Καλως ηρθες.Υπαρχει στο site του κογπε λιστα κτηνιατρων οπου κανουν τις επισημες εξετασεις για δυσπλασια και dna.Ισως αν επισκεφτεις καποιον απο αυτους να σε βοηθησει.Μπορεις να παραθεσεις μια φωτο του σκυλου γιατι τα κιλα μου φαινοντια πολλα.Επισης ποιος ειναι ο εκτροφεας του σκυλου?
φωτογραφια του σκυλου θα εχω αυριο.δεν ειμαι προετοιμασμενη.δεν ειναι παχυς ο σκυλος ειναι κανονικος
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
11 μηνων 39 κιλα με προβλημα ηθελα να γραψω αλλα μπηκε το αφεντικο και πατησα υποβολη.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Κ.Ο.Γ.Π.Ε. μπαινεις εδω.Υπαρχει ανακοινωση για τις εξετασεις HD/DNA.Παιρνεις τηλ και ζητας λιστα με πληροφοριες για τους γιατρους.Σιγουρα θα υπαρχει καποιος κοντα σου.

Ο σκυλος ειναι απο καποιο εκτροφειο και αν ναι ειναι εντος Ελλαδος?Ρωταω ωστε να μιλησεις και με τον εκτροφεα να βρειτε μια λυση
 


marinakiv

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
37
0
AGRINIO
φωτογραφια του σκυλου θα εχω αυριο.δεν ειμαι προετοιμασμενη.δεν ειναι παχυς ο σκυλος ειναι κανονικος
τον εκτροφεα δεν μπορω να τον ονομασω γιατι απειλησε με μηνυση αν μιλησω οτι πουλαει δυσπλαστικα σκυλια
 




Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
οχι δεν εχω τις ακτινογραφιες ειμαι στη δουλεια αυτη τη στιγμη γι αυτο καθυστερω.σορυ
Αν είναι ψηφιακές μπορείς να τις στείλες σε κάποιον ειδικό κτηνίατρο. Επιμένω σε αυτό γιατί είδα ακτινογραφία σκύλου με 2ου βαθμού δυσπλασίας να χαρακτηρίζεται ως 4ου βαθμού απλά και μόνο γιατί η ακτινογραφία δεν ήταν σωστή!


11 μηνων 39 κιλα με προβλημα ηθελα να γραψω αλλα μπηκε το αφεντικο και το πατησα υποβολη.
;)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
τον εκτροφεα δεν μπορω να τον ονομασω γιατι απειλησε με μηνυση αν μιλησω οτι πουλαει δυσπλαστικα σκυλια
Μηνυση για? Για συκοφαντικη δυσφήμιση και καλά? Αν έχεις απόδειξη (εφορίας) ότι σου πούλησε το συγκεκριμενο κουταβι πως ακριβως θα σου κάνει μηνυση? Ή πιό σωστά... Πως στο καλό πιστεύει ότι θα την κερδίσει... Αν είναι,δε κι εκτροφέας... Με κουτάβι που έχει την επωνυμια εκτροφείου του και δυσπλασία καραμπινάτη, πως ελπίζει να κουκουλωθεί? Κι οι υπόλοιποι του ομίλου του? Δεν του ρίχνουν καμιά κλωτσίτσα έξω από τον όμιλο?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf