Γερμανικος ποιμενικος με δυσπλασια


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εμένα στην προκειμένη δεν με απασχολει ιδιαίτερα αν ο εκτροφέας ήταν Εκτροφέας ή "εκτροφέας", όμως απο την στιγμή που σε απείλησε με μηνύσεις και δεν ξέρω τι αν αναφέρεις ότι σου έδωσε έναν σκύλο που υποφέρει από δυσπλασία, εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα τον κυνηγούσα μέχρι τα πέρατα της γης...

Κατά τα άλλα κι εγώ δεν ξέρω αν θα μπορουσα να εμπιστευτώ τον κτηνίατρο φοβούμενος ότι θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί τον γνωστό του...

Κοίτα με τους κτηνίατρους που σου είπαν ή θα σου πουν τα υπόλοιπα μέλη, πάρε αρκετές γνώμες και τρέξε τις εξελίξεις όσο πιο γρήγορα μπορείς!
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
marinakiv απο αγρινιο ισως να μην ετυχε απλα σε σενα,ισως να μην εισαι ατυχη που ο σκυλος εχει δυσπλασια αλλα ισως αυτος ππου σου εδωσε το κουταβι να ηταν λιγο αντιεπαγγελματιες,αυτο σου λενε τα παιδια,περαστικα στον σκυλο σου,σε καταλαβαινω:(
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
Κανονικά, πρέπει να του ζητήσεις να συμμετέχει στα έξοδα, τα οποία θα είναι πολλά.

δεν τον υποστηριζω αλλα ειναι λαθος αυτο που προτεινετε κυρια μαρια
δηλαδη αν μου πουνε να πηδησω απο το παραθυρο και μου το πει πυροσβεστης η ο superman πρεπει να το κανω....?
η ευθυνη βαραινει την ιδιοκτητη δυστηχως

+ οτι σιγα μην εχει το σθενος να βοηθησει την κοπελα με τα εξοδα
αν ειχε το σθενος θα ελεγε εξ αρχης οτι ειναι κουταβομηχανη η σκυλα και οτι δεν εχει καν εξετασεις....
 


marinakiv

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
37
0
AGRINIO
marinakiv απο αγρινιο ισως να μην ετυχε απλα σε σενα,ισως να μην εισαι ατυχη που ο σκυλος εχει δυσπλασια αλλα ισως αυτος ππου σου εδωσε το κουταβι να ηταν λιγο αντιεπαγγελματιες,αυτο σου λενε τα παιδια,περαστικα στον σκυλο σου,σε καταλαβαινω:(
Εννοειτε πως ηταν αντιεπαγγελματιας μια φορα την παταμε στη ζωη μας γι αυτο πρεπει πριν καθε μασ κινηση να ρωταμε,να ελεγχουμε,να ειμαστε ενημερωμενοι και να μην κανουμε επιπολεεσ κινησεις.Τωρα εμαθα.Αργα;Δεν πειραζει ασ ειναι κι ετσι αργα και με τον ασχημο τροπο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
δεν τον υποστηριζω αλλα ειναι λαθος αυτο που προτεινετε κυρια μαρια
δηλαδη αν μου πουνε να πηδησω απο το παραθυρο και μου το πει πυροσβεστης η ο superman πρεπει να το κανω....?
η ευθυνη βαραινει την ιδιοκτητη δυστηχως
Για κάνε μου μία παράθεση, της οποίας εύστοχη απάντηση θα είναι αυτή που λες.
Και σε πιο απλά Ελληνικά...που είδες να προτείνω κάτι και τι;
Και που λέω, εδώ και μερικά ποστ, οτι δεν είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη;
 


vlaxos

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
240
4
Πολύκαστρο
εγω να πω και το αλλο ομως.χωρις φυσικα να θελω να υποστηριξω τον υποτιθεμενο εκτροφεα και τον κτηνιατρο.μηπως εκανες κατι λαθος κι εσυ μεχρι τωρα???δηλαδη..απο κουταβακι ετρεχε και επαιζε σε πλακακια-μαρμαρα που γλυστρουσαν??ανεβοκατεβαινε σκαλες τακτικα?? εκανε μεγαλες βολτες και τρεξιματα πολλα??τι τροφη ετρωγε???επερνε μηπως εξτρα βιταμινες και τετοια???και τα κιλα του εμενα μου φαινονται πολλα για 11 μηνων..39 κιλα???ο δικος μου 10 μηνων και 1 εβδομαδας ειναι 9 κιλα λιγοτερο..και τα 9 κιλα παραπανω παιζουν μεγαλο ρολο στην σωστη αναπτυξη του σκυλου οταν ειναι ακομα κουταβακι και σε συνδυασμο με μη καλης ποιοτητας τροφης και καταπονησης του κουταβιου απο παιχνιδι-ασκηση μπορει να προκληθηκε και απο αυτο η δυσπλασια..η εστω να ειχε καποιον βαθμο ηδη λογο κληρονομικοτητας και απλα να αυξηθηκε ο βαθμος με ολα αυτα αν εγινε κατι απο αυτα που αναφερω παραπανω..
 
Last edited:


marinakiv

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
37
0
AGRINIO
εγω να πω και το αλλο ομως.χωρις φυσικα να θελω να υποστηριξω τον υποτιθεμενο εκτροφεα και τον κτηνιατρο.μηπως εκανες κατι λαθος κι εσυ μεχρι τωρα???δηλαδη..απο κουταβακι ετρεχε και επαιζε σε πλακακια-μαρμαρα που γλυστρουσαν??ανεβοκατεβαινε σκαλες τακτικα?? εκανε μεγαλες βολτες και τρεξιματα πολλα??τι τροφη ετρωγε???επερνε μηπως εξτρα βιταμινες και τετοια???και τα κιλα του εμενα μου φαινονται πολλα για 11 μηνων..39 κιλα???ο δικος μου 10 μηνων και 1 εβδομαδας ειναι 9 κιλα λιγοτερο..και τα 9 κιλα παραπανω παιζουν μεγαλο ρολο στην σωστη αναπτυξη του σκυλου οταν ειναι ακομα κουταβακι και σε συνδυασμο με μη καλης ποιοτητας τροφης και καταπονησης του κουταβιου απο παιχνιδι-ασκηση μπορει να προκληθηκε και απο αυτο η δυσπλασια..η εστω να ειχε καποιον βαθμο ηδη λογο κληρονομικοτητας και απλα να αυξηθηκε ο βαθμος με ολα αυτα αν εγινε κατι απο αυτα που αναφερω παραπανω..
Καμια σχεση.το σκυλι το προσεχα και το προσεχω σαν τα ματια μου.απο τροφη του εδινα παντα και του δινω pro plan.δεν ειναι τυχαιο που το σκυλι εχει και στα τεσσερα ποδια δυσπλασια.το σκυλι απλα ειναι πολυ μεγαλοσωμο ουτε εξτρα βιταμινεσ του εδωσα μονο caniquin του ειχα δωσει που ειναι για τις αθρωσεις του προληπτικά.
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Καμια σχεση.το σκυλι το προσεχα και το προσεχω σαν τα ματια μου.απο τροφη του εδινα παντα και του δινω pro plan.δεν ειναι τυχαιο που το σκυλι εχει και στα τεσσερα ποδια δυσπλασια.το σκυλι απλα ειναι πολυ μεγαλοσωμο ουτε εξτρα βιταμινεσ του εδωσα μονο caniquin του ειχα δωσει που ειναι για τις αθρωσεις του προληπτικά.
Oχι και η καλυτερη η προ-πλαν (αλλα δεν νομιζω και να φταιει)

Το caniquin σε τι δοσεις το εδινες? Απο μονη σου η στο ειχε συμβουλεψει κτηνιατρος?
 


marinakiv

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
37
0
AGRINIO
Oχι και η καλυτερη η προ-πλαν (αλλα δεν νομιζω και να φταιει)

Το caniquin σε τι δοσεις το εδινες? Απο μονη σου η στο ειχε συμβουλεψει κτηνιατρος?
δεν είπα για την καλύτερη αλλα δεν είναι και η χειρότερη.όσο για το caniquin ο γιατρόσ μου το συνέστησε τότε ένα την ημέρα.
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
δεν είπα για την καλύτερη αλλα δεν είναι και η χειρότερη.όσο για το caniquin ο γιατρόσ μου το συνέστησε τότε ένα την ημέρα.
Απο πριν εμφανισει δυσπλασια στο συνεστησε?

Ενα την ημερα απο/σε τι ηλικια/βαρος?

Ενα μονοκοπανια η 'μισο πρωι-μισο βραδυ'?
 




Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
δεν ειναι τυχαιο που το σκυλι εχει και στα τεσσερα ποδια δυσπλασια.το σκυλι απλα ειναι πολυ μεγαλοσωμο.
Η γρήγορη και απότομη ανάπτυξη έχει συνδεθεί με την εμφάνιση δυσπλασίας, αλλά δεν είναι κανόνας. Και εγώ έχω έναν Γ.Π. 10 μηνών που είναι πολύ μεγαλόσωμος. Η ακτινογραφία που κάναμε όταν ήταν 6 μηνών ήταν καθαρή.
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Γιατί σε ενδιαφέρουν όλες αυτές οι λεπτομέρειες; Θα κάνεις διάγνωση;
Αμα δινεις ενα φαρμακο/συμπληρωμα (σε λαθος ισως δοσολογια η χωρις να χρειαζεται) και βλεπεις μετα οτι ο σκυλος βγαζει προβλημα εκει ακριβως που στοχευε το φαρμακο/συμπληρωμα...κατι τρεχει...

Δυσπλασια και στα 4 ποδια ειναι πολυ περιεργο...
 


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Αμα δινεις ενα φαρμακο/συμπληρωμα (σε λαθος ισως δοσολογια η χωρις να χρειαζεται) και βλεπεις μετα οτι ο σκυλος βγαζει προβλημα εκει ακριβως που στοχευε το φαρμακο/συμπληρωμα...κατι τρεχει...

Δυσπλασια και στα 4 ποδια ειναι πολυ περιεργο...
Αυτό το βγάζεις μόνο σου το συμπέρασμα ...Και απο την στιγμη που δεν εισαι και κτηνιατρος καλο ειναι να μην λεσ πραγματα που δεν ισχύουν...
 


Blade57HRC

Banned
Banned
2 Ιανουαρίου 2013
800
0
Αθηνα
www.facebook.com
Αυτό το βγάζεις μόνο σου το συμπέρασμα ...Και απο την στιγμη που δεν εισαι και κτηνιατρος καλο ειναι να μην λεσ πραγματα που δεν ισχύουν...
Δεν ηταν συμπερασμα, εξου και οι πρωτερες ερωτησεις...
Εχω ηδη προτεινει να παει σε ορθοπεδικο κτηνιατρο!!...και καλο θα ταν να του πει οτι το εδινε αυτο!!

Εσυ βγαζεις συμπερασμα με το να λες ''δεν ισχυουν''...για χαλαρωσε λιγο...
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Αμα δινεις ενα φαρμακο/συμπληρωμα (σε λαθος ισως δοσολογια η χωρις να χρειαζεται) και βλεπεις μετα οτι ο σκυλος βγαζει προβλημα εκει ακριβως που στοχευε το φαρμακο/συμπληρωμα...κατι τρεχει...

Δυσπλασια και στα 4 ποδια ειναι πολυ περιεργο...
Περίεργο μπορεί,αλλά όχι απίθανο!

Επίσης πολλοί εκτροφεις ( ειδικά μεγαλοσωμων φύλων) δίνουν προληπτικά συμπλήρωμα χονδροιτινης και γλυκοζαμινης και ας είναι οι πρόγονοι ελεύθεροι από δυσπλασια. Η δοσολογια ασφαλώς και παίζει ρόλο.

Ολα ξεκινάνε από την μη ποιοτική και κακή εκτροφή, και μετέπειτα από το περιβάλλον.
Το φαινόμενο της δυσπλασιας είναι περισσότερο κληρονομικό και λιγότερο επικτητο.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θα ήθελα να κάνω αισθητό ότι ο κυριότερος και ο δυνατότερος παράγοντας για την δυσπλασία είναι ο εκτροφικός!Αν έχει προδιάθεση ο σκύλος, τέλος άσ'τα βράστα!

Όοοοοολα τα υπόλοιπα, άσκηση, διατροφή, συμπληρώματα, δοσολογίες αυτών κτλ έρχονται σε 2η μοίρα και δεν είναι ικανά για να "εμφανίσουν" την δυσπλασία αν δεν υπάρχει ο βασικότερος παράγοντας...η λάθος εκτροφή!
Αν ο σκύλος έχει αρπάξει γονίδιο προβληματικό τότε έχει πιθανότητες να το εμφανίσει ή να μην το εμφανίσει!Όσο και να παίξεις με όλα τα υπόλοιπα θα έχεις ένα προβληματικό γονίδιο με προδιάθεση!

Δυσπλασία και στα 4 πόδια είναι μεγάλη ατυχία!Ακόμα και αν πούμε ότι ο εκτροφέας έπεσε έξω στην επιλογή γεννητόρων το να σου εμφανίσει δυσπλασία και στα 4 πόδια είναι γκαντεμιά που υποδεικνύει πολλά περισσότερα από λάθος εκτροφή!

Το ότι ο σκύλος είναι 39 κιλά όντας 11 μηνών είναι λάθος από πλευράς ιδιοκτήτη!Να φανταστείτε ότι 38 κιλά είναι το maximum για το ενήλικο Γερμανικό Ποιμενικό, δηλαδή σε βάθος χρόνου και σταδιακά όταν θα φτάσει τα 2 χρόνια του τότε θα πιάσει τα 38 κιλά!Και το ότι λέει η ιδιοκτήτρια ότι ο σκύλος φαίνεται κανονικός σημαίνει αμέσως αμέσως ότι ο σκύλος για να είναι κανονικός θα είναι σίγουρα ψηλός σκύλος σε ακρώμιο!Πράγμα που παίζει ρόλο όσον αφορά το γρήγορο της υπόθεσης στην εμφάνιση δυσπλασία, δηλαδή το πόσο γρήγορα θα εμφανιστεί!Γιατί πέρα από τα υπερβολικά κιλά για την ηλικία έχεις και ταχεία ανάπτυξη!Ένα παραπάνω για να εμφανιστεί η δυσπλασία!

Εν πάσει περιπτώσει, όσον αφορά τον εκτροφέα εγώ προσωπικά θα τον κυνηγούσα!Συμπεριφορές του τύπου "μηνύσεις" κτλ δεν περνάνε και όχι μόνο θα τον κυνηγούσα αλλά θα επέμενα αν άκουγα αυτές τις μπούρδες...
Αυτό που μπορείς να κάνεις από εδώ και πέρα είναι να εξετάσεις την κλινική κατάσταση του ζώου σου και να συζητήσεις με τον/τους κτηνιάτρους σου για την πορεία που θα ακολουθήσετε!Φυσικά θα υπάρξει ακριβή εκτίμηση της δυσπλασίας των ποδιών και σε 2ο χρόνο η συντήρηση της καταστάσεως!
Βλέποντας και κάνοντας θα προχωρήσεις, δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς!Από κοντά τους κτηνιάτρους σου(τον κανονικό και τον ορθοπεδικό) και προχωράς!

Καλή συνέχεια σου εύχομαι!
 


marinakiv

Active Member
24 Ιανουαρίου 2013
37
0
AGRINIO
Μπορώ να ρωτήσω πότε ξεκίνησαν να φαίνονται τα συμπτώματα της δυσπλασίας;
τα συμπτωματα ξεκινησαν οταν ηταν 9 μηνων.ξαφνικα αρχισε να κουτσαινει ποτε στο ενα ποδι και ποτε στο αλλο και μετα στο αλλο......ετσι αρχισα να υποπτευομαι οτι κατι συμβαινει.Τωρα ο σκυλοσ με κατι θεραπειεσ και αντιφλεγμονωδη εχει επανελθει αλλα ξερω οτι ειναι κατι το προσωρινο και το προβλημα υπαρχει ακομη.περιμενω απαντησεισ απο αλλο γιατρο εκτοσ τησ πολης μου για να δουμε αν ο σκυλος εχει ελπιδες να ζησει οσο γινεται μια φυσιολογικη ζωη η ειναι καταδικασμενοσ για παντα.