Γερμανικος ποιμενικος 11 μηνων!


Roki02

Member
6 Απριλίου 2014
18
0
Καλησπέρα σας είμαι καινούργιος στο φόρουμ και ελπίζω να μου λυθούν οι απορίες που έχω!Ο γερμανικος ποιμενικος μου Ροκι είναι 11 μηνων! Έχοντας διαβάσει αρκετά στο διαδυκτιο με θέμα την άσκηση του τόσο καιρό τον πήγαινα απλά περπάτημα επειδή φοβόμουν για δυσπλασια( έτσι μου έλεγε και ο κτηνίατρος του Ροκι) επειδή είναι ευαίσθητα και δεν ήθελα να προκάλεσω κακό στον μικρό μου, την τελευταία εβδομάδα πέρα απο το καθημερινό περπάτημα το πήγα για τρέξιμο χάλαρο βέβαια και μετά έβλεπα ότι όταν περπατούσε σιγά σαν να είχε κάτι και να τον εμπόδιζε στα πόδια του περπατούσε με λίγα λόγια σαν 'ρομπότ' μετά πέρασε βέβαια σήμερα πάλι μετά απο 40 λεπτά περπάτημα μου κάνει τι ίδιο! Γιατί ; Μήπως είναι σημάδια δυσπλασια ας ;
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Γεια σου Ροκι02!. Να τον πάς αν τον δεί ο γιατρός για να σου φυγει και η ιδέα ....οτι και να σου πούμε απο εδω .....παντως θα σε συμβούλευα να κοιτας την γενική εικόνα του σκύλου και οχι μεμονομενα περιστατικά!!
 


Roki02

Member
6 Απριλίου 2014
18
0
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ; Γενικά και όχι μεμονωμένα περιστατικά ;
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τι εννοείς σαν ρομπότ?

Περπατούσε κουτσαίνοντας ή είχε απλά περίεργο βηματισμό?

Κανονικά ο Γερμανικός Ποιμενικός έχει αυτό το trot:
[video=youtube;YQbw7Cki9FY]http://www.youtube.com/watch?v=YQbw7Cki9FY[/video]

Παρατήρησε μήπως ο σκύλος σου εμφανίζει κάποιον από τους παρακάτω βηματισμούς:

[video=youtube;9qtdqASnpyY]http://www.youtube.com/watch?v=9qtdqASnpyY[/video]
 




Roki02

Member
6 Απριλίου 2014
18
0
Δεν κουτσαινει απλά παρατηρώ έναν περίεργο βηματισμό, δεν ξέρω! Τώρα παίζαμε πετούσα το σκοινί του και μου το έφερνε περίπου ένα τέταρτο, και πήγε να κατέβει τις σκάλες και έπεσε κάτω τα πίσω πόδια δηλαδή! Γενικά μετά απο μια βόλτα η ένα παιχνίδι τον βλέπω ότι κουράζεται ειδικά τα πίσω πόδια!
 














Roki02

Member
6 Απριλίου 2014
18
0
Εντάξει έψαχνα για σκύλο γενικά είδα πολλά μου άρεσε ο συγκεκριμένος που είχε ο φερεκιδης και τον πήρα όχι δεν έψαξα για αυτόν ; Μου έδωσε πιστοποιητικό ράτσας και απαλλαγμένο δυσπλασιας έγραφε επάνω το χαρτί! Τι παίζει με αυτόν δηλαδή ;
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Σαν γενικη εικονα εννοω...αν ο σκυλος δυσκολευεται να κατσει η να σηκωθεί , αν δειχνει να πονάει ....αν κάνει σε ασχετες στιγμές νευρικές κ ατσαλες κινησεις σε κάποιο απο τα ποδια του, αν ειναι προθυμος να πάιξει, αν στο παιχνίδι ειναι εντονος και δυνατός η επιφυλακτικός με τις κινήσεις του, αν σε τραβάει στο λουρί η οταν παίζετε tug, αν κουράζεται ευκολα και αν οταν κουράζεται ξαπλώνει/κάθεται απροθυμος να κανει το οτιδήποτε η απλά σταματα το ενδιαφερον του για παιχνίδι και συνεχίζει να περπατα και να ασχολείται με κάτι αλλο, αν σηκώνεται ευκολα στα δύο πόδια και αν διατηρεί την στάση αυτή ....αλλα να σου πώ κάτι ....θα σε μουρλάνουμε εδώ μέσα με τις συμβουλές μας (οι περισσότεροι απο εμάς -αναμεσα τους πρώτος εγω - μιλάμε με μικρή εως καθόλου εμπειρία απο πραγματα που διαβάζουμε) και αν κάτι το ψάχνεις και πολύ μπορεί να αρχίσεις να βλέπεις και πραγματα που ....δεν υπάρχουν. Κλείσε μια επίσκεψη στον κτηνίατρο να ησυχασεις ...
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Εντάξει έψαχνα για σκύλο γενικά είδα πολλά μου άρεσε ο συγκεκριμένος που είχε ο φερεκιδης και τον πήρα όχι δεν έψαξα για αυτόν ; Μου έδωσε πιστοποιητικό ράτσας και απαλλαγμένο δυσπλασιας έγραφε επάνω το χαρτί! Τι παίζει με αυτόν δηλαδή ;
Δεν ισχύει τίποτα απο όσα σου είπε.Επρεπε να απευθυνθείς σε έναν καλό εκτροφέα.
 


Roki02

Member
6 Απριλίου 2014
18
0
Ευχαριστώ πολύ Boss,απο όλα αυτά που μου είπες το μόνο που ταιριάζει ειναι ότι κουράζεται λίγο εύκολα και ξαπλώνει μετά απο το παιχνίδι αλλά για πολύ λίγο π.χ εάν του πετάξω το σχοινί του θα το φέρει και θα ξαπλώνει αλλά αν του το πετάξω μετά απομ1 λεπτό θα συνεχίσει κανονικά το παιχνίδι του ίσως όχι τόσο έντονα το τρέξιμο δηλαδή στο να παει να μου το φέρει αλλά θα παίξει κανονικά και θα μου το τραβάει δυνατά όταν θα πάω να του το πάρω! Δεν μου δείχνει τίποτα άλλο απο τα παραδείγματα που μου ανεφερες πριν! Ευχαριστώ πολύ πάντως έχω ανακουφιστεί έστω και λίγο αλλά θα πάω και στον γιατρό αύριο να τον εξετάσει για να είμαι 100% σίγουρος!
 


Roki02

Member
6 Απριλίου 2014
18
0
Και κατα την γνώμη σου γιατί δεν ειναι καλός εκτροφέας ; Και ποιος ειναι ; Γιατί δίνει ακόμα και σήμερα σκυλιά αφού δεν ειναι σωστός ; Δεν θα έπρεπε να τον έχουν κλείσει ;
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Και κατα την γνώμη σου γιατί δεν ειναι καλός εκτροφέας ; Και ποιος ειναι ; Γιατί δίνει ακόμα και σήμερα σκυλιά αφού δεν ειναι σωστός ; Δεν θα έπρεπε να τον έχουν κλείσει ;
Τα πετ σοπ που δίνουν ακόμα σκυλιά τι είναι?εκτροφείς? Και γιατι δεν τα έχουν κλείσει ακόμα? Κάνε μια ερευνα στο φόρουμ και θα καταλάβεις.
 


Roki02

Member
6 Απριλίου 2014
18
0
Πήγα στον γιατρό σήμερα δεν είδε κάτι ανησυχητικό μου είπε ότι όλα ειναι εντάξει και μου έδωσε canosan, μου είπε ότι αυτά τα σκυλιά πρέπει να περνούν αυτά τα φάρμακα για ενδυνάμωση και μου είπε να παρατηρήσω μέχρι να τελειώσει το κουτί αν βλέπω διάφορα στην κούραση του σκυλου κ ειδικά στα πίσω πόδια! Κ βλέπουμε. !