Γερμανικο Ποιμενικο Κουταβι


apostolis GSD

Member
5 Φεβρουαρίου 2017
8
3
30
Καλησπερα σας. Ειμαι νεος στο φορουμ και προσπαθω να διαβασω αρκετα απο τα αρθρα.. Εχω ενα γερμανικο ποιμενικο κουταβακι 3 μηνων θυληκο και εχω μια απορρια. Το αυτι του το ενα ειναι κατεβασμενο στη μεση ενω το αλλο μπορει και το σηκωνει πανω. Υπαρχει λογος να ανησυχω ή απλως θελει λιγο χρονο να διαμορφωθουνε?? Ανησυχω γιατι το ενα σηκωνεται και το αλλο οχι. Και δεν ειναι σπασμενα απ τη βαση τους. Το εχω τσεκαρει. Παρακαλω οποιος γνωριζει κατι ας με ενημερωσει. Σας ευχαριστω για το χρονο σας.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
καλως ηρθες...
3 μηνων κουταβι ειναι πολυ φυσιολογικο να μην εχει σηκωσει τα αυτια του. Τον εκτροφεα σου τον ρωτησες για τον προβληματισμο σου;
Παντως χρησιμοποιησε την αναζητηση (το σημειο με τον μεγεθυντικο φακο), γιατι υποθετω οτι θα εχεις αποριες για τον σκυλο σου και σε αλλα πολυ βασικα θεματα... Το συγκεκριμενο ερωτημα πχ εχει τεθει πολλες φορες σε προηγουμενα θεματα.
 


apostolis GSD

Member
5 Φεβρουαρίου 2017
8
3
30
καλως ηρθες...
3 μηνων κουταβι ειναι πολυ φυσιολογικο να μην εχει σηκωσει τα αυτια του. Τον εκτροφεα σου τον ρωτησες για τον προβληματισμο σου;
Παντως χρησιμοποιησε την αναζητηση (το σημειο με τον μεγεθυντικο φακο), γιατι υποθετω οτι θα εχεις αποριες για τον σκυλο σου και σε αλλα πολυ βασικα θεματα... Το συγκεκριμενο ερωτημα πχ εχει τεθει πολλες φορες σε προηγουμενα θεματα.



Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου.. Δεν το εχω παρει απο εκτροφεα απο φιλικο σπιτι το πηρα. δεν εχω ρωτησει ακομη σημερα θα ρωτησω. Η αληθεια ειναι πως καθημερινα μου δημιουργουνται ολο και περισσοτερες αποριες. Απο τη συμπεριφορα μεχρι και τη μορφολογια.. Σε ευχαριστω και παλι.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
...παρακαλω.
μακαρι βρε Αποστολη να ψαχνοσουν και πριν παρεις το σκυλακι σου απο το φιλικο σπιτι, οχι τωρα που το πηρες και δεν ξερεις βασικα πραγματα...οπως και να χει, υγεια για το σκυλι σου και καλη συμβιωση να εχετε.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Καλως ηρθες:)
Μια απ τις συζητησεις που θα ηταν καλο να διαβασεις ( και εσυ κ αυτοι που εκαναν την γεννα βεβαια αλλα οκ) ειναι αυτη:
http://www.dogforum.gr/community/threads/Γιατι-ΔΕΝ-ζευγαρώνουμε-τα-σκυλιά.273/

Κατα τα αλλα συμφωνω με Haris Drazen να σου ζησει και να ειστε καλα μαζι οσο περισσοτερα θα διαβαζεις τοσο περισσοτερο θα μαθαινεις(y):)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Οντως, κρίμα που δεν ψάχτηκες, πριν αποκτήσεις το κουτάβι σου.
Καλή ζωή να έχει και ελπίζω να σε έχει δίπλα του, μέχρι τα βαθιά του γεράματα.
Διάβασε τα άπειρα θέματα του φόρουμ, πριν ανοίξεις άλλα δικά σου. Δεν υπάρχει ερώτημα, που δεν έχει απαντηθεί, πάρα πολλές φορές.

Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"

[δυστυχώς...αγνόησε το "αδέσποτου", αλλά διάβασέ το]

Καλή συνέχεια.
 


apostolis GSD

Member
5 Φεβρουαρίου 2017
8
3
30
Καλως ηρθες:)
Μια απ τις συζητησεις που θα ηταν καλο να διαβασεις ( και εσυ κ αυτοι που εκαναν την γεννα βεβαια αλλα οκ) ειναι αυτη:
http://www.dogforum.gr/community/threads/Γιατι-ΔΕΝ-ζευγαρώνουμε-τα-σκυλιά.273/

Κατα τα αλλα συμφωνω με Haris Drazen να σου ζησει και να ειστε καλα μαζι οσο περισσοτερα θα διαβαζεις τοσο περισσοτερο θα μαθαινεις(y):)

Σε ευχαριστω πολυ. Και εγω μας ευχομαι μια ομορφη συμβιωση και το ιδιο ευχομαι και σε εσενα με το φιλαρακο σου.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Καλησπερα κ καλως ήρθες....

Να χαιρεσαι το κουτάβι σου (που με τοσο λαθος τροπο δυστυχως απεκτησες...)
Κρατα μια μικρη επιφυλαξη για την τελικη μορφολογια που μπορει να εχει ο φιλαράκος σου... Μπορει να σε περιμένουν εκπληξεις στην εικονα του οσο μεγαλωνει....
 
  • Like
Reactions: Orilis


apostolis GSD

Member
5 Φεβρουαρίου 2017
8
3
30
Καλησπερα κ καλως ήρθες....

Να χαιρεσαι το κουτάβι σου (που με τοσο λαθος τροπο δυστυχως απεκτησες...)
Κρατα μια μικρη επιφυλαξη για την τελικη μορφολογια που μπορει να εχει ο φιλαράκος σου... Μπορει να σε περιμένουν εκπληξεις στην εικονα του οσο μεγαλωνει....

Καλησπερα κ σε ευχαριστω οταν λες λαθος τροπο τι εννοεις?? Και τι ειναι αυτο που μπορει να αλλαξει στη μορφολογια του??
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Διάβασε το θέμα που σου πρότειναν πιο πάνω σε παρακαλώ...

Το σκυλάκι που απέκτησες δεν είναι καθαρόαιμο...οπότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τους προγόνους του και άρα δεν ξέρεις σε ποιόν θα μοιάσει... Μπορεί η εικόνα του να είναι άρτια,μπορεί όμως και οχι...

Δεν αγοράζουμε σκυλιά από πετσόπ και δεν συντηρούμε ανεύθυνες και ανούσιες γέννες..
 


apostolis GSD

Member
5 Φεβρουαρίου 2017
8
3
30
Διάβασε το θέμα που σου πρότειναν πιο πάνω σε παρακαλώ...

Το σκυλάκι που απέκτησες δεν είναι καθαρόαιμο...οπότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τους προγόνους του και άρα δεν ξέρεις σε ποιόν θα μοιάσει... Μπορεί η εικόνα του να είναι άρτια,μπορεί όμως και οχι...

Δεν αγοράζουμε σκυλιά από πετσόπ και δεν συντηρούμε ανεύθυνες και ανούσιες γέννες..


Μπορει να εχεις και δικιο. Για μενα ομως δεν εχεις και δεν μπορεις να εισαι απολυτως σιγουρη για κατι που δε γνωριζεις καλα. Σε συντηρω ανευθυνες γεννες. Η μανα της σκυλιτσας που εχω εχει ζευγαρωσει με σκυλι αρσενικο της διωξης, αρχικα. Κατα δευτερον εχω στα χερια μου ολα τα αντιγραφα για το οικογενειακο της δεντρο και για τους προγονους της. Γι αυτο σε παρακαλω κοιτα να μενεις στο θεμα χωρις να δημιουργεις στο μυαλο σου διαφορες εικονες και σεναρια που απλα εσυ δημιουργησες. Κοιτα την αρχικη μου ερωτηση και μεινε σε αυτη. Σε ευχαριστω παρ ολα αυτα για τις αποψεις σου και εγω συμφωνω μαζι σου οσον αφορα τις ανευθυνες γεννες.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
εχω στα χερια μου ολα τα αντιγραφα για το οικογενειακο της δεντρο και για τους προγονους της
αυτο δεν το καταλαβα, αν μπορεις να το εξηγησεις....;
και (χωρις ιχνος ειρωνια;) αν μπορεις να αναλυσεις γιατι η συγκεκριμενη γεννα ειναι "υπευθυνη" ας πουμε; δλδ για ποιο λογο ζευγαρωσαν αυτα τα συγκεκριμενα σκυλια;
 


apostolis GSD

Member
5 Φεβρουαρίου 2017
8
3
30
αυτο δεν το καταλαβα, αν μπορεις να το εξηγησεις....;
και (χωρις ιχνος ειρωνια;) αν μπορεις να αναλυσεις γιατι η συγκεκριμενη γεννα ειναι "υπευθυνη" ας πουμε; δλδ για ποιο λογο ζευγαρωσαν αυτα τα συγκεκριμενα σκυλια;

Ζευγαρωσανε με σκοπο να βγαλουνε καλυτερα κουταβια. Απ Τα οποια δωθηκαν ηδη τα 4 σε ατομα της διωξης. Αρα νομιζω ειχανε καποιο σκοπο. Τα υπολοιπα τρια τα κρατησε ο ιδιοκτητης και ενα απ αυτα το πηρα εγω.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ζευγαρωσανε με σκοπο να βγαλουνε καλυτερα κουταβια. Απ Τα οποια δωθηκαν ηδη τα 4 σε ατομα της διωξης. Αρα νομιζω ειχανε καποιο σκοπο. Τα υπολοιπα τρια τα κρατησε ο ιδιοκτητης και ενα απ αυτα το πηρα εγω.
Δε με καλυψες...θεωρητικα οσοι βαζουν τετοιες γεννες αυτον τον σκοπο εχουν, να "βγαλουν καλυτερα κουταβια". Πανω σε ποια δεδομενα εγινε η επιλογη της σκυλας (αν θεωρησω οτι ο αρσενικος ειναι δοκιμασμενος και σουπερ ντουπερ σκυλος); Εχει αναλογο ιστορικο που εχει να κανει και με τα αντιγραφα που ειπες οτι εχεις;
Και τωρα μου προεκυψε κι αλλη ερωτηση (αν θες απαντας φυσικα):
Εσυ γιατι πηρες κουταβι απο τετοια γεννα, ενω απ' οτι εχω αντιληφθει δεν εχεις εμπειρια με (τετοιου ειδους) σκυλια;
Ή να το θεσω και αναποδα: ο φιλος σου - ιδιοκτητης της θηλυκιας με ποια κριτηρια σου εμπιστευτηκε ενα κουταβι απο τετοια γεννα;
φιλικα, με ειλικρινη απορια...
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Σε συντηρω ανευθυνες γεννες. Η μανα της σκυλιτσας που εχω εχει ζευγαρωσει με σκυλι αρσενικο της διωξης, αρχικα. Κατα δευτερον εχω στα χερια μου ολα τα αντιγραφα για το οικογενειακο της δεντρο και για τους προγονους της. Γι αυτο σε παρακαλω κοιτα να μενεις στο θεμα.
ας μεινουμε στο θεμα λοιπον
καθε υπηρεσιακος σκυλος που ανηκει στο ελληνικο δημοσιο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ να ζευγαρωσει.
οταν ο σκυλος πηγαινει στην αστυνομια η οπιο αλλο σωμα παραδιδετε και το πεντ μαζι,βεβαια υπαρχουν κατι σκυλαδες μαγκες που δεν το δινουν μιας και δεν ειναι υποχρεωτικο το σκλι που θα γινει υπηρεσιακο να συνοδευετε απο πεντ.οποτε το κρατανε για τετοιους σκοπους.
οποτε φιλε μου μανι μανι εχεις παρει σκλι απο μια παρανομη γεννα και θα σου ελεγα να μην ξανοιγεσαι και πολυ γιατι μπορει να φαει και καμια καταγγελια ο χειριστης του σκυλου της διωξης.

αυτα στα λεω μονο και μονο για να μην νομιζεις οτι ειμαστε παπαρες και δεν ξερουμε τι μας γινετε εδω μεσα.

στα κατα μορφολογιας και αφτιου,τα μεν αφτια θα τα σηκωσει μεχρι 5-6 μηνων,για τα περι μορφολογιας ιδεα δεν εχω και ειμαι καλα.

να χαιρεσαι την κουταβα σου οπως γουσταρεις.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
ας μεινουμε στο θεμα λοιπον
καθε υπηρεσιακος σκυλος που ανηκει στο ελληνικο δημοσιο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ να ζευγαρωσει.
οταν ο σκυλος πηγαινει στην αστυνομια η οπιο αλλο σωμα παραδιδετε και το πεντ μαζι,βεβαια υπαρχουν κατι σκυλαδες μαγκες που δεν το δινουν μιας και δεν ειναι υποχρεωτικο το σκλι που θα γινει υπηρεσιακο να συνοδευετε απο πεντ.οποτε το κρατανε για τετοιους σκοπους.
οποτε φιλε μου μανι μανι εχεις παρει σκλι απο μια παρανομη γεννα και θα σου ελεγα να μην ξανοιγεσαι και πολυ γιατι μπορει να φαει και καμια καταγγελια ο χειριστης του σκυλου της διωξης.

αυτα στα λεω μονο και μονο για να μην νομιζεις οτι ειμαστε παπαρες και δεν ξερουμε τι μας γινετε εδω μεσα.

στα κατα μορφολογιας και αφτιου,τα μεν αφτια θα τα σηκωσει μεχρι 5-6 μηνων,για τα περι μορφολογιας ιδεα δεν εχω και ειμαι καλα.

να χαιρεσαι την κουταβα σου οπως γουσταρεις.
Με το γαντι.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
ας μεινουμε στο θεμα λοιπον
καθε υπηρεσιακος σκυλος που ανηκει στο ελληνικο δημοσιο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ να ζευγαρωσει.
οταν ο σκυλος πηγαινει στην αστυνομια η οπιο αλλο σωμα παραδιδετε και το πεντ μαζι,βεβαια υπαρχουν κατι σκυλαδες μαγκες που δεν το δινουν μιας και δεν ειναι υποχρεωτικο το σκλι που θα γινει υπηρεσιακο να συνοδευετε απο πεντ.οποτε το κρατανε για τετοιους σκοπους.
οποτε φιλε μου μανι μανι εχεις παρει σκλι απο μια παρανομη γεννα και θα σου ελεγα να μην ξανοιγεσαι και πολυ γιατι μπορει να φαει και καμια καταγγελια ο χειριστης του σκυλου της διωξης.

αυτα στα λεω μονο και μονο για να μην νομιζεις οτι ειμαστε παπαρες και δεν ξερουμε τι μας γινετε εδω μεσα.

στα κατα μορφολογιας και αφτιου,τα μεν αφτια θα τα σηκωσει μεχρι 5-6 μηνων,για τα περι μορφολογιας ιδεα δεν εχω και ειμαι καλα.

να χαιρεσαι την κουταβα σου οπως γουσταρεις.
ρε συ δε το ήξερα ότι απαγορεύεται. Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Αλλά που το βρίσκουμε και επισήμως ξέρεις;
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μπορει να εχεις και δικιο. Για μενα ομως δεν εχεις και δεν μπορεις να εισαι απολυτως σιγουρη για κατι που δε γνωριζεις καλα. Σε συντηρω ανευθυνες γεννες. Η μανα της σκυλιτσας που εχω εχει ζευγαρωσει με σκυλι αρσενικο της διωξης, αρχικα. Κατα δευτερον εχω στα χερια μου ολα τα αντιγραφα για το οικογενειακο της δεντρο και για τους προγονους της. Γι αυτο σε παρακαλω κοιτα να μενεις στο θεμα χωρις να δημιουργεις στο μυαλο σου διαφορες εικονες και σεναρια που απλα εσυ δημιουργησες. Κοιτα την αρχικη μου ερωτηση και μεινε σε αυτη. Σε ευχαριστω παρ ολα αυτα για τις αποψεις σου και εγω συμφωνω μαζι σου οσον αφορα τις ανευθυνες γεννες.
Αν έχει χαρτιά όπως σου είπαν είναι καθαρόαιμο, είσαι σίγουρος για την μορφολογία του, θα σηκώσει τα αυτιά του κ όλα καλά....
Ανεύθυνη γέννα...εξακολουθεί να είναι λυπάμαι....Στα είπαν κ πιο πάνω, απλά απαντώ κ γω, έτσι για να μην υπάρχει υπόνοια ότι λακησα που με "μαλωσες"...
 
  • Like
Reactions: zenio


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αν έχει χαρτιά όπως σου είπαν είναι καθαρόαιμο, είσαι σίγουρος για την μορφολογία του, θα σηκώσει τα αυτιά του κ όλα καλά....
Ανεύθυνη γέννα...εξακολουθεί να είναι λυπάμαι....Στα είπαν κ πιο πάνω, απλά απαντώ κ γω, έτσι για να μην υπάρχει υπόνοια ότι λακησα που με "μαλωσες"...
διαφωνιες:
και χαρτια να εχει= καθαροαιμο, δεν ειναι 100% οτι θα σηκωσει τα αυτια, συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες...
(δεν το πολυπιστευω οτι θα,αλλα) ας μας απαντησει ο θεματοθετης με ποια κριτηρια επιλεχθηκε η θηλυκια, τι εξετασεις εχουν κανει στους γονεις, για να μιλαμε πανω στα πραγματικα δεδομενα αν προκειται για υπεύθυνη ή ανευθυνη γεννα...φυσικα και εγω για ανευθυνη του κερατα την θεωρω (οχι μονο την γεννα, αλλα και το οτι πηρε κουταβι ανθρωπος που ρωταει για τα αυτια...), αλλα δε μπορω να το υποστηριξω χειροπιαστα...
αν και με αυτο που ειπε ο @tasos malinoua δεν βλεπω συνεχεια στο νημα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22