Γερμανικός Ποιμενικός: Μορφολογικός και Εργασιακός


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
και επειδη ειναι η ποιο τιμια απαντηση που εχω ακουσει εως τωρα χιλια ευχαριστω.
για εμενα προσωπικα η σημερινη λεκανη ειναι λαθος οπως και η καμπουρα η λεγομενη...
υπαρχει συγκεκριμενη διαφορα υψους μπροστινου συστηματος σε σχεση με το πισω η οποια δεν δικαιολογει μπανανα στην ραχη

ελαφρια κλιση ναι μπανανα ομως οχι.

η λεκανη η σημερινη ειναι ενας απο τους λογους που σε μικρη ηλικια μπορει να τραυματιστει πολυ πιο ευκολα ενα κουταβι σε σχεση με την παλια λεκανη επειδη αφηνει περισσοτερο εκτεθειμενο μερος του κοκκαλου το οποιο αξονικα κανει μοχλο εκει που δεν πρεπει

φυσικα λογο ελαστικοτητας σε μικρη ηλικια δεν θα γκρινιαξει πολυ η δεν θα το καταλαβουμε γιατι θα ειναι και τα δοντια στην μεση κτλπ κτλπ και θα τα πληρωσει ολα μαζεμενα οταν ενηλικιοθει ο σκυλος αν ειναι τυχερος και δνε εχει κανει ζημια περισσοτερη μεχρι να μεγαλωσει

αλλη μια διαφορα ειναι το ταπεραμεντο το ενστικτο το ντραιβ γνωστο σε ολους μας ο εργασιακος για εμενα υπολειπετε σε ντραιβ επρεπε να ειναι πιο πανω..

δεν επρεπε να υπαρχουν πετ για κανενα λογο

οταν δημιουργηθηκαν τα πετ ανεβηκε η εμπορικοτητα γιατι ο καθε ενας μπορουσε να παρει ενα γερμανο να μην τον εκπειδευσει και να λεει εχω και εγω λυκοσκυλο

ο ορος πετ εχει γινει συνονυμος με το παιχνιδι ο γερμανικος δνε επρεπε να εχει ποτε την ανεση λογο χαρακτηρα και ταπεραμεντου να γινει παιχνιδι

απο την στιγμη που του δοθηκε η ανεση αρχισε και η μεταλλαξη σε πολους τομεις

και ναι ο ρεξ εκανε διασημο σε αυτον που δεν ξερει τον γερμανικο ποιμενικο το λυκοσκυλο
αλλα δεν ειναι αυτος ο λογος της δημοτικοτητας
το μαρκετινγκ στοχευει στην οικογενεια οχι στην μοναδα το μαρκετινγκ οριζει την αξια του στην μαζα και ετσι εχουμε λαμπραντορ σε καθε γωνια και γερμανικους γιατι εγιναν πετ και δεν θα μας φανε πλεων οπως λεγανε παλια....

ΥΣ.το λαμπραντορ πλεων εχει μεγαλυτερη συγκενεια με τους λυκοπρογονους παρα ο γερμανικος ποιμενικος....

για αυτο φταιει καθαρα ο εκτροφικος κοσμος και κανεις αλλος

απο την μια ενδιαφερονται για τον γερμανο απο την αλλη εκτρεφουν.... οτι εκτρεφουν τελος παντων και φυσικα δεν μιλαω για ολους τους εκτροφεις

κανεις δεν εκανε κατι για την αλλαγη του υπερτυπικου προτυπου το δεχτηκαν για να χαλανε ποιο γρηγορα τα σκυλια για να αγορασεις πιο νωρις...

αυτη ειναι μια απο τις μεγαλυτερες διαφορες του γερμανικου που επρεπε να υπαρχει με τον γερμανο που εχουμε τωρα και λεγεται προσδοκιμο ζωης

οι περισσοτεροι πρωταθλητες εχουν τιναξει τΑ ΠΕΤΑΛΑ ΣΤΑ 8-9 ΧΡΟΝΙΑ....ενω καποτε το προσδοκιμο ηταν 14....
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
αλλη μια διαφορα ειναι το ταπεραμεντο το ενστικτο το ντραιβ γνωστο σε ολους μας ο εργασιακος για εμενα υπολειπετε σε ντραιβ επρεπε να ειναι πιο πανω..
Συμφωνώ με όλα όσα λες, εκτός του παραπάνω...

Κατά πρώτον θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε για ποιό drive μιλάμε... Pack, food, prey κτλ...

Κατά δεύτερον δεν ξέρω αν θα άντεχα περισσότερο drive (για όποιο και να είναι αυτό) από το μικρό μου :D
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
prey καθαρα kai pack αν προοριζεται για σωματοφυλακη και μαχη σωμα με σωμα οπως στα σωματα ασφαλειας.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αυγέρις... Θεωρώ ότι το ταμπεραμεντο κι ο χαρακτήρας της φυλής πρέπει να είναι μέσα σε συγκεκριμενα πλαίσια. Από εκεί και πέρα, αν τα σώματα ασφαλείας καλύπτονται από τη φυλή, να τη χρησιμοποιούν, ειδεμή, να γίνει επιλογή άλλης φυλής... Ο γ.π. κάποτε ήταν παντού επειδή είχε πιό δυναμικό ταμπεραμέντο ή επειδή οι απαιτήσεις ήταν λιγότερες?
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Για το pack θα συμφωνήσω στο 100%! Οι πιο νέες εκπαιδευτικές μέθοδοι προσπαθούν να βάλουν πολύ περισσότερο επιβράβευση μέσω pack drive, παρά με παιχνίδι ή φαγητό. :)

Το prey από την άλλη δεν είναι πανάκεια.

Σε υπερβολικά μεγέθη, ίσως προκαλεί και προβλήματα στην εκπαίδευση και το χειρισμό και οι απαιτήσεις για το χρήστη αυξάνονται κατακόρυφα!

Επίσης, μιας και μιλάς για σωματοφυλακή, ένα πρόβλημα που μπορεί να προκύψει με το υπερβολικό prey είναι να έχουμε ένα σκύλο που θα είναι προσηλωμένος στο παιχνίδι και δε νοιάζεται για τον πραγματικό κακό

Προσωπικά εγώ, αυτό που θα ήθελα να δω παραπάνω στο γερμανικό ποιμενικό είναι το social agression (κοινωνική επιθετικότητα), όπου λόγω sport τείνει να μειώνεται όλο και περισσότερο...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ο γ.π. κάποτε ήταν παντού επειδή είχε πιό δυναμικό ταμπεραμέντο ή επειδή οι απαιτήσεις ήταν λιγότερες?
Και τώρα παντού είναι, απλά σε πολύ λιγότερη αναλογία...

Τα Malinois έχουν ανέβει σίγουρα πάρα πολύ, μιας και ο μέσος όρος της φυλής είναι σε καλύτερα επίπεδα από τον αντίστοιχο των γερμανικών ποιμενικών.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Προσωπικά εγώ, αυτό που θα ήθελα να δω παραπάνω στο γερμανικό ποιμενικό είναι το social agression (κοινωνική επιθετικότητα), όπου λόγω sport τείνει να μειώνεται όλο και περισσότερο...
Για δωσε μου ενα παραδειγμα πανω σε αυτο γιατι ομολογω δεν το εχω ξανακουσει σαν ορο.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Είναι η επιθετικότητα που πηγάζει από την κυριαρχικότητα προς τον άνθρωπο.

Καθώς ο ξένος πλησιάζει στον κοινωνικό χώρο του σκύλου, αρχικά αντιμετωπίζεται με επιφυλακτικότητα, και εφόσον πλησιάσει περισσότερο ή κινηθεί απειλητικά, τότε ο σκύλος εκφράζει επιθετικότητα. Δεν πρέπει να συγχέεται με άμυνα, μιας και ο σκύλος βγάζει τη συγκεκριμένη συμπεριφορά, όχι λόγω φόβου, αλλά λόγω κυριαρχικότητας.
 




Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Σορυ παιδιά αλλά για να καταλαβαίνω και εγω, η άσχετη και να μπω λίγο στο πνεύμα της συζήτησης μου εξηγείται τί είναι όλο αυτά περί prey, pack drive και δεν ξέρω γω....
 


Αυγερις

Well-Known Member
24 Οκτωβρίου 2011
555
0
41
πατρα
να στο πω πολυ γρηγορα με απλα λογια και περιληπτικα

ειναι τα ενστικτα του σκυλου σχετικα με την αγελη την ιεραρχια και τα πραγματα που οδηγουν ενα σκυλο να κανει με παθος πραγματα οπως ειναι το φαγητο το κυνηγι κτλπ κτλπ....αυτες οι 2 γραμμες ειναι πολυ περιληπτικα 2 βιβλιογραφιες που ειχα διαβασει στο παρελθον με πολλες παραμετρους....θα παραθεσω λινκ σχετικο μετα τις 9 το βραδυ που σχολαω αν το βρω να διαβασεις ακριβως τι ειναι.
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
να στο πω πολυ γρηγορα με απλα λογια και περιληπτικα

ειναι τα ενστικτα του σκυλου σχετικα με την αγελη την ιεραρχια και τα πραγματα που οδηγουν ενα σκυλο να κανει με παθος πραγματα οπως ειναι το φαγητο το κυνηγι κτλπ κτλπ....αυτες οι 2 γραμμες ειναι πολυ περιληπτικα 2 βιβλιογραφιες που ειχα διαβασει στο παρελθον με πολλες παραμετρους....θα παραθεσω λινκ σχετικο μετα τις 9 το βραδυ που σχολαω αν το βρω να διαβασεις ακριβως τι ειναι.
Ωραιά! Σε ευχαριστώ πολύ!!! Περιμένω το λίνκ!