Γερμανικός ποιμενικός και γραμμές αίματος


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@Haris Drazen ναι η απάντηση είναι ναι.
Επίσης ήμουν ξεκάθαρος στην απάντηση.
Στα βίντεο βλέπεις ότι δεν έχουν χαμηλούς κωλους.
Επίσης ποιος είπε ότι δεν υπάρχει κλίση και στα γερμανικά ποιμενικα.Ισια είναι τα Μαλινουα πχ.
Εμπορευματοποίηση σαφώς έχει γίνει όχι όμως αυτή που εννοείς Εσυ.

Και ας μην ξεχνάς ότι την Τζανα την γνώρισες όταν κατάλαβες ποσό τραγικός και για τον π... είναι ο-η εκτροφέας σου (μορφολογικών γραμμών).
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
75120F70-EBB5-4DFC-B060-9CC1CEABAEC0.jpeg 75120F70-EBB5-4DFC-B060-9CC1CEABAEC0.jpeg

και επειδη η συγκριση ηταν απο αλλη αποσταση βαλε διπλα διπλα αυτη που ειναι απο την ιδια αποσταση(με την αρχικη σου.)
 

Attachments

Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Επίσης ποιος είπε ότι δεν υπάρχει κλίση και στα γερμανικά ποιμενικα.Ισια είναι τα Μαλινουα πχ.
@Dimi_21 αν εσυ βλεπεις διαφορα, τι να συζητησουμε...ασ'το...
επισης χρησιμοποιεις αντεπιχειρηματα , σε επιχειρηματα που δεν εγω τουλαχιστον δεν εχω αναφερει...οποτε και παλι δε μπορουμε να κανουμε κουβεντα.
ΟΧΙ, τα γερμανικα δεν ειχαν καμια κλιση. Τα γερμανικα ολα πλεον ΕΧΟΥΝ κλιση. Και τα μορφολογικα ΚΑΙ τα εργασιακα. Άλλα παραμενουν λειτουργικα, άλλα εχουν καταστραφει. Θες-δεν θες να το παραδεχτεις. Και επειδη δεν προκειται και εισαι φιλος μου, τα εργασιακα μονο ειναι γ.π., τα μορφολογικα ολα να τα πεταξουμε στο Καιαδα...:) :cool:
υγ. Ξαναλεω, ισια γ.π. βρισκεις μονο σε γραμμες old gsd και σε εκτροφεια που συνειδητα δεν ασχολουνται με εκθεσεις...
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@Haris Drazen τα εργασιακα εχουν μια ελαχιστη κλιση που δεν την ειχαν απο την αρχη ναι.
Σου εξηγω και για αυτο σου ανεβασα εν κινηση οτι ηταν στημενο ετσι το σκυλι.
Καμια σχεση δεν εχει η κλιση αυτη με τα μορφολογικα.Το μονο κοινο τους τα σηκωμενα αυτια.

Αν τα Old shool εννοεις οπως στο παραδειγμα σου μερικες σελιδες πριν....αστο κλαφτα Χαραλαμπε.
Κανεναν Καιαδα,ισα ισα να ειναι καλα ολα τα σκυλακια :D
Απλα να υπαρχουν λεγοντας αληθεια και οχι παραμυθια...
Οπως και να εχει ξανα λεω οτι το σχολιο σου εκεινο ηταν ατυχες (τουλαχιστον για εμενα).Καμια σχεση δεν εχουν και κανεις λαθος οτι ακολουθουν τις μορφολογικες τασεις.

Υ.Γ ρε το κλαφτα Χαραλαμπε το ειπα σαν εκφραση.χααχχα δεν ξερω απο που βγαινει το Χαρης αλλα δεν το εγραψα για αυτο :D
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ουφφ, το διάβασα όλο. Η "διαμάχη" απ' ότι καταλαβαίνω είναι σε παγκόσμιο επίπεδο...

horses.jpg


Θα μου επιτραπεί λίγο χιούμορ ;

Το λοιπόν, αν εγώ ο άσχετος θελήσω Γ.Π θα νοικιάσω ένα λεωφορείο να σας πάρω όλους μαζί για κριτές, όταν βρούμε κουτάβι και υπάρχει 100% διαφωνία αυτό θα επιλέξω.

ΥΓ. Χτές πέρναγα απο Ηλιούπολη και είδα ένα Γ.Π πραγματικά σαν "βάτραχο", αυτό το σκυλί εμένα οπτικά δεν μου άρεσε. Τόσο χαμηλά τα πίσω πόδια δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Εγω ειδα σημερα ενα. Μορφολογικο και καλα. Δεν μου κολλαει ρε σεις αυτο το σβαρνοκώλισμα με την καμια. Οσος και αν το λενε μορφολογικο εγω θα το λεω δυσμορφικο.
 


lamb-angelo

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2012
106
99
39
κορυδαλλος
Εγω δεν καταλαβα γιατι οι "εργασιακοι" πρεπει να βγαλουν χαμηλωμενους κωλους??
Τι εχουν να ζηλεψουν απο τους "μορφολογικους"??
Επισης οσοι νομιζετε οτι ειστε τυχεροι που εχετε μορφολογικο με χαρακτηρα Γ.Π τοτε οντως ειστε τυχεροι (οποιος θελει γυρναμε τους στιβους να δει τι κυκλοφορει δυστυχως εκει εξω)...απλα και εκει υπαρχουν "κολπα" με τον καθενα που δινει δαγκωματα..μπορω να σας δειξω Border που με τα καταλληλα εφε παραλιγο να το παρουν στην αστυνομια :whistle::whistle:
Επισης μιας και αναφερθηκε η εκτροφεας μου στα 40 χρονια εκτροφης εργασιακων φυσικα και δεν εχει να της πει κανεις και τιποτα...
Και κατι εκτος θεματος αλλα βαριεμαι να ψαχνω : οσοι δεν πιστευατε για την εγγυηση δυσπλασιας και τοτε ειχατε δημιουργησει σαλο εδω μεσα να σας πω οτι οντως μου την ειχε δωσει...οι εξετασεις εγιναν..μη με ρωτησετε τι βγηκαν και με τι σκορ...;););)
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Σε κανέναν (εδω μεσα τουλαχιστον,απ΄οτι νομιζω) δεν κολλάει αυτη η καταντια με τη λεκανη και με τα σκυλια που ειναι κατεστραμενα και σωματικα αλλα και απο χαρακτηρα.
Οσοι δεν βλεπουν οτι η εκτροφη εχει αρχισει να επηρεαζει και τις εργασιακες γραμμες και πιστευουν οτι τα εργασιακα (και μονο αυτα) ειναι τα Γ.Π. τα σωστα ,απλα εθελοτυφλουν.
1+1 μπορει κανουν και 1,5:
Υπαρχουν μορφολογικα με λεκανες που βρισκουν κατω και χαρακτηρα φοβικου λαμπραντορ, υπαρχουν ομως και εργασιακα με τα νευρα τους κροσια, που νομιζεις οτι εχουν βγει απο κακη εκτροφη μαλινουα,με περιβλημα γκρι γ.π.
Ο Γ.Π. πρεπει να ειναι all around, ηρεμος και alert ταυτοχρονα, να μην αντιδρα καθολου σε αδιαφορα ερεθισματα και να μην κωλωνει εκει που πρεπει να κανει μπροστα. Να εχουν ισορροπημενο χαρακτηρα και τα σωστα νευρα. Αν αυτος προερχεται απο μορφολογικες ή εργασιακες γραμμες, προσωπικα δε με απασχολει και δεν θα επρεπε να απασχολει κανεναν. Ο Γ.Π. θα επρεπε να ειναι ΕΝΑΣ.
Σχημα λογου, ολοι μας νομιζουμε οτι ο δικος μας σκυλος ειναι ο καλυτερος. Ή τουλαχιστον ξερουμε που μπορει να αποκλινει απο το ιδανικο. Προσωπικα δεν ειμαι υπερ του τσουβαλιασματος σε κανεναν τομεα και αυτο ειναι που δεν δεχομαι. Ολα (λεμε τωρα) τα σκυλια μπορεις να τα κανεις να δαγκωσουν. Το θεμα ειναι γιατι δαγκωνουν και πως...
Τωρα,ο καθενας με τις αποψεις του.
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


lamb-angelo

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2012
106
99
39
κορυδαλλος
Χαρη δεν μιλαμε για ολα αλλα δυστυχως η πλειοψηφια των μορφολογικων ειναι η καταντια (φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις)....
Τωρα στο κομματι του δαγκωματος ανοιγεις μεγαλο κεφαλαιο και πισω απ τα πληκτρα δεν προκειται να δει κανεις πως ειναι ενα πραγματικο δαγκωμα....και πιστεψε με δεν μπορεις να τα κανεις ολα να δαγκωσουν...μπορεις να κοροιδεψεις τον πελατακο οτι δαγκωνει και θα του σωσει την οικογενεια...αλλα μακαρι να μην χρειαστει ποτε γιατι δεν θα δαγκωσει ουτε τα κορδονια του παπουτσιου....ο Γ.Π ειναι ενας...και δυστυχως οχι αυτος που φτιαχνουν για πασαρελα....και τον οκτωβρη θα κατεβει και η δικια μου να παρει κριση...που δεν ειναι αεροδυναμικη χαμηλοκωλα.....

Επισης προσωπικη μου γνωμη ειναι να μην διαφημιζουμε εκτροφεις που δεν ειναι ενταξει γιατι οπως και εγω υπαρχει κοσμος που ψαχνει σκυλο απο εδω μεσα....ειτε σε ελλαδα ειτε σε εξωτερικο....
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
μπορεις να κοροιδεψεις τον πελατακο οτι δαγκωνει ..
ο Γ.Π ειναι ενας...και δυστυχως οχι αυτος που φτιαχνουν για πασαρελα....
Δεν διαφωνουμε καπου.
Τα ιδια ισχιουν για ολες τις φυλες. Η τοση πασαρελα και με αυτον τον τροπο που γινεται,εχει χαλασει ολες τις δυναμικες φυλες. Να βλεπεις πχ κορσο που φοβουνται την σκια τους και γυριζουν το κεφαλι απο την αλλη για να μην εχουν eye contact.Ολο το θεμα ειναι να ξερεις τι σκυλο θελεις να εχεις και να μπορεις να ξεχωρισεις απο που θα τον παρεις.
Καλη τυχη με την δικια σου, καλα αποτελεσματα να εχετε!
 
  • Like
Reactions: lamb-angelo




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
1+1 κάνει πάντα 2 είναι αξίωμα
Όταν μιλάς για μαθηματικές πράξεις, ναι.
Όταν μιλάς για ζωντανούς οργανισμούς ,η φύση βλέπει νούμερα και γελάει. Αν ήταν έτσι θα υπήρχε μαγική φόρμουλα και όλοι οι σκύλοι θα έβγαιναν τέλειοι.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Η φυση μπορει να γελαει αλλα ειναι φυσει αδυνατον να σου δωσει σκυλο πχ οπως ο ρεντ μπουλ. απο μορφολογικο με μορφολογικο :D
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Όταν μιλάς για μαθηματικές πράξεις, ναι.
Όταν μιλάς για ζωντανούς οργανισμούς ,η φύση βλέπει νούμερα και γελάει. Αν ήταν έτσι θα υπήρχε μαγική φόρμουλα και όλοι οι σκύλοι θα έβγαιναν τέλειοι.
Χιούμορ πήγα να κάνω αλλά είσαι φορτωμένος
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Χιούμορ πήγα να κάνω αλλά είσαι φορτωμένος
φορτωμενος; καμια σχεση! τα λεφτα μου διακυδευονται και δεν το ξερω;
απλα δεν εβαλες καμια φατσα και για αυτο δεν καταλαβα οτι ηταν χιουμορ.
 
  • Like
Reactions: Dimi_21


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
φορτωμενος; καμια σχεση! τα λεφτα μου διακυδευονται και δεν το ξερω;
απλα δεν εβαλες καμια φατσα και για αυτο δεν καταλαβα οτι ηταν χιουμορ.
Δε μπορώ να βάλω φάτσες από το κινητο ρε
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.806
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf