Γιατί δεν τρώει BARF?


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Καλησπέρα, έχω έναν κούταβο 2 μηνών και λίγων ημερών και είχα σκοπό να του δινω διατροφή barf. Διάβασα πάρα πολλά άρθρα στο φορουμ σχετικά με την διατροφή αυτή από συστατικά μέχρι tips παρασκευής (χεχε).Έτσι πριν έρθει ο κούταβος σπίτι αγόρασα φτερούγες κοτόπουλου προετοίμασα ειδικό μείγμα στο μπλέντερ (ακολουθώντας τις οδηγίες εμπειρότερων συμφορουμιτών) με διάφορα ζαρζαβατικά λίγο cottage λίγο αυγό κλπ-ότι διάβασα στο φόρουμ. Αγόρασα καλού κακού και ένα τσουβαλάκι Hills. Στην αρχή επειδή ο εκτροφέας το τάιζε ξηρά τροφή είπα να του δώσω και εγώ για κάποιο χρονικό διάστημα ξηρά ωστε να γινει ομαλά η μετάβαση. Καταρχάς να πώ οτι ειναι τρομερός φαγάνας και οταν μυριστεί την Hills τρελαίνεται, δεν κρατιέται. Σε ένα γεύμα λοιπόν αποφάσισα να του δώσω μια φτερούγα αντί για τηνσκυλοτροφή του. Μπαα...αδιάφορος. Πίστευα πώς θα είχα πολύ ενθουσιώση αντίδραση (ανάλογη τουλάχιστον της σκυλοτροφής) αλλά τίποτα. Σήμερα έβαλα μια φτερουγίτσα σε μια σακουλίτσα με την σκυλοτροφή να ποτίσει λίγο με την μυρωδιά μπάς και την τιμήσει. Μπα ξανα...έγλυψε το γύρω γύρω ίσα να πάρει τη γεύση της σκυλοτροφής και μετά την αγνόησε.Και δεν έχουμε πρόβλημα όρεξης..οοοοχι. Με το που του έδωσα μετά την σκυλοτροφή του έπεσε μετα μανίας. Γιατί αυτό?..Μήπως επειδή είναι κουτάβι? Μήπως τελικά δεν του αρέσει η barf? Κάθε άποψη δεκτή.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Η δικιά μου την πρώτη φορά και δεύτερη φορά που της έβαλα ωμό κρέας σηκώθηκε κι έφυγε. Όσο για το κόκκαλο το κοιτούσε σαν εξωγήινο. Και η μικρή, όταν πρωτοείδε ωμό κόκκαλο το κοίταξε κι έφυγε (με το φαί δεν είχε πρόβλημα γιατί είναι σαβουροφάγος γενικά).
Νομίζω πως δεν το ξέρουν και τους φαίνεται παράξενο - μόλις το συνηθίσουν, μετά τα καταβροχθίζουν.
Πάντως τώρα που είναι κουτάβι μην το αφήνεις ατάιστο - ας φάει και την ξηρά. Ίσως να δοκιμάσεις να του δώσεις το ωμό σαν "μεζέ" δηλαδή λίγο - λίγο για να το συνηθίσει? επίσης, τα λαχανικά σε πολλά σκυλιά δεν είναι η καλύτερή τους.
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Τον ξεκινάς λίγο απότομα.Είναι λίγο νωρίς για φτερούγα.Άστη για πολύ αργότερα.Ξεκίνα με λίγο κρεατάκι, ψαχνό όμως.Ξεκίνα με πολύ μικρά κοματάκια,ψιλοκομένα,μαζί με την κροκέτα του,ανακατεμένα.Λίγο στην αρχή και όσο θα αυξάνεις το κρέας,άλλο τόσο θα μειώνεις την κροκέτα.Αντε καλή αρχή,και θα δεις πως θα γίνει το κουτάβι.Τι ράτσα είναι?
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Είναι staffy!! και τον λατρευω. Vr monde και Γιαννη περίμενα σχόλια ειδικά από εσάς επειδή έχετε κάνει πολλά post επί του θέματος, χεχε. Εκανα αυτό το μείγμα με τα λαχανικά και το έκανα παγάκια και σκεφτόμουν π κ π να του δίνω ένα να παίρνει βιταμίνες. Δεν του έδωσα..εδώ δεν έφαγε το κοτοπουλάκι θα τιμούσε το ζωμό? χαχα:) Γιάννη εννοεις να πάρω μια μπριζόλα ας πουμε και να την κόψω μικρές μικρές μπουκίτσες και να την βάλω στην τροφή του?βέβαια μια σταλιά είναι ο μπόγος μου ...θα τρώει απο αυτή τη μία μπριζόλα πιστευω καμιά βδομάδα.
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Το κοτόπουλο σαν κρέας είναι πιο κοντά στις διατροφικές του ανάγκες.Ξεκίνα με στήθος κοτόπουλου.Κάντο όσο πιο μικρα και λεπτά κοματάκια μπορείς,και ανακατεψέτα με τις κροκέτες.
Πολύ ωραία τα σταφορντ σαιαρ.
 
Last edited:




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Το κοτόπουλο σαν κρέας είναι πιο κοντά στις διατροφικές του ανάγκες.Ξεκίνα με στήθος κοτόπουλου.Κάντο όσο πιο μικρα και λεπτά κοματάκια μπορείς,και ανακατεψέτα με τις κροκέτες.
Πολύ ωραία τα σταφορντ σαιαρ.
Συμφωνώ με Γιάννη 1 στο κοτόπουλο. Τα άλλα κρέατα άστα για πολύ αργότερα. Επειδή κάτι είπες για μπριζόλα - δεν πιστεύω να εννοείς χοιρινή? (χοιρινό δεν δίνουμε ωμό - κάποιοι το κάνουν αλλά εγώ δεν το ρισκάρω).

Επίσης, τα λαχανικά θα τα άφηνα έξω προς το παρόν - μην του προκαλείς σοκ στο στομάχι. Άστα για αργότερα και ξεκίνα μόνο με καρότο - αργότερα πρόσθεσε και λίγο μήλο. Αργότερα-αργότερα προσθέτεις κι άλλα είδη (πάντα πολύ καλά αλεσμένα αλλιώς δεν τα αφομοιώνουν καλά).
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Ευχαριστώ vrmode!Από βδομάδα θα του βάλω κανένα κομματάκι κοτόπουλο ψιλοκομμένο θα δούμε:)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Σωστά αυτά που σου λένε. Και το Μουφ, το οποίο είναι γκουρμέ και δεν τρώει BARF, αγαπά δε ιδιαιτέρως τον Τσελεμεντέ, όταν του πρωτοέδωσα κόκκαλο δεν ήξερε τι να το κάνει. Ετρωγε μόνον rawhides!:eek: Τώρα τα rawhides τα μισεί μετά βδελυγμίας και ούτε να τα φτύσει δε θέλει, προτιμάει δε αληθινά κόκκαλα ωμά ή καπνιστά με τα μεδούλια τους, τα αποκρεατίδια τους και άλλες αηδίες.:flip:Παλιά ήθελε να ανακατεύω το μεδούλι με φυστικοβούτυρο (σόρυ για την αηδία!*sick*), αλλά προσπαθώ να τον προλάβω πριν παχύνει...:rolleyes:
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Καλησπέρα, δοκίμασα το κόλπο να του βάλω ψιλοκομμένο στήθος μέσα στις κροκέτες του αλλά τζίφος...Πήρα το στήθος και το έκοψα μικρά μικρά κομματάκια ίσο μέγεθος περίπου με την κροκέτα και έβαλα 3/4 κροκέτα και 1/4 τα κομματάκια κοτόπουλου. Ε δεν πέτυχε...Έφαγε όλη την κροκέτα και άφησε τα κομματάκια κοτόπουλου. Ο άτιμος δεν ξεγελάστηκε...Έγλυψε το πιάτο αλλά τα κομματάκια δεν τα τίμησε...Απορώ πώς τα ξεχωρισε, δεδομένου ότι τα είχα ανακατέψει με την ξηρά.Καμια ιδέα?..Πρόταση?..Ευχαριστώ
 




Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Το ανέμειξα με την Hills γιατί αφενός κάνει σαν μουρλός για αυτή ο παλιολιγούρης αφετέρου όταν δοκίμασα να του δώσω σκέτο ούτε που το καταδέχτηκε. Αν δοκιμάσω να του δώσω σκέτο κιμά θα φάει? Δεν νομίζω να μην του αρέσει το κοτόπουλο γιατί η ξηρά γεύση κοτόπουλο έχει...Του δίνω 3 γεύματα.Μήπως να παρέλειπα το ένα προκειμένου να φάει αναγκαστικα λόγω πείνας το κρέας που θα του δωσω?
 




Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Απότι διάβασα τα συστατικά των σκυλοτροφών δεν είναι ότι καλύτερο. Ο λόγος που θα ήθελα να τον ταίζω με barf είναι διότι απόσο διάβασα από posts μελών τα σκυλιά τους είναι υγιέστερα και προσεγγίζει πιο πολύ σε όσα συστατικά θα έπρεπε να λαμβάνει από την διατροφή τους...Νόμιζα πώς θα τρελαινόταν για barf :(
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Οι δικές μου σκέτο ωμό κοτόπουλο δεν τρώνε, μόνο σε κιμά ανακατεμένο με καρδιά.

Για την χώνευση είναι καλύτερα να μην δίνεις στο ίδιο γεύμα ξηρά και ωμά
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Αλεξία να του δώσω κιμα μοσχαρίσιο σκέτο?Εσύ όταν τους πρωτοέδωσες κιμά το φάγανε ή έπρεπε να τον ξεγελάσεις?Πές μου γιατί με ενδιαφέρει πολύ το ζήτημα
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Από την άλλη η barf είναι και υγιεινη και οικονομική διατροφή. Απότι διάβασα οι συμφορουμίτες δίνουν φτερούγες κοτόπουλου, ουρά από μοσχάρι, μάγουλα από μοσχάρι , και γενικώς φτηνά κρέατα...Αν είναι να τον ταίζω μοσχαρίσιο κιμά ημερησίως τότε δεν νομίζω να μου βγεί οικονομικα...Δεν έχω πρόβλημα να τον μάθω στην barf μέσω κιμά με την προοπτική να του δίνω μετά τα προαναφερθέντα κρέατα..αλλά να τον ταίζω μια ζωή μοσχαρίσιο κιμά δεν βγαίνω. Εσένα τον δέχτηκαν ενθουσιωδώς τον κιμά?Τώρα τους δίνεις και άλλα κρέατα?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αλεξία να του δώσω κιμα μοσχαρίσιο σκέτο?Εσύ όταν τους πρωτοέδωσες κιμά το φάγανε ή έπρεπε να τον ξεγελάσεις?Πές μου γιατί με ενδιαφέρει πολύ το ζήτημα
Εγω παντως το περναω μια βραση στον Ντιεγκο κ ριχνω και μερικα λαχανικα μεσα και το καταβροχθιζει.. η Ιρινα το τρωει ωμο οπως ειναι. Αγαπημενα τους ειναι τα εντοσθια, συκωτακια απο κοτοπουλο:p
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Σκύλος κατηγορίας junkfood! :D
Με κιμά μόνο και δεν θα βγαίνεις οικονομικά (3 Ευρώ το κιλό στη Βαρβάκειο) αλλά κατά την άποψή μου και εμπειρία θεωρώ ότι το κύριο κρέας θα πρέπει να είναι λευκό δηλαδή κοτόπουλο. Αν βάλεις μέρος από κοτόπουλο που έχει και πέτσα τι κάνει?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.134
Μηνύματα
896.056
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa