Γιατί δεν τρώει BARF?




Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Δοκίμασα να του δώσω την πέτσα αλλά μπα, μου κάνει τον δύσκολο σε οτιδήποτε ωμο.Ας δοκιμάσω και τον κιμά και βλέπουμε....
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Όταν τα ακούω αυτά λίγο στεναχωριέμαι, δεν ξέρω απλά νιώθω λίγο άσχημα.
Μου έρχεται στο μυαλό ένα πουλί μέσα σε κλουβί μια ζωή και όταν του ανοίξεις την πόρτα να πετάξει αποφασήζει να μείνει κλεισμένο γιατί έτσι έχει μάθει.

Δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθήσω Θάνο γιατί τέτοιο πρόβλημα δεν είχα. Θα έξαχνα για κομμάτι κόκκινο κρέας με πολύ αίμα ώστε να τον δελεάσεις. Το πολύ πολύ κάνε υπομονή μέχρι να αρχίσουν να του πονάνε τα δοντάκια, σίγουρα θα θέλει της φτερούγες :D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Εγώ θα δοκίμαζα επίσης και κρέας-μπίχλα δηλαδή λίγο αρνί ή κατσίκι ή γίδα ή καρδιά μοσχάρι που έχει και πολύ αίμα. Στο σπίτι πάντως όταν τρώνε οι δικές μου, η γάτα πάει να τους κλέψει φαί όταν έχω κάτι από τα παραπάνω - μάλλον της σπάνε τη μύτη.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
σκεφτητε ποσο κακο κανει και τι μπορει να προκαλεσει η καταναλωσει κοκκινου κρεατος !!!!!!
επειτα μην γυρνατε την πλατη στο γεγονος οτι μικροοργανισμοι υπαρχουν στο κρεας κοκκινο ή πουλερικο περνανε και στο σκυλο μεσω της barf
εχει συζυτηθει το θεμα πολυ υπαρχουν διαφορες αποψεις ,εγω ποτε και με τιποτα δεν θα εδινα ωμα
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μικροοργανισμοί υπάρχουν παντού Krina.
Σίγουρα υπάρχουν διάφορες απόψεις, όπως εγώ λυπάμαι να τους δώσω ξερή τροφή. Προς Θεού, δεν λέω ότι είναι επικύνδινο, μια χαρά ζουν και τα σκυλιά με αυτήν μη τρελαθούμε αλλά ταίζοντας τα ξερή νιώθω ότι του αφαιρώ την χαρά στο να φερθούν σαν ζώα. Ο λόγος που τα ταίζω έτσι κατα κάποιο τρόπο είναι απο σεβασμό προς αυτό που είναι...
 






kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Να τον αφήσεις νηστικό μέχρι να φάει αυτό που του δίνεις

Πάνω από εβδομάδα αποκλείεται να αντέξει. Ενδιάμεσα εννοείται καθόλου λιχουδιές, παρά μόνο πρόσβαση σε νερό για όσο θέλει.

Κατ' εμέ, είναι αδιανόητο ο σκύλος να είναι επιλεκτικός στο φαγητό του.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Να τον αφήσεις νηστικό μέχρι να φάει αυτό που του δίνεις

Πάνω από εβδομάδα αποκλείεται να αντέξει. Ενδιάμεσα εννοείται καθόλου λιχουδιές, παρά μόνο πρόσβαση σε νερό για όσο θέλει.

Κατ' εμέ, είναι αδιανόητο ο σκύλος να είναι επιλεκτικός στο φαγητό του.
Για ενήλικο η καλύτερη λύση, όμως κουτάβι 2 μηνών δεν θα άφηνα 1 εβδομάδα νηστικό
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Alexia, δεν είπα να το αφήσει 1 εβδομάδα, αλλά όσο χρειαστεί για να φάει.

Ούτε να πεθάνει πρόκειται, ούτε να μην πάρει την ανάπτυξη που είναι να πάρει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
σκεφτητε ποσο κακο κανει και τι μπορει να προκαλεσει η καταναλωσει κοκκινου κρεατος !!!!!!
επειτα μην γυρνατε την πλατη στο γεγονος οτι μικροοργανισμοι υπαρχουν στο κρεας κοκκινο ή πουλερικο περνανε και στο σκυλο μεσω της barf εχει συζυτηθει το θεμα πολυ υπαρχουν διαφορες αποψεις ,εγω ποτε και με τιποτα δεν θα εδινα ωμα
Καταρχήν όπως είπα και πιο πάνω, συνιστάται το μεγαλύτερο ποσοστό κρέατος να έιναι κοτόπουλο - τουλάχιστο το μισό. Όσον αφορά τους μικροοργανισμούς, σε πόσες σκυλοτροφές έχουν βρεθεί σαλμονέλες, καρκινογόνες ουσίες κλπ.? Πόσες ανακλήσεις σκυλοτροφών έχουμε κάθε χρόνο? (σκέψου και αυτές που δεν ακούγονται...).

Έχουμε ξαναπεί, το πεπτικό σύστημα του σκύλου δεν είναι ίδιο με του ανθρώπου. Ότι μπαίνει-βγάινει γρήγορα και δεν προλαβαίνουν να κάνουν πάρτυ τα μικρόβια. Εξάλλου ο σκύλος μπορεί να φάει και κρέας σε κατάσταση που δεν θα το τρώγαμε εμείς - μερικοί σκληροπυρηνικοί barfers θάβουν τα κρέατα για να "ψιλοσαπίσουν". Προχθές τους έδωσα κοτόπουλο που είχε ξεπαγώσει και μείνει στο ψυγείο 3 μέρες - εγώ δεν θα το έτρωγα - αυτές δεν έπαθαν τίποτα.

Barf-άρω τα τελευταία 5 χρόνια σχεδόν, 3 σκυλιά στο σύνολο. Ο ένας μόνο barf μπορούσε να φάει - οτιδήποτε σκυλοτροφή τον πήγαινε χρόνιο τσιρλιό. Η μικρή μόλις την πήρα, είπα να την συνεχίσω με σκυλοτροφή μέχρι 4 μηνών για να έχει πιο ομαλή μετάβαση. Τριών μηνών άλλαξα σε barf γιατί κι αυτήν την πήγαινε τσιρλιό (οκ μπορεί να έφταιγε η συγκεκριμένη τροφή). Χώρια τα πλεονεκτήματα στα δόντια, στο τρίχωμα, στους μύες και η ανύπαρκτη σκυλομυρωδιά.

Είναι γνωστό ότι οι σκυλοτροφές είναι απόβλητα τροφίμων - ό,τι δεν κάνει καν για σαλαμοποίηση σε ανθρώπινα τρόφιμα γίνεται σκυλοτροφή/γατοτροφή. Κι εγώ έχω μια Acana για καβάντζα κι επειδή είμαι της άποψης να φάνει και λίγο junk μια φορά - δυο φορές αλλά η βασική διατροφή είναι η ωμή. Σημειωτέον βέβαια ότι όποτε την τρώνε, πεθαίνουμε στο κλανίδι και τα σκατοβουναλάκια είναι διπλάσια και μας παίρνει η μπόχα.

Την ωμή σιατροφή υποστηρίζουν πλέον όλο και περισσότεροι εκτροφείς και κτηνίατροι - σε μερικές ασθένειες δε όπως οι αλλαεργίες συχνά αποτελεί μονόδρομο. Στην Ελλάδα εξακολουθεί βέβαια να είναι ταμπού.

Να σου πω τώρα... αν ήθελα να πάρω ροτ από σένα και κατά τα άλλα πληρούσα τα κριτήρια αλλά θα σου σου έλεγα ότι το σκυλί θα τρώει barf θα με πέταγες έξω με τιςε κλωτσιές? :D:D:D
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.715
3.905
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σημειωτέον βέβαια ότι όποτε την τρώνε, πεθαίνουμε στο κλανίδι και τα σκατοβουναλάκια είναι διπλάσια και μας παίρνει η μπόχα.
Αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα στομαχια τους δεν εχουν συνηθισει στην ξηρα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα στομαχια τους δεν εχουν συνηθισει στην ξηρα.
O όγκος περιττωμάτων στη σκυλοτροφή είναι πού μεγαλύτερος από ότι στην barf. Το καταλαβαίνει κανείς σε ένα σκυλί που τρώει ξηρά και μετά γυρνάει στην barf. Όσον αφορά το "κλανίδι" μπορεί να ισχύει αυό που λες. Στον πρώτο μου σκύλο πάντως, τις "καλές του μέρες" με την ξηρά, στην αρχή πάλι είχαμε περισσότερα αέρια από ότι αργότερα που αλλάξαμε σε barf. Απλά παρατηρήσαμε μετά ότι σταματήσαμε να ανοίγουμε τα παραθυρα τόσο συχνά... :D
 




Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Μήπως να τον αφήσω να πάει ξέρω γώ 5 6 μηνών και ύστερα να ξανακάνω προσπάθεια? Είναι απίστευτα λαίμαργος και λιχούδης σχετικά με την ξηρά. Ηλπιζα τον ίδιο ενθουσιασμό να δείξει και για την barf...Δεν θέλω να τον αφήσω νηστικό γιατί είναι νέο μέλος της οικογένειας τον έχω λίγο καιρό και δεν θέλω να τον πιέσω και με το θέμα τροφής ακόμα. Να φανταστείτε από χτες προχτές που άρχισα να τον κατεβάζω μέχρι την αυλή το έκανε με δυσκολία και ζοριζότανε (υποθέτω λόγω αγωνίας μήπως δεν επιστρέψει σπίτι). Λέω να τον αφήσω κανένα μήνα δύο να ενσωματωθεί στην οικογένεια να αισθανθεί άνετα και ύστερα να ξανακάνω προσπάθεια με την barf.Τι λέτε?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα στομαχια τους δεν εχουν συνηθισει στην ξηρα.
Στην δικιά μου έδινα πχ 280γρ ξερή και έβγαινε 280γρ σκ@το, και μιλάμε για μπόχα... Τώρα δίνω περίπου μισό κιλό κρέας (σχεδόν διπλάσιο) και τα περιττώματα είναι ελάχιστα χωρίς μυρωδιά.
Χθες ένα yorkshire έκανε μια κουρ@δα τρεις φορές το μέγεθος της δικιάς μου και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν "μα τι τρώει ετούτο?"

Θάνο μη αγχώνεσε, αν δεν θέλεις να το αφήσεις νηστικό (το οποίο δεν θεωρώ κακό) κάνε υπομονή μέχρι να αρχίσουν να του πονάνε τα δοντάκια. Είμαι 100% σίγουρος πως αν του δώσεις κανα μπούτι-φτερούγα κοτόπουλο θα σου πει και ευχαριστώ!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.715
3.905
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Η δική μου γνώμη είναι ότι δε χάθηκε ο κόσμος αν δε θέλει να φάει BARF. Αν είναι ηγιής (ζωηρός, δέρμα, τρίχωμα) με την ξηρά, και του αρέσει κι όλας, δίνε του ξηρά να τρώει.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.715
3.905
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Στην δικιά μου έδινα πχ 280γρ ξερή και έβγαινε 280γρ σκ@το, και μιλάμε για μπόχα... Τώρα δίνω περίπου μισό κιλό κρέας (σχεδόν διπλάσιο) και τα περιττώματα είναι ελάχιστα χωρίς μυρωδιά.
Χθες ένα yorkshire έκανε μια κουρ@δα τρεις φορές το μέγεθος της δικιάς μου και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν "μα τι τρώει ετούτο?"
Δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο "πρόβλημα" στο δικό μου σκύλο.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Η δική μου γνώμη είναι ότι δε χάθηκε ο κόσμος αν δε θέλει να φάει BARF. Αν είναι ηγιής (ζωηρός, δέρμα, τρίχωμα) με την ξηρά, και του αρέσει κι όλας, δίνε του ξηρά να τρώει.
Αλήμονο!
Έχεις δικιο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.134
Μηνύματα
896.056
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa