Γιατί μας αρέσουν τα σκυλιά τόσο πολύ?


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Πρόσφατα μιλούσα με έναν φίλο που υπεραγαπά την 2,5 χρονών σκυλίτσα του, για την σχέση που είχε με τα σκυλιά πριν πάρει σκύλο, μου είπε οτι του ήταν αδιάφορα, μάλιστα όποτε πήγαινε για μάθημα σε σπίτι με σκύλο λόγω του επαγγέλματος του (καθηγητής Αγγλικών), ζητούσε να περιορίσουν τα σκυλιά τους γιατί δεν ήθελε να έχει άμεση επαφή.


Απο την στιγμή που αποφάσισε και απέκτησε σκύλο η ζωή του περιστρέφεται πλέον γύρω απο την σκυλίτσα του που υπεραγαπά.
Η ερώτηση λοιπόν είναι γιατί? Τί μας προσφέρουν τα σκυλιά? (εκτός εργασίας)
είναι η ανεπιτήδευτη αγάπη που προσφέρουν? η ανάγκη που έχουμε να φροντίζουμε κάποιον και να μας δίνει έναν σκοπό?


Μάλλον όμως είναι και άλλα πράγματα, όπως το να μας θυμίζουν να παίξουμε, να γελάσουμε και να πάμε βόλτα.

Εσάς γιατί σας αρέσουν? και πόσες ώρες μπορείτε να περάσετε χωρίς να χαϊδέψετε έναν σκύλο?
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για την ανιδιοτελή αγάπη που απλόχερα μας προσφέρουν, χωρίς κακίες, υπονοούμενα και παρεξηγήσεις.
Μπορείς να κάτσεις ώρες ατελείωτες μαζί τους χωρίς να χρειαστεί να πεις λέξη. Ενα χάδι, ένα βλέμμα αρκεί.
Είναι εκεί, πάντα κοντά σου, δίπλα σου και μοιράζονται τη σύντομη ζωούλα τους μαζί σου.

Ισως είναι αυτή η διαρκής παροχή συναισθημάτων που άπαξ και τη νοιώσεις δεν μπορείς πια χωρίς αυτή.

Άλλωστε κοι οι επιστήμονες βρήκαν πως αρκεί ένα βλέμμα, ένα χάδι, για να πάρουμε τη δόση της περίφημης ορμόνης oxycotin. Μιας ορμόνης που είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη συναισθηματικών δεσμών και εμπιστοσύνης.


Χωρίς σκύλο;
Ποτέ!
 




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Ισως είναι αυτή η διαρκής παροχή συναισθημάτων που άπαξ και τη νοιώσεις δεν μπορείς πια χωρίς αυτή.
Νομίζω είναι αυτό... και αν και δεν έχω 'ανθρώπινα' παιδιά ως μέτρο σύγκρισης (χωρίς παρεξήγηση αυτό!, νιώθω ότι μάλλον πρόκειται πραγματικά για την πιο αγνή μορφή αγάπης και συντροφικότητας.
 


ASFE

Well-Known Member
11 Μαϊου 2011
911
26
45
Αθηνα..Δυστυχως.
Μα ειναι σαν να ρωτας..
Γιατι μας αρεσουν οι τηγανητες πατατες, πιτσες ,κρεπες!!!
Η γιατι μας αρεσουν τα γλυκα max perry και το τσουρεκι του Τερκενλη!!!!!!
Δεν τα ρωτανε τετοια πραγματα :p
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Μα ειναι σαν να ρωτας..
Γιατι μας αρεσουν οι τηγανητες πατατες, πιτσες ,κρεπες!!!
Η γιατι μας αρεσουν τα γλυκα max perry και το τσουρεκι του Τερκενλη!!!!!!
Δεν τα ρωτανε τετοια πραγματα :p
Αυτό ακριβώς..!!! :cool::cool:


Χωρίς να χαιδέψω σκύλο... χμμμ..
Χωρίς σκύλο, λοιπόν.. ποτέ ...κ καθόλου..!!!!
Δεν γίνεται χωρίς.. απλά δεν γίνεται..

Γιατί μου αρέσουν..;;;
γιατί μεγάλωσα σε ένα σπίτι με σκύλους,γιατί έμαθα να τα αγαπάω κ να τα φροντίζω από μικρή.. (με λίγα λόγια , με έμαθαν να τα αγαπώ..)
Αλλά τώρα.. καταλαβαίνω την ουσία σε αυτήν την σχέση, τώρα συνειδητοποιώ πόσο βαθύ είναι αυτό το συναίσθημα..
Γιατί πρόκειται για την απόλυτη σχέση αφοσίωσης κ αγάπης..
γιατί έρχεται στην ζωή σου ένα μικρό σκατό (ή οκ..κ λίγο μεγαλύτερο) κ σε κάνει να βλέπεις τα πράγματα αλλιώς.. σε κάνει να πηγαίνεις σε μέρη που μπορεί κ να μην ήξερες ότι υπάρχουν.. κ σε ξαφνιάζουν με την ομορφιά τους..
γιατί ξαφνικά..καταλαβαίνεις πόσο τέλεια μπορεί να περάσεις παίζοντας μαζί του με ένα μπαλάκι, μια πέτρα, ένα ξύλο στο δάσος..
γιατί σε βάζει σε διαδικασία συνεχούς κοινωνικοποίησης (δικής σου, όχι του σκύλου)..
γιατί με ένα σκύλο δεν βαριέσαι ποτέ..
γιατί με ένα σκύλο περνάς υπέροχαααα..!!!
κ αφού έχεις περάσει υπέροχα..κ είστε κατάκοποι κ οι δύο.. νιώθεις μια μουσούδα να σε μυρίζει κ να σε γλύφει, λίγο πριν ακούσεις αυτόν τον βαρύ αναστεναγμό.. κ λιώσει στον ύπνο..
 




συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Εμενα μου αρεσουν κυριως γιατι ειναι τα πιο ειλικρινη πλασματα με το πιο καθαρο βλεμμα που ξερω...

Αυτο το βλεμμα τους τα λεει ολα για μενα. Ενα βλεμμα γεματο ανιδιοτελη αγαπη...
 




underdog

Well-Known Member
5 Απριλίου 2011
1.223
135
καθε φορα που θα σκεφτω γιατι μου αρεσουν τα σκυλια θα βρω και ενα διαφορετικο λογο!!!!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Χμ...ένας βασικός λόγος νομίζω (τουλάχιστον για μένα) είναι ότι από θυμάμαι (εγώ) από μικρή υπήρχε ένας σκύλος σχεδόν πάντα μαζί μας ....οπότε ήταν κάπως αυτονόητο ότι θα συνέχιζα να είχα. Επίσης μου αρέσει γιατί έχω πάντα παρέα (θέλω δεν θέλω :p ), με κάνει και γελάω (ε..είναι και καραγκιοζάκος ο δικός μου), μου αρέσει που με περιμένει σπίτι και χαίρεται όταν με βλέπει, με ξεκουνάει για έξω......γενικά μάλλον καλύπτει δικά μου ελλείμματα.
Ίσως θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον να πούμε γιατί δεν θα είχα σκύλο.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. Απο την στιγμή που αποφάσισε και απέκτησε σκύλο η ζωή του περιστρέφεται πλέον γύρω απο την σκυλίτσα του που υπεραγαπά.

2. ...η ανάγκη που έχουμε να φροντίζουμε κάποιον και να μας δίνει έναν σκοπό?

3. Μάλλον όμως είναι και άλλα πράγματα, όπως το να μας θυμίζουν να παίξουμε, να γελάσουμε και να πάμε βόλτα.
Γιώργο,

1. Ετσι κι εγώ... όψιμα... αλλά τα ενδιαφέροντά μου περιστρέφονται γύρω από τα σκυλιά (όχι μόνο τα δικά μου) τόσο πολύ, που (στους "άλλους") γίνομαι βαρετός!

2. Δεν θάλεγα ότι σε μένα ισχύει αυτό... γιατί (όπως κι εσύ) έχω, έτσι κι αλλιώς, αρκετούς να φροντίσω...:cool:

3. Αυτό που λες εδώ... είναι το βασικότερο, αν το καλοσκεφτείς: Με πολύ ήπιο τρόπο εννοείς ότι μας σώζουν από την κατάθλιψη... μας ξεκουνάνε!!!

...Άλλωστε κοι οι επιστήμονες βρήκαν πως αρκεί ένα βλέμμα, ένα χάδι, για να πάρουμε τη δόση της περίφημης ορμόνης oxycotin. Μιας ορμόνης που είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη συναισθηματικών δεσμών και εμπιστοσύνης...
Ναι, η ωκυτοκίνη, είναι ακριβώς η ορμόνη που συνδέει (από την πρώτη στιγμή) την μητέρα με το νεογέννητο βρέφος! Τόσο σημαντική!

λίγο off-topic, και ζητώ συγγνώμη:

Υ.Γ.1. Και, αν θυμηθείς ένα (και όχι μόνο ένα) θέμα, που μιλούσαμε για την καταγωγή του σκύλου κλπ... αυτή η ορμόνη είχε την "ευθύνη" που ο αρχέγονος άνθρωπος άφησε χώρο, δίπλα στη φωτιά του, για τον πρώτο σκύλο... για το πρώτο εκείνο κουτάβι λύκου, που είχε υψηλά επίπεδα της συγκεκριμένης ορμόνης...

Υ.Γ.2. Και εκτός από την ορμόνη αυτή, άλλο ένα διαφοροποιό στοιχείο είχε την "ευθύνη" που ο αρχέγονος άνθρωπος άφησε χώρο, δίπλα στη φωτιά του, για τον πρώτο σκύλο... για το πρώτο εκείνο κουτάβι λύκου, που τον κοίταξε στα μάτια... όταν ο λύκος δεν κοιτάζει (σχεδόν ποτέ) στα μάτια... ούτε και τα πρωτεύοντα θηλαστικά δεν κοιτάνε ίσια στα μάτια... μόνο ο σκύλος το κάνει...

Εμενα μου αρεσουν κυριως γιατι ειναι τα πιο ειλικρινη πλασματα με το πιο καθαρο βλεμμα που ξερω...
Δεν ξέρω αν είναι "ανιδιοτελή" πλάσματα (άλλο ένα θέματα που έχουμε συζητήσει πολύ)...
Αλλά, σίγουρα, το βλέμμα τους είναι απόλυτα ειλικρινές και καθαρό...
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
johnk κι η γάτα κοιτάει ίσια στα μάτια του ανθρώπου....
Εχεις δίκιο kritikopoula! Ηθελα να το γράψω για να είμαι δίκαιος... αλλά δεν το έκανα, για να μη βγω τελείως off-topic... και η γάτα, λοιπόν, σε κοιτάει ίσια στα μάτια... όχι μόνο γιατί είναι μαζί μας 20.000 χρόνια... αλλά, επειδή όλα τα αιλουροειδή σε κοιτάνε ίσια στα μάτια... όχι για να επικοινωνήσουν, αλλά για μεζέ!!!
 


Asegeir

Member
15 Ιουνίου 2013
15
0
Κρητη
Γιατι οσες φορες δεν με καταλαβενε κανενας ανθρωπος, υπηρχε καποιος σκυλος που με καταλαβε!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Ο σκυλος μου ειναι το μονο πλασμα που με κανει να ειμαι πραγματικα αληθινη, χωρις ψεματα και χωρις να χρειαζεται να κρυψω τιποτα απο τον πραγματικο μου εαυτο. Τον αγαπαω χωρις να περιμενω ανταλλαγμα, εκεινο περιμενει απο μενα φαι, βολτα, ενασχοληση, εστω ενα χαδι εγω ομως δεν περιμενω τιποτα, μου αρκει να ξερω οτι περναει καλα κι ας μην κανει καποια πραγματα που θα μου αρεσε να κανει. Ειναι το μονο πλασμα που αγαπαω ανιδιοτελος.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Με πολύ ήπιο τρόπο εννοείς ότι μας σώζουν από την κατάθλιψη... μας ξεκουνάνε!!!
ναί Γιάννη, αυτή πιστεύω είναι η πιο σημαντική προσφορά στον σύγχρονο άνθρωπο, ο σκύλος πλέον σαν είδος θριαμβεύει σε ολόκληρο τον πλανήτη. Μαζί με τον άνθρωπο, εξυπηρετώντας πάντα τις ανάγκες του, που τώρα είναι περισσότερο ψυχολογικές.
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Με πολύ ήπιο τρόπο εννοείς ότι μας σώζουν από την κατάθλιψη... μας ξεκουνάνε!!!

Να συμπληρώσω και όχι μόνο,
το σκυλάκο μου τον θεωρώ φύλακα/άγγελο γιατί με πάει βόλτα, μόνος μου βαριέμαι, δηλαδή προστατεύει την υγεία μου με καθημερινό περπάτημα.
Με προφυλάσσει από εγκεφαλικά όταν έχω προβλήματα (επαγγελματικά,κοινωνικά, κλπ) τότε κάνει καμμιά βλακεία γελάω και ξεχνιέμαι.
Από κατάθλιψη κυρίως εκεί που έχει η τιβί τα γνωστά Σουλειμάν/Ετζέ/Φατμέ(που τα έκανε στο Γκιούλ Μπαξέ) εγώ έχω το σκύλο και πάω βόλτα
:cool:
Αρα μου προσφέρει πάααρα πολλά και είμαι ευγνώμων.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.558
6.985
αλλά, επειδή όλα τα αιλουροειδή σε κοιτάνε ίσια στα μάτια... όχι για να επικοινωνήσουν, αλλά για μεζέ!!!
Όταν η γάτα πάντως σε κοιτάξει στα μάτια, πετύχει να την κοιτάξεις κι εσύ και σου τα κλείσει ελαφρώς με περίσσια ηδυπάθεια τότε θέλει φιλάκι και όχι μεζέ. Οι γάτες είναι ακόμα καλύτερες σύμφωνα με μελέτες για συντροφιά σε άτομα με προβλήματα.. ψυχής (δεν τα λέω ψυχολογικά γιατί αυτά μπορεί να κυμαίνονται από απλό στρες ή μοναξιά εώς ψυχικές αρρώστιες).

Ον τόπικ, γιατί είναι το πιο καθαρό βλέμμα που μπορεί να συναντήσεις στη ζωή σου, αυτό του σκύλου μαζί με του μικρού, αγνού παιδιού. Και το πιο περιγραφικό. Βλέπεις τον κόσμο τους και τον κόσμο σου μες στα μάτια τους. Και γι'αυτό απορώ πώς τόσοι αγνοούν και ακόμα περισσότερο πληγώνουν αυτά τα μάτια που περικλείουν all that is good in the world.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight